Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zwał jak zwał. To czy ustawić ten rzeczywisty na 25 litrów jak poniżej mam w instrukcji że nominalny......itd

Jeszce jedno sxc to tcap . Stoji na tej krzywej że minimalne ustawienie dla tych pomp to 5A a to cos kolo 20 litrow . Nawiasem mowiac dzisiaj w firmie pytalem. Panowie czy nie jest tak że jakims cudem przeplyw pompy jest za duży. Absolutnie nie ma takie możliwości. No.... mać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od przekroju rur , u mnie obok jest sprzęgło i po włączeniu na minimum ,czyli 0x40 , przepływ jest 19,4l/min , przy 0x5A 25,5l/min. Przy cienszych rurkach i instalacji podpietej bezposrednio będą opory i przeplyw bedzie jeszcze mniejszy. Ale bez problemu to mozesz zmniejszyc , nawet do minimalnej wartosci. Jedynie co sie stanie to delta wzrosnie mimo ustawionej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od przekroju rur , u mnie obok jest sprzęgło i po włączeniu na minimum ,czyli 0x40 , przepływ jest 19,4l/min , przy 0x5A 25,5l/min. Przy cienszych rurkach i instalacji podpietej bezposrednio będą opory i przeplyw bedzie jeszcze mniejszy. Ale bez problemu to mozesz zmniejszyc , nawet do minimalnej wartosci. Jedynie co sie stanie to delta wzrosnie mimo ustawionej.

 

Boże drogi . 2 tyg rycia forum i studiowania hydrauliki dzień i noc . Wiedziałem że nie miesza się woda w buforze. Ja mam bufor 50l więc ustawiam ten 26litro i gra w takim razie. Mam taka nadzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże drogi . 2 tyg rycia forum i studiowania hydrauliki dzień i noc . Wiedziałem że nie miesza się woda w buforze. Ja mam bufor 50l więc ustawiam ten 26litro i gra w takim razie. Mam taka nadzieje

 

Wg mnie należy trzymać się ustawień wg producenta-czyli ustaw te25l/min.

A dopiero teraz masz "normalną" zabawę z ustawieniem systemu...

 

PS

Tak jak Ci dzisiaj mówiłem-coś mi tu nie grało z przepływem na PC...

Miałeś po prostu za duży przepływ na PC , przy jednoczesnym nie dużym przepływie po stronie systemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , to nie F , H zwiększy przepływ do maksymalnego przy defroście , bez obaw :)

Tak samo jak z obnizeniem przepływu poniżej 25l/min.... Oby było ok , ale bez obaw można go obniżać . Do ustawionego przeplywu pompa będzie grzała z deltą 5 stopni , a jak będzie wymagana większa moc to zwiększy deltę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , to nie F , H zwiększy przepływ do maksymalnego przy defroście , bez obaw :)

Tak samo jak z obnizeniem przepływu poniżej 25l/min.... Oby było ok , ale bez obaw można go obniżać . Do ustawionego przeplywu pompa będzie grzała z deltą 5 stopni , a jak będzie wymagana większa moc to zwiększy deltę.

 

Tu się zagalopowałem-nawet w moim eFie jest wzrost przepływu przy defroście...

Zastanawia mnie tylko skąd u Mundiego 45l/min ? Instalator nie sprawdził co jest wklepane , albo wpisał na pałę max...

Fachmeni...ech...

Kurza twarz-kontrola i ustawienie przepływu to abecadło PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się zagalopowałem-nawet w moim eFie jest wzrost przepływu przy defroście...

Zastanawia mnie tylko skąd u Mundiego 45l/min ? Instalator nie sprawdził co jest wklepane , albo wpisał na pałę max...

Fachmeni...ech...

Kurza twarz-kontrola i ustawienie przepływu to abecadło PC...

 

Kolego mój zbawicielu. Hehe. Słuchaj oni przyjechali po montażu z dnia poprzedniego . Spali 3 gdz od 1 do 4. Przyjechali 7.30 . O naprawdę można różnie gadać Ale to prawdziwi fachowcy w najlepszym słowa tego znaczeniu . Jak już pisałem o 15 pierwsza trójnik pękł w posadzce od zimnej wody. Później już tylko gorzej. Strop . Ściany. Naprawdę ludzie że stali . Jak bym miał firmę nigdy bym ich nie wypuścił. Około 22 drugiej skończyły się problemy i 23.30 początek konfiguracji. Gościu nie spał 36gdz . Naprawdę nie winie to za to. Byłem i jestem w wdzięczny. W łazience tylko dwie płytki uszkodzone. To był horror. Pomylił się i cóż

O gdz 0.40 Pompa nagrzala wodę i start ogrzewania. Mówię panowie nie mam sumienia . Jedzcie do domu . O 7 mieli start na następny montaż. Pomylił się i miał prawo i naprawdę nie mam żalu. Żal że w firmie siedzą inżynierowie chyba z 6 . Kontrolowali wykresy i tabelki. Nikt nie zobaczył błędu. Mówiłem o tym że może za szybko daje. Nie ma prawa. Jak już Ci wspominałem serwis działa szablonowo. Prawda jest taka że my hobysci nie popuszczamy. Zobacz miałem zero pojęcia A w ciągu 2 tyg posiadam od was kopalnie wiedzy. W sobotę miałem wstawić przepływomierz i jakbym wykluczył błędy które usunąłem po mojej stronie to bym kamere wprowadzil do tego bufora zęby zobaczyć co nie halo. A serwis ma schemat jeden działania i procedury..... Jutro dam znać jak wyszło. Ale jestem pewien skoro obniżyłem do 35 st i już dwa stopnie różnicy zginęło to kolejne 10litrow pewnie wyrówna temperatury obiegów. Dziękuję wszystkim . Były posty na początku nie składane i trochę bez sensu Ale wytrzymaliscie i każdy z nas ma nowe doświadczenie bo chyba pierwszy przypadek na tym forum. Ale wiem też jedno . Jak można sprzedawać PC bez audytu ogrzewania do którego jest przylanczana. Mi do głowy nie przyszło Ale im....... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , mówię o standardowym połączeniu PC-podłogówka ,bez bufora/sprzęgła , bez dodatkowych pompek.

 

Ale tak , u siebie mam sprzęgło , dwie pompki obiegowe za nim , jedna na piętro ,druga na parter , i na pompie mam ustawiony max.

Tyle ,że pompki Grundfos Alpha 2 25-60 ,łącznie podłogówki 390m2 , na wyswietlaczach pompek odpowiednio 1,1m3/h i 1,5m3/h.

A pompa i tak wiekszego przepływu jak 34l/min nie ustawi przy delcie 5 stopni.

 

Rozmawiając z kolegą z niemiec ( on ma w chwili obecnej 2 monobloki 5kW polaczone rownolegle) , i ustawia je wlasnie na najwiekszy przeplyw , a delte ma ustawioną 1 stopien. Twierdzi ,że to oszczedza energie , bo pompka i tak pobiera jej malo , a pompa ciepla podgrzewajac o te 4 stopnie wiecej pobralaby wiecej energii . Oczywiscie delta 1 jest nie do utrzymania przez pompe , i wraz ze wzrostem obciazenia delta wzrasta do 3 , czasami do 4 , za to przeplyw caly czas na full... Sprobuje tego zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundi -mój pochlebco...

Z euforii mogę wpaść w samozachwyt i otworzyć np call center , albo może zrobię sobie dobrego drineczka...

Rzeczywiście-chyba jeszcze żaden "instalator-artysta" nie zrobił takiego numeru...

A nawet gdyby to zrobił, to po tych objawach powinien zakumać...

To jak wyglądają instalacje ludzi "nieświadomych" i ciekaw jestem jaki to procent takich kurantów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , mówię o standardowym połączeniu PC-podłogówka ,bez bufora/sprzęgła , bez dodatkowych pompek.

 

Ale tak , u siebie mam sprzęgło , dwie pompki obiegowe za nim , jedna na piętro ,druga na parter , i na pompie mam ustawiony max.

Tyle ,że pompki Grundfos Alpha 2 25-60 ,łącznie podłogówki 390m2 , na wyswietlaczach pompek odpowiednio 1,1m3/h i 1,5m3/h.

A pompa i tak wiekszego przepływu jak 34l/min nie ustawi przy delcie 5 stopni.

 

Rozmawiając z kolegą z niemiec ( on ma w chwili obecnej 2 monobloki 5kW polaczone rownolegle) , i ustawia je wlasnie na najwiekszy przeplyw , a delte ma ustawioną 1 stopien. Twierdzi ,że to oszczedza energie , bo pompka i tak pobiera jej malo , a pompa ciepla podgrzewajac o te 4 stopnie wiecej pobralaby wiecej energii . Oczywiscie delta 1 jest nie do utrzymania przez pompe , i wraz ze wzrostem obciazenia delta wzrasta do 3 , czasami do 4 , za to przeplyw caly czas na full... Sprobuje tego zimą.

 

Migu,

obiegówka PC bez obciążenia ,a z obciążeniem szczególnie OP -to inna bajka...

Może by u Mundiego był mniej widoczny problem różnicy w temp na OUT PC i buforze, gdyby miał lepszy przepływ na swoim systemie.

W moim eFie np na 3 biegu obiegówki w PC na buforze mam 1600l/h, a na byppassie bufora ok 1000l/h.

Oczywiście wyjściowo można sobie ustawiać jak kto woli np wg swojej średniej, ale kuźwa trzeba sprawdzić przepływ.

A jak by ustawienia były by na maxa , a przepływ na systemie do dupy-to też będzie ok i "będziesz pan zadowolony" ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundi -mój pochlebco...

Z euforii mogę wpaść w samozachwyt i otworzyć np call center , albo może zrobię sobie dobrego drineczka...

Rzeczywiście-chyba jeszcze żaden "instalator-artysta" nie zrobił takiego numeru...

A nawet gdyby to zrobił, to po tych objawach powinien zakumać...

To jak wyglądają instalacje ludzi "nieświadomych" i ciekaw jestem jaki to procent takich kurantów ?

 

No przecież żeby nie to forum ktore czytam odnzeszlego marca wiecej lub mniej to skad bym wiedzial o jakim taktowaniu. W domu cieplo. Woda ciepla . Czego chcieć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiscie ,że trzeba miec pojecie ,jakie są w systemie przepływy , i nie mozna ustawic wiekszego na pompie niz po stronie odbiorów ,bo szybko pompa zacznie zasysac ciepla wodę i się wylaczy.

 

Czytałeś co pisał Mundi-ekipa pracowała ,nawet kosztem snu...

Z jednej strony mi ich szkoda, z drugiej strony ktoś tymi ludźmi kieruje- i co by taki szef firmy powiedział rodzince kiedy by się przysnęło takiemu pracownikowi po 36h non stop za kierownicą i poszedł by do piachu ? Im sorry ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczając przepływ na sztywno w ustawieniach pompki ograniczył jej obroty max. na sztywno, o ile coś mu to pomorze w tym, że zamiast zwiększyć przepływ po stronie wtórnej żeby zrównoważyć obciążenia w buforze, to poszedł na skróty, taki sam efekt osiągał zwiększając deltę na grzaniu, przy dużej delcie pompka wolno mieli.

A teraz będzie miał taki efekt, jak miał przedtem, z ta różnicą, że i przy grzaniu CWU, będzie mu długo grzać, bo wolny przepływ ( to ograniczenie działa też przy grzaniu CWU ). A w zimie to problem, bo w tym czasie nie grzeje CO.

Ograniczenia na pompce też przerabiałem, ale szybko z tego zrezygnowałem, bo u mnie grzeje baniak 200l z 20-25min, a przy ograniczeniu to dużo dłużej.

Należy dążyć do dużego przepływu po stronie wtórnej, tak, żeby to było zrównoważone, za buforem taki przepływ jak max. przed buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiscie ,że trzeba miec pojecie ,jakie są w systemie przepływy , i nie mozna ustawic wiekszego na pompie niz po stronie odbiorów ,bo szybko pompa zacznie zasysac ciepla wodę i się wylaczy.

 

Witam!

Tak czytam wasze rozważania bo niebawem u mnie montaż. Co do przepływów to mam takie spostrzeżenia. Przyjmijmy że przepływ pierwotny jest zbyt wysoki jak piszesz i pompa zasysa ciepłą wodę z bufora, gdyby tak ( ochronnie ) dołożyć drugi mały bufor ,dać mu zawór termostatyczny na otwieranie np. przy temp zbliżonej to tej przy której PC zaraz się wyłączy bo ma za niski odbiór na CO. Z takim dodatkowym buforem przy otwarciu zaworu termostatycznego do obiegu pierwotnego poszła by woda z bufora który nie pracuje ( jest w nim zimna woda) .Obniżyło by to temp. wody pierwotnej w obiegu .Pompa by pracowała nadal. Po obniżeniu temp w buforze pracującym z systemem CO -trzeba by było teraz zamknąć dodatkowy obieg na na bufor pomocniczy i układ nadal by pracował.

Pytanie tylko jak to dograć i czy woda w tym dodatkowym zdąży wystygnąć do czasu jak będzie znów potrzebny. Oczywiście jest to sposób awaryjny jak nie ma innej możliwości.

Nie wiem czy poprawnie wytłumaczyłem o co mi chodzi.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...