Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Czytałeś co pisał Mundi-ekipa pracowała ,nawet kosztem snu...

Z jednej strony mi ich szkoda, z drugiej strony ktoś tymi ludźmi kieruje- i co by taki szef firmy powiedział rodzince kiedy by się przysnęło takiemu pracownikowi po 36h non stop za kierownicą i poszedł by do piachu ? Im sorry ...?

 

Ten człowiek jest świadomy tego bo mi powiedział ,że kiedyś się skończy tragicznie to wszystko. A ludzi jedzie troje w busie. I powiem Ci jedno, szef by powiedział po co jechał jak był zmęczony A wiem co mówię bo branża transportowa jest mi znana od podszewki .Zysk zyskiem , ale jakies granice powinny być ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki , ja bym się nie cieszył zbyt wcześnie. michanica w #11910 napisał szczerą prawdę zmniejszając max przepływ to droga na skróty, ja też z tym eksperymentowałem i stwierdziłem, że prościej jest zostawić maksymalną, a prędkością pompy obiegowej po stronie pierwotnej sterować za pomocą delty T, jak ją ustawimy od 8*C to pompa chodzi na stałym najniższym przepływie ~14,5l/min 1500 n/min jak, zmniejszymy deltę do 5*C i mniej to to pompa zaczyna sobie modulować przepływy. Moim zdaniem jest to wygodniejsze rozwiązanie jak się ma bufor wpięty równolegle. Nie trzeba latać za każdym razem do piwnicy i przestawiać tego max.przepływu (bo nie da się go zmienić zdalnie), a zmienić tylko deltę T. Po za tym C.W.U grzeje sobie w pełni modulując przepływ.

 

mundi73 wyobraź sobie że ja to zrozumiałem wcześniej, ustawiłem ten minimalny przepływ po stronie PC na poziomie tych 14,5l/min (niżej już chyba się nie da) i jedyny rezultat jaki otrzymałem to to że PC zaczęła pracować dłużej. Jest to logiczne pracuje dłużej, bo wolniej nagrzewa bufor, bo PC właśnie między innymi przepływem wody w wymienniku steruje jak szybko odebrać to ciepło z gazu i przekazać do bufora. Dlatego jak mamy małą deltę powiedzmy 2*C to pompka wody w PC leci na maxa tymi ~40l/min żeby w jak najkrótszym czasie odebrać jak najwięcej ciepła i przekazać dalej do układu.

Problem może ukazać się wtedy kiedy nasz dom będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło a PC z racji ustawionej "najwolniejszej" pracy może nie nadążyć z "dostawą", bo założyłeś jej ograniczenie w postaci max. przepływów. Wtedy delta t jest lepszym sposobem sterowania, bo jak nie będzie wstanie jej osiągnąć to sobie sama podniesie przepływ z tych 14,5 do powiedzmy 25-30l/min.

 

To co podaje Autodiagnostyka tu dzież instrukcja każdej PC Panasonika, to :

"wymagane objętościowe prędkości przepływu przez wymiennik płytowy, w zależności od mocy grzewczej pompy ciepła dla dtelta t = 5K"

Czyli dla mp 9kW pompy ma być te 25,8l/m tudzież 1,548m3/h jak jest więcej to nie szkodzi bo pompa sama sobie ustawi taki przepływ, ale jak jest mniej, to oznacza że mamy problem z zbyt dużymi oporami w instalacji i Autodiagnostyka wtedy zaleca zastosować sprzęgło/ bufor hydrauliczne.

 

Jednak nie rozwiązuje to problemu małych przepływów po stronie wtórnej, tylko zabezpiecza PC przed pracą w niekorzystnych warunkach.

 

Wracając do mnie ja mam te 14,5l/min ustawie na delcie 10*C, oczywiście PC nie jest w stanie utrzymać tej delty i rzeczywista jest na poziomie 5*C, dało mi to tyle, że PC działa dłużej i w połączeniu z krzywą 10/37 -15/40, przestała taktować. Pracuje non stop modulując swoją moc, dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy. Generalnie powinienem być zadowolony, bo skończyło się taktowanie. Nawet już te najwyższe kaloryfery się równiej wygrzewają po regulacji na termostatach. Denerwuje mnie jednak fakt że mając na wyjściu z PC 38*C do bufora wchodzi z jakieś 37*C , wychodzi 32*C a na kaloryferach jest ~31,5*C, zakładając 1 stopień błędu pomiarowego, to nadal gdzieś po drodze ucieka mi z dobre 5*C i to przy +10*C na zewnątrz, aż się boję jaka różnica będzie przy -10*C.:(

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TBomek, Jeśli zredukujesz max prędkość , to pompa automatycznie zwiększy deltę . Deltę możesz ustawić nawet 1 , priorytetem będzie max prędkość obiegówki, stąd łatwiej zrobić to prędkością.

Oczywiście ,że lepiej byłoby zwiększyć przepływ po stronie odbiorów , a jeszcze lepiej zamienić kaloryfery na klimakonektory , a juz najlepiej to przerobić to na podłogówkę :)

 

Te 5 stopni różnicy też musi Ci wracać do pompy, bo chyba nie do kotłowni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG25 no własnie coś jest nie tak , zerknij na odczyty z dzisiaj z rana:

Temp zewnętrza 11*C, przepływ po stronie pierwotnej 14,5l/min , wtórej pompka na max 40W

Czujniki mają różną dokładność więc załóż że 1*C go granica błędu.

PC out 38*C (czujnik PC)

>> Bufor od strony PC 36,6*C (DS18B20) << miesza się >> Bufor do C.O 31,9*C (DS18B20)

delta 36,6-31,9= 4,7

>> kaloryfer wejście ~31,5*C (pirometr) >> kaloryfer wyjście~30*C (pirometr)

delta 31,5-30=1,5

>> Bufor z C.O 30,2 (DS18B20) << miesza się >> Bufor do PC 32,2*C

delta 30,2-32,2= -2,2*C

PC in 33*C (czujnik PC)

 

Na czujnikach z PC jest delta 38-33=5 *C

 

Czyli wychodzi na to że te -2,2*C wraca do PC zamiast iść na kaloryfery, nie nie powinna być ujemna delta na powrotach. Czyli mimo ustawionego minimalnego przepływu po stronie pierwotnej tj 14,5l/min, przepływ po stronie wtórnej nadal jest za mały?

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki , ja bym się nie cieszył zbyt wcześnie. michanica w #11910 napisał szczerą prawdę zmniejszając max przepływ to droga na skróty, ja też z tym eksperymentowałem i stwierdziłem, że prościej jest zostawić maksymalną, a prędkością pompy obiegowej po stronie pierwotnej sterować za pomocą delty T, jak ją ustawimy od 8*C to pompa chodzi na stałym najniższym przepływie ~14,5l/min 1500 n/min jak, zmniejszymy deltę do 5*C i mniej to to pompa zaczyna sobie modulować przepływy. Moim zdaniem jest to wygodniejsze rozwiązanie jak się ma bufor wpięty równolegle. Nie trzeba latać za każdym razem do piwnicy i przestawiać tego max.przepływu (bo nie da się go zmienić zdalnie), a zmienić tylko deltę T. Po za tym C.W.U grzeje sobie w pełni modulując przepływ.

 

mundi73 wyobraź sobie że ja to zrozumiałem wcześniej, ustawiłem ten minimalny przepływ po stronie PC na poziomie tych 14,5l/min (niżej już chyba się nie da) i jedyny rezultat jaki otrzymałem to to że PC zaczęła pracować dłużej. Jest to logiczne pracuje dłużej, bo wolniej nagrzewa bufor, bo PC właśnie między innymi przepływem wody w wymienniku steruje jak szybko odebrać to ciepło z gazu i przekazać do bufora. Dlatego jak mamy małą deltę powiedzmy 2*C to pompka wody w PC leci na maxa tymi ~40l/min żeby w jak najkrótszym czasie odebrać jak najwięcej ciepła i przekazać dalej do układu.

Problem może ukazać się wtedy kiedy nasz dom będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło a PC z racji ustawionej "najwolniejszej" pracy może nie nadążyć z "dostawą", bo założyłeś jej ograniczenie w postaci max. przepływów. Wtedy delta t jest lepszym sposobem sterowania, bo jak nie będzie wstanie jej osiągnąć to sobie sama podniesie przepływ z tych 14,5 do powiedzmy 25-30l/min.

 

To co podaje Autodiagnostyka tu dzież instrukcja każdej PC Panasonika, to :

"wymagane objętościowe prędkości przepływu przez wymiennik płytowy, w zależności od mocy grzewczej pompy ciepła dla dtelta t = 5K"

Czyli dla mp 9kW pompy ma być te 25,8l/m tudzież 1,548m3/h jak jest więcej to nie szkodzi bo pompa sama sobie ustawi taki przepływ, ale jak jest mniej, to oznacza że mamy problem z zbyt dużymi oporami w instalacji i Autodiagnostyka wtedy zaleca zastosować sprzęgło/ bufor hydrauliczne.

 

Jednak nie rozwiązuje to problemu małych przepływów po stronie wtórnej, tylko zabezpiecza PC przed pracą w niekorzystnych warunkach.

 

Wracając do mnie ja mam te 14,5l/min ustawie na delcie 10*C, oczywiście PC nie jest w stanie utrzymać tej delty i rzeczywista jest na poziomie 5*C, dało mi to tyle, że PC działa dłużej i w połączeniu z krzywą 10/37 -15/40, przestała taktować. Pracuje non stop modulując swoją moc, dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy. Generalnie powinienem być zadowolony, bo skończyło się taktowanie. Nawet już te najwyższe kaloryfery się równiej wygrzewają po regulacji na termostatach. Denerwuje mnie jednak fakt że mając na wyjściu z PC 38*C do bufora wchodzi z jakieś 37*C , wychodzi 32*C a na kaloryferach jest ~31,5*C, zakładając 1 stopień błędu pomiarowego, to nadal gdzieś po drodze ucieka mi z dobre 5*C i to przy +10*C na zewnątrz, aż się boję jaka różnica będzie przy -10*C.:(

 

Według mnie to przepływ na grzejniki masz dobry. Kiedy zakręciłeś większość grzejników i różnica między zasilaniem z PC a wyjściem na grzejniki zmalała to nie może być wina przepływu. Niższa temperatura na grzejniki musi się jakoś wziąśc, napewno nie z zasilania ani z powrotu z PC tylko z powrotu z grzejników. Ja stawiam że głównym winowajcą jest właśnie ten bufor. Powstają tam takie zawirowania wody , że zaciąga wodę z powrotu grzejników a tylko część z PC.

Może pomogło by np zamienić zasilania PC z zasilaniem grzejników aby zmienić wewnątrz bufora zawirowania lub najlepiej wyżucić ten cały baniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to wg czujników na buforze jest tak:

Strona PC ciepła 36,6 ,zimna 32,2 ( delta 4,4)

 

Strona odbioru ciepła 31,9 , zimna 30,2.

 

|Z tego co @bobrow mowil ( nie wiem też czy dobrze pamietam ) , to roznica wejscia z PC i wyjscia na odbior u niego nie przekracza 2stopni.

Wg mnie 5 stopni to też trochę za dużo.. W buforze jest jakas dziurawa rura laząca wejscie PC z wyjsciem na odbior ( tak jak to jest w sprzęgle ?)

 

Może tak jak @cangi80 pisze , przeplyw od grzejnikow jest za duzy ...

W każdym razie masz narzędzie ( moze je trzebaby zweryfikować , czy pokazuje jednakowe temperatury ) , ja bym sprobował tak ustawiac pompkę wtorną i w PC aby roznica w buforze na wejsciu z PC i wyjsciu na odbior roznica tmp byla jak najnizsza.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bufor to zwykły baniaczek 50 Litrowy bez jakiegoś pod mieszania w środku, przynajmniej tak mi się wydaje. Posiadam ten oryginalny z Panasonica. Miał zwiększyć zład wody, pomóc przy derfoście i chronić PC przed słabymi przepływami. W sumie to spełnia te funkcje tylko słabo miesza się ta woda w nim. :bash:

 

 

MIG25 własnie to próbuje ustawić zęby ta różnica była max 2*C a nie 4-5*C żeby spróbować zejść z krzywą niżej bez taktowania. Tylko że nie mam już pomysłów po za wyminą pompy na mocniejsza po stronie wtórnej.

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

powoli zaczynamy kręcić się w kółeczko...

To jeszcze raz :

 

1.po co nam bufor w układzie szeregowym ,jeśli miały by być te same przepływy tj nominalne pod PC po dwóch stronach bufora ?

Dlatego dajemy właśnie bufor ,aby dopasować (ile się da) dwa różne obiegi (z różnymi przepływami).

 

2.niektórzy mylą max przepływ z nominalnym, jeśli PC optymalnie pracuje wg producenta na 25l/min (a tylko przy defrostach wkręca się na dużo więcej) , to nie ma sensu ustawiać wyższego przepływu -bo będziemy mieli zjawisko jak u Mundiego

 

3.przepływ na systemie tj za buforem-ustawiamy ile możemy na max , ale będzie on się zmieniał w miarę przymykania głowic termostatycznych

 

A na koniec powtórzę to ,co już tu ostatnio pisałem :

 

obieg pierwotny PC/bufor ustawiamy wg przepływu NOMINALNEGO ,a obieg wtórny wg max (czyli max prędkość obiegówki). Dopiero teraz regulujemy poszczególne obiegi.

 

Wg mnie , to tyle....

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to wg czujników na buforze jest tak:

Strona PC ciepła 36,6 ,zimna 32,2 ( delta 4,4)

 

Strona odbioru ciepła 31,9 , zimna 30,2.

 

|Z tego co @bobrow mowil ( nie wiem też czy dobrze pamietam ) , to roznica wejscia z PC i wyjscia na odbior u niego nie przekracza 2stopni.

Wg mnie 5 stopni to też trochę za dużo.. W buforze jest jakas dziurawa rura laząca wejscie PC z wyjsciem na odbior ( tak jak to jest w sprzęgle ?)

 

Może tak jak @cangi80 pisze , przeplyw od grzejnikow jest za duzy ...

W każdym razie masz narzędzie ( moze je trzebaby zweryfikować , czy pokazuje jednakowe temperatury ) , ja bym sprobował tak ustawiac pompkę wtorną i w PC aby roznica w buforze na wejsciu z PC i wyjsciu na odbior roznica tmp byla jak najnizsza.

 

Migu-ten cały bufor to zwykły baniak z czterema przyłączami 1" czy 5/4"...Nic prostszego w budowie...

W sumie ani to specjalne sprzęgło hydrauliczne ,ani specjalny magazyn ciepłej wody...

Ja u siebie mam z kwasiaka wykonany podobny buforek o poj ok 40L-działa identycznie jak ten Panasowy 50L (wtedy nie były jeszcze dostępne-dlatego zleciłem wykonanie tego zbiorniczka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z z Tobą , tyle ,że jeśli chodziłoby tylko o dopasowanie przepływów , to od tego jest sprzęgło a nie bufor. Ja w sprzęgle mam takie kierownice /rurę z dziurkami wlasnie po to aby jednak pokierować to cieplo od wyjscia pc do wejscia odbioru. W duzym baniaku czy powstają jakieś wiry od niedopasowanego przepływu ? Jestem za tym ,że wszystko się może zdarzyć ,ale pewności nie mam.

 

I tak , niektorzy mylą przepływ aktualny/nominalny z maksymalnym . Dlatego może warto proponować ustawienie delty na 1 , wtedy to będzie równoznaczne :) PC zawsze będzie wkręcała pompkę objegową na maksa (czyli taką ,jaką ustawimy w opcjach). To takie luźne myslenie niezobowiązujące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z z Tobą , tyle ,że jeśli chodziłoby tylko o dopasowanie przepływów , to od tego jest sprzęgło a nie bufor. Ja w sprzęgle mam takie kierownice /rurę z dziurkami wlasnie po to aby jednak pokierować to cieplo od wyjscia pc do wejscia odbioru. W duzym baniaku czy powstają jakieś wiry od niedopasowanego przepływu ? Jestem za tym ,że wszystko się może zdarzyć ,ale pewności nie mam.

 

I tak , niektorzy mylą przepływ aktualny/nominalny z maksymalnym . Dlatego może warto proponować ustawienie delty na 1 , wtedy to będzie równoznaczne :) PC zawsze będzie wkręcała pompkę objegową na maksa (czyli taką ,jaką ustawimy w opcjach). To takie luźne myslenie niezobowiązujące :)

 

Migu-zastanawiam się tylko jak to będzie pracować z dT=1K przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło ? Czy wtedy dopiero zacznie taktować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki , ja bym się nie cieszył zbyt wcześnie. michanica w #11910 napisał szczerą prawdę zmniejszając max przepływ to droga na skróty, ja też z tym eksperymentowałem i stwierdziłem, że prościej jest zostawić maksymalną, a prędkością pompy obiegowej po stronie pierwotnej sterować za pomocą delty T, jak ją ustawimy od 8*C to pompa chodzi na stałym najniższym przepływie ~14,5l/min 1500 n/min jak, zmniejszymy deltę do 5*C i mniej to to pompa zaczyna sobie modulować przepływy. Moim zdaniem jest to wygodniejsze rozwiązanie jak się ma bufor wpięty równolegle. Nie trzeba latać za każdym razem do piwnicy i przestawiać tego max.przepływu (bo nie da się go zmienić zdalnie), a zmienić tylko deltę T. Po za tym C.W.U grzeje sobie w pełni modulując przepływ.

 

mundi73 wyobraź sobie że ja to zrozumiałem wcześniej,

Tylko ja miałem max 45l .ustawiłem wczoraj max 35 i temp zaczęły się równać w zbiorniku. U mnie źle skonfigurowali na początku. Dzisiaj ustawie katalogowy 26litrow I jestem przekonany że będzie ok. Wczoraj już nie mieliśmy sił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś zrobioną instalację z buforem wpiętym równolegle tak jak producent zaleca, czyli z magiczną płytą rozszerzeniową CZ-NS4P i dodatkowym czujnikiem temperatury w buforze PAW-A2W-TSBU? Jestem ciekaw jak sobie wtedy sama automatyka PC radzi, jak pracuje bufor i jakie ma temperatury wyjść i wejść? Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu-zastanawiam się tylko jak to będzie pracować z dT=1K przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło ? Czy wtedy dopiero zacznie taktować ?

 

Raczej wyjdźmy z założenia ,że żaden system ( nawet sama PC) nie jest zbudowana na dT=1K ( za małe przekroje). U mnie właśnie ustawiłem taką deltę , przepływ 51l/min a delta 3 stopnie.

Po prostu PC będzie wkręcać na max obiegówkę , a delta sama wyjdzie.

 

@TBomek , kolega z holandii opowiadał , że planował takie coś , tyle że,mimo ,że w systemie potrzebny jest czujnik w buforze , to sprzedawany przez Panasonica bufor nie miał podobno wejścia na czujnik :)

 

Tak samo jak zbiornik CWU Panasonica wyposażany był tylko w grzałkę 1,5kW , a całe liczydło PC liczy energię jako 3kW :)

 

W każdym razie raczej nikogo nie ma , kto by taki system mial . Byc moze niedługo w Heishamon będzie mozliwość "ręcznego" wbicia temperatur potrzebnych do bufora ( czujnik bufora i czujnik Z1 wody) , taka emulacja płyty opcjonalnej. (Narazie testujemy opcję z Power Demand opcjonalnej PCB).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

powoli zaczynamy kręcić się w kółeczko...

To jeszcze raz :

 

1.po co nam bufor w układzie szeregowym ,jeśli miały by być te same przepływy tj nominalne pod PC po dwóch stronach bufora ?

Dlatego dajemy właśnie bufor ,aby dopasować (ile się da) dwa różne obiegi (z różnymi przepływami).

 

2.niektórzy mylą max przepływ z nominalnym, jeśli PC optymalnie pracuje wg producenta na 25l/min (a tylko przy defrostach wkręca się na dużo więcej) , to nie ma sensu ustawiać wyższego przepływu -bo będziemy mieli zjawisko jak u Mundiego

 

3.przepływ na systemie tj za buforem-ustawiamy ile możemy na max , ale będzie on się zmieniał w miarę przymykania głowic termostatycznych

 

A na koniec powtórzę to ,co już tu ostatnio pisałem :

 

obieg pierwotny PC/bufor ustawiamy wg przepływu NOMINALNEGO ,a obieg wtórny wg max (czyli max prędkość obiegówki). Dopiero teraz regulujemy poszczególne obiegi.

 

Wg mnie , to tyle....

Tymczasem

 

Teraz po tylu postach postach stwierdziłeś to co ja już przy swoim pierwszym poście pare, dni temu.

A jeszcze wczoraj byłeś przekonany, że ograniczenie przepływu na sztywno to lekarstwo:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz po tylu postach postach stwierdziłeś to co ja już przy swoim pierwszym poście pare, dni temu.

A jeszcze wczoraj byłeś przekonany, że ograniczenie przepływu na sztywno to lekarstwo:cool:

 

To kręcimy się nadal...

Bo nadal uważam ,że PC z buforem powinna pracować na przepływie nominalnym -a system na max ...

"Zwykłe" obiegówki nie mają takiej mocy jak te w PC-dlatego jest mało prawdopodobne osiągnąć ten sam przepływ nominalny na PC i systemie.

A gdybyś już jakoś to osiągnął , to po jaki grzyb jest wtedy bufor ?

 

PS

Dodam jeszcze tylko ,że to Ty chciałeś "skręcać" przepływ w PC do przepływu w systemie np ok 16l/min czy jakoś tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , tu nawet nie chodzi o moc obiegówek , tylko o opór , PC przy buforze stojącym obok z łatwością przepycha wodę , a obiegówka po drugiej stronie musi to przepchać przez cały system...

 

Moc obiegówki potraktowałem skrótowo-w moim eFie max moc dla max przepływu to coś 130W -a wtórna Wilo nie ma opcji ,aby pokonała takie opory...

Dziwi mnie tylko ,że u Mundiego na małym obciążeniu też tak zapitalała obiegówka ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt kolegi ,,TBomek" ,,Generalnie powinienem być zadowolony, bo skończyło się taktowanie. Nawet już te najwyższe kaloryfery się równiej wygrzewają po regulacji na termostatach. Denerwuje mnie jednak fakt że mając na wyjściu z PC 38*C do bufora wchodzi z jakieś 37*C , wychodzi 32*C a na kaloryferach jest ~31,5*C, zakładając 1 stopień błędu pomiarowego, to nadal gdzieś po drodze ucieka mi z dobre 5*C i to przy +10*C na zewnątrz, aż się boję jaka różnica będzie przy -10*C.''

 

Ty masz obiegi wtórny i pierwotny prawie wyrównane, temperatury na buforze prawie porównywalne, praca bufora ( raczej sprzęgła ) prawidłowa.

Ale, że masz sieć rozległą i na jednej pompce, to woda idzie tam gdzie jej łatwiej, czyli podłogówka i grzejniki najbliżej, przecież instalacja pracuje równolegle ( gdzie większy opór mniejszy przepływ i tym samym mniejsza temperatura na grzejniku ).

W twoim przypadku tylko dołożenie drugiej pompki na tym obwodzie co ci nie grzeje

żeby instalacja grzejnikowa poprawnie pracowała na jednej pompce, to pion jednakowej średnicy, do każdego grzejnika odpływ o jednakowej średnicy. Wtedy to będzie się równo rozchodzić.W innym przypadku i na jednej pompce, ciężko będzie ustawić na każdym grzejniku jednakowy przepływ.

Wież mi ja tak mam i na jednej pompce, każdy grzejnik grzeje jednakowo, niezależnie czy góra, czy dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...