Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

bobrow a jak często włącza Ci się pompa na dzień, w okresie przejściowym kiedy grzejesz mocniej, a w okresie zimowym kiedy trochę słabiej grzejesz?

Z tym szałem to żartowałem, moje dzieciaki dają bardziej w kość :D

 

 

Ja próbowałem z deltą 2*C , PC waliła od razu pełny przepływ około 42l/min i jak najszybciej starała się wygrzać do zadanej temperatury.

 

No właśnie -a może daj przepływ na 25l/min i dT na 2 czy 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow, mundi73, przepływ max. mam fabrycznie ustawiony na max czyli około 42l/min.

PC jak ma ustawioną mała delte powiedzmy 2*C sama, jak się uruchamia od razu ustawia sobie maksymalny przepływ żeby jak najszybciej osiągnąć zadane temperatury.

Ja mam deltę 8*C co powoduje że PC startuje z przepływem ~14l/min i w sumie go nie zmienia (potwierdzone na wykresach z smart nerwice). Więc grzeje wolniej z najniższym przepływem, moduluje tylko sprężarka.

Jak dam delte 5*C to prędkości się zwiększają do bodajże ~25l/min w zależności od potrzeb.

Mi zależało na tym żeby strona pierwotna miała jak najmniejsze przepływy żeby pompa po stronie wtórnej nadążała z odbiorem ciepła z bufora, bo uważam że po tej stronie mam jeszcze mniejsze przepływy.

 

Podsumowując, ja steruje przepływami po stronie PIERWOTNEJ za pomocą delty t a nie ustawieniami max. przepływu.

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ja mam deltę 8*C co powoduje że PC startuje z przepływem ~14l/min i w sumie go nie zmienia (potwierdzone na wykresach z smart nerwice). Więc grzeje wolniej z najniższym przepływem, moduluje tylko sprężarka.

 

.

 

A ustawił byś deltę na 1 , i max prędkość pompy na ~14l/min , i miał byś pewność ,że to się nie zmieni przy grzaniu ( przy defroście wzrośnie i tak ) , a delta będzie się zmieniała w zależności od obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , pompa zacznie zwiększać przepływ ,ale do tego ustawionego jako max. A jak to będzie ustawiony maksymalny 14l/min to go nie zwiększy. Bedzie zwiekszal deltę , mimo ze masz ustawioną 8.

 

Zgadza się tylko czemu ma służyć taki kaganiec? Po za tym jak już ktoś tu wcześniej napisał, jak wtedy będzie grzała się woda C.W.U gdzie przepływ się zmienia wraz z zwiększającą się temperaturą zasilania wężownicy, u mnie dochodzi do 25*C. Jak ustawię max przepływ na sztywno na te 14l/min to podejrzewam ze PC będzie dłużnej grzać C.W.U bo nie będzie w stanie utrzymać optymalnej delty na zasilaniu i powrocie. Bo czym mniejsza delta tym mniej ciepła jest w stanie oddać wymiennik, przynajmniej tak mi się wydaje.

Podobnie może być jak przyjdzie grzać C.O wyższymi temperaturami a będziemy mieli max przepływ na sztywno te 14l/min, to delta z odczytów będzie rosła od tej zadanej, bo PC nie będzie wstanie przekazać więcej ciepła przez wymiennik.

Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min. Ja zostawiłem fabryczne 42l/min, co nie znaczy ze z takimi pracuje. Mi przy ustawionej delcie 8*C pompa chodzi praktycznie na sztywno przy przepływach ~14-15l/min i podejrzewam że to się nie zmieni dopóki delta z odczytów miedzy zasilaniem i powrotem, nie będzie większa od tych 8*C, obecnie mam 5*C.

Podejrzewam że to się zacznie zmieniać jak wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło po stronie wtórnej i powrót zacznie się obniżać. Wtedy pewnie PC zacznie modulować swoją pracę za pomocą sprężarki i przepływów żeby utrzymać jak najbardziej optymalną pracę. Dlatego nie chcę mieszać z max przepływami, tylko grzecznie pokazać PC jak ma pracować by wykorzystać zwoje wszystkie atuty. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tylko czemu ma służyć taki kaganiec? Po za tym jak już ktoś tu wcześniej napisał, jak wtedy będzie grzała się woda C.W.U gdzie przepływ się zmienia wraz z zwiększającą się temperaturą zasilania wężownicy, u mnie dochodzi do 25*C. Jak ustawię max przepływ na sztywno na te 14l/min to podejrzewam ze PC będzie dłużnej grzać C.W.U bo nie będzie w stanie utrzymać optymalnej delty na zasilaniu i powrocie. Bo czym mniejsza delta tym mniej ciepła jest w stanie oddać wymiennik, przynajmniej tak mi się wydaje.

Podobnie może być jak przyjdzie grzać C.O wyższymi temperaturami a będziemy mieli max przepływ na sztywno te 14l/min, to delta z odczytów będzie rosła od tej zadanej, bo PC nie będzie wstanie przekazać więcej ciepła przez wymiennik.

Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min. Ja zostawiłem fabryczne 42l/min, co nie znaczy ze z takimi pracuje. Mi przy ustawionej delcie 8*C pompa chodzi praktycznie na sztywno przy przepływach ~14-15l/min i podejrzewam że to się nie zmieni dopóki delta z odczytów miedzy zasilaniem i powrotem, nie będzie większa od tych 8*C, obecnie mam 5*C.

Podejrzewam że to się zacznie zmieniać jak wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło po stronie wtórnej i powrót zacznie się obniżać. Wtedy pewnie PC zacznie modulować swoją pracę za pomocą sprężarki i przepływów żeby utrzymać jak najbardziej optymalną pracę. Dlatego nie chcę mieszać z max przepływami, tylko grzecznie pokazać PC jak ma pracować by wykorzystać zwoje wszystkie atuty. ;)

Ustawiane przepływy i delty nie mają nic wspólnego z CWU. Tutaj pompa żyje własnym życiem według własnego zupełnie innego algorytmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TBorek, Np moja pompa w tej chwili grzeje CWU z przepływem 19l/min , a z deltą 13 stopni. (zbiornik wykorzystany wczoraj do reszty , temperatura startowa 25 , temp wejscia 32 , temp wyjscia 45 , moc jaką pompa pokazuje to 18 000W !! , moc energii 5000W . ) mimo ,że mam ustawioną deltę 1 stopien , a przepływ 50l/min.

 

Także jak @plusfoto pisze , to jet niezależne.

Dlatego uważam że niema co schodzić z ustawieniami max przepływów poniżej nominału jaki podaje producent,w moim przypadku to te 25l/min.

 

To jest nominalny przepływ ,ale tylko dla delty 5 stopni ! Przy innej delcie ten przepływ nominalny jest inny.

 

Jak też wcześniej pisałem , w J już jest wybór , czy chcesz grzać wg delty , czy według stałego ustawionego przepływu wody.

Przecież doszliśmy już , że zmienny przepływ powoduje zaburzenia w buforze i mieliśmy ustawiać w miarę stały...

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytałem. Ale bez echa. Czy można wersję H zmusić do pracy na niższej modułach przy CWU. Jak wiecie mała wężownica. Ona idzie na 35 Hz. Na początku ok Ale pod koniec się dusi. Czemu nie zmoduluje. Chyba grzejnik na dwór założę i będzie powrót schladzac. TBomek chcesz dac tyś za nowa wtórna A nie spróbujesz katalogowej prędkości. U mnie jak było 45 to żadnych szans nie było. Nie wiem, chyba warto spróbować zanim dokonasz zamiany. Ty masz 25-60 alpha2 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka opcja w dodatkowej płycie jak Power Demand ( czyli w skrócie ograniczanie mocy). Mamy to już rozgryzione w HeishaMon.

Ściśle ustawia się taki parametr jak prąd Sprężarki , tylko i tak u mnie nie można zejść niżej niż 3A , czo jest gdziś 40Hz przy temperaturze otoczenia 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka opcja w dodatkowej płycie jak Power Demand ( czyli w skrócie ograniczanie mocy). Mamy to już rozgryzione w HeishaMon.

Ściśle ustawia się taki parametr jak prąd Sprężarki , tylko i tak u mnie nie można zejść niżej niż 3A , czo jest gdziś 40Hz przy temperaturze otoczenia 15 stopni.

Uhm. Jednak nie obejdzie się bez wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie rację , zaczynamy się powoli kręcić w koło. Spróbuję zebrać esencję naszej rozmowy. Proszę też o uzupełnianie/korektę listy.

 

Nasz cel . Wyeliminować taktowanie tzn. nakłonić PC do pracy w jak najdłuższych interwałach z jak największym CP.

 

 

 

  1. Wiemy już że zmiana max przepływu w serii H nie ma wpływu na grzanie C.W.U i defrosty.
  2. Wiemy że w współpracy PC z buforem wpiętym równolegle, bardzo ważne są przepływy po stronie pierwotnej i wtórnej. Zalecane jest dążyć to stałych przepływów po stronie pierwotnej, a po stronie wtórnej mieć je możliwie największe, żeby PC zawsze miała komu dodawać ciepło, a nie "zasysała" je z powrotem przez bufor.
  3. Należy ustawić tak przepływy w indywidualnych odbiornikach ciepła po stronie wtórnej, żeby wszystkie miały możliwie jednakową temp powrotu, a dopiero później zwiększać przepływ w całym układzie. Tyczy się to samych grzejników.
    W przypadku układu z podłogówką i grzejnikami sytuacja jest bardziej zawiła. Należy wyregulować tak układ wtórny aby przepływy z podłogówki były większe od kaloryferów. Powinno to nam zagwarantować, sumę temperatur powrotu zbliżona do powrotu podłogówki a nie grzejników które mają ją większa.
  4. Wiemy że instalacja bufora, to sprawa indywidualna, nie powinna być uznawana jako panaceum na całe zło przez instalatora. Czasami generuje nie potrzebne koszty i problemy z wyregulowaniem instalacji. Trzeba tą sprawę dobrze przemyśleć. (pomocny artykuł: Nieszczęsny bufor do pompy ciepła)

 

Nie wiem czy nie pojechałem w punkcie 3, proszę o korektę jakby co.

To czego nie jestem pewien:

 

  • Czy za pomocą samej delty w serii H jesteśmy w stanie na "sztywno" ustawić przepływ pompy bez zmiany max. przepływu w PC?
  • Co da nam zmiana max. przepływu na mniejszą bądź nominalną jeśli punkt wyżej jest prawdziwy?

 

W ramach dochodzenia bądź wypracowywania kolejnych wniosków postaram się edytować ten post i przykleję go stopce, może się komuś przyda i zaoszczędzi trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka opcja w dodatkowej płycie jak Power Demand ( czyli w skrócie ograniczanie mocy). Mamy to już rozgryzione w HeishaMon.

Ściśle ustawia się taki parametr jak prąd Sprężarki , tylko i tak u mnie nie można zejść niżej niż 3A , czo jest gdziś 40Hz przy temperaturze otoczenia 15 stopni.

 

Piszesz o 3A na fazę? Jeśli tak to 3*230=690W razy 3f = 2000W.

U mnie PC 9kW z najniższą mocą działa na poziomie ~1,7A na fazę, co daje ~ 1,7*230*3f=1200W przy 19-20Hz, niżej już PC nie potrafi zejść.

Podobno (nie potwierdzone,wyczytane gdzieś z internetu) sprężarki w 9kW i 12kW są takie same, więc to musi być ograniczenie softwerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , pompa zacznie zwiększać przepływ ,ale do tego ustawionego jako max. A jak to będzie ustawiony maksymalny 14l/min to go nie zwiększy. Bedzie zwiekszal deltę , mimo ze masz ustawioną 8.

Swego czasu były tutaj podawane informacje jakoby automatyka w T-CAP nie zezwalała (redukując obroty sprężarki) na pracę z deltą GZ powyżej 5*C.

Oczywiście, to by wymuszało stosowanie sprzęgieł w przypadkach, gdy obiegówka w PC nie byłaby w stanie zapewnić przepływu nominalnego (dla grzewczej nominalnej i delty 5*C).

 

Te informacje były fałszywe, czy może jednak istniały modele z tak zachowującą się automatyką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...