Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Na mojej samorubie buforku mam teraz niecałe 1K różnicy i moc ok 8.5kW.

PC ruszyła po CWU-od soboty obserwuję te różnice i naprawdę jest ok.

Nie wierzę , że na mojej wilo pico yanos 25-4 mam jakiś kosmiczny przepływ-kupa grzejników i tylko 10m2 OP...

Może chodzi o kształt tego bufora-mój jest mniejszej średnicy i chyba ma szerzej rozstawione przyłącza.

Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?

Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przepraszam za zadanie pytania które pewnie było już zadane na forum, niestety Google nie pomógł w znalezieniu odpowiedzi - chciałbym podłączyć do pompy ciepła odbiornik od termostatu Salusa - L i N wiem jak, NO zapewne podłączam pod H a pod co podłączyć COM? Sterownik to 091FLRFv2.

Wolę zapytać niż mieć na sumieniu elektronikę pompy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej samorubie buforku mam teraz niecałe 1K różnicy i moc ok 8.5kW.

PC ruszyła po CWU-od soboty obserwuję te różnice i naprawdę jest ok.

Nie wierzę , że na mojej wilo pico yanos 25-4 mam jakiś kosmiczny przepływ-kupa grzejników i tylko 10m2 OP...

Może chodzi o kształt tego bufora-mój jest mniejszej średnicy i chyba ma szerzej rozstawione przyłącza.

Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?

Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .

Co Wy na to ?

Tylko wtedy po co mi ten sprzęt , buforem nie jest bo bufor to ja miałem 1000 litrów ,sprzęgłem też nie do końca bo coś źle mi wysprzegla. Może do defrostow przy ogrzewaniu grzejnikowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Od soboty obserwuję pompę

od 20:15 do dziś załączyła się 24 razy,czas pracy 9 godz, średnio 3 razy na godz

Sprężarka najpierw wchodzi na 36-37 hz a potem schodzi do 20-21 hz

Temperaturę ustawiłem na 38/-15 i 30/15 delta 6,obniżyłem bezpośrednio na panelu na -2 bo za ciepło

Ustawiłem jej harmonogram na grzanie od 14ej do 5ej rano w domu 24st dół gdzie podłogówka z grzejnikami i 22,5-23 góra gdzie grzejniki

Pompka na podłogówce na max 3 bieg a grzejniki na 2 bieg

Narazie nie jest aż tak zimno ale widzę że lepiej troszkę bo więcej pracuje

w sobotę jeszcze raz włączyłem ją na max przepływ (u mnie jest27-28L/min) i sprawdziłem czy nie jest gdzieś zapowietrzona

Tak jak mówią przedmówcy to jak grzeje cwu to nic nie poradzi

CWU mam 46 delta 5

będzie chłodniej to coś trzeba będzie może skorygować,

w sobotę było 353 załączenia i 79 godz pracy

dziś 377 i 88 godz pracy czyli lepszy odbiór ciepła ,w nocy dzis i wczoraj ok 5st na dworzu

ps.

co do zużycia prądu to różnica kolosalna na panelu 78 kWh a podlicznik 178 kWh

COP za wrzesień za te 20 dni 2,3

ale już pazdziernik 3,5 narazie

 

Kolego zaczynaliśmy razem swoją przygodę z taktowaniem. Miałem 4 na gdz później nawet 6. W sobotę osiągnąłem równowagę systemu i w niedziele zszedłem z krzywa i podniosłem prędkość grzejników bo pompa szła non stop. Na wiele godzin pracy jedno wyłączenie. Recepta było rozkręcenie rozdzielaczy na maxa w podłogowym i wszystkie nastawy wstepne grzejników na maxa. Zlikwidowanie mieszacze i sterowanie krzywą. Pisałeś ze nie możesz tego zrobić bo się ugotujesz. Ja mam podobne temp dół góra na mieszanym bo mam wielkie grzejniki. Ja spróbował bym doprowadzić instalacje żeby szła tylko na grzejnikach. Nastawy wstępne na maxa i głowice. Jeżeli pójdzie to ja mam plan założyć termostat pokojowy ale tylko od tego aby załączyl mi PO podłogowej. Na zasadzie włącz wyłącz. A u ciebie jest tak , wyregulujesz np swoją instalacje do zalecanego przepływu a za chwilę mieszacze się otwierają i przymykaja. PC co chwile dostaje inny sygnał. Kolega michanica Ci powiedział przepływy i jeszcze raz przepływ i nie obędzie się bez przeróbki , chyba że jakaś potężna pompa obiegowa ale to znowu mieszacze zamkną przepływ i PC staje. Spędziłem w tej kotłowni dni i noce z termometrem. Cuda wyczynialem. Przerobiłem w kotłowni i przerobie rozdzielacze. A powiedz, masz zawory zwrotne za pompkami na zasilaniu i powrocie ? Ja miałem na zasilaniu a na powrocie nie było . Cuda się działy .powroty chwilowo robiły się cieplejsze od zasilan. Wywaliłem wszystko gowno i spokój ,a teraz dążę do wyrównania temp w pomieszczeniach prędkością obiegow wtórnych. Powoli się to udaje ale brakuje przepływu na grzejnikach bo mam kolanka 3/4 po drodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tłumaczenie od nowa .... Jest wzór na moc , zależna od przepływu i delty. Jak moc się zmienia w czasie pracy to albo zmienia się też przepływ albo też delta. Ciekawe dlaczego w J jest wybór ,albo wg delty ,albo wg przepływu ? Jak w H nie ustawisz tego na min deltę to nie będziesz miał stałego przepływu ,bedzie się zmieniał wraz ze zmianą mocy. A w grzejnikach na początku jest wieksza moc i wiekszy przepływ ( może Ty to nazywasz "mieszaniem") ale szybko moc spada i przepływy również.

 

Tak masz rację, przepływ jest zmienny, na początku goni do uzyskania delty, potem zwalnia, ale to nie sa jakieś wielkie różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy przy jakiej pompie. u mnie jest w miarę ok (dopuki nie ma defrostów) , i generlnie w T-CAPach jest to w miarę poazywane. Ale im mniejsza pompa tym jest gorzej

 

Do dzisiaj myślałem, że mój T-CAP zaniża zużycie energii względem rzeczywistego o jakieś 5%, ale jak parę dni temu wymienili mi licznik energii z analogowego na cyfrowy, to w magiczny sposób spadło mi zużycie bytowe.

Teraz jestem pewien, że ten T-CAP naprawdę pokazuje dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ustawiłem u mojej kuzynki na T-capie monoblok dT=1K, system zapitala na max przepływ.

Teraz mam 26Hz i dT=1K.

Tu jest wymiennik z glikolem , przepływ na PC ok 32L/min-ale wskazanie COP typu 0.75...

Zostawię tak na parę dni i poobserwuję zużycie.

Pytanie tylko , czy taka niska delta nie zaszkodzi maszynerii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko , czy taka niska delta nie zaszkodzi maszynerii ?

 

W sensie pompce obiegowej ? Ustawienie 0x96 jest standardowe , ale i tak nie największe , da się ustawić dużo szybciej - 0xFE , ale co z tego ,że wzrasta prędkość jak już przepływ tylko trochę . Choć z logiki jak coś się kręci szybciej to się szybciej zużyje , no ale chyba bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przepraszam za zadanie pytania które pewnie było już zadane na forum, niestety Google nie pomógł w znalezieniu odpowiedzi - chciałbym podłączyć do pompy ciepła odbiornik od termostatu Salusa - L i N wiem jak, NO zapewne podłączam pod H a pod co podłączyć COM? Sterownik to 091FLRFv2.

Wolę zapytać niż mieć na sumieniu elektronikę pompy...

 

Na H musisz podać L ( fazę ) ,żeby to zadziałało , więc wychodzi z tego ,że na COM musisz podać L.

 

EDIT: Wg instrukcji Salusa to w zasadzie na NO podajesz L , a COM pod H... Nie powinno to robić różnicy ,ale tak mówi instrukcja :)

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski-a jakby wsadzić rurę do bufora od strony PC , która by się kończyła ok 2 cm przed przyłączem wyjściowym z bufora ?

Wtedy strumień z PC praktycznie by wpadał na strumień z systemu .

Co Wy na to ?

 

W sprzęgłach wyjścia są połączone z odpowiednimi wejściami rurą z kilkoma ( dosłownie ) dziurami. Więc większość wody przepływa jak powinno . Jak zaczyna się różnica przepływów to woda zaczyna dziurami przepływać.

2129.jpg

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu-obiegówka jest ustawiona do max przepływu fizycznego ,czyli jeśli zmniejszę tylko ciut -to od razu spada przepływ.

Utrzymuję tak wysoki przepływ ze względu na glikol-aby „zniwelować” spadek wydajności z powodu słabszego ciepła właściwego wzgl wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu -moim zdaniem najsłabszy punkt tych naszych T-capów to kiepskie czujniki temp i kiepska kalibracja...

Starałem się jak najbardziej ustawić je realnie , ale do końca nie jestem ich pewien...

Jak będę chciał sobie poprawić COP , to muszę tylko przekalibrować czujnik powrotu -a wtedy będą piękne COPy...

Tylko czy o to chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawory zwrotne mam tylko za zasilaniu za pompkami ,na powrotach nie mam zaworów zwrotnych

co mnie nurtuje to nie grzeje mi góra w łazience podłogówka

Na powrocie jest zawór zwrotny by nie pchało w tą pętle wody z podmieszania bo zasilanie tej pętli jest podpięte do zasilania co idzie do rozdzielacza na dole

miedziuchę mam do rozdzielaczy 28,potem pexy do grzejników

Nie mam problemu z grzaniem bo grzejniki podłączone po przekątnej,tzn zasilanie z boku góra i powrót na końcu na dole

Cały grzejnik jest letni bo cała woda idzie przez cały grzejnik

Oglądałem znów filmik BUDOTOMU i max grzanie cwu na 1:30 h i max grzanie co na 2 godz a było 4:30h

pompa startuje z 19hz do 37 i potem schodzi znów na 21 i tak już pracuje

róznica zasilanie powrót

zasilanie 32

powrót 32

sprężarka teraz pracuje na 20 hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytałem. Ale bez echa. Czy można wersję H zmusić do pracy na niższej modułach przy CWU. Jak wiecie mała wężownica. Ona idzie na 35 Hz. Na początku ok Ale pod koniec się dusi. Czemu nie zmoduluje. Chyba grzejnik na dwór założę i będzie powrót schladzac. TBomek chcesz dac tyś za nowa wtórna A nie spróbujesz katalogowej prędkości. U mnie jak było 45 to żadnych szans nie było. Nie wiem, chyba warto spróbować zanim dokonasz zamiany. Ty masz 25-60 alpha2 ?

 

Co do mieszaczy to mam tylko jeden na podłogowkę nic więcej a głowice na maxa na grzejnikach otwarte

Idzie bezpośrednio miedz 28 do rozdzielacza na grzejniki a dalej już pexy na każde pomieszczenie (grzejnik)

Nie wiem czy może zejść z deltą niżej na CO bo teraz jest 5

Widzę że pompa pracuje teraz non stop na 19 hz i powrót jest 1st zimniejszy od zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie teraz trochę z innej beczki, zauważyłem na pod liczniku że PC oddała do sieci 182 kvarh energii biernej w niecałe 2 miesiące. Już wiem że jej nie odzyskam bo nie jest "magazynowana" jak energia czynna z PV, ale zastanawiam się czy to dobrze że tyle PC oddaje i czy przypadkiem nasi decydenci nie każą sobie jeszcze za to płacić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , moja od stycznia 1630kVArh mocy biernej , i 2750kWh czynnej ( tutaj też dużo jest grzałki w CWU , bo włączam ją jak mam nadprodukcję z PV). W każdym razie są to wartości bardzo podobne do tego jaką wytwarza inwerter od PV w nocy ( pomimo ,że jak nie ma DC to się wyłącza ,to jednak kondensatory są ciągle zapięte do sieci).

Już niedługo przyjdzie czas ,że zakłady energetyczne zaczną liczyć energię bierną i nie będzie ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...