Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie pytałem. Ale bez echa. Czy można wersję H zmusić do pracy na niższej modułach przy CWU. Jak wiecie mała wężownica. Ona idzie na 35 Hz. Na początku ok Ale pod koniec się dusi. Czemu nie zmoduluje. Chyba grzejnik na dwór założę i będzie powrót schladzac. TBomek chcesz dac tyś za nowa wtórna A nie spróbujesz katalogowej prędkości. U mnie jak było 45 to żadnych szans nie było. Nie wiem, chyba warto spróbować zanim dokonasz zamiany. Ty masz 25-60 alpha2 ?

 

Nie zmusisz jej ona sobie bierze różnicę między temp.zadana a jaka jest w baniaku i na tej podstawie okresla na jakiej czestotliwosci bedzie pracowac i cale grzanie tak przerobi nie zmoduluje sie im wieksza ta róznica tym wieksza czestotliwosc ale nie idzie to jakos liniowo tylko jakies zakresy sa ustalone .

Nie do konca mam sprawdzone czy ma tu jeszcze jakis wplyw temperatura na zewnątrz.

Moze jakby miala ze 3stopnie do podgrzania to moze by wystartowala na np.25hz.

Jest mozliwe tez podawanie odpowiedniego napiecia na styki dane napiecie dana czestotliwosc pracy ale chyba potrzebna jest dodatkowa płytka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno się moduluje ,pisałem wczoraj ,ze u mnie wczoraj przy 25 stopniach zbiornika po pewnym czasieie wkręciła się na 72Hz, z delta 12 i minimalnym przepływem 19l/min. I moca obliczona przez pompe 18,4kW. I tak sobie powoli zjeżdżała z moca i skończyła na 40Hz i moca 8kW.

A o tym podawaniu napięcia juz mówiłem,to się nazywa Demand Control i juz to jest w HeishaMon. Tyle ,że nie jest to tak pięknie jak to Panasonic prezentuje , dla uproszczenia moc można zredukować tym najwyzej do połowy mocy znamionowej PC (testowane rowniez na prawdziwej Opcjonalnej płytce, wiec nie to ze HeishaMon cos zle robi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno się moduluje ,pisałem wczoraj ,ze u mnie wczoraj przy 25 stopniach zbiornika po pewnym czasieie wkręciła się na 72Hz, z delta 12 i minimalnym przepływem 19l/min. I moca obliczona przez pompe 18,4kW. I tak sobie powoli zjeżdżała z moca i skończyła na 40Hz i moca 8kW.

A o tym podawaniu napięcia juz mówiłem,to się nazywa Demand Control i juz to jest w HeishaMon. Tyle ,że nie jest to tak pięknie jak to Panasonic prezentuje , dla uproszczenia moc można zredukować tym najwyzej do połowy mocy znamionowej PC (testowane rowniez na prawdziwej Opcjonalnej płytce, wiec nie to ze HeishaMon cos zle robi).

 

No to znowu mogą być różnice między modelami lub mocami pompy bo moja 7kw napewno sie nie moduluje jak startuje przeważnie od 36st do 46st to wali caly czas od poczatku do końca na 37hz jak ma wiekszą różnice ale nie mam obcykane od którego momentu powiedzmy 30st to wali na stałych 48hz ,może jak by grzala od wodociagowej to by sie inaczej zachowywala niewiem.

 

W modelu J wprowadzili pozycje Pojemnosc cwu i tu dwie opcje zmienna i standard.

Opis z instrukcji:

Pojemność CWU

Stuży do wybierania zmiennej lub

standardowej mocy grzewczej

zbiornika

Zmienna moc grzecza ogrzewa

zbiornik w trybie szybkim

i utrzymuje nastawioną

temperaturę w trybie wydajnym.

Podczas gdy standardowa moc

ogrzewa wodę w zbiornikuz

nominalną wydajnością grzewczą.

Ta opcja jest dostępna, jeśli wybrano

polączenie zbiornika (TĀK).

 

Myslałem że wprowadzą cos na zasadzie opcji eko zeby grzala wode zawsze trzymajac sie najlepszego Cop ale tu cos znowu innego .

Podobno w nowej all in one mozna podpiac dwa czujniki cwu jeden na dole drugi na górze i pompa uczy sie zużycia wody w kilka dni i potem podgrzewa niby przed tymi godzinami gdzie jest pobór,niby tylko tyle ile schodzi wody i ze niby pozwala sobie nawet na zejscie ponizej nastawionej temp.ponownego wygrzewani itp.

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak startuje z 38 do 47 stopni to tez juz ustawia jedna częstotliwość. Chodziło mi o pokazanie tego ,że pompa na cwu moze się modulować.

 

A jak sądzisz które te ustawienie w J będzie powodowalo tańsze nagrzanie wody w przypadku takiego podgrzewania od np.35 do 47st .Wydaje się jakby opcja "zmienna " jak ja to dobrze kumam to jak grzeje od wodociagowej to do konca chyba zagrzeje w trybie na maxa a potem jakieś spadki o delte bedzie uzupelniala w z jak najlepszą wydajnoscia?czyli copem?

A standard to chyba tak jak w serii H pytanie czy nazwa nominalna wydajnosc to mieli na mysli nominalna moc czy cop?Już zgłupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po południu zobacze w SM ,byc moze w j.angielskim jest to lepiej/zrozumialej opisane.

 

Po angielsku niby :

5.6

DHW capacity

To select tank heating capacily

to variable or standard. Variable

capacity heat up tank with

fast mode and keep the tank

temperature with efficient mode.

While standard capacity heat up

tank with rated heating capacity.

*This option is available if Tank

connecton is selected (YES).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem dziś odczyty i pompa działa dłużej i rzadziej się załązcza

ale COP masakra

zmieniłem jej czas grzania z 4:30 do 2 h tylko wali mi cały czas do 33 st

na dworzu 5 a w domu 24,ufff

za ciepło

na mieszaczu podłogówki skręciłem troche na 31 nic nie dało

wcześniej miałem 5 delte na grzaniu i panelu -2 czas grzania CO 4;30 h i COPy były niebo lepsze, tylko za często się wyłączała i włączała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie teraz trochę z innej beczki, zauważyłem na pod liczniku że PC oddała do sieci 182 kvarh energii biernej w niecałe 2 miesiące. Już wiem że jej nie odzyskam bo nie jest "magazynowana" jak energia czynna z PV, ale zastanawiam się czy to dobrze że tyle PC oddaje i czy przypadkiem nasi decydenci nie każą sobie jeszcze za to płacić ?

Coś może być na rzeczy bo znajomy pracuje w tauron i mówił, że myślą jak to ugryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmusisz jej ona sobie bierze różnicę między temp.zadana a jaka jest w baniaku i na tej podstawie okresla na jakiej czestotliwosci bedzie pracowac i cale grzanie tak przerobi nie zmoduluje sie im wieksza ta róznica tym wieksza czestotliwosc ale nie idzie to jakos liniowo tylko jakies zakresy sa ustalone .

Nie do konca mam sprawdzone czy ma tu jeszcze jakis wplyw temperatura na zewnątrz.

Moze jakby miala ze 3stopnie do podgrzania to moze by wystartowala na np.25hz.

Jest mozliwe tez podawanie odpowiedniego napiecia na styki dane napiecie dana czestotliwosc pracy ale chyba potrzebna jest dodatkowa płytka

 

Jasne. Raczej myślałem o zmuszeni ustawieniami. Trudno trzeba inny baniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem dziś odczyty i pompa działa dłużej i rzadziej się załązcza

ale COP masakra

zmieniłem jej czas grzania z 4:30 do 2 h tylko wali mi cały czas do 33 st

na dworzu 5 a w domu 24,ufff

za ciepło

na mieszaczu podłogówki skręciłem troche na 31 nic nie dało

wcześniej miałem 5 delte na grzaniu i panelu -2 czas grzania CO 4;30 h i COPy były niebo lepsze, tylko za często się wyłączała i włączała

 

Jak chcesz sobie poprawić samopoczucie , to wejdź w kalibrację czujników i zmniejsz o np 2K temp powrotu-będziesz miał super COPy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po angielsku niby :

5.6

DHW capacity

To select tank heating capacily

to variable or standard. Variable

capacity heat up tank with

fast mode and keep the tank

temperature with efficient mode.

While standard capacity heat up

tank with rated heating capacity.

*This option is available if Tank

connecton is selected (YES).

 

W SM jest to tak:

 

Variable DHW capacity setting normally run with effi cient boiling which is energy saving 
heating. But while hot water usage high and tank water temperature low, variable DHW mode 
will run with fast heat up which heat up the tank with high heating capacity.
If standard DHW capacity setting is selected, heat pump run with heating rated capacity at tank 
heat up operation.

I jeszcze bardziej rozpisane:

DHW Capacity Setting
DHW Capacity is heat pump heating capacity output control during tank boiling operation. There are two DHW capacity setting (VARIABLE & STANDARD) which can be set in remote control.
VARIABLE DHW Capacity:
 Heat pump operate with efficient (Low) Capacity to boil tank temperature during re-heat process. And heat pump
regulated to operate with high capacity to boil tank temperature when tank temperature drop below 25°C. 
STANDARD DHW Capacity:
 Heat pump operate according to outdoor rated heating capacity during tank boiling process.

czyli ta "Zmienna" będzie oszczędzać energię , chyba ,że temperatura zbiornika spadnie poniżej 25 stopni , wtedy będzie " mniej oszczędnie".

 

Jeszcze w połączeniu z tym :

 

SMART DHW control
 During SMART DHW start time 20:00 (Default Setting) to SMART DHW stop time 05:00 (Default setting) Heat pump re-heat the tank water only when tank temperature drop below 20°C (Default setting)
 Time between 05:00 to 20:00
Heat pump reheat the tank water when tank temperature as below condition 

 

To już wogóle się zaoszczędzi :)

Włączenie tego spowoduje że w ustawionych godzinach ( standardowo pomiedzy 20 a 05 ) zbiornik nie będzie grzany ,chyba ,że temperatura spadnie poniżej 20 stopni...

Następny punkt , gdzie się będzie można złapać w stylu w harmonogrami było grzanie zbiornika cwu w nocy ,a sie nie zagrzał...

 

Także kolejne różnice na korzyść J. ( w sensie wiecej opcji , ale czy potrzebne).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten smart dhw to w jednostkach all in one.

 

Jedno jest pewne ze po przestawieniu na grzanie standard przestała robić tego myka o którym pisałem czyli:

Grzanie wody miala ustawione w harmonogramie od 13tej woda byla dogrzana po porannym myku pompa sie zalaczala o 13tej ale grzanie cwu nie bylo robione bo w baniaku 47(czyli tyle ile ustawione) a nagle o 13.30 ona se robi grzanie cwu poprzez przemielenie wody w wezownicy temp.spadala o 2st po czym dogrzewala sobie te 2st.

Także niewiem co oni tam nakombinowali.

Niestety to pompa sasiada wiec nie przesledze tego trybu zmiennego poszedł standard i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji jest gdzieś określone w dokumentacji albo łatwe do oszacowania ile dany Panas może obrobić mb pętli, kondygnacji, itd.? w takiej wersji bez pompek, sprzęgieł, itd.?

Najczęściej jest wykres wbudowanej w urządzenie pompy obiegowej.

 

@_John, dzięki.

 

@MiG25, posiadaczu wszelkiej dokumentacji;) czy masz takie dane dla 9kW 1f gen.J ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

PC Panasonic seria F. Od 4 lat śmiga bez zarzutu. W tym roku po odpaleniu sezonu widzę, że jest coś nie tak.

Tzn. pompa taktuje -> powrót z grzania podłogi ma jak na moje za wysoką temp. w krótkim czasie -> delta niziutka i PC staje -> dom jakby niedogrzany, nie rzadko PC nie może dogonić zadanej temp. na termostacie... Tak jakby zrobił się jakiś mniejszy obieg wody zasilającej?. Rotatory pokazują normalnie przepływy podczas działania obiegówki.

 

Myślałem, że zawór trójdrogowy przepuszcza i miesza się coś z wodą z CWU. Zawór zdjęty obejrzany, wszystko wygląda w porządku.

 

Co może być przyczyną?

 

Może czujka temperatury na powrocie przekłamuje. Jest w serii F jakaś możliwość jej kalibracji?

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj link do SM All-In-One 9kW J , innej nie znalazłem ( nie mam). https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf

Pompka tam ma oznaczenie ACXB53-00390 , i na pewno nie jest to Wilo Yonos 25/6 , i w innych też takiej nie ma ( ona jest tylko proponowana przez Panasonica jako zewnętrzna ,np. za buforem ,może w F jeszcze takie były , teraz już plastikowy korpus)

Na stronie 141 masz charakterystykę pompy założonej w tej jednostce ( myślę ,że będzie ta sama jak w Twojej) .

 

EDIT: Mam do J jeszcze dla monobloka 5kW-9kW , i tam też siedzi ta sama pompka o tym oznaczeniu. W wersji H pompki objegowe mają inne oznaczenia.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...