Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

ostatnio bawiłem się dodatkowym opomiarowaniem i sterowaniem moim T-capem 9kW F. Trochę "natchnęły" mnie nasze PC wojenki.

Pół roku temu zacząłem kolejna przygodę (po PC i PV) tj sterowaniem na bazie Raspberry Pi i Domoticz.

Po wdrożeniu "podstawowym" tj konfiguracja , zdalny dostęp, automatyczny zapis kopi programu, nauce podstawowych funkcji,itp,itd -w końcu zabrałem się za sterowanie moją PC + cyrkulacja +rekuperator ścienny ( w trakcie).

 

Odnośnie kontroli i sterowania PC uruchomiłem j/n (głównie steruję tym z telefonu) :

-podlicznik energii po usb/rs485 (wskazania napięć 3 faz,zużycie energii, moc chwilowa )

-czujniki temp : w górnej części zasobnika CWU+sterowanie załączeniem PC w trybie bez CO pod T2 (czyli steruje wtedy on/off PC ) , czujnik temp wyjścia z PC i bufora

-licznik czasu pracy liczony wg mocy min 0,5kW (rozruch sprężarki)

-licznik start/stop PC liczony j/w

-zdalne on/off PC

-wyłączanie PC wg niskiej modulacji sprężarki (przy 19Hz mam ok 1,2kW mocy na PC i jeśli taka wartość nie będzie przekraczana przez 18min , to wyłączam PC na 40 min. Dzięki temu rozwiązuję temat taktowania PC przy wysokich temp.Wcześniej miałem podobny układ wg pomiaru dT na in/out PC)

Są z tego oczywiście wymierne korzyści w ocenie eksploatacji PC , ale jednak przede wszystkim mam z tego uciechę.

Odnośnie straty temp na buforze , to u mnie obecnie średnio jest ok 0,5K

Poniżej fotki z "mojego systemu"

Pzdr

[ATTACH=CONFIG]449383[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]449384[/ATTACH]

 

PS

Wielkie dzięki dla kol Isom (ze Smartnego Domu)

 

Patrze na twój scren. Czy temp wyjścia z PC to temp z czujnika PC czy własny czujnik na wejściu do bufora. Widzę niewielka różnice pomiędzy wyjściem z PC a wyjściem z bufora. Cały czas mnie zastanawia dlaczego u mnie to różnica 3 st . Osiągnąłem równowagę i mogę ustawić PO wtórne , że może iść wiele godzin bez wyłączenia. Jak wiemy każdy stopień w górę to wymierne wartość w zużytej energi. Gdy potrzebuje w danej chwili mieć na wejsciu w obgieg wtórny 30st to musze mieć 33st na PC. Woda ewidentnie miesza się z powrotem i jakby przepływ nie ustawil. Pytani brzmi , czy gdy potrzebuje 30 st a musze ustawić 33 na PC to czy ogrzanie mnie drożej kosztuje poprzez bufor niż gdyby woda szła bezpośrednio w układ o 30 st. Czy tracę na tym całym mieszaniu wody ,czy sumarycznie na jedno wyjdzie.Napewno to sprawdzę fizycznie w przyszłości ale co na to teoria ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundi,

czujniki są zewnętrzne typu DS18B20 skalibrowane wg wzorcowego czujnika w ciepłomierzu (zamocowałem je najpierw w tym samym miejscu na out z PC ,a po kalibracji przełożyłem jeden czujnik do wyj z bufora).

Odnośnie 3K różnicy w całym sezonie to nie majątek, tym bardziej w Twoim przypadku z temperaturami na grzejnikach jak przy OP.

To będą grosze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko to ,czy kabelek wpięty dobrze do płyty głównej (złącze oznaczone CN-FLWSEN , w górnym prawym rogu).

Na przepływomierzu też jest wtyczka , którą można sprawdzić.

Grubsza robota , to upuszczenie wody z pompy i wyjęcie tego przepływomierza iobejżenie go od środka.

Jak masz serwis i gwarancję to dzwoń.

 

Sprawdziłem wtyczkę i było ok. Po ponownym włączeniu zasilania PC bez zmian. Ale po nocnym grzaniu CO/CWU wygląda, że się naprawiło. Będę obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie bufora i sprzegla właśnie oglądałem na yt ciekawy materiał z gościem z panasonica myślę że wielu osoba może wiele wyjaśnić zwłaszcza tym co zamierzają dopiero montować pompe. W sumie nie chciałbym zostać posadzonych o reklamę bo nie o to chodzi. Wydaje mi się że gość jest dość mocno merytoryczny z panasa. Jak wpiszecie bufor do pompy ciepła w yt pewnie wyskoczy. Nie wiem ale chyba linków tu nie wolno wstawiac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś też po zmianie czasu w PC, AQUAREA Service Cloud przestała rysować wykresy w menu instalatora ?

 

Edit:

Poradziłem sobie, ponowne uruchomienie PC z bezpiecznika chyba pomogło. Swoją drogą XXI wiek a ja musiałem ręczenie przestawiać czas w W10, bo automatyczne ustawienie działa tylko wtedy kiedy je wyłączysz i ponownie włączysz. Dokąd zmierza ten świat... :x

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam TCap 9 od roku, chciałbym wymienić w 3 pokojach stare 10 letnie tradycyjne grzejniki panelowe C22 na coś innego, aby zwiększyć efektywność grzania przy zachowaniu dość niskiej temp na grzejnikach, .......CO MOŻECIE POLECIĆ?? - nie mówię tutaj o klimakonwektorach, ale jakiś innych grzejnikach low-H2o albo C33??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam TCap 9 od roku, chciałbym wymienić w 3 pokojach stare 10 letnie

tradycyjne grzejniki panelowe C22 na coś innego, aby zwiększyć

efektywność grzania przy zachowaniu dość niskiej temp na grzejnikach,

Można dołożyć grzejników, niekoniecznie wymieniać;

.... - jeżeli mieszkasz już 10 lat to wiesz gdzie są miejsca niedogrzane,

.... - polecam Kermi V33/wysokość 600 mm,

.... - uruchom grzejnik w garażu; to pomoże ograniczyć taktowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dołożyć grzejników, niekoniecznie wymieniać;

.... - jeżeli mieszkasz już 10 lat to wiesz gdzie są miejsca niedogrzane,

.... - polecam Kermi V33/wysokość 600 mm,

.... - uruchom grzejnik w garażu; to pomoże ograniczyć taktowanie.

 

w zasadzie to w 3 dużych pokojach na piętrze planowałem taką zmiane że zamienię C22 na C33 przy nieznacznym powiekszeniu długości grzejnika....powinno być chyba lepiej??

co do taktowania za poprzedni rok to raczej nie jest tak źle: wł/wył 2942 na czas działania 2353 godziny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1366 h na 701 załączeń... Ale to głównie zasługa tego ,że było grzane tylko w nocy ( taryfa była antysmogowa G12AS) , oraz oszukane czujniki (aby pokazywały wyższe temperatury o 5 stopni , przez co temp wody była powyżej 27 stopni i nie było defrostu sprężarką) .

 

Teraz już będzie to spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale szalejecie - u mnie skromnie średnio 1 włączenie na 51min pracy i tu zasługa defrostów i małej delty na CWU.

6130wył-wł na 5241h pracy

Teraz widzę ze mam 1 na około 2 godziny pracy i chyba duży wpływ ma na to otwarcie pętki w garażu.

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1366 h na 701 załączeń... Ale to głównie zasługa tego ,że było grzane tylko w nocy ( taryfa była antysmogowa G12AS) , oraz oszukane czujniki (aby pokazywały wyższe temperatury o 5 stopni , przez co temp wody była powyżej 27 stopni i nie było defrostu sprężarką) .

 

Teraz już będzie to spadać.

U mnie podobnie. G12as i blisko 1 załączenie na 2h. Dużo nabiło na początku gdzie miałem źle ustawioną krzywą, temp powrotu <27C i defrost za defrostem. Teraz nawet przy 10-11C na zewnątrz przez 6h jedno załączenie po skończeniu grzania i przełączaniu z powrotem na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam doświadczonych uzytkowników pc panasonic:)

 

chciałbym napisać o sytuacji jak zachowuje się moja pompa 9 tcap

 

pompa na kg działała super, cwu ustawione na 48 stopni włączało się grzanie cwu tak 3 do 4 razy na dobę

 

od 3 dni wystąpiło takie zjawisko (obserwowane na smart claud) że pokazane jest tak jakby w każdej godzinie dogrzewana była cwu a grzania zwykłego nie ma

 

nie wiem o co chodzi?

może jest za ciepło i dlatego?

ale dlaczego cały czas dogrzewa cwu jak wcześniej tylko 3-4 razy?

może macie jakiś pomysł?

pozdrawiam

qba

Edytowane przez qbinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...