Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ostatnia doba: -20 w nocy, -12 w dzień - 40kWh (plus 40kWh ;))

 

u mnie średnio 60kwh - jeszcze się bawię ustawieniami , dzisiaj robiłem próbę na 55st - w 1,5 h PC podbiła mi z 45 st na co ( u mnie w dzień było -6)

Pzdr

ps a co zrobiłeś z wilo 25 / 1-6 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ miireek

To nie tak że jak nie masz sprzęgła/bufora to pompowanie wody zżera mniej energii bo pracę którą wykonywały dwie pompy musi wykonać jedna.

Jaką masz pompę na obiegu wtórnym? w klasie A

Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:

- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,

- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 7kW przy -15st. C ma 5,1kW, 9kW jest nie wiele droższa a będziesz miał trochę większy zapas na wypadek mrozów. PC Panasonic 9kW ma 5,9kW przy -15st. C

I taktowanie w okresach przejściowych gratis.

Powietrzna pompa ciepła na zapas to kiepski pomysł.

Policz dokładnie i wybierz z głową.

Na zapas to się śmieciuchy 20 kW sprzedaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taktowanie w okresach przejściowych gratis.

Powietrzna pompa ciepła na zapas to kiepski pomysł.

Policz dokładnie i wybierz z głową.

Na zapas to się śmieciuchy 20 kW sprzedaje.

 

_John ile PC założyłeś?

Ile OZC porównywałeś z rzeczywistością?

Myślisz że zgadza się każdemu OZC z rzeczywistością?

Myślisz że każdy fachowiec patrzy w OZC jak w biblie czy raczej kombinuje jak to trochę taniej zrobić bo po co te taśmy po co ta folia inwestor itak nie zauważy?

Ile telefonów odebrałeś od klientów którzy kupili pompę patrząc w OZC i potem dzwonią do instalatorów że zimno????

I co wtedy można zrobić jak w domu jest zimo? A pompa już stoi i chodzi na maxa? No fakt nie którzy dokładają TURBO na przepływie!!!

Jak widzę Twój wpis policz dokładnie to mnie krew zalewa, myślisz że ten co robi OZC poszedł na budowę i sprawdził czy styropian miał faktycznie lambda 031 czy może inwestor kupił 035?

Myślisz że wykonawca sprawdził dokładnie ile ma być otworów wentylacyjnych i jaka ma być ich średnica? a potem sprawdzili jeszcze ich drożność?

A myślisz że inwestor jak wybierał wentylator do łazienki i okap do kuchni z wentylatorem patrzył w OZC?

A jeszcze większość liczy sobie sama OZC z darmowych programów na necie które można w d. wsadzić.

Druga część to inwestorzy którzy kupią niestety OZC na allegro za 100zł, i na podstawie kilku zdjęć dostają OZC zrobione przez jakąś praktykantkę uprawnionego budowlańca.

Jak się szuka kierownika budowy? Jak najdrożej? Czy dobrze i tanio?

widziałeś żeby kiedyś kierownik budowy badał drożność wentylacji, jakość styropianu, zamontowanie okien, ustawienie okien, żeby sprawdził i policzył przepustowość energetyczną ścian?

Widziałem dziesiątki domów gdzie OZC to jedno a realne zapotrzebowanie to zupełnie co innego.

Ktoś w ogóle weryfikuje te OZC??? NIE

prawdziwe OZC to "blow test" - zrób a potem porównaj z OZC.

 

Wiesz kto w ogóle może wystawić OZC, ktoś kto miał 3 z matmy, 3 z fizyki i skończył studia na jakiejś prywatnej uczelni a potem zrobił sobie szkolenie i już drukuje kwity na lewo i prawo.

 

Wiesz dlaczego kiedyś dobierało się śmieciuchy z takim dużym zapasem?

Dlatego że kiedyś na budowach sporo się piło, teraz pije się mniej, ale niestety dalej trzeba założyć błąd, niedbałość lub brak wiedzy wykonawcy. Bo np. buduje dom sam i nie ma w tym 100lat doświadczenia!!!

 

Każesz klientowi zaoszczędzić jakieś 600zł, i ma zaoszczędzić sobie na podstawie OZC które przyjmijcie sobie wszyscy jest orientacyjną wartością.

 

Wiesz co się dzieje jeszcze kiedy jest -20st. C, a w domu jest zimno?

Myślisz że inwestor mówi ale mam sprierdzielone OZC i dzwoni do tego kto mu je wystawił?

Nie, dzwonią do wykonawcy i mówią, że popa jest zepsuta, albo źle działa i mam poprzestawiać tak by było ciepło!!! A pompa już puchnie z przemęczenia.

 

 

A jeszcze poruszyłeś temat taktowania, chłopie wiesz w ogóle o czym mówisz?

Myślisz żę 760W robi jakąś różnicę? bo tyle mają te pompy różnicy na najniższym biegu!!!

 

Uwielbiam sprzedawać na niemcy, francję, szwecję bo tam nikt nie przychodzi z gotową receptą na ciepło i mówi że chce taką i taką pompę.

Tam ludzie sobie jeszcze trochę wierzą i wiedzę że fachowiec to jeszcze coś znaczy!!!

Edytowane przez DomPrzyKalinowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_

 

Uwielbiam sprzedawać na niemcy, francję, szwecję bo tam nikt nie przychodzi z gotową receptą na ciepło i mówi że chce taką i taką pompę.

Tam ludzie sobie jeszcze trochę wierzą i wiedzę że fachowiec to jeszcze coś znaczy!!!

 

Czyli jednak sprzedawca nie użytkownik.

miting?

tylko nie pisz że pączki sprzedajesz

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg fachowców obciążenie cieplne w OZC w większości przypadków jest przeszacowane. u siebie zaobserwowałem to samo zjawisko. w związku z tym ryzyko taktowania jest spore.

 

JA to bym na Twoim miejscu zamontował grzałkę, jej taktowanie nie boli.

....................................................................................................................................

 

a lodówkę też ustawiacie żeby nie taktowała, otwierasz drzwi na dziennie tak?

bo kompresor się wykończy,

 

Zakładam chłodnictwo dla dużych zakładów i tam są czasem 20 letnie agregaty które startują zimą 3 razy na godzinę od 20 lat, bo ciągle ktoś drzwi takie 3x3m otwiera i wwozi 3 palety cieplutkiego mięska.

A latem chodzą non stop od czerwca do września 0 są to sprzęty zaprojektowane i wykonane 20 lat temu!!! a teraz już mamy troszkę lepsze sprzęty.

 

Ile kompresorów widziałeś uśmierconyc przez taktowanie,!!!???

Myślisz że jak sprężarka odpali się 2x na godzinę to o jezus maria, trzeba coś z tym zrobić bo pożyje tylko 15lat?!!! a nie 30 lat?

Myślisz że panasonic dał by 5 lat gwarancji bez ob ozstrzeń co do ilości startów gdyby to był problem.

 

Kolejna bujda jak OZC to taktowanie sprężarki, raz na godzinę, czy o jezu 2 x na godzinę jak jest + 5st. C to taka tragedia że najlepiej odrazu pompe sprzedać i wymienić na nową, mniejszą.

 

W końcu po coś ktoś wymyślił invertery, krzywe grzewcze, i jak jest fachowiec to potrafi trochę ustawić, a nie tylko włączyć powiedzieć "ta rurka jest ciepła a ta zimna" skasować, pojechać powiedzieć do zobaczenia za rok i tyle!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_John ile PC założyłeś?

Ile OZC porównywałeś z rzeczywistością?

Myślisz że zgadza się każdemu OZC z rzeczywistością?

Myślisz że każdy fachowiec patrzy w OZC jak w biblie czy raczej kombinuje jak to trochę taniej zrobić bo po co te taśmy po co ta folia inwestor itak nie zauważy?

Ile telefonów odebrałeś od klientów którzy kupili pompę patrząc w OZC i potem dzwonią do instalatorów że zimno????

I co wtedy można zrobić jak w domu jest zimo? A pompa już stoi i chodzi na maxa? No fakt nie którzy dokładają TURBO na przepływie!!!

Jak widzę Twój wpis policz dokładnie to mnie krew zalewa, myślisz że ten co robi OZC poszedł na budowę i sprawdził czy styropian miał faktycznie lambda 031 czy może inwestor kupił 035?....

 

To nie było do mnie, ale sie wypowiem.

Porównałem ponad 100 OZC z rzeczywistoscią, moich OZC. Róznice nie wieksze niz 10-15 % ( na ogół na minus) jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, do 20% na plus jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne.

Nie miałem zadnej reklamacji od instalatorów pomp ciepła z powodu błedów w ozc, nie miałem zadnej reklamacji jezeli chodzi o projekty podłogówek które wykonuję na podstawie swoich ozc.

Poruszyłes kilka problemów zwiazanych z ozc ale nie masz zadnych danych porównawczych i statystycznych dodtyczących błedów obliczen ozc, ja je mam i dlatego mogę sie na temat wypowiadac.

Prawdą jest ze obliczenia ozc jezeli mozna je tak nazwac wykonywane przez inwestorów mają w zdecydowanej wiekszosci przypadków mała wartosc merytoryczną są po prostu niewiarygodne. Nie słyszałem nic o tanich ozc z alledrogo, zapewne mylisz je swiadectwami energetycznymi (nieznajomosc tematu sie klania ozc to nie swiadectwo energetyczne). Co do sprawdzania przez audytora rodzaju styropianu, zaden audytor nie ma narzedzi i nie moze sprawdzic rodzaju styropianu i jego parametrów na podstawie wygladu zewnętrznego, inwestor musi dostarczyc dowód zakupu, specyfikację materiału izolacyjnego, to samo dotyczy wsp. okien i innych materiałow izlacyjnych juz zabudowanych. Audytor nie bedzi kuł, wiercił aby stwierdzic jaki został zastosowany materiał izolacyjny. Jezeli inwestor tego nie wie to nich zapyta kierownika budowy, ekipę montazową co zostało zastosowane.

Zasada jest jedna im dokałdniejsze dane dotyczace budynku tym dokładniejsze ozc pod warunkiem ze wykonujący je zna sie na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie było do mnie, ale sie wypowiem.

Porównałem ponad 100 OZC z rzeczywistoscią, moich OZC. Róznice nie wieksze niz 10-15 % ( na ogół na minus) jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, do 20% na plus jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne.

Nie miałem zadnej reklamacji od instalatorów pomp ciepła z powodu błedów w ozc, nie miałem zadnej reklamacji jezeli chodzi o projekty podłogówek które wykonuję na podstawie swoich ozc.

Poruszyłes kilka problemów zwiazanych z ozc ale nie masz zadnych danych porównawczych i statystycznych dodtyczących błedów obliczen ozc, ja je mam i dlatego mogę sie na temat wypowiadac.

Prawdą jest ze obliczenia ozc jezeli mozna je tak nazwac wykonywane przez inwestorów mają w zdecydowanej wiekszosci przypadków mała wartosc merytoryczną są po prostu niewiarygodne. Nie słyszałem nic o tanich ozc z alledrogo, zapewne mylisz je swiadectwami energetycznymi (nieznajomosc tematu sie klania ozc to nie swiadectwo energetyczne). Co do sprawdzania przez audytora rodzaju styropianu, zaden audytor nie ma narzedzi i nie moze sprawdzic rodzaju styropianu i jego parametrów na podstawie wygladu zewnętrznego, inwestor musi dostarczyc dowód zakupu, specyfikację materiału izolacyjnego, to samo dotyczy wsp. okien i innych materiałow izlacyjnych juz zabudowanych. Audytor nie bedzi kuł, wiercił aby stwierdzic jaki został zastosowany materiał izolacyjny. Jezeli inwestor tego nie wie to nich zapyta kierownika budowy, ekipę montazową co zostało zastosowane.

Zasada jest jedna im dokałdniejsze dane dotyczace budynku tym dokładniejsze ozc pod warunkiem ze wykonujący je zna sie na rzeczy.

 

Cieszę się z wypowiedzi fachowca, z tego co widzę robiąc 100OZC masz masz spore doświadczenie, a do tego sam je kontrolowałeś i widzisz że w co piątym jest niedoszacowanie, a robisz to solidnie. Dlatego uwierz mi że naprawdę wielu robi to mocno po łepkach i babole są spore.

Ja nie zajmuje się robieniem OZC bo to zupełnie inna działka, opierając się w całości na nich robionych przez innych wychodzą często babole dlatego wszystko weryfikuję jeszcze z doświadczeniem oraz wizją lokalną budynku.

Gdybym jednego na pięciu klientów "spieprzył" bo to zawsze jest wina tego co robił ogrzewanie, to klienci by mnie zjedli, musiałbym się zawinąć i jechać do holandii na ogórki. Dlatego zawsze dobieram urządzenia tak by mieć pewność że urządzenie będzie działać poprawnie i co najważniejsze w takie pogody jak teraz będzie ciepło.

Pomyłki z niedoszacowaniem pompy są w tym biznesie bardzo drogie.

 

Piszesz też że audytor polega na informacjach od klienta, jak się ktoś mocno stara to jest w stanie dostarczyć wiele informacji, ale co do jakości wykonanych montaży izolacji, okien, drzwi, wentylacji możemy często tylko się domyślać.

A sam na pewno wiesz że np. sposób nakładania kleju na styropian, oraz to czy został właściwie wypianowany między płytami ma bardzo duże znaczenie dla jakości izolacji.

 

Dlatego myślę iż możemy się zgodzić że OZC może być zrobione nie fachowo co potem odbije się negatywnie na doborze pozostałych urządzeń grzewczych.

A taki problem potem ciężko naprawić......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się z wypowiedzi fachowca, z tego co widzę robiąc 100OZC masz masz spore doświadczenie, a do tego sam je kontrolowałeś i widzisz że w co piątym jest niedoszacowanie, a robisz to solidnie. Dlatego uwierz mi że naprawdę wielu robi to mocno po łepkach i babole są spore.

Ja nie zajmuje się robieniem OZC bo to zupełnie inna działka, opierając się w całości na nich robionych przez innych wychodzą często babole dlatego wszystko weryfikuję jeszcze z doświadczeniem oraz wizją lokalną budynku.

Gdybym jednego na pięciu klientów "spieprzył" bo to zawsze jest wina tego co robił ogrzewanie, to klienci by mnie zjedli, musiałbym się zawinąć i jechać do holandii na ogórki. Dlatego zawsze dobieram urządzenia tak by mieć pewność że urządzenie będzie działać poprawnie i co najważniejsze w takie pogody jak teraz będzie ciepło.

Pomyłki z niedoszacowaniem pompy są w tym biznesie bardzo drogie.

 

Piszesz też że audytor polega na informacjach od klienta, jak się ktoś mocno stara to jest w stanie dostarczyć wiele informacji, ale co do jakości wykonanych montaży izolacji, okien, drzwi, wentylacji możemy często tylko się domyślać.

A sam na pewno wiesz że np. sposób nakładania kleju na styropian, oraz to czy został właściwie wypianowany między płytami ma bardzo duże znaczenie dla jakości izolacji.

 

Dlatego myślę iż możemy się zgodzić że OZC może być zrobione nie fachowo co potem odbije się negatywnie na doborze pozostałych urządzeń grzewczych.

A taki problem potem ciężko naprawić......

 

100 OZC mogę porównac i sprawdzic, wykonane OZC to jest blisko tysiaca, a ze budynki nowe to nie ma mozliwosci sprawdzenia.

Co do jakosci wykonania ocieplen to praktyka pokazała ze obliczeniowa nadwyzka strat na wentylację po czesci kompensuje niedokladnosci wykonawcze (nie wszystkie i nie te skrajne). Zwazywszy na fakt małego przeszacowania projektowego obciązenia cieplnego nie obawiam sie ze moc pompy bedzie zle dobrana. Oczywiscie gdy trafi sie ewidetny babol wykonawczy którego gołym okiem nie sposób dostrzec to nie nie mogę wziac odpowiedzialnosci za rozbieznosc miedzy obliczeniami a zuzyciem rzeczywistym. Odpowiedzialnosc musi spasc na wykonawcę, a obecnie łatwo to udowodnic termowizją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie było do mnie, ale sie wypowiem.

Porównałem ponad 100 OZC z rzeczywistoscią, moich OZC. Róznice nie wieksze niz 10-15 % ( na ogół na minus) jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, do 20% na plus jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne.

.

 

Czy możesz podać metodykę weryfikacji?

Np obciążenia cieplnego , jaka jest próba kontrolna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o zużycie prądu.

 

Mam zamontowaną pompę 16 kW SXC. W poniedziałek ok. godziny 18 (28.12.2015) włączyłem ją przed nadchodzącymi mrozami. W budynku miałem temperatury 14 st. parter i 13 st. piętro. Do soboty 2.01.2015 do godziny 16 pompa zużyła 350 kW/h przy temperaturze na zewnątrz nie przekraczającej -12 st. przez cały ten okres. Czy to zużycie jest normalne? Temperatury mam ustawione na +8out/+23in st.

 

Wcześniej kiedy ją włączałem przy wyższych temperaturach zewnętrznych (powyżej 0 st.C) zużycie prądu też było bardzo duże.

 

Chyba piec na ekogroszek opalany 100 złotówkami byłby tańszy w eksploatacji od tej pompy:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o zużycie prądu.

 

Mam zamontowaną pompę 16 kW SXC. W poniedziałek ok. godziny 18 (28.12.2015) włączyłem ją przed nadchodzącymi mrozami. W budynku miałem temperatury 14 st. parter i 13 st. piętro. Do soboty 2.01.2015 do godziny 16 pompa zużyła 350 kW/h przy temperaturze na zewnątrz nie przekraczającej -12 st. przez cały ten okres. Czy to zużycie jest normalne? Temperatury mam ustawione na +8out/+23in st.

 

Wcześniej kiedy ją włączałem przy wyższych temperaturach zewnętrznych (powyżej 0 st.C) zużycie prądu też było bardzo duże.

 

Chyba piec na ekogroszek opalany 100 złotówkami byłby tańszy w eksploatacji od tej pompy:sick:

 

ale co ta pompa grzeje

budę dla psa - to drogo

dom 400m2 - to nie drogo choć i to zależy jak ocieplony dom

 

Jaka pompa tzn. rok produkcji bo jak z forum dobrze pamiętam w różnych modelach i latach był różny próg temperatury od jakiego włączała się grzałka zanim np: CO nie osiągnęło 15st C. Może Ci grzałka z COP 1 część grzeje.

 

Dom się jakoś wentyluje: rekuperacja, NIC, uchylone 2 okna itp?

 

W ostatnie dni ludzi mają zużycie po 30-40kWh (mniej też i więcej). W sumie Ty masz 350kWh 5 dni czyli 70kWh dziennie. To MOŻE być sporo. Napisz kiedy PC kupiona i co to za dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co ta pompa grzeje

budę dla psa - to drogo

dom 400m2 - to nie drogo choć i to zależy jak ocieplony dom

 

Jaka pompa tzn. rok produkcji bo jak z forum dobrze pamiętam w różnych modelach i latach był różny próg temperatury od jakiego włączała się grzałka zanim np: CO nie osiągnęło 15st C. Może Ci grzałka z COP 1 część grzeje.

 

Dom się jakoś wentyluje: rekuperacja, NIC, uchylone 2 okna itp?

 

W ostatnie dni ludzi mają zużycie po 30-40kWh (mniej też i więcej). W sumie Ty masz 350kWh 5 dni czyli 70kWh dziennie. To MOŻE być sporo. Napisz kiedy PC kupiona i co to za dom.

 

Pompa rok produkcji maj 2015. Kubatura całkowita 1030 m3. Dom ma rekuperację, ale nie była włączona bo nie mieszkam tam teraz, okna pozamykane szczelne + przez ten okres miałem na nich opuszczone rolety aby ograniczyć straty ciepła. Dom (prawie kostka z dwoma balkonami, które na pewno dostarczają zimno do podłogi na pietrze) 2 kondygnacje + poddasze nieużytkowe ocieplone w dachu 20 cm pianką pur (aktualnie nie ogrzewane). Ściany 15 cm grafitowego styropianu, podłoga w parterze 28 cm, okna 3 szybowe.

 

Nie zdążyłem ocieplić dachu nad garażem, który wystaje poza obręb budynku w 3/4 powierzchni (temperatura spada tam do 0 st w ostatnie noce przy wyłączonej pompie ) sam garaż ma rzadko rozłożone ze 30 - 40 mb rurek podłogówki do podgrzewania go (być może powrót z nich zbytnio schładza cały powrót do pompy?) Mam tam pod posadzką jedną rurę wodną do kranu ogrodowego. Przy tych ustawieniach pompy maiłem w pomieszczeniach ok. 20 st i ok 2 st więcej gdy pracował kominek ok. 5 godzin.

 

PS. W sumie mam nad parterem około 40 m2 stropu monolitycznego (ok. 20% jego całości) praktycznie narażonego na temperaturę zewnętrzną + 2 balkony (ok. 6 m2) ocieplone 3 cm dół, 5 cm góra. Może tam ucieka trochę kilowatów z ogrzewania?

Edytowane przez SGS2013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: na pierwszy sezon nie patrz w ogóle, bo jest kompletnie niemiarodajny w kontekście dalszego zużycia. A tym bardziej nie patrz na zużycie w niezamieszkałym i niedokończonym domu. I nie wierz tak bardzo w ekogroszek;) też byłem w takiej sytuacji jak Ty i miałem wtedy jeszcze ekogroszek - kocioł zżerał po 50kg na dobę a w domu było zimno jak w psiarni. Dopiero od drugiego sezonu było Ok. Napisz jeszcze na jakiej podstawie została dobrana pompa 16kW, bo to strasznie dużooooo!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...