Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Tez mam 7KW ale z serii J. Przekonam się na koniec sezonu ile % przekłamuje. Czujników nikt nie kalibrował. Zostały zamontowane te oryginalne od Panasa. Jak bed e miał czas to postaram się skalibrować z moim PT1000 albo chińskim pirometrem.

 

Jak masz J to masz smartclouda bo za darmo dawali to tam pokazuje z wejscia i wyjscia chyba z doklasnoscia do 0,1st .

Puszczasz sama obiegówke w pompie np.na 5min lub przed grzaniem na c.o sama mieli ze 3min i patrzysz czy czujnik z wejscia pokazuje identyczna jak z wyjscia jak tak to jest ok.

To czy oszukuje np.1st w gore czy w dol w stosunku do jakis innych termometrow jest niewazne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart Cloud może i pokazuje z dokładnością do 0,25 , ale to są jakieś zzałożenia/wyliczenia. Sama pompa do modułu takich rzeczy nie przekazuje. Podaje je tak samo jak na kontrolerze , czyli pokazuja całe stopnie .

I w pompie ten ciepłomierz tak samo liczy z dokładnością do 1 stopnia , wiec przy małej delcie może mieć to spory wpływ.

Ja biorę przepływ z HeishaMon , temperatury z odpowiednio sparowanych czujników ds18b20 i różnicę mam ok 500W do 1kW mocy wyprodukowanej. ( założenie , że przepływomierz pokazuje to dokładnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart Cloud może i pokazuje z dokładnością do 0,25 , ale to są jakieś zzałożenia/wyliczenia. Sama pompa do modułu takich rzeczy nie przekazuje. Podaje je tak samo jak na kontrolerze , czyli pokazuja całe stopnie .

I w pompie ten ciepłomierz tak samo liczy z dokładnością do 1 stopnia , wiec przy małej delcie może mieć to spory wpływ.

Ja biorę przepływ z HeishaMon , temperatury z odpowiednio sparowanych czujników ds18b20 i różnicę mam ok 500W do 1kW mocy wyprodukowanej. ( założenie , że przepływomierz pokazuje to dokładnie).

 

Ale porównujesz to do mocy jaka podaje pompa bo tu tez pierdoly pokazuje bo ta moc tez skacze co 0,2kw albo nieraz taka sama ustabilizowana praca a na wyswietlaczu na zmiane 2,8kw 3,0kw 3,2kw albo 2,8kw 3,2kw za chwle 3,0 itp.

Czy do wskazan slupkowych wyprodukowanej oczywiscie z uwzglednieniem tych obcinek od0 do 0,2kwh.

Ja mialem w tamtym roku uzyczony na tydzien cieplomierz i zamontowany w obieg to wskazania wyprodukowanej prawie sie zgadzaly z cieplomierzem testowalem wtedy w kilku temperaturach zewnetrznych na tyle ile pogoda pozwolila i tez przy róznych obciazeniach sprezarki wiec uznalem ze jest w miarę ok delta u mnie 4albo5st.

Napewno jest powtarzalnosc bo nieraz sobie postoje przy pompie i policze copy przy danej temperaturze zewnetrznej i zasilaniu itp i w dany dzien sa takie dla kazdej wyprodukowanej 0,2kwh takie same i w inny dzien to samo jesli warunki takie same.Jak zimniej to sie odpowiednio pogarsza jak cieplej to wzrasta zawsze tak samo.

Mysle ze realnie mi wyszedl scop z cwu za caly rok zasilanie 33st na poziomie 3,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję do bieżącej mocy generowanej przez pompę , np w tej chwili pompa podaje ,że produkuje 6000W , a z moich obliczeń wynika ,że produkuje tylko 4823W.

Tak samo moc pobrana ,pompa podaje 800W , a podlicznik pokazuje 960W ( w tym jest ok 40W dodatkowych pomp objegowych , ale wpiętych do wyjscia specjalnie przygotowanego w pompie ciepła).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Chciałbym co by mnie ktoś coś wytłumaczył a są tu tacy co wiedzą jak to ustrojstwo działa. Panas 9 kw serja J. Dzisiaj kilka razy przechodziłem koło jednostki wewnętrznej i zauważyłem dziwne zachowanie pompy. Dzień tmp 6 st na zewnatrz świeci słońce. Pompa chodzi w oparciu o krzywą. Koło 15.30 pompa zadaje tmp 39 st. Słońce zachodzi 17.30 na dworze 4 st. tmp zadana 37 stopni. Czy ja to dobrze rozumiem, że w momencie kiedy słońce wygrzało dom nie było odbioru ciepła i pompa nie chcąc się wyłączyć ratowała się podniesieniem temperatury?? Kiedy się wychłodziło wróciła do prawidłowej tmp zadanej wg krzywej?? Zakładam, że zarówno przy 6 st i jak i 4 st temperatura wynikająca z krzywej jest bardzo podobna. Pompa chodzi wg harmonogramu w nocy obniża krzywą o -2, ale to raczej tu nie ma znaczenia chyba.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę aktualnie docelową masz w menu z informacjami ( pierwsza liczba w pozycji 8 ).

Pompa na wyswietlaczu pokazuje temperaturę wyjściową , która może być wyższa od aktualnej docelowej nawet o 3 stopnie.( Pompa się moduluje ,i jak już przez 3 min nie będzie mogła się zmodulować niżej tak ,żeby tą temperaturę wyjściową utrzymać , to się wyłącza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z innej beczki spytam.

 

1) O ile wam przekłamuje wskazania licznik poboru prądu w pompie z waszym pod licznikiem jeśli macie takowy ??. U mnie teraz PC pokazuje 380KWh pobrano a podlicznik 460KWh (grzałka 0KWh). Podejrzewam, że ta tendencja będzie się tylko pogłębiać.

 

2) Czy ciepłomierz w PC ma tez taka sama dokładność co licznik poboru prądu w PC...tj. liczy na oko ??. Pytam bo zastanawiam się czy swojego ciepłomierza nie zainstalować i samemu sobie COP-y wyliczać.

 

Po co ci te COP-y wyliczać ? lepiej mieć rzetelne wyniki z podlicznika co przekłada się na późniejsze opłaty za EE. No chyba że jest PV i dobrze dobrana to rachunki =0

PS. U mnie PC przekłamuje 20.86% .To wartość z dodatkową pompką obiegową. Taniej i to znacznie wyjdzie założenie podlicznika.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanko do starych pompiarzy

Pompa pracuje na krzywej (+15--37*C ; -12 ---44*C ) pięknie moduluje uwzględniając (%) przekłamania pobiera 1200W delta 5 ,obecnie praca na harmonogramie. Przez cały czas pracuje aż do momentu gdy ją wyłączy harmonogram-oczywiście z różną mocą Czy tak to ma być? czy powinna się np. wyłączać 1 raz lub 2 na godz. pracy. Liczba ZAŁ i WYŁ na dobę to ta z harmonogramu. Defrost na wodzie z max 48 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pracuje do momentu ,aż się nie będzie w stanie zmodulować niżej , żeby nie wzrosła temperatura wyjściowa od docelowej o te 2 stopnie , jak wzrośnie o 3 stopnie to w przeciągu 3min się wyłączy. Więc jak się nie wyłącza to raczej dobrze ,ale to też zależy od odbiorów.

 

OK dzięki . Co mnie zastanawia to to że przez sezon grzewczy który trwa ok 180dni x 24h to tych godz troche nastuka. Jako posiadacz Laik bo 30 dni PC doszedłem do takiego poziomu sterowania że mogę ja decydować ile czasu ma pracować PC. Stosując moc przepływu po stronie wtórnej, zmiane delty,czs działania (CO) Czy to korzystne dla niej ? nie wiem? Skoro według WAS praca bez wyłączania jest jak najbardziej poprawna to tak zostawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ,że pompa np jest w stanie dobrać sobie punkt pracy ,tak ,że się nie wyłącza i z drugiej strony temperatura w domu też nie wzrasta , to z jednej strony dobrze , z drugiej tak jak piszesz , będzie pracować 4 500 h w sezonie. (24h na dobę + jakieś godziny na CWU)

Cos mi sie kojarzy ,że program do doboru pompy ostrzega , jesli wyliczy o przekroczeniu 2200h w sezonie. Być może to jest optimum , aby srednio pompa pracowala w sezonie ok 11 godzin dziennie .Skoro doszedłeś do takiej wiedzy , to może zacznij ją ustawiać pod tym kątem.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci te COP-y wyliczać ? lepiej mieć rzetelne wyniki z podlicznika co przekłada się na późniejsze opłaty za EE. No chyba że jest PV i dobrze dobrana to rachunki =0

PS. U mnie PC przekłamuje 20.86% .To wartość z dodatkową pompką obiegową. Taniej i to znacznie wyjdzie założenie podlicznika.

 

Mam podlicznik na PC. Teraz chciałbym dać ciepłomierz i mieć rzetelne obliczenia COP. PV na dachu jest i tak jest dobrana ze rachunki za prąd i ogrzewanie wychodzą 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ,że pompa np jest w stanie dobrać sobie punkt pracy ,tak ,że się nie wyłącza i z drugiej strony temperatura w domu też nie wzrasta , to z jednej strony dobrze , z drugiej tak jak piszesz , będzie pracować 4 500 h w sezonie. (24h na dobę + jakieś godziny na CWU)

Cos mi sie kojarzy ,że program do doboru pompy ostrzega , jesli wyliczy o przekroczeniu 2200h w sezonie. Być może to jest optimum , aby srednio pompa pracowala w sezonie ok 11 godzin dziennie .Skoro doszedłeś do takiej wiedzy , to może zacznij ją ustawiać pod tym kątem.

 

Na pewno nie będzie pracować 24h/dobę raczej max 14h przy mrozach. Mi chodziło o to (tak jak pisałem) że jak włączę w harmonogramie np. od godz 4.30 do 10.00 to ona pracuje cały czas moduluje mocą i się ani razu nie wyłączy, aż wylączy ją harmonogram o godz.10.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będzie pracować 24h/dobę raczej max 14h przy mrozach. Mi chodziło o to (tak jak pisałem) że jak włączę w harmonogramie np. od godz 4.30 do 10.00 to ona pracuje cały czas moduluje mocą i się ani razu nie wyłączy, aż wylączy ją harmonogram o godz.10.00

 

 

Taka praca to życzenie większości posiadaczy pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voymar,

ja swoją maszynerię ustawiłem tak , aby przy chłodach pracowała dłużej z niższymi temp na CO -a przy cieplejszych dniach częściej się wyłącza z termostatu (czyli temp CO jest ciut większa od min).

Mam tak od kilku lat i najbardziej mi to odpowiada względem komfortu cieplnego/kosztów/zużycia sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voymar,

ja swoją maszynerię ustawiłem tak , aby przy chłodach pracowała dłużej z niższymi temp na CO -a przy cieplejszych dniach częściej się wyłącza z termostatu (czyli temp CO jest ciut większa od min).

Mam tak od kilku lat i najbardziej mi to odpowiada względem komfortu cieplnego/kosztów/zużycia sprzętu

 

OK- twoje wnioski odnośnie PC uważam za cenne, bo chyba nikt tak jak ty nie testował działania PC tak dociekliwie na różne sposoby.Dzięki

Tak na termostacie wydaje mi się bardziej sterowne. Ja popełniłem jeden błąd przy montażu PC że nie zamontowałem termostatu dodatkowego. Ten z PC zostawiłem w kotłowni ( sterowni ) na PC. Tak jak pracuje z termostatem to temp. zadana szybko się zmienia (brak grzejnika ) i przy takiej pracy pompa by mi taktowała, po temp. szybko by się zmieniały. Myślałem że jak zadam np. w sterowni temp na panelu 21*C to w salonie będę miał 23--24*C .I tak jest tylko w sterowni szybko się temp zmienia i PC się załącza a według temp. w salonie jeszcze nie ma takiej potrzeby. Najłatwiej u mnie było by ustawić na prostej i harmonogramie. Choć super było na termostacie tylko te załączenia bo termostat na pompie. Co cóż muszę dojść do ideału dobrze że super moduluje i się nie wyłącza.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...