Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

@ miireek

To nie tak że jak nie masz sprzęgła/bufora to pompowanie wody zżera mniej energii bo pracę którą wykonywały dwie pompy musi wykonać jedna.

Jaką masz pompę na obiegu wtórnym? w klasie A

Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:

- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,

- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego.

Nie polemizuję z fachowcem. Stwierdzam tylko, że bez bufora ( sprzęgła) wydaje się, że moja instalacja pracuje poprawnie. Dom jest dogrzany, koszty akceptowalne. Na następny sezon grzewczy zamontuję ciepłomierz i porównam oba warianty.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16kw właśnie do mnie by pasowała. Na CO wyszło ok 12-13kw w ozc. ktoś mi swego czasu zaproponował 2xpompa, bo 16 mogło nie załatwić do końca sprawy.

 

SXC 16kw spokojnie da radę do -18 przy obciążeniu 13kw + c.w.u. jak spadnie poniżej to raczej w nocy.jak nie będziesz produkował c.w.u.

SXC 12kw strczyłaby do -12 jeszcze z osiem lat temu stare pompy on off dobierało się do -8/-10 i nadal działają

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o zużycie prądu.

 

Mam zamontowaną pompę 16 kW SXC. W poniedziałek ok. godziny 18 (28.12.2015) włączyłem ją przed nadchodzącymi mrozami. W budynku miałem temperatury 14 st. parter i 13 st. piętro. Do soboty 2.01.2015 do godziny 16 pompa zużyła 350 kW/h przy temperaturze na zewnątrz nie przekraczającej -12 st. przez cały ten okres. Czy to zużycie jest normalne? Temperatury mam ustawione na +8out/+23in st.

 

Wcześniej kiedy ją włączałem przy wyższych temperaturach zewnętrznych (powyżej 0 st.C) zużycie prądu też było bardzo duże.

 

Chyba piec na ekogroszek opalany 100 złotówkami byłby tańszy w eksploatacji od tej pompy:sick:

Przy takim metrażu najlepszym rozwiązaniem jest ekogroszek, odpowiednio dobrany piec będzie pracował na niezłych sprawnościach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie grzeje gazem ale od 8 do 20 tylko i wystarcza. mam sporą akumulacyjne.

 

SXC 16kw spokojnie da radę do -18 przy obciążeniu 13kw + c.w.u. jak spadnie poniżej to raczej w nocy.jak nie będziesz produkował c.w.u.

SXC 12kw strczyłaby do -12 jeszcze z osiem lat temu stare pompy on off dobierało się do -8/-10 i nadal działają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze na jakiej podstawie została dobrana pompa 16kW, bo to strasznie dużooooo!

 

Pompa była brana z zapasem na ucywilizowanie kiedyś poddasza (to dodatkowo jakieś 100 m2 powierzchni). To "kiedyś" oznacza perspektywę krótszą niż żywotność pompy. 9kW raczej by nie wystarczyło, a mi wydawało się że mocniejsza pompa będzie po prostu krócej pracować z korzyścią dla portfela (czego na razie na liczniku niestety nie widać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa była brana z zapasem na ucywilizowanie kiedyś poddasza (to dodatkowo jakieś 100 m2 powierzchni). To "kiedyś" oznacza perspektywę krótszą niż żywotność pompy. 9kW raczej by nie wystarczyło, a mi wydawało się że mocniejsza pompa będzie po prostu krócej pracować z korzyścią dla portfela (czego na razie na liczniku niestety nie widać).

 

No właśnie tak się tylko wydaje;) Krócej może i pracuje ale na pewno nie z korzyścią dla portfela... Po drodze są jeszcze pompy 12 i 14kW, więc niekoniecznie 9kW. Być może się mylę, ale jeżeli pompa jest mocno przewymiarowana to na super rachunki nie masz co liczyć, bo raz, że przez 90% sezonu będzie ona pracować jak zwykły On/Off, a dwa to prawdopodobnie szybciej się zużyje od permanentnego taktowania... Dlatego jeśli wziąłeś ją na zapas to lepiej jak najszybciej "ucywilizować" te dodatkowe 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się tylko wydaje;) Krócej może i pracuje ale na pewno nie z korzyścią dla portfela... Po drodze są jeszcze pompy 12 i 14kW, więc niekoniecznie 9kW. Być może się mylę, ale jeżeli pompa jest mocno przewymiarowana to na super rachunki nie masz co liczyć, bo raz, że przez 90% sezonu będzie ona pracować jak zwykły On/Off, a dwa to prawdopodobnie szybciej się zużyje od permanentnego taktowania... Dlatego jeśli wziąłeś ją na zapas to lepiej jak najszybciej "ucywilizować" te dodatkowe 100m2.

...albo grzać wodę w basenie.

Sorry, taki żarcik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kłamco. Napisałeś, że jesteś cukiernikiem a z uwagi, że nie rozumiesz o czym pisałem wcześniej to ignorujesz pytania.

Ja nie sprzedaję pomp ciepła. Mam jedną do ogrzewania domu zainstalowaną przez łowcę na forum takiego jak ty - niejakiego Michała Pięknego. Wziął kasę i nie skończył instalacji oraz nie wywiązał się ze zobowiązań serwisowych. Może to twój kolega? A może to ty sam pod kolejnym nickiem co by wcale nie dziwiło?

Przed kolejnym atakiem na forum doszkol się w temacie pączków byś był bardziej wiarygodny,

 

historia zatoczyła koło?!?

 

widać pewne podobieństwa, bez dwóch zdań :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura całkowita 1030 m3.

 

Ja ogrzewam kubaturę 430 m3, czyli 2,4 razy mniej m3. Pewnie mam 3x, 4x niższy rachunek, ale dom już wygrzany i zakończone ocieplenie.

 

Dom (prawie kostka z dwoma balkonami, które na pewno dostarczają zimno do podłogi na pietrze) 2 kondygnacje + poddasze nieużytkowe ocieplone w dachu 20 cm pianką pur (aktualnie nie ogrzewane).

 

wejdź na to poddasze, zmierz temperaturę, Podejrzewam - ba zapewniam, że jest tam kilka st. mniej niż w domu a nie -10st C. Co oznacza, ze skoro strop jest monolityczny między 2 kondygnacją a poddaszem i dopiero poddasze jest ocieplone to ogrzewasz również m3 poddasza. Czy te m3 poddasza ująłeś w kubaturze 1030m3? w poście 1238 podajesz, że to 100m2 poddasza (dla niektórych to pół domku).

 

Ściany 15 cm grafitowego styropianu, podłoga w parterze 28 cm, okna 3 szybowe.

generalnie ok, tylko coś ci się nie pomyliło przy pisaniu: 28 cm w posadzce a 15 na ścianie?

 

Nie zdążyłem ocieplić dachu nad garażem, który wystaje poza obręb budynku w 3/4 powierzchni (temperatura spada tam do 0 st w ostatnie noce przy wyłączonej pompie ) sam garaż ma rzadko rozłożone ze 30 - 40 mb rurek podłogówki do podgrzewania go (być może powrót z nich zbytnio schładza cały powrót do pompy?) Mam tam pod posadzką jedną rurę wodną do kranu ogrodowego. Przy tych ustawieniach pompy maiłem w pomieszczeniach ok. 20 st i ok 2 st więcej gdy pracował kominek ok. 5 godzin.

 

Taki garaż z opisu tych co mają garaż przy domu ma zazwyczaj +15-17st C (ale jest w bryle domu) a w czasie mrozów ponad +10 st C. Ty masz go częściwoo poza obrębem domu ale 0 st jasno pokazuje, że tam ciepło ucieka i co się dziwić jak garaż masz bez ocieplonego dachu!

BTW a ociepliłeś ścianę miedzy domem a garażem 0 st np: 15 cm styropianu? Podejrzewam, że nie i założyłeś że garaż będzie dogrzewany. To tu tez dużo ciepła idzie z domu do garażu a potem out.

 

PS. W sumie mam nad parterem około 40 m2 stropu monolitycznego (ok. 20% jego całości) praktycznie narażonego na temperaturę zewnętrzną. Może tam ucieka trochę kilowatów z ogrzewania?

 

jeżeli jest to 40m2 stropu monolitycznego (i nie jest to tym samym co nie ocieplony strop-dach garażu) to om czym My tu dyskutujemy przy minus -17 st C w nocy. To by każdemu zeżarło dziesiątki lub więcej kWh.

 

Dla przykładu. Posadzkę drzwi wejściowych mam wylaną do "końca" pustaka. Drzwi stoją na posadzce. Czyli drzwi na równo z klejem styropianu. W tej posadzce jest ogrzewanie podłogowe. Ja chciałem dokleić styro do tej posadzki 10x10cm ale żona kazała by dla estetyki płata tarasowa schodów schodziła się na "zero" z drzwiami czyli posadzką. Oznacza to że ok 7cmx100cm posadzka z rurkami CO styka się z schodami i betonem płytek. Do -4 w nocy to nic mi to nie przeszkadza. Posadzka tam jest ciepła. Ale w takie mrozy jak teraz to nawet żona marudzi, że posadzka przy drzwiach jest zimna a jak robię przerwę w grzaniu to jest bardzo zimna do 0,5mb wewnątrz w domu i teraz zona zamyka drzwi do wiatrołapu bo tam z 2st C temp. spada. A TY masz 40m2 stropu monolitycznego!!

 

Morał: zacznij od zakończenia ocieplenia domu. Bo to wszystko wygląda, że jest nie dokończone. To co opisujesz to ewidentnie zabiera Ci masę ciepła. Gdybym ja miał nagle 20m2 stropu monolitycznego nie ocieplonego w taki mrozy to nie wiem czy by mi PC starczyła z mocą.

 

PC też używa grzałek jak nie osiągnie 2h zakładanej temperatury zasilania. Jak masz ustawione grzanie: na -15 st C i 15 st C? Bo to -8out i +23 in mi niewiele mówi. (może innym coś powie). Podejrzewam, że przy tych temp. w domu teraz to może grzała jechać z COP 1.

 

także wstrzymaj się z oceną PC zanim zakończysz PODSTAWOWE prace z domem.

 

p.s. jak to 100m2 poddasza jest puste to te 20cm na dachu niewiele da - grzejesz to poddasze. Nie chcesz go grzać to daj min. 20cm wełny na podłogę poddasza.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaturą całkowita liczona jest po zewnętrznym obrysie domu, więc jeżeli jest to Ta kubatura podana po prostu z projektu to niewiele nam to mówi...

Np u mnie kubatura całkowita to 770m3, a ogrzewana już tylko 530m3 i to ta druga się liczy w kontekście ogrzewania, chociaż jak kolega ma takie niedociągnięcia w izolacji to całkowicie prawdopodobne, że ogrzewa i te 1000m3;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie, znalazlem dokumentacje serwisowa do mojej pompy (9kW 400V zwykla). jest tam charakterystyka poboru pradu w zaleznosci od temp. zewn. wynika z niej ze od -8 pobor mocy jest mniej wiecej taki sam czyli ok.3.2kW. mniej wiecej pokrywa sie to z moim poborem bo po 10h pracy ciaglej pompa pobiera ok. 30kwh. czytam ze chcecie optymalizowac modulacje, ktora wg. mnie wynika z temp. zewn. im nizsza temp. tym pompa mocniej pracuje i pobor rosnie. jak mialaby modulacja spadac ?

charakterystyka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie, znalazlem dokumentacje serwisowa do mojej pompy (9kW 400V zwykla). jest tam charakterystyka poboru pradu w zaleznosci od temp. zewn. wynika z niej ze od

 

zwróć tylko uwagę ,że wszystkie dane są podane dla znamionowej mocy (np. 9kW) , ja to ćwiczyłem -cop ( zużycie energii w konsekwencji) jest niższe od danych katalogowych jeśli moc jest mniejsza od znamionowej. Nie są to oczywiście jakieś wielkie różnice -ale wykrywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa 9kW tcap, żre teraz jak wściekła prawie po 80kWh dziennie :/ dobrze, że takie mrozy nie trwają długo - oby bo w 4 dni poszło prawie tyle co za październik a w 7 dni dogoni zużyciem cały grudzień ! średnia temperatura od początku roku w sumie nie aż taka powalająca -12,5 ;)

 

ps. jeszcze ma potencjał na wyższe zużycie bo nie chodzi 24/h

zuzycie2.jpg

Edytowane przez rob30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa 9kW tcap, żre teraz jak wściekła prawie po 80kWh dziennie :/ dobrze, że takie mrozy nie trwają długo - oby bo w 4 dni poszło prawie tyle co za październik a w 7 dni dogoni zużyciem cały grudzień ! średnia temperatura od początku roku w sumie nie aż taka powalająca -12,5 ;)

 

ps. jeszcze ma potencjał na wyższe zużycie bo nie chodzi 24/h

[ATTACH=CONFIG]342209[/ATTACH]

 

80kWh:o to rzeczywiście sporo! U mnie rekord to 55kWh w styczniu 2013, a teraz to do 50kWh nie podchodzi. Sprawdzałeś, czy nie jedzie na grzałce:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Moja pompa 9kW tcap, żre teraz jak wściekła prawie po 80kWh dziennie :/

Wg mnie nie jest to możliwe,wychodzi,że grzejesz 24h/dobę przy wysokiej temp.zasilania(80kWh/24h=3,33kWh na godzinę pracy)

ps. jeszcze ma potencjał na wyższe zużycie bo nie chodzi 24/h

Coś jest nie tak na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad i grudzień ze zużyciem średnim poniżej 16kWh. 2 styczeń - przy temp w nocy -15C nabiło przez dobę 62kWh (krzwa ustawiona na 38C przy -10). Na kolejne 2 dni (temp min w nocy -18C) przełączyłem na ekogroszek - schodziło około 40kg na dobę (Karena, KWK Piast). Ma być cieplej więc wracam na pompę.(liczę tylko CO na pompie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...