Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wg mnie nie jest to możliwe,wychodzi,że grzejesz 24h/dobę przy wysokiej temp.zasilania(80kWh/24h=3,33kWh na godzinę pracy)

 

Coś jest nie tak na pewno.

 

Widać to na wykresie co wrzuciłem - chodzi 21 godzin na dobe od 3 dni. Pobór prądu między 3-5 a 4kW, przy defrostach około 5,5kW, plus jak wode grzeje to około 5kW. Temperatury zasilania niskie nie dochodzi do tych z krzywej. Np dziś rano o 7 było -18 stopni temp zasilania 38 pompa frequency 70 a na krzywej dla -15 mam ustawione 42.

Co ciekawe grzałki nie zaobserowałem aby się załączała.

 

Poprzednie 2 lata zużycie po 4500kWh więc ok. Za grudzień 600kWh. Za 4 dni stycznia 287kWh czyli 71 dziennie ale 1 stycznia było niecałe 50 a 2, 3, 4 po 80 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa 9kW tcap,

 

witaj ,

odnośnie Twojego dużego zużycia : jaką masz prędkość pompy wodnej , jeśli niska lub średnia-możesz spróbować na wyższej.

W moim przypadku ewidentnie PC pracuje z lepszymi cop-ami przy przepływie na wymienniku PC ok 1900-2000 l/h.

Nominalny przepływ 1500 l/h na Vp=3 też jest w miarę dobrze , problem zaczyna się kiedy potrzeba większej mocy w niższej temperaturze i wtedy wyraźnie widać lepsze parametry wysokich biegów pompy (np. przy -7/45/ uzyskałem 10,2 kW na Vp=5 z cop=2,33 , dla tej temp katalog to 2,21)

Przypominam ,że mam grzejniki -ale pomimo tego moje średnie zużycie dobowe to ok 60 kWh , w domu mam pomiędzy 22 a 23 st (wieczorem robi się cieplej , bo już są zasunięte rolety atermiczne). Testy robiłem na 45 st od piątku przy mrozach do -12 st , teraz jest -4 .

Po wielu próbach , potwierdziły się moje wcześniejsze przypuszczenia -większy przepływ daje lepsze cop-y .Zostawiłem moją pc na Vp=5 (ok 1950l/h) i teraz już ćwiczę ustawianie temperatur -krzywka L/-3/45 i H/12/39. Podniosłem grzanie w nocy , żeby mniej prądu zżarło w dzień .W dzień wcześniej miałem średnie zużycie ok 3 kWh , teraz ok 2,4kWh. Zobaczymy-jeśli to w ogólnym bilansie guzik da , to ustawię na noc euroster na 20 st i od 4 rano PC będzie grzała do temp dziennej (której nie osiąga- realnie jest 22-22,7st , na eurosterze mam 23,5 )

W moim przypadku próbuję zmienić wadę systemu grzejnikowego na zaletę tj słabą akumulacyjność elementów grzewczych- nawet przy większym obciążeniu PC (i najlepszym cop-ie) mogę relatywnie szybko podwyższyć temperaturę w domu.

W PC mam wyłączone grzałki programowo , fizycznie są -planuje je wykorzystać tylko alarmowo .Nawet jak przyjdą mrozy większe niż -15 , to tylko nad ranem lub pod koniec nocy , więc PC ruszy przed południem .

 

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam ,że dla 12kW przepływ wg katalogu to 34,4l/minx60=2064l/h. Ktoś kiedyś pisał na innym forum , że panas jest "nieuczciwy" bo ma wymiennik jak do 16kW i dlatego ma stałą wydajność dla -15st , nie wiem czy to prawda-ale na pewno są lepsze parametry dla wyższych przepływów (oczywiście jeśli ktoś ma przewymiarowaną pompę , to nie musi piłować wysoko prędkości przepływu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiedziałem jak będzie pracowała pompa na instalację grzejnikową. Instalator którego wybrałem nić mi nie sugerował to moja decyzja, a on to wykonał. Nie mam możliwości porównania identycznej instalacji bez bufora hm (mogłem zrobiś bypas zbiornika ).To co zauwazyłem to, że w okresach przejściowych bufor wydłuża cykl pracy PC od momentu załączenia, bez bufora pojemność wodna instalacji i grzejników powodowałaby większe taktowanie (mniejsze gromadzenia energii cieplnej), Ponadto mam włączony w układ kocioł gazowy (awaryjne źródło) moc min 10,5kw (vitopend 100), któremu taki układ też wydłuża cykl pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stam222 to zależy od instalacji , jeżeli podłogówka to jestem jak większość bez bufora . Natomiast przy grzejnikach to zależy jakiej mocy grzewczej są te grzejniki przy niskich parametrach. Po za tym częste defrosty wysysają dużo ciepła z instalacji , z buforem nie tracą temperatury. Ale to jest tylko moja opinia i doswiadczenie użytkownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie odnosnie przeplywu to na pompie z boku jest tabliczka znamionowa i mozecie tam znalezc minimalny przeplyw. W przypadku mojej pompy to 1.5m3/h (zwykly Panas 9kW 3 faz.). jesli chodzi o bufor to czasem wlasnie nalezy zwrocic na przeplyw czy bedzie zapewniony. ja nie mam bufora, pompa obiegowa pracuje na 7 biegu a przeplyw wlasnie jest w okolicach 1.6 m3/h. budynek jest parterowy, w przypadku koniecznosci pchania wody na pietro moze byc juz problem z osiagnieciem dobrych przeplywow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey bobrow ty masz te

 

to tak :

-przepływ w PC 1950l/m

-przepływ na pompie wtórnej do H=2,5m (do 45 st w CO mam max moc tej pompki tj 22W) , przepływ realny nie wiem -szacuję wstępnie na 1m3 (tak wychodzi z charakterystyki )

-dt w PC od 2 do 5 w zależności od mocy

-dt systemu ok 5 dla t=45 st , ok 9 dla dt =55st

-moc na ciepłomierzu po ustabilizowaniu temp np. dla -10 st /6,5-7kW /54Hz, dla -5st/ 5-6kW/38-42Hz , t CO=45 st

 

Ogólnie myślałem ,żeby wymienić pompkę na większą bo przy wyższych temperaturach miałem za dużą dt -ale przy ostatnich mrozach 45 st daje radę ogrzać chałupę i dt=5 jest ok , dlatego już zostanę z tą wilo

 

Odnośnie T-capa i bufora to widzę temat tylko i wyłącznie jako funkcja sprzęgła i powinien być nie za duży -chyba właśnie dlatego panas wprowadził 50 ltr buforek do sprzedaży (nie ukrywam pewnej satysfakcji , że sam wywnioskowałem o montażu takiego ustojstwa wcześniej od panasa )

 

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać to na wykresie co wrzuciłem - chodzi 21 godzin na dobe od 3 dni. Pobór prądu między 3-5 a 4kW, przy defrostach około 5,5kW, plus jak wode grzeje to około 5kW. Temperatury zasilania niskie nie dochodzi do tych z krzywej. Np dziś rano o 7 było -18 stopni temp zasilania 38 pompa frequency 70 a na krzywej dla -15 mam ustawione 42.

Co ciekawe grzałki nie zaobserowałem aby się załączała.

 

Poprzednie 2 lata zużycie po 4500kWh więc ok. Za grudzień 600kWh. Za 4 dni stycznia 287kWh czyli 71 dziennie ale 1 stycznia było niecałe 50 a 2, 3, 4 po 80 :/

 

rob30, u mnie pompa pracuje około 15h na cele CO i 1,5h dla CWU. W dzień mamy około 10st, a w nocy spada do -15st. Od pierwszego stycznia do teraz poszło mi 215kWh. W domu cały czas mam +23st. Takie mrozy to zaledwie kilka, kilkanaście dni w roku więc nic się nie martw. W styczniu 2013r wykręciłem wynik ponad 1000kWh, bo było 2 tygodnie mrozów, ale i tak nie miało to wpływu na ogólne zużycie w całym sezonie, bo tu liczy się temp średnia, a nie te chwilowe niskie temperatury. Jeżeli pompa daje radę i masz ciepło to nie ma się co specjalnie przejmować, choć z wyników które podajesz wynika, ze Twój domek przy tych średnio -13st ma obciążenie na poziomie 8kW, a to trochę dużo jak na nowy, poprawnie wybudowany budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie,

jest jeszcze pewne nieporozumienie-niektórzy mylą wartości znamionowe z minimalnymi. Na tabliczce jest nominał tj 1,5m3.

 

kenda

u mnie na systemie w ogóle nie występuje taktowanie , 37 st nie próbowałem- wartość min to 39 st.

Taktowanie miałem tylko kiedy było jeszcze w miarę ciepło i Vp=1 (przepływ ok 1100l/min)

Odnośnie prędkości pompy wodnej w PC, to dodam ,że na Vp=2 PC osiągała -1 st od zadanej .

Po tych moich "eksperymentach" , nasuwa mi się prosty wniosek : w sterowaniu PC przydała by się oddzielna nastawa na prędkość dla CWU i CO (chodzi o różne opory np. dla CO mam 1600 l/h , a na CWU 1400l/h).

 

Mam pytanie do Fachowców :

 

jak to jest z tym defrostem -czy jeśli mogę parametrami zmniejszyć to zjawisko , to należy tak robić (słyszę "eksplozyjne" działanie zaworów w PC) .Czy to zmniejsza żywotność PC ?

 

Nikt mi nie odpowiedział na pytanie jak się sprawują w T-capie zespolone zasobniki (jeden w drugim) CWU+ bufor (?)-miałem propozycje od kilku instalatorów ,żeby tak zrobić , ale wydawało mi się to bez sensu bo bym musiał zgrywać temp CO i CWU (np. teraz mam 52 st na CWU po nagrzaniu ,a na CO 43-czyli CO by chłodziło CWU...)

 

na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy bardzo podobnie u mnie w tej chwili -7C 40HZ ciepłomierz 6.1kW na grzejniki 40C przepływ I bieg 1,15m3/h . Wcześniej trochę podbiłem Temperaturę i było -7C 60Hz ciepło 9,6kW T grzejniki 42C przepływ I bieg 1,2m3/h (zauważyłem , że pompka obiegowa sama moduluje przepływ od 1,05 do 1,25m3/h oczywiście wszytko na I biegu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy bardzo podobnie u mnie w tej chwili -7C 40HZ ciepłomierz 6.1kW na grzejniki 40C przepływ I bieg 1,15m3/h . Wcześniej trochę podbiłem Temperaturę i było -7C 60Hz ciepło 9,6kW T grzejniki 42C przepływ I bieg 1,2m3/h (zauważyłem , że pompka obiegowa sama moduluje przepływ od 1,05 do 1,25m3/h oczywiście wszytko na I biegu)

 

przy mrozach , proponuję zrób próbę na Vp 3-5 i wtedy zobaczysz MOC-e , u mnie ok -10st miałem ok 10,5 max kW (kiedy dom był ustabilizowany na 45 st i podbiłem do 55 Lo)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...