Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie dajcie spokój z tym COPem , bo to nie ma sensu w przypadku kiedy chcemy żeby PC zużywała jak najmniej prądu. Z moich testów wynika że COP jest mniejszy przy pracy na najniższych obrotach rzędu 20Hz, ale co z tego jak PC bierze wtedy około 1kW prądu i w domu mam ciepło. Nie interesuje mnie wtedy COP tylko jak najmniejsze zużycie prądu w stosunku do zachowania komfortu termicznego w domu. Przeważnie się to dzieje w okresach przejściowych. Co innego jak na dworze zaczynają się temperatury ujemne, wtedy chcę mieć jak najwięcej ciepła z jak najmniejszym poborem prądu. Wtedy PC już nie będzie działać na najniższej modulacji, wiec automatycznie ten COP też powinien być lepszy. Oczywiście zakładam sytuacje że PC nie jest zbytnio przewymiarowana, bo taka pewnie będzie chodzić na 20hz i przy minus 10* ;)

 

Przy podlogówce nie tracisz komfortu jak zrobisz kilkugodzinna przerwe w grzaniu.

Dlatego wszyscy producenci zalecaja dobór pompy gdzies w okolicy punktu biwalencji na poziomie minus 8-12st bo jak tak sie dobierze pompe to 70% sezonu pochodzi na 50% a tylko w te najcieplejsze dni bedzie bidaczyc na 19hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2200h jest w programie Panasonica do doboru pompy ciepła jako wartosc domyslna,ale w opcjach/konfiguracji ta wartosc mozna dowolnie zmieniać,zeby ostrzegal przy innej wartości, stąd te 2200h nie jest wartością, której się trzeba kurczowo trzymać.

 

Czyli nigdzie nie ma napisane, A jest to tajemnicą poliszynela. Znaczy mój adwersarz ma poniekąd rację, że To nieprawda. Hm. Wieczorem spróbuję na angielskich stronach ,może jednak jest to zapisane w oficjalnym dokumencie. Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nigdzie nie ma napisane, A jest to tajemnicą poliszynela. Znaczy mój adwersarz ma poniekąd rację, że To nieprawda. Hm. Wieczorem spróbuję na angielskich stronach ,może jednak jest to zapisane w oficjalnym dokumencie. Dziękuje

 

Oficjalnie nigdzie tego nie znajdziesz bo sa to tylko zalecenia dla dobierajacego pompę a czy on z tego skorzysta to ich to wali tak samo jak ilosc pracy twojej sprezarki aby wytrzymala 5lat i Pa.(chociaż nie do konca bo jak zapnoesz pompe 3kw do basenu olimpijskiego na 24h/dobe na 120hz przez 5lat to chyba nie uwzglednia gwarancji wtedy moze sie znajdzie oficjalne pismo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podlogówce nie tracisz komfortu jak zrobisz kilkugodzinna przerwe w grzaniu.

Dlatego wszyscy producenci zalecaja dobór pompy gdzies w okolicy punktu biwalencji na poziomie minus 8-12st bo jak tak sie dobierze pompe to 70% sezonu pochodzi na 50% a tylko w te najcieplejsze dni bedzie bidaczyc na 19hz.

 

To ja jestem widać jakiś "inny" , bo odczuwam różnicę jak działa ogrzewanie i jak nie działa ogrzewanie.

Przy pracy ciągłej jest przyjemne ciepło od podłogi (promieniowanie zapewne) a jak nie grzeje to mimo że w pokoju odpowiednia temperatura to odczuwam że jest zimno.

 

Zapewne tak samo jak w przypadku grzejników. Jak grzeją to czuje się ciepło. Jak termostat wyłączy to nagle odczuwa się zimno mimo że w pokoju jest ciepło.

 

W poprzednim domu grzałem nonstop i nonstop była ciepła podłoga. Sądzę ze tak sam jest u tych co grzeją gazem.

 

Sądzę że po to są sprężarki inwerterowe które modulują moc i przepłwy aby działały nonstop.

Oczywiście nie do końca nonstop bo jak temperatura powrotu zrówna się z temp zasilania albo będzie dużo mniejsza od ustalonej delty to pompa się wyłączy i właczy jak różnica bedzie większa , więc jak potrzeba to sie sprężarka wyłączy ...

 

Ja testowałem u siebie pracę stałą i jak dla mnie wtedy jest najwyższy komfort i tyle. Myślę że jak ktoś spróbuje to sam to stwierdzi.

 

Termostat przy pompie ciepła wcale nie jest wymagany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie nigdzie tego nie znajdziesz bo sa to tylko zalecenia dla dobierajacego pompę a czy on z tego skorzysta to ich to wali tak samo jak ilosc pracy twojej sprezarki aby wytrzymala 5lat i Pa.(chociaż nie do konca bo jak zapnoesz pompe 3kw do basenu olimpijskiego na 24h/dobe na 120hz przez 5lat to chyba nie uwzglednia gwarancji wtedy moze sie znajdzie oficjalne pismo)

 

Jasne. Wszędzie napisane że w zasadzie praca PC nie powinna przekroczyć...tyle i tyle. Ale oficjalnie nie bo wyszło by na to ,że PC nie powinna pracowac jako jedyne źródło ciepła. Wiem o co chodzi bo miałem spór z instalatorom nie swoim co prawda, ale jednak muszę mu przyznać rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jestem widać jakiś "inny" , bo odczuwam różnicę jak działa ogrzewanie i jak nie działa ogrzewanie.

Przy pracy ciągłej jest przyjemne ciepło od podłogi (promieniowanie zapewne) a jak nie grzeje to mimo że w pokoju odpowiednia temperatura to odczuwam że jest zimno.

 

Zapewne tak samo jak w przypadku grzejników. Jak grzeją to czuje się ciepło. Jak termostat wyłączy to nagle odczuwa się zimno mimo że w pokoju jest ciepło.

 

W poprzednim domu grzałem nonstop i nonstop była ciepła podłoga. Sądzę ze tak sam jest u tych co grzeją gazem.

 

Sądzę że po to są sprężarki inwerterowe które modulują moc i przepłwy aby działały nonstop.

Oczywiście nie do końca nonstop bo jak temperatura powrotu zrówna się z temp zasilania albo będzie dużo mniejsza od ustalonej delty to pompa się wyłączy i właczy jak różnica bedzie większa , więc jak potrzeba to sie sprężarka wyłączy ...

 

Ja testowałem u siebie pracę stałą i jak dla mnie wtedy jest najwyższy komfort i tyle. Myślę że jak ktoś spróbuje to sam to stwierdzi.

 

Termostat przy pompie ciepła wcale nie jest wymagany ...

 

No to faktycznie jestes inny ;)

Albo masz 3cm wylewki

Przecież jak przestajesz grzac podlogę to podloga nie przestaje grzać tylko oddaje jeszcze przez pare godzin.

Moze za slabo grzejesz w domu i dlatego czujesz ten dyskomfort to tak podobnie masz jak u mojej tesciowej w starym poniemieckim domu i grzejnikach jak jest w domu 20st a sie pali to odczucie jest ze jest cieplo ale gdy przestanie sie palic to po 15 minutach juz czuc ale to wszystko przez te 20st.

Bo jak sie napali do 24st przez przynajmniej tydzien to jest gorac i wtedy nie czuc jak sie przestanie palic dyskomfortu oczywiscie az nie spadnie do 22st

U mnie przy 0st jak termostat wylączy pompę na 23st to za godzinę jest 23,1 bo jeszcze podloga grzeje po 2godz jest 23st jak jest z 7st na plusie to jak termostat wylaczy przy 23 to po 2godz robi sie 23,2st i zanim spadnoe do 23st to nieraz 10godzin trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się męczyłem z 30 minut, cały czas wywołało błąd, że adapter jest już przypisany do urządzenia i haslo się nie zgadza. Kilka razy wyłączyłem routera, ale nie pomagało. Dopiero przytrzymanie przycisku reset na adapterze pomogło. Instalator mówił mi żeby połączyć po kablu nie wifi bo jest niestabilne.

 

Potwierdzam. Po WiFI zabawa 1h a po kablu parę chwil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz jeszcze wyjdzie, że jak ktoś ma tylko 1000 załączeń to mu pompa chodzi nieoptymalnie.

 

Mnie bardziej interesuje źródło tych dozwolonych 4 startów na godzinę?

 

Ciebie starty. A mnie brak wyłączeń. Wyłączenie tylko harmonogram,tak że jak bym załączył 1 października to pewnie by pracowała do zadanej (wyłączenia grzania przy +15*C na zewnątrz, czyli pewnie do kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś plastikowość rurek od instalacji wodnej z dziesiątkami połączeń pod wylewką Ci nie przeszkadzała. Okien też nie dałeś z aluminium. Ale w jedn. wewnętrznej gdzie wymienić to najłatwiej już tak.

 

Dodam jeszcze plastikowe wodne pompy w samochodach, gdzie te obroty są sporo wyższe. Fakt że się je zmienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy to normalne ze w tej chwili pompa pobiera 1kw i produkuje 2kw co daje COP 2 ? Na zewnątrz jest 2 stopnie obecnie. Temp zasilania 29 stopni temp powrotu 27 stopni.

Dodatkowo wydaje mi się ze cos słabo grzeje CWU. Dopiero jak wcisnę ta ikonkę z bicepsem to nawet fajnie to dogrzewa. A tak normalnie to ma problem zeby dobrzac w ciągu dwóch godzin z 40 do 47 stopni.

Pompa to 9kw seria H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę monoblok 9kw seria J, zbiornik na wodę 200l, bez dodatkowego bufora. W domu same kaloryfery. Pompa działa od dwóch tygodni. Ustawiona jest krzywa grzania 41/-15 i 38/10. Nie pracuje na delcie tylko max przepływu.

Przeczytałam wszystko z forum i już coś tam wiem ale zachowania mojej pompy nie rozumiem. Cały czas mam temperaturę powrotu większą od zasilania o około 2 stopnie. Czy na ustawionej delcie czy bez niej taka sama sytuacja. Nie mam żadnych błędów.

Oprócz tego jak pompa była na delcie to COP był 0,8, a na max przepływu COP jest 1,4.

Proszę o jakieś rady tylko prosto napisane. Zanim zadzwonię do instalatora to chciałbym wiedzieć jak z nim rozmawiać.

Dodam jeszcze , że dom typu bliźniak 20 letni, ogrzewam parter i piętro 110 m2. Powierzchnia mała ale okna dwuszybowe i tam mam straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę monoblok 9kw seria J, zbiornik na wodę 200l, bez dodatkowego bufora. W domu same kaloryfery. Pompa działa od dwóch tygodni. Ustawiona jest krzywa grzania 41/-15 i 38/10. Nie pracuje na delcie tylko max przepływu.

Przeczytałam wszystko z forum i już coś tam wiem ale zachowania mojej pompy nie rozumiem. Cały czas mam temperaturę powrotu większą od zasilania o około 2 stopnie. Czy na ustawionej delcie czy bez niej taka sama sytuacja. Nie mam żadnych błędów.

Oprócz tego jak pompa była na delcie to COP był 0,8, a na max przepływu COP jest 1,4.

Proszę o jakieś rady tylko prosto napisane. Zanim zadzwonię do instalatora to chciałbym wiedzieć jak z nim rozmawiać.

Dodam jeszcze , że dom typu bliźniak 20 letni, ogrzewam parter i piętro 110 m2. Powierzchnia mała ale okna dwuszybowe i tam mam straty ciepła.

 

Pewnie masz nieskalibrowane temp in/out -zobacz na stopkę Miga25 , tam jest chyba link do tych ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie was. Bedzie w domku 3 strefy, (3 mieszkania), sterownik moze tylko 2 strefy obsłużyć. Instalator proponuje żeby nie pchać się w drogie sterowniki tylko grzac wszystko według krzywej. Pompa chodzi praktycznie pewnie z 15-20h/dobę i moduluje. Jak to oceniacie. Pomysl mi się spodobał bo nie trzeba sterowników tylko w każdym mieszkaniu zawor na rozdzielaczu do dławienia przepływu. Ogólnie chciałem monoblok ale trochę mnie wysmial-ze dla hydraulików i słabsze. Proponuje splita 9kw dobrze dobranego. I raczej 1 faza ale musialby przeliczyć. Dom starszy calosc 150 m , 100m podłogówki na 10 cm grafitu-(wiem cienkawo ale więcej nie mogłem.)remont, podlogowka, gora jeszcze nie wiem Może ścienne, lub konwektor kanałowy. Poradźcie cos w jakim kierunku iść. Inna opcja to chyba bufor, sterowniki pokojowe w mieszkaniach i osobne pompki na strefy. Sporo tego. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie was. Bedzie w domku 3 strefy, (3 mieszkania), sterownik moze tylko 2 strefy obsłużyć. Instalator proponuje żeby nie pchać się w drogie sterowniki tylko grzac wszystko według krzywej. Pompa chodzi praktycznie pewnie z 15-20h/dobę i moduluje. Jak to oceniacie. Pomysl mi się spodobał bo nie trzeba sterowników tylko w każdym mieszkaniu zawor na rozdzielaczu do dławienia przepływu. Ogólnie chciałem monoblok ale trochę mnie wysmial-ze dla hydraulików i słabsze. Proponuje splita 9kw dobrze dobranego. I raczej 1 faza ale musialby przeliczyć. Dom starszy calosc 150 m , 100m podłogówki na 10 cm grafitu-(wiem cienkawo ale więcej nie mogłem.)remont, podlogowka, gora jeszcze nie wiem Może ścienne, lub konwektor kanałowy. Poradźcie cos w jakim kierunku iść. Inna opcja to chyba bufor, sterowniki pokojowe w mieszkaniach i osobne pompki na strefy. Sporo tego. Pozdrawiam.

 

Zmien instalatora bo ten Cie oszukuje.

Monoblok jest mocniejszy od splita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy to normalne ze w tej chwili pompa pobiera 1kw i produkuje 2kw co daje COP 2 ? Na zewnątrz jest 2 stopnie obecnie. Temp zasilania 29 stopni temp powrotu 27 stopni.

Dodatkowo wydaje mi się ze cos słabo grzeje CWU. Dopiero jak wcisnę ta ikonkę z bicepsem to nawet fajnie to dogrzewa. A tak normalnie to ma problem zeby dobrzac w ciągu dwóch godzin z 40 do 47 stopni.

Pompa to 9kw seria H.

 

Nie normalne.

200l baniak pompa 7kw grzeje w normalnym trybie od jakiej temperatury by jej nie dal do godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suspectt

Panowie, czy to normalne ze w tej chwili pompa pobiera 1kw

i produkuje 2kw co daje COP 2 ?

Na zewnątrz jest 2 stopnie obecnie.

Temp zasilania 29 stopni temp powrotu 27 stopni.

 

Zobacz czy pompa się odladza?

- jeżeli ma problem to należy podnieść temperaturę ;35 C i powrotu 30 C.

 

Zobacz;

Jeżeli chcesz do wyższych temperatur grzać CWU - należy załączyć grzałkę

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...