Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dodaj dużymi literami BYĆ MOŻE

Mi jakoś bez problemu na 3 biegu z 7 pcha ponad 1,8 wody a przecież pcha to do CO 6lub7 obiegów podłogowego i 14 obiegów ściennego na rurce 14mm, z tego 1 rozdzielacz jest na pietrze do samego ściennego (9 obiegów) na parterze jest rozdzielacz 5 obiegów ściennego oraz trzeci rozdzielacz 6-7 podłogówki z czego 2 obiegi idą na piętro.

Rurki do rozdzielacza kładzione były pod gaz lub ekogroszek i przekrojem nie grzeszą.

 

Wszystko śmiga jak należy. W tym roku nawet lepiej niż w pierwszym roku bo przepływy na pietrze (ścienne) udało mi sie zmniejszyć by nie przegrzewać piętra.

 

jestem w szoku co piszesz. bo ja nie mam sciennego, tylko parter a pompa obiegowa pracuje na 7. biegu aby przeplyw byl conajmniej 1.5 m3/h. rurociag do rozdzielacza specjalnie troche szerszy a mimo wszystko przeplywy w niektorych pomieszczeniach bez szalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak widzicie instalacje są na prawdę różne i w jednej bufor jest potrzebny, a w innej nie. Ciągle nie rozumiem jaki problem jest ze zmierzeniem przepływu i w razie potrzeby dołożenia buforu:confused: U mnie tak to wyglądało ponieważ opory instalacji były bardzo trudne do policzenia ze względu na dość skomplikowany układ i nieznajomość zastosowanych materiałów (dom budowany przez dewelopera) a układ trzeba było jakoś uruchomić, wyregulować i zrównoważyć to instalator w pierwszej dobie po uruchomieniu założył przepływomierz, który wskazał, że przepływ jest OK. Jak dla mnie to tak to właśnie powinno wyglądać zamiast w ciemno montować dodatkową armaturę za minimum 1500zł - przecież to kwota równoważna z rocznym kosztem ogrzewania:o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak widzicie instalacje są na prawdę różne i w jednej bufor jest potrzebny, a w innej nie. Ciągle nie rozumiem jaki problem jest ze zmierzeniem przepływu i w razie potrzeby dołożenia buforu:confused: U mnie tak to wyglądało ponieważ opory instalacji były bardzo trudne do policzenia ze względu na dość skomplikowany układ i nieznajomość zastosowanych materiałów (dom budowany przez dewelopera) a układ trzeba było jakoś uruchomić, wyregulować i zrównoważyć to instalator w pierwszej dobie po uruchomieniu założył przepływomierz, który wskazali, że przepływ jest OK. Jak dla mnie to tak to właśnie powinno wyglądać zamiast w ciemno montować dodatkową armaturę za minimum 1500zł - przecież to kwota równoważna z rocznym kosztem ogrzewania:o

 

Map

chyba doszedłeś do sedna sprawy - niestety większość instalatorów ( z tego co wnioskuje z wpisów ) nie posiada przyrządów pomiarowych lub im się nie chce taki zamontować tylko na samo uruchomienie instalacji ( rozumiem , że nie każdy klient zapłaci za ciepłomierz - to nie ma związku z poprawnym wdrożeniem instalacji )

Jest ciepło , wydaje się że niedrogo , tak się robi - i inne tego typu uproszczenia mogą powodować problemy eksploatacyjne...

Oczywiście są też profesjonaliści - ale ich jest zawsze nie dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map

chyba doszedłeś do sedna sprawy - niestety większość instalatorów ( z tego co wnioskuje z wpisów ) nie posiada przyrządów pomiarowych lub im się nie chce taki zamontować tylko na samo uruchomienie instalacji ( rozumiem , że nie każdy klient zapłaci za ciepłomierz - to nie ma związku z poprawnym wdrożeniem instalacji )

Jest ciepło , wydaje się że niedrogo , tak się robi - i inne tego typu uproszczenia mogą powodować problemy eksploatacyjne...

Oczywiście są też profesjonaliści - ale ich jest zawsze nie dużo

 

Ten gość co u mnie instalował pompę miał takie urządzenie, którego w ogóle nie podłączał hydraulicznie. Jakaś skrzynka i dwie takie jakby elektrody na rurę - założył to po południu po uruchomieniu, a rano jak przyszedł podłączył laptopa i miał wszystkie dane. Ale fakt, że ta firma robi głównie instalacje przemysłowe w obiektach wielkogabarytowych, więc pewnie nie każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. Jednak za te "braki" instalatorów płacimy MY inwestorzy:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gość co u mnie instalował pompę miał takie urządzenie, którego w ogóle nie podłączał hydraulicznie. Jakaś skrzynka i dwie takie jakby elektrody na rurę - założył to po południu po uruchomieniu, a rano jak przyszedł podłączył laptopa i miał wszystkie dane. Ale fakt, że ta firma robi głównie instalacje przemysłowe w obiektach wielkogabarytowych, więc pewnie nie każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. Jednak za te "braki" instalatorów płacimy MY inwestorzy:(

 

Przecież 90% to nowe instalacje gdzie to można policzyć jak inwestor przez lata płaci za niższy cop z racji za małego przepływu to jest ok no bo to "tylko" 150 a może 200zł rok to co to jest 15zł/miesiąc na rachunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie jak to jest , każdy niby rozumie , że PC koniecznie trzeba profesjonalnie zainstslować - fajnie , tylko co ma myślec taki amator / użytkownik PC , jeśli ci sami profesjonści ścinają się miedzy sobą ( pominę fakt , że zachwalają swoje produkty -mogę to zrozumieć ) o zasady działania podzespołów w tej branży ....

Czasami już mam dość bezsensownych pyskówek - sprawa jest prosta : chcesz kupić fiacika czy merola , to sobie go kup jak chcesz i możesz - ważne żebyś miał świadomość co kupujesz i po co.

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze szczerze to ja nie wiem co u mnie moze powodowac jakies opory dodatkowe. mam 1350m rury wszystko w jednej plaszczyznie. pompa pracuje na 7. biegu.

To niekoniecznie muszą być opory dodatkowe. Sama podłogówka, przy tej samej długości całkowitej i tej samej średnicy rur, u jednego użytkownika - może mieć więcej krótszych pętli, a u drugiego - mniej dłuższych pętli. I już mamy obciążenie PC o różnych oporach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież 90% to nowe instalacje gdzie to można policzyć jak inwestor przez lata płaci za niższy cop z racji za małego przepływu to jest ok no bo to "tylko" 150 a może 200zł rok to co to jest 15zł/miesiąc na rachunku

 

COP'u się nie liczy z sufitu tylko na podstawie pomiarów, a żeby takiego pomiaru dokonać trzeba użyć odpowiedniego sprzętu. Co to dla Ciebie jako instalatora za problem podłączyć nawet na parę godzin taki przepływomierz z funkcją pomiaru ciepła:confused: Podłączasz i już nic nie musisz zgadywać, wołasz klienta i mówisz "Panie ta instalacja potrzebuje buforu, gdyż bez niego pracuje nieoptymalnie, bufor kosztuje tyle i tyle, za to zyska Pan to i to" Proste?

Ale najlepiej i najwygodniej jest od razu założyć, że bufor potrzebny, odpowiednio wkalkulować go w koszty i klient zapłaci, a co mu tam 1500zł w tą czy w tamtą plus robocizna rzecz jasna. Wg mnie instalacja PCi to nie praca na akord i choć tyle można dla klienta się poświęcić...

Tedy możesz sobie na forum się chwalić, że z buforem instalacja pracuje lepiej - "Wiem to, bo ZMIERZYŁEM!!!" a nie wiem, bo tak i już, bo japońscy inżynierowie, bo jest w cenniku:cool: Jak tak postąpisz to będziesz całkowicie wiarygodny i przekonywujący, a tak to jest to tylko zwykłe pitolenie niczym nie poparte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP'u się nie liczy z sufitu tylko na podstawie pomiarów, a żeby takiego pomiaru dokonać trzeba użyć odpowiedniego sprzętu. Co to dla Ciebie jako instalatora za problem podłączyć nawet na parę godzin taki przepływomierz z funkcją pomiaru ciepła:confused: Podłączasz i już nic nie musisz zgadywać, wołasz klienta i mówisz "Panie ta instalacja potrzebuje buforu, gdyż bez niego pracuje nieoptymalnie, bufor kosztuje tyle i tyle, za to zyska Pan to i to" Proste?

Ale najlepiej i najwygodniej jest od razu założyć, że bufor potrzebny, odpowiednio wkalkulować go w koszty i klient zapłaci, a co mu tam 1500zł w tą czy w tamtą plus robocizna rzecz jasna. Wg mnie instalacja PCi to nie praca na akord i choć tyle można dla klienta się poświęcić...

Tedy możesz sobie na forum się chwalić, że z buforem instalacja pracuje lepiej - "Wiem to, bo ZMIERZYŁEM!!!" a nie wiem, bo tak i już, bo japońscy inżynierowie, bo jest w cenniku:cool: Jak tak postąpisz to będziesz całkowicie wiarygodny i przekonywujący, a tak to jest to tylko zwykłe pitolenie niczym nie poparte...

 

ale ja to wiem przed tym jak kiwnę palcem na budowie bo mam policzone:D dochodzi temat odszraniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gość co u mnie instalował pompę miał takie urządzenie, którego w ogóle nie podłączał hydraulicznie. Jakaś skrzynka i dwie takie jakby elektrody na rurę - założył to po południu po uruchomieniu, a rano jak przyszedł podłączył laptopa i miał wszystkie dane. Ale fakt, że ta firma robi głównie instalacje przemysłowe w obiektach wielkogabarytowych, więc pewnie nie każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. Jednak za te "braki" instalatorów płacimy MY inwestorzy:(

 

Witam

 

Takie "cuś" na Aliexpress można kupić już poniżej 300 $. Dokładność pomiaru ca 1 %. Taki lepszy - połowę drożej.

Górnego limitu, jak to zwykle bywa - nie ma

 

http://pl.aliexpress.com/w/wholesale-ultrasonic-portable-flowmeter/2.html?spm=2114.56010208.2.51.FkGyfo

 

MKM pewnie to ma, bo pisał kiedyś że masę pieniędzy wydaje na sprzęt.

Każdy instalator powinien to mieć, a przy tym rozumnie używać.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Takie "cuś" na Aliexpress można kupić już poniżej 300 $. Dokładność pomiaru ca 1 %. Taki lepszy - połowę drożej.

Górnego limitu, jak to zwykle bywa - nie ma

 

http://pl.aliexpress.com/w/wholesale-ultrasonic-portable-flowmeter/2.html?spm=2114.56010208.2.51.FkGyfo

 

MKM pewnie to ma, bo pisał kiedyś że masę pieniędzy wydaje na sprzęt.

Każdy instalator powinien to mieć, a przy tym rozumnie używać.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

niestety stosuje rurociągi wzmacniane włóknem szklanym - chodzi o fi wew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol mkm

co miałeś na myśli pisząc o odszranianiu ?

 

a no to że przy odszranianiu pompa potrzebuje większego przepływu niż nominalny - wnioskuję to z tego że w drugiej fazie załącza obiegową na max no ale jak ma takie opory to raczej więcej nie wyciśnie - nie ma tego w dtr serii F ale warto zaobserwować

poza tym wszyscy producenci pomp obiegowych zalecają pracę w środkowym zakresie wydajności sam jestem ciekaw ile wytrzymają te plastikowe obiegówki z serii F eksploatowane na maxa dodam tylko że Wilo Yunos kosztuje połowę tego co obiegówka "firmowa" P

Więc oszczędność na buforze będzie zerowa po konieczności pierwszej wymiany obiegowej P

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku te opory musza być nie duże , bo pompka pcha wodę tylko do buforka i na CWU . Pod koniec defrostu rzeczywiście zapitala jak głupia - ok 2500l/h.

Jeśli te pompki będą siadać , to trochę lipa-nie będzie można użyć zamiennika .A właściwie , to co jest podejrzane-plastikowa obudowa , czy brak doświadczeń P w budowie tego typu pomp ?Może jedno i drugie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Takie "cuś" na Aliexpress można kupić już poniżej 300 $. Dokładność pomiaru ca 1 %. Taki lepszy - połowę drożej.

Górnego limitu, jak to zwykle bywa - nie ma

 

http://pl.aliexpress.com/w/wholesale-ultrasonic-portable-flowmeter/2.html?spm=2114.56010208.2.51.FkGyfo

 

MKM pewnie to ma, bo pisał kiedyś że masę pieniędzy wydaje na sprzęt.

Każdy instalator powinien to mieć, a przy tym rozumnie używać.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

A niektóre nowe pompy wszystko pokazują np Stiebel Eltron WPL powietrze-woda w standardzie pokazuje zużycie energii całościowe i dzienne osobno na co i cwu , energię wytworzoną dzienną i całościową dla co i cwu mało tego jeszcze przepływy w l/min. Coraz więcej pomp ma to w standardzie i nie trzeba nic kombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niektóre nowe pompy wszystko pokazują np Stiebel Eltron WPL powietrze-woda w standardzie pokazuje zużycie energii całościowe i dzienne osobno na co i cwu , energię wytworzoną dzienną i całościową dla co i cwu mało tego jeszcze przepływy w l/min. Coraz więcej pomp ma to w standardzie i nie trzeba nic kombinować

 

nowe modele P też będą miały podobno to wymaganie eurokomuny dodatkowo ma być też licznik startów i czasu pracy spr.

obecna mają tylko licznik kwh z rozbiciem na tryby pracy

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...