Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ale kręcisz samym rotametrem ( tym ze szklaną rurką ) , czy zaworem odpowiednim do niego na dole ? :) Ja mam takie ,że trzeba taki czerwony kapselek zdjąć i dopiero samym rotametrem da się kręcić ( wcześniej kręciłem kapselkiem i też się nic nie działo :) )

 

Poszukaj filmików jak nigdy tego nie robiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanko mam o moje zalozenia i ew. realizacje:

 

1) Chciałbym pomóc PC w grzaniu CWU w dwugodzinnym okienku taniej taryfy w godz. 13-15. Mam teraz ustawione, żeby grzać 300L do 65st (jest zawór antyoparzeniowy wiec to nie problem. Wody ma starczyć do końca dnia dlatego taka wysoka temp oraz chciałbym żeby PC nie przełączała się na grzanie CWU za często i grzała w większości czasu CO...ot takie przyzwyczajenie z pieca na ekogroszek) i widzę ze zazwyczaj starcza czasu aby zagrzać CWU do 55st. Gdzie jest czujnik CWU to mało istotne, po prostu ma być 65 st w takim stanie jak to jest teraz opomiarowane. Chciałbym z 1h opóźnieniem włączać grzałkę w zbiorniku CWU ale tylko wtedy gdy temp na zewnątrz spadnie poniżej 0st. Widzę, że PC posiada dwie opcje, które mogą to ogarnąć. Mam dodatkową płytkę rozszerzeń. Pierwsza opcja to:

Cj;j;lj;apture.jpg

ale tu widzę ograniczenie takie, że grzałka zbiornika CWU będzie załączać sie z opóźnieniem za każdym razem jak PC będzie przechodzić w tryb grzania CWU. Tak to rozumiem, więc nawet w lato to będzie tak działać. Druga opcja to:

1Cj;j;lj;apture.jpg

2Cj;j;lj;apture.jpg

i tutaj z tego co rozumiem to jest opcja włączenia połączenia biwalentnego dla trybu CWU i można określić próg zadziałania tj. moje upragnione 0st. Czy dobrze to rozumiem ?? Zasadniczo nie ma bezpośrednio informacji o tym, że grzanie biwalentne CWU zależy od temp zewnętrznej ale gdyby to tak nie działało to w sumie to by działało tak samo jak w opcji dodatkowej grzałki CWU.

 

2) Czy ktoś wie po co jest opcja w PC żeby uaktywnić "Podłączenie zbiornika buforowego" ?? (chciałem to uaktywnić, dać czujnik temperatury i ustawić delta T) ale mój instalator twierdzi, że w wersji J to już nie potrzebne bo PC sama sobie coś tam mierzy i takie opomiarowanie to było do wersji H stosowane....w zasadzie to mam bufor 50L i nie mam tego czujnika i mam dwie strefy, delta T ustawiona i wszystko działa ale to pytanie nadal w mojej głowie siedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Nie zrobisz załączenia grzałki w CWU tak jak byś chciał.

Ja w tym celu mam Shelly 1 w pompie ciepła , i nim niezależnie mogę włączać grzałkę ( i ją włączam np wtedy , kiedy mam dużą produkcję PV).

 

Połącznie biwalentne to dwa źródła ciepła , pompa ciepła sama się wyłącza załączając to drugie źródło , więc też się do tego nie nadaje. A połączenie na płycie głównej "Boiler contact" to wejście , nie wyjście . Zwiera się je , i wtedy połączenie biwalentne jest aktywne , rozwarte nieaktywne.

 

Ad.2 To jest dokładnie do tego ,co napisałeś ( czyli bufor , a w nim czujnik temperatury).

Trudno powiedzieć jak taka opcja się sprawuje , skoro nawet instalatorzy się jej boją :)

Generalnie przy tym ustawieniu temperatura docelowa wzrasta o 2 i jeszcze dodatkowo ustawiona ta delta bufora.

Kiedyś moze to sprobuje przetestować ( ale nie mam bufora tylko sprzeglo , ktore szybko się nagrzewa i chlodzi) , ale zauwazyłem ,że nawet jak nie było potrzeby bo strefa 1 i 2 z termostatów były wyłaczone , to pompa i tak sie wlaczyla probujac nagrzac ten bufor...

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pompę? że przy temp. zew. w granicach 0st. robi Ci defrosty średnio co 3,5h??

Pytam bo u mnie wychodzi 9 defrostów na 6h pracy (00.00-06.00)

 

Moze masz jednostke zewnetrzne jednowentylatorową , a w 16kW jest dwu ,a to robi różnicę . Dodatkowo Twoja może zapierdzielać na full , a tu się modulować , a jeszcze inna wogule chodzić na minimum.... Nie da się porówneć tego po prostu stwierdzajac , że u mnie defrost przy temperaturze 0 stopni jest co 35 min i coś jest nie tak...

Przeważnie defrost się robi wtedy , kiedy parownik jest zalodzony :) , nie wcześniej i nie poźniej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Nie zrobisz załączenia grzałki w CWU tak jak byś chciał.

Ja w tym celu mam Shelly 1 w pompie ciepła , i nim niezależnie mogę włączać grzałkę ( i ją włączam np wtedy , kiedy mam dużą produkcję PV).

 

Połącznie biwalentne to dwa źródła ciepła , pompa ciepła sama się wyłącza załączając to drugie źródło , więc też się do tego nie nadaje. A połączenie na płycie głównej "Boiler contact" to wejście , nie wyjście . Zwiera się je , i wtedy połączenie biwalentne jest aktywne , rozwarte nieaktywne.

 

Ad.2 To jest dokładnie do tego ,co napisałeś ( czyli bufor , a w nim czujnik temperatury).

Trudno powiedzieć jak taka opcja się sprawuje , skoro nawet instalatorzy się jej boją :)

Generalnie przy tym ustawieniu temperatura docelowa wzrasta o 2 i jeszcze dodatkowo ustawiona ta delta bufora.

Kiedyś moze to sprobuje przetestować ( ale nie mam bufora tylko sprzeglo , ktore szybko się nagrzewa i chlodzi) , ale zauwazyłem ,że nawet jak nie było potrzeby bo strefa 1 i 2 z termostatów były wyłaczone , to pompa i tak sie wlaczyla probujac nagrzac ten bufor...

 

Hmm, no nic to trudno, kupie termostat z dwoma czujnikami temp i zegarem tygodniowym albo strefa dzienna i eco i sobie to ustawie...myślę ze da się zrobić tak żeby:

Jeśli T1<0 (temp zewn) to włącz grzałkę ale tylko w godzinach 13-15 i grzej do T2>65 a poza godzinami 13-15 nie grzej :).

Znalazłam taki regulator i muszę się tylko upewnić ze da rade go w ten sposób zaprogramować.

https://termoplus.pl/regulatory/dc20d-na-szyne-din/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wyglada ze przeszybko heh. Bedzie to.kosztowac duzo.wyrzeczen i .....kasy rowniez.

A jak to jest ze bierze mi 2 kW i za jakis czas wskakuje na 5kW poboru. Znaczy sie ze wlaczyla sie grzalka? Idzie to jakos odczytac na sterowniku. Moze ja odlaczyc ale gdzie?

 

Najlepiej to miec przygotowana mini rozdzielnice z licznikami energii i jak załączy się grzałka to widać jak mruga dioda bo impulsy lecą. Jak masz PC 3F to musiałbyś ogarnąć który kabelek z PC zasila grzałki i na nim dać licznik. Jak 1F to jedna faza jest do PC a druga do grzalek.

Ps

Pierwszy sezon grzewczy najbardziej boli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobiega mój pierwszy okres miesięcznego mieszania w sterowniku.

defrosty 7-8razy na 9-10godzin pracy przy ok +1 do 2 stopni na zewnątrz.

Na liczniku na jeden defrost przybywają 2 sygnały załączeń sprężarki nawet 40 na dobę.

Nie da się tego w jakikolwiek sposób ograniczyć w tych temperaturach.

 

Z wykresu wygląda na to, że maszyna wie co robi, bo ciepło w domu.

Niech zapierdziela w ten sposób do końca świata i jeden dzień dłużej

 

Wykresik 21.12.2020.jpg

Edytowane przez Lubuszmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...