Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Z tego wyglada ze przeszybko heh. Bedzie to.kosztowac duzo.wyrzeczen i .....kasy rowniez.

A jak to jest ze bierze mi 2 kW i za jakis czas wskakuje na 5kW poboru. Znaczy sie ze wlaczyla sie grzalka? Idzie to jakos odczytac na sterowniku. Moze ja odlaczyc ale gdzie?

 

Grzałkę można wyłączyć w menu serwisowym . Jak jest załączona to pod ikonką grzałki zapala się podkreślenie. +3kW wskazuje ,że to grzałka się załącza , w jednostkach jednowentylaorowych ma pomóc przy defroście ( jeśli powrót jest poniżej 23 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+3kW wskazuje ,że to grzałka się załącza , w jednostkach jednowentylaorowych ma pomóc przy defroście ( jeśli powrót jest poniżej 23 stopni).

 

W jednowentylatorowych przynajmniej w wersji J grzałka załacza się jak temperatura powrotu jest poniżej 27, u mnie jak tylko spada na 26 to załacza grzałke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no nic to trudno, kupie termostat z dwoma czujnikami temp i zegarem tygodniowym albo strefa dzienna i eco i sobie to ustawie...myślę ze da się zrobić tak żeby:

Jeśli T1<0 (temp zewn) to włącz grzałkę ale tylko w godzinach 13-15 i grzej do T2>65 a poza godzinami 13-15 nie grzej :).

Znalazłam taki regulator i muszę się tylko upewnić ze da rade go w ten sposób zaprogramować.

https://termoplus.pl/regulatory/dc20d-na-szyne-din/

nie wiem jak ten regulator co podałes ale na tym https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ zrobisz to co chcesz. Jescze pytanie jaka moc grzałki chcesz załączać?

Edytowane przez wilkxt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączyłem u siebie termostat wewnętrzny (czujnik tem w kontrolerze pompy) żeby zobaczyć jak dział ten regulator PID wspominany wcześniej. Wychodzi, że coś tam działa, załączam screena z wykresami.

Krzywa grzania ustawiona na 10/30 i -10/36.

Temperatura w pokoju była ustawiona na 23, ponieważ było ciepło w domu to pompa była wyłączona, o godzinie około 2:15 pompa się załączyła(nie widać spadku temperatury w pomieszczeniu na fioletowym wykresie, bo pokazuje z małą rozdzielczością, pompa wykryła, że temperatura powoli spada). Po załączeniu co widac na wykresie jej temperatura docelowa(wyjsciowa) została ustawiona na około 24 stopnie, czyli od wartości z krzywej, która była w okolicach 33 została odjęta duża wartość. Do około 3:10 ta temperatura wyjściowa jest powoli podnoszona (mniej jest odejmowane od wartośći z krzywej) bo temperatura w pomieszceniu nie rośnie ale spada, od godziny 3:10 temperatura w pomieszczeniu spada do 22,5 i wtedy pmpa mocno koryguje temperaturę wyjsciową ustawiajac ją na 33, czyli na temperaturę z krzywej.

W tym przypadku widać, ze od temperatury z krzywej jest odejmowana pewna wartosć zależna od tendencji i szybkosci zmiany temperatury w pomieszczeniu. Nie widać, zeby była dodana wartośc dodatkowa, czyli zeby temeratura wyjsciowa była wyższa od tej z krzywej, ale być moze do wynika z faktu, ze temperatura w pomieszczeniu nie spadła już poniżej 22,5, a po 2h wrocila na 23.

ponizej link do screna bo załaczony obrazek jest okrojony

https://drive.google.com/file/d/1RYEw8_LZtu9LE36VCiyUMwVKbrVRmf_I/view?usp=sharing

pompa-j-termostat_wew.jpg

Edytowane przez wilkxt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednowentylatorowych przynajmniej w wersji J grzałka załacza się jak temperatura powrotu jest poniżej 27, u mnie jak tylko spada na 26 to załacza grzałke.

 

Racja, i w J i H jednowentylatorowych jak Powrót jest mniejszy od 27 podczas odszraniania załącza się grzałka. Grzałkę można yłączyć w menu serwisowym ( wtedy się nie będzie załączać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak ten regulator co podałes ale na tym https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ zrobisz to co chcesz. Jescze pytanie jaka moc grzałki chcesz załączać?

 

Załączan grzałkę 3kW przez Shelly 1PM , wydaje się ,że jest dobrze zabezpieczone pod tym względem , ma zarówno kontrolę przepływu mocy ( można ustawić ,aby powyżej 3100W się wyłączyła) , jak i kontrolę temperatury na samej płytce w okolicy przekaźnika ( również wyłącza ,jak przekroczy zadaną). No i sam przekaźnik nie jest Niebieskim chińczykiem....

Ja nim steruję przez mqtt , ale można do niego też dodać zewnętrzny czujnik ds18b20. No i kosztuje dużo mniej od Lan Kontrolera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, i w J i H jednowentylatorowych jak Powrót jest mniejszy od 27 podczas odszraniania załącza się grzałka. Grzałkę można yłączyć w menu serwisowym ( wtedy się nie będzie załączać).

 

Czy to wyłaczenie w menu serwisowym spowoduje, że nie bedzie się załaczać przy defrostach? Pytanie jak do wpłynie na same defrosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ grzałka jest na wyjściu ( za wymiennikiem ciepła) na sam defrost nijak to wpływa ( ochłodzona woda z pompy musi przejść przez całą instalację i dopiero dochodzi na wymiennik , co przy odpowiednim zładzie nie powinno mieć miejsca,defrost powinien się skończyć wcześniej) , jedynie co to woda trafiająca do instalacji jest cieplejsza , przez co pompa po defroście nie musi ochłodzonej instalacji nagrzewać....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączan grzałkę 3kW przez Shelly 1PM , wydaje się ,że jest dobrze zabezpieczone pod tym względem , ma zarówno kontrolę przepływu mocy ( można ustawić ,aby powyżej 3100W się wyłączyła) , jak i kontrolę temperatury na samej płytce w okolicy przekaźnika ( również wyłącza ,jak przekroczy zadaną). No i sam przekaźnik nie jest Niebieskim chińczykiem....

Ja nim steruję przez mqtt , ale można do niego też dodać zewnętrzny czujnik ds18b20. No i kosztuje dużo mniej od Lan Kontrolera...

 

Faktycznie tanie to shelly 1PM, tylko czujnik termperatury to chyba obsługuje po wymianie firmwaru (na standardowym nie widze takiej opcji), pytanie czy BikeBarian to ogarnie samodzielnie ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG25,wilkxt

 

Mam LK bo mam PVmonitora https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11801#/pc1 tylko podpowiedzcie jak to w Lan kontrolerze ustawić ??

Grzałkę mam 3KW i zapewne załączałbym ja przekaźnikiem SSR albo jakimś stycznikiem..

 

Jacekss,

 

ten termostat ma w sobie zegar, mam takowy ale jednokanałowy do sterowania pompa cyrkulacyjną. Są dwie nastawy, grzanie i ECO i można w ciągu dnia dwa razy włączyć grzanie albo ECO wiec w czasie grzania mam cyrkulacje ustawiona na 35st a w czasie ECO czyli noc i w ciągu dnia jak nie ma ludzi w domu mam temp ECO czyli 28st.

Edytowane przez BikeBarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG25,wilkxt

 

Mam LK bo mam PVmonitora https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11801#/pc1 tylko podpowiedzcie jak to w Lan kontrolerze ustawić ??

.

 

Jak z PV to masz pewnie wersje lk2.0 lub lk2.5? W nich jest bardziej ograniczona mozliwośc sterowania niz w lk3.5 i trzba sie bardziej nagimnastykować, napisz którą masz wersje to może coś poradze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę można wyłączyć w menu serwisowym . Jak jest załączona to pod ikonką grzałki zapala się podkreślenie. +3kW wskazuje ,że to grzałka się załącza , w jednostkach jednowentylaorowych ma pomóc przy defroście ( jeśli powrót jest poniżej 23 stopni).

 

To jest ta ikonka takiej sprezynki z sloneczkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...