Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mieszkam w 1 strefie. Podniose troche KG.

 

Pierwszym rokiem sie zabardzo nie przejmuj ,jak podniesiesz krzywą a nic nie pilnuje temperatury w domu to bedziesz mial troche cieplej w domu musialbys wyciagnac z pompy sterownik i zamontowac go jako termostat w pokoju lub zalożyc jakis termostat zewnetrzny wtedy jak pompa zagrzeje do np.22st to sie wylaczy spadnie temperatura to sie wlaczy.

Jak bez termostatu to poprostu bedziesz mial cieplej ale raczej nie skruci to pracy pompy chyba ze za miesiac lub dwa jak chata sie wygrzeje i zeby utrzymac te 22st w domu bedziesz potrzebowal obnizyc krzywa wtedy bedzie miala problemy zeby utrzymac tak obnizona krzywa i bedzie sie wylaczac i czekac na ostygniecie wody w obiegu .

Ale to musisz z czasem obczaic dlatego narazie grzej i sie nie przejmuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym rokiem sie zabardzo nie przejmuj ,jak podniesiesz krzywą a nic nie pilnuje temperatury w domu to bedziesz mial troche cieplej w domu musialbys wyciagnac z pompy sterownik i zamontowac go jako termostat w pokoju lub zalożyc jakis termostat zewnetrzny wtedy jak pompa zagrzeje do np.22st to sie wylaczy spadnie temperatura to sie wlaczy.

Jak bez termostatu to poprostu bedziesz mial cieplej ale raczej nie skruci to pracy pompy chyba ze za miesiac lub dwa jak chata sie wygrzeje i zeby utrzymac te 22st w domu bedziesz potrzebowal obnizyc krzywa wtedy bedzie miala problemy zeby utrzymac tak obnizona krzywa i bedzie sie wylaczac i czekac na ostygniecie wody w obiegu .

Ale to musisz z czasem obczaic dlatego narazie grzej i sie nie przejmuj.

 

Cześć

 

Ogólnie to wlaśnie zaczyna się 3 sezon grzewczy bo od 2018 grzejemy tylko dopiero od grudnia jest PC. Na razie podbiłem krzywą do 37 st przy -15. Zobacze jaki efekt ale nawet jeżeli pompa przepracowałaby 4000h w sezon to przy zakładanym cyklu 60000 h życia co według producentów nie jest wyczynem to daje 15 lat. Szmat czasu. Generalnie to troche mam kaca ze nie wziąłem 7 kW ale zmarznąć nie zmarzniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, mam pompę panasonic 9kw..w adapterze CZ-TAW1 pali się na zielono power a reszta kontrolek nic. Nie mogę zresetować, żadnym sposobem, nie mogę przełączyć na połączenie Ethernet lub bezprzewodowe, wyłączałem pompę i też nicm proszę

 

Czyli przycisk reset przez co najmniej 10s , jak i przyciski WPS+Check przez co najmniej 10s próbowałeś ? ( a nawet dłużej , nawet ze 120s)

Jesteś w stanie sprawdzić , czy w routerze jak podłączysz kabel ethernet , moduł dostaje adres IP ( np. na podstawia numeru MAC,ktory jest napisany na obudowie modułu) , i odpowiada na ping ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to troche mam kaca, ze nie wziąłem 7 kW ale zmarznąć nie zmarzniemy.

OZC z ciepło właściwe 4,3 kW dla -16 st C.

Warto umieścić dane budynku w stopce,

Łączna moc; pompy oraz 3 kW grzałki ;

- pokrywa w 100 % zapotrzebowania przy - 16°C,

- ładnie moduluje przy temperaturach > 0 C,

Panasonic w "Autodiagnostyce pomp ciepła "

https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf

- podaje , że dla obciążenia cieplnego 4,5 kW do 5,5 kW ,

- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW "

- jako najbardziej optymalne

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC z ciepło właściwe 4,3 kW dla -16 st C.

Warto umieścić dane budynku w stopce,

Łączna moc; pompy oraz 3 kW grzałki ;

- pokrywa w 100 % zapotrzebowania przy - 16°C,

- ładnie moduluje przy temperaturach > 0 C,

Panasonic w "Autodiagnostyce pomp ciepła "

https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf

- podaje , że dla obciążenia cieplnego 4,5 kW do 5,5 kW ,

- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW "

- jako najbardziej optymalne

 

Witaj

 

Właśnie tą tabelę pokazywał mi Instalator i dlatego sugerował 5 kW. Ja się tylko martwię o ilość przepracowanych godzin. Dzisiaj mamy +5 na dworze i ona i pompa chodzi na 30 Hz wiec zmodulowała się w optymalnym zakresie ale chodzi cały czas..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Właśnie tą tabelę pokazywał mi Instalator i dlatego sugerował 5 kW. Ja się tylko martwię o ilość przepracowanych godzin. Dzisiaj mamy +5 na dworze i ona i pompa chodzi na 30 Hz wiec zmodulowała się w optymalnym zakresie ale chodzi cały czas..

Dlatego ja wyznaję inną zasadę, czyli dobór mocy grzewczej pompy do obciążenia cieplnego domu, tylko tak,bez wliczania w to mocy grzałki, która to grzałka ma za zadanie jedynie wspomagać grzanie przy spadku temperatury ponad obliczeniową.

Wliczanie mocy grzałki w obciążenie cieplne domu jest bezsensem.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja wyznaję inną zasadę, czyli dobór mocy grzewczej pompy do obciążenia cieplnego domu, tylko tak,bez wliczania w to mocy grzałki, która to grzałka ma za zadanie jedynie wspomagać grzanie przy spadku temperatury ponad obliczeniową.

Wliczanie mocy grzałki w obciążenie cieplne domu jest bezsensem.

 

Sęk w tym że ta pompa przy jego obciążeniu właśnie tak jest dobrana...Z tego co pamiętam ma 4.2kW przy -15st., to czego się tutaj bać? Że ładnie moduluje moc? Podejrzewam że jakby podbił zasilanie to jest w stanie przeorać cały sezon w taniej taryfie;)

Edytowane przez Tulisko
Czeski błąd;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podaje , że dla obciążenia cieplnego 4,5 kW do 5,5 kW ,

- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW "

- jako najbardziej optymalne

 

tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

 

Widzę że mamy b. podobne domy i pompy o tej samej mocy. Czy jesteś w stanie podać jakieś dane odnośnie zużycia CO+CWU za sezony?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

 

od 17 lat grzałem dom prądem w różnych taryfach i konfiguracjach starając się wymusić zużycie II strefy, ale od 2019 roku grzałem non-stop bez żadnych reżimów i spowodowało to wzrost zużycia w I strefie w stosunku do II o ok 5% to bardzo niewiele bo różnica w cenie za 1kWh wynosi 75 gr-40gr =35 gr . ok 350kwh(5%) x 35gr =122 zł/rok

 

Jedynie PC cwu pracuje w rezimie bo zasobnik ma 300l

 

Średnia cena za 1 kwh z faktury 49 gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- W lipcu zamontowana fotowoltaika 9 kWP z uwagi na to skłoniliśmy się co do instalacji PC PW.

- Mając 9 kWP - należy dążyć ;

.....- do ciągłej pracy pompy,

.....- a tym samym zapewniasz sobie duży komfort cieplny przez cały czas,

 

Pompa 5 kW dla mocy cieplnej budynku 4,3 kW, w całym zakresie pracy

będzie pracowała ;

.....- z dużym zapasem mocy,

.....- przy bardzo dobrej modulacji,

 

- Kierując się OZC doliczyliśmy kW potrzebne na CWU i założyliśmy 5,5 kW dla -16 st..

- Czy Panów zdaniem nie jest to pompa zbyt słaba?.

- Czy praca ciągła w obecnych warunkach ( niestety nie wiem jak będzie w okresie przejściowym ) nie skróci drastycznie żywotnośći PC?

- Zużycie dobowe pomiędzy 17-22 kW CO+CWU. .

Masz prawidłowo dobraną pompę

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to będzie prawdziwe bez uwzględnienia taryfy G12 czy G12w.. jak będziemy chcieli grzać przede wszystkim w tanich godzinach to warto mieć jednostkę mocniejszą. oczywiście to zależy od warunków temp w danej zimie. ostatnio akurat zimy są słabsze, więc możliwe że 5kW wystarczy.

O widzę, że nastąpiła naturalna zamiana Kospela na pompę ;)

I to jest właśnie zaleta grzania prądem i wodną podłogówka nad kablami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdziłem jakie parametry ma moja pompa i dom.

 

PC PW 7 kW - grzeję tylko w taryfie nocnej G12W

W sypialni termometr pokazuje 22

Na zewnątrz 4 stopnie, w podłogę idzie 29 a wraca 25 modulacja 39/40.

 

Wychodzi na to, że dla mojego sposobu grzania moc PC jest ok. Jak Dojdzie fotowoltaika i będę chciał grzać non stop to będzie trochę za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obecnie z komfortem cieplnym, przy tym sposobie grzania?

 

Pompa w tym momencie - 18:00 pokazuje tem. na zewnątrz 4 stopnie, w mojej sypialni tem. 22,3 i wilgotność 54,6%

Tem. spadnie do 22:00 pewnie o 0,5 stopnia, lubię jak jest troszkę chłodniej jak idę spać. Natomiast jak wstaje jest ciepło bo grzeje całą noc ( odwrotnie niż w domu rodzinym gdzie był piec).

PC pokazuje mi zużycie CO od początku sezony około 550 kWh, w zaokrągleniu to 240 zł, nie chce mi się wierzyć że tak mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w tym momencie - 18:00 pokazuje tem. na zewnątrz 4 stopnie, w mojej sypialni tem. 22,3 i wilgotność 54,6%

Tem. spadnie do 22:00 pewnie o 0,5 stopnia, lubię jak jest troszkę chłodniej jak idę spać. Natomiast jak wstaje jest ciepło bo grzeje całą noc ( odwrotnie niż w domu rodzinym gdzie był piec).

PC pokazuje mi zużycie CO od początku sezony około 550 kWh, w zaokrągleniu to 240 zł, nie chce mi się wierzyć że tak mało.

 

 

Rozumiem że to jest bez CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to jest bez CWU

 

Tak, tylko ogrzewanie. Dla CWU 140 kWh od 1 pazdziernika ( wyzerowałem licznik ), przy taryfie nocnej to 20 zł miesięcznie. ( 140 x 0,42 ) / 3.

Te cyfry mam z PC bo nie mam opomiajrowanego zużycia prądu przez PC, ktoś twierdził że pompa podaje prawidłowe danie o ile napięcie w sieci ma 230V

Do ogrzewania dochodzi jeszcze zużycie prądu przez grzałkę w drabince łazienkowej średnio 25 kWh miesięcznie, drabinka działa cały rok ( suszenie ręczników ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obecnie z komfortem cieplnym, przy tym sposobie grzania?

Nie wiem co Wy macie z tym komfortem życia przy grzaniu w godzinach taniej taryfy ;)

Nie wiem jak może być niższy przy spadku nawet max. 0,5st.C w przeciągu kilku czy nawet kilkudziesięciu godzin :D

Ja dokładając 1h w dziennym okienku czyli do 16.00 mam praktycznie stałą temperaturę w domu cały czas.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...