Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

nowe modele P też będą miały podobno to wymaganie eurokomuny dodatkowo ma być też licznik startów i czasu pracy spr.

obecna mają tylko licznik kwh z rozbiciem na tryby pracy

 

jak będzie licznik startów, i czasu pracy spr. to już w ogóle tu będą pojawiać się dziwne tematy odnośnie taktowania itp.

No i będzie milion dziwnych telefonów od klientów którzy naczytają się głupot odnośnie taktowania na tym formum.

Będą pytać tak: " a czy jak pompa załączyła się dziś 7 razy to jest dobrze czy źle? Bo ja czytałem na forum że to bardzo źle. Może Pan to wyreguluje jakoś"

 

Już to w słuchawce słyszę.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rob30, u mnie pompa pracuje około 15h na cele CO i 1,5h dla CWU. W dzień mamy około 10st, a w nocy spada do -15st. Od pierwszego stycznia do teraz poszło mi 215kWh. W domu cały czas mam +23st. Takie mrozy to zaledwie kilka, kilkanaście dni w roku więc nic się nie martw. W styczniu 2013r wykręciłem wynik ponad 1000kWh, bo było 2 tygodnie mrozów, ale i tak nie miało to wpływu na ogólne zużycie w całym sezonie, bo tu liczy się temp średnia, a nie te chwilowe niskie temperatury. Jeżeli pompa daje radę i masz ciepło to nie ma się co specjalnie przejmować, choć z wyników które podajesz wynika, ze Twój domek przy tych średnio -13st ma obciążenie na poziomie 8kW, a to trochę dużo jak na nowy, poprawnie wybudowany budynek.

 

Dziwne, że przy dużych mrozach mam o tyle większe zużycie od Twojego a generalnie patrząc na cały sezon i poszczególne miesiące mamy podobne.

Przez 6 dni stycznia poszło 422kWh. Poprzednie 2 stycznie miałem powyżej 900 ale ten chyba grubo to przebije :) Tak patrze na historyczne dane to odkąd mam to opomiarowane to najwięcej w 1 dzień miałem 50kWh w grudniu 2014 a średnia temp tego dnia -9,2 więc te 3 stopnie wyższa niż teraz ale różnica w kWh ogromna 50 a 80.

 

edit:

aa i w sumie to nie dawała rady po nocy nie dobiła do ustalonej na termostacie temperatury brakowało 0,4 stopnia. Nie wiem jaka jest przyczyna bo zasilanie 38 stopni (przy -18 na zewnątrz) a krzywa dla -15 42 stopnie. Sprężarka 70Hz wyżej nie widziałem, grzałka tez nie chodzi. Czemu na wyjściu 38 jak pompa widać ma jeszcze zapas mocy ?

A może problemem jest za wolny odbiór ciepła przez dom? Muszę zaobserwować jaka jest temperatura powrotu - tylko to przy kolejnych atakach mrozu.

Edytowane przez rob30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie krzywa dla -15 jest 37st i szczerze mówiąc nie wiem czy do tej temp dobija, bo nigdy nie zaobserwowałem temp większej niż 35st, ale dom bez problemu dogrzewa i na termostacie osiąga zadaną temperaturę, a przez ostatnie 6 dni poszło 297kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czemu na wyjściu 38 jak pompa widać ma jeszcze zapas mocy ?

A może problemem jest za wolny odbiór ciepła przez dom?.

Wg mnie przeciwnie, duży odbiór ciepła (stąd duże zużycie energii el.) stąd niska temp. powrotu, która poprzez deltę 5st., "ściąga" T zasilania w dół. Ja mam też -15/+42 st i w obiegu dochodzi do 43 st. , na powrocie jest 39-40 i dom dogrzewa.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haa, tu się wszyscy przeniesliscie:lol2:

 

To pytanko, mam w pompie standardową pompę obiegową grundfosa, która pracuje cały czas na drugim biegu i pobiera mi cholerne 70W. Czy ten pobór jest na godzinę, dobę czy jak? Czy mogę zmienić obiegową we wnetrzu pompy na taką która ma niskie pobory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70W pobiera w danym momencie. Po 10h ciągłej pracy pobierze 0,7 Kwh. Chyba mało opłacalna jest zmiana pompy obiegowej. Policz ile godzin w sezonie zimowym pochodzi i ile to kosztuje. Potem policz ile to wyjdzie dla pompy energooszczędnej. Może się zdarzyć, że przy energooszczędnej będziesz miał mniejszy COP bo przepływy się mogą zmniejszyć. Należy też pamiętać, że większość energii pompy zmienia się w ciepło co stanowi wartość dodaną .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haa, tu się wszyscy przeniesliscie:lol2:

 

To pytanko, mam w pompie standardową pompę obiegową grundfosa, która pracuje cały czas na drugim biegu i pobiera mi cholerne 70W. Czy ten pobór jest na godzinę, dobę czy jak? Czy mogę zmienić obiegową we wnetrzu pompy na taką która ma niskie pobory?

 

Tu to każdy jest inżynierem....

nie ważne, czy weterynarz, nauczyciel polskiego, czy klecha.

Każdy myśli że może poprawiać inżynierów którzy mają pokończone takie studia o których myśmy nawet nie słyszeli, bo naprawdę byle debil pomp nie projektuje.

 

A tu padł pomysł, zresztą nie pierwszy raz żeby obiegówkę wymienić.

Taka obiegówka to pewnie z 50zł na sezon bierze prądu,

I teraz zastąpić ją elektroniczną za jakieś 500zł bo raczej na OBI nikt nie wymieni.

Czyli będzie się zwracać 10 lat.

Super oszczędność.

 

A wiecie że jak wymienicie skraplacz na większy to poprawi się COP o 0,0001

To co wymienicie?

 

 

LITOŚCI.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tego będzie bo przecież pompa chodzi cały czas min 12-14 godzin dziennie a w mrozy nawet 18-20 czyli 1,5 kwh/dobe czyli 50gr brutto dziennie razy 8 miesiecy grzewczego daje około 125 zł do tego 3mce przy CWU tj 2h dziennie cos około 10zł razem na rok daje 135zł za pompę obiegową czyli 10% kosztów ogrzewania - to mało?. A jeśli dam takie coś:

 

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-elektroniczna-energooszczedna-i5822007629.html

 

z parametrów widzę że wystarczyłby II bieg - pobór około 22-25W czyli trzykrotnie mniej zatem około 40zł. Zwrot pompki po 3 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu to każdy jest inżynierem....

nie ważne, czy weterynarz, nauczyciel polskiego, czy klecha.

Każdy myśli że może poprawiać inżynierów którzy mają pokończone takie studia o których myśmy nawet nie słyszeli, bo naprawdę byle debil pomp nie projektuje.

 

A tu padł pomysł, zresztą nie pierwszy raz żeby obiegówkę wymienić.

Taka obiegówka to pewnie z 50zł na sezon bierze prądu,

I teraz zastąpić ją elektroniczną za jakieś 500zł bo raczej na OBI nikt nie wymieni.

Czyli będzie się zwracać 10 lat.

Super oszczędność.

 

A wiecie że jak wymienicie skraplacz na większy to poprawi się COP o 0,0001

To co wymienicie?

 

 

LITOŚCI.......

 

Kolego pomyśl zanim napiszesz znowu jakieś głupoty - pomysł jest żeby tanie rzeczy wrzucone do pompy tylko po to aby jakoś tam działały wymienic na takie które nie dość ze działać bedą to jeszcze jakieś oszczednosci przyniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tego będzie bo przecież pompa chodzi cały czas min 12-14 godzin dziennie a w mrozy nawet 18-20 czyli 1,5 kwh/dobe czyli 50gr brutto dziennie razy 8 miesiecy grzewczego daje około 125 zł do tego 3mce przy CWU tj 2h dziennie cos około 10zł razem na rok daje 135zł za pompę obiegową czyli 10% kosztów ogrzewania - to mało?. A jeśli dam takie coś:

 

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-elektroniczna-energooszczedna-i5822007629.html

 

z parametrów widzę że wystarczyłby II bieg - pobór około 22-25W czyli trzykrotnie mniej zatem około 40zł. Zwrot pompki po 3 latach.

 

Nie no nie wierzę, Ty naprawdę chcesz wymienić Grundfosa na OBI i myślisz że będzie lepiej......

 

Litości......

 

 

A tak w ogóle to

 

jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh

 

2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h

pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze

 

815*0,07 = 57kWh

 

57kWh * 0,55 = 31zł (tyle bierze Ci ta obiegówka Grundfosa rocznie)

Ale pewnie trochę więcej, bo włącza się przed sprężarką i wyłącza po sprężarce.

Czyli itak pewnie 50zł rocznie.

 

 

Litości.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie wierzę, Ty naprawdę chcesz wymienić Grundfosa na OBI i myślisz że będzie lepiej......

 

Litości......

 

 

A tak w ogóle to

 

jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh

 

2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h

pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze

 

815*0,07 = 57kWh

 

57kWh * 0,55 = 31zł (tyle bierze Ci ta obiegówka Grundfosa rocznie)

Ale pewnie trochę więcej, bo włącza się przed sprężarką i wyłącza po sprężarce.

Czyli itak pewnie 50zł rocznie.

 

 

Litości.....

 

Witam

 

Czasem jednak się opłaca, i to bardzo.

 

Oryginalną obiegówkę - UPS 25-80 wymieniłem już na etapie instalacji pompy ciepła. Leży nieużywana na półce jako zapas.

Wyliczyłem że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory

Pomyliłem się o ok. 20-30 mb. Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa ( na II biegu 180 W) przekraczałoby 4 kWh. Prawie 60 zł miesięcznie.

Obecnie działająca pompka 63 W jest elektroniczna, ma płynną regulację wydajności w zakresie 9-63 W. i pożera prądu za ok. 20 zł mies., również przy pracy ciągłej - 24 godz. na dobę.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie wierzę, Ty naprawdę chcesz wymienić Grundfosa na OBI i myślisz że będzie lepiej......

 

Litości......

 

 

jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh

 

2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h

pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze

 

815*0,07 = 57kWh

 

57kWh * 0,55 = 31zł (tyle bierze Ci ta obiegówka Grundfosa rocznie)

Ale pewnie trochę więcej, bo włącza się przed sprężarką i wyłącza po sprężarce.

Czyli itak pewnie 50zł rocznie.

 

 

Litości.....

 

A tak w ogóle to czytaj ze zrozumieniem - podałem ze za 1,5kWh płace około 50gr. Stawka w szczycie 0,36 w taniej 0,27 brutto. Wiec po przeliczeniu cena wyliczona przez Ciebie jest razy 2 czyli 62 a poniważ jkak zauwazyłeś włacza sie przed i po to zaokraglimy do 70, dorzucmy 20% na drogi prąd (do tej pory liczone w taniaku) razem 85zł. Do tego CWU które też pcha i robi się koło 100zł. Jak pisałem wczesniej podałem tylko przykładową pierwsza lepsza obiegową - chodziło mi o niskoeneregtyczną, biorąc pod uwagę, że pobiera o 1/3 tego co obecna to i tak rocznie oszczedzam 60zł. Jesli bedzie to pompa o elektronicznej regulacji przepływu to zuzycie moze spaść jeszcze bardziej. Dużo niedużo - dla mnie to ograniczenie kosztów o 5-7% przyjmujac twoje wyliczenia. A to znaczy że po takiej wymianie za 13-15lat mam rok grzania gratis.

 

Przejrzałem kilka Twoich wpisów - nalezysz do kategorii ludzi których bardzo nie lubię - do sprzedawców którzy wciskają ludziom kit aby tylko coś sprzedać. Cenię takich sprzedawców co to doradzą ale rzetelnie i sprzedadzą nawet kosztem swojej marzy aby klient był zadowolony. Ty przedstawisz klientowi ze nie warto bo co to jest 30zł a klient jak przeliczy to się zdziwi. Ja liczę, nauczony swoją budową ale też i pracą. Więc nie wypisuj bzdur bo prosząc o info w sprawie pomy ale tez jakiekolwiek inne nie zalezy mi na opinii od takich osób jak Ty. Jesli możesz to ignoruj moje wpisy a ja postaram się zrobic to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to czytaj ze zrozumieniem - podałem ze za 1,5kWh płace około 50gr. Stawka w szczycie 0,36 w taniej 0,27 brutto. Wiec po przeliczeniu cena wyliczona przez Ciebie jest razy 2 czyli 62 a poniważ jkak zauwazyłeś włacza sie przed i po to zaokraglimy do 70, dorzucmy 20% na drogi prąd (do tej pory liczone w taniaku) razem 85zł. Do tego CWU które też pcha i robi się koło 100zł. Jak pisałem wczesniej podałem tylko przykładową pierwsza lepsza obiegową - chodziło mi o niskoeneregtyczną, biorąc pod uwagę, że pobiera o 1/3 tego co obecna to i tak rocznie oszczedzam 60zł. Jesli bedzie to pompa o elektronicznej regulacji przepływu to zuzycie moze spaść jeszcze bardziej. Dużo niedużo - dla mnie to ograniczenie kosztów o 5-7% przyjmujac twoje wyliczenia. A to znaczy że po takiej wymianie za 13-15lat mam rok grzania gratis.

 

Przejrzałem kilka Twoich wpisów - nalezysz do kategorii ludzi których bardzo nie lubię - do sprzedawców którzy wciskają ludziom kit aby tylko coś sprzedać. Cenię takich sprzedawców co to doradzą ale rzetelnie i sprzedadzą nawet kosztem swojej marzy aby klient był zadowolony. Ty przedstawisz klientowi ze nie warto bo co to jest 30zł a klient jak przeliczy to się zdziwi. Ja liczę, nauczony swoją budową ale też i pracą. Więc nie wypisuj bzdur bo prosząc o info w sprawie pomy ale tez jakiekolwiek inne nie zalezy mi na opinii od takich osób jak Ty. Jesli możesz to ignoruj moje wpisy a ja postaram się zrobic to samo.

 

Jak chciałbym Ci coś sprzedać to napisałbym, " tak wymień pompkę, to super pomysł a i wymień na XXX bo taką mam u siebie i mogę Ci odsprzedać"

A ja Ci piszę że to kompletny bezsens i chce oszczędzić Twoje pieniądze.

 

Jeżeli masz tak tani prąd jak piszesz to to co policzyłem nie x2 ale trzeba podzielić przez 2 i wyjdzie 15,5zł rocznie.

Bo jak coś jest 2x tańsze to się przecież dzieli a nie mnoży.

 

Nawet jak źle policzyłeś to itak wyszło Ci że po 13-15 latach Ci się zwróci.

Do tego założyłeś optymistycznie że zaczniesz oszczędzać po takim czasie, a jaką masz pewność że najtańsza chińska obiegówa wytrzyma 15lat?

Lepiej Ci powiem, 15 lat to czas życia pompy, a wiec zanim Ci się zwróci obiegówka to już będzie czas wymieniać PC.

 

Jak czytałeś moje posty to pewnie widziałeś ten gdzie pisałem jak to dyrektor szkoły z wójtem, oboje to wykształceni ludzie, teoretycznie powinni znać się na ekonomii, postanowili założyć solary na szkole, wg. projektu miały się zwrócić po 30 paru latach, a czas życia takich solarów to 15lat.

Jak widzisz wiele osób ma problemy z wyliczeniem opłacalności inwestycji, więc się nie przejmuj.

 

piszesz: " Do tego CWU które też pcha i robi się koło 100zł. " skąd Ci się to wzieło, jak masz prąd za jakieś tam 30gr.

Za 100zł kupisz u siebie 333kWh prądu, jak pompka bierze 0,07kWh na godzinę,To policz sobie jak to wychodzi, Pamiętaj że twoja PC działa jakieś 880h rocznie. Czyli obiegówka bierze 61kWh rocznie a nie 333!!!!!!!

To jest różnica!!!

Jak zaokrąglasz to nie rób tego x5,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...