Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wg mnie tak powinno być jak piszesz ( no może oprócz wzrostu produkcji energii 6-7% , raczej powinno być to symboliczne , na granicy mierzalności :) ) .

Oczywiście powinno tak być na podłogówce , tam gdzie jest dobry odbiór , przy kaloryferach ,albo np przy buforze równoległym wzrośnie powrót i będzie odwrotnie od zamierzonego.

 

No ale dopóki nie pomierzysz tego ciepłomierzem , to zawsze znajdą się tacy ,co będą to podważać , bo u niego jest inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ze wskazań pompy. Nie mam niezależnego opomiarowania. Założyłem, że przy zbliżonych warunkach zewnętrznych pompa jeśłi coś źle liczy to robi to tak samo źle za każdym razem, czyli do porównań można użyć tych informacji.

 

No nie do konca napewno nie możes patrzec na pobór energi z pompy .Pod pewnymi warunkami mozna patrzec na energie wyprodukowaną.

Problem w tym ze nie wiesz czy jak pokazuje ci delte 5st to jest 5st czy moze 5,9st a różnica w wyprodukowanej bedzie spora tak samo jak zmieniles na 4st moze akurat wstrzeliles sie w mniejsza niedokladnosc.

Do tego dochodza jeszcze prawidlowe wskazania czujników itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz odpowiednio wysoką temperaturę docelową to niby czemu ma taktować... Dodatkowo zwróć uwagę ,czy powrotu zbytnio nie podnosisz wyższym przepływem. Bo chyba taniej będzie mieć powrót o 2 stopnie niższy i wyższą o 2 stopnie deltę , niż na siłę obniżyć deltę ,a powrót mieć 2 stopnie wyższy. ( bo pompa grzeje i tak do tej samej temperatury wyjściowej , a obiegówka tylko niepotrzebnie szybciej chodzi).

Nie mam grzejników to nie mam doświadczenia .

 

Czy ja wiem czy temp. jest wysoka ? Pewnie dla OP jest wysoka . Miałem (+15*)C--37*C dla (-12*) --46 teraz przestawiłem + 8 ---39 - 8----45 To jest pierwszy rok a raczej trzeci miesiąc z PC tak że na razie w formie testowania . Nie wiem lecz przy delcie 7 lub 8 mam odczucie że PC ma niższą moc dlatego testuję aby znaleźć optimum. Jeszcze w trakcie grzania w godz 17--21 podbijam w histerezie +2 ale to wyłączę . spróbuję jeszcze z tydzień przejechać na PROSTEJ--bo tej opcji jeszcze nie testowałem i włączę bez harmonogramu tak aby ze 3 dni pochodziła non stop. Trudno jak dla laika przy tych temp. coś bardziej potestować jak by było z (-15) to by coś ciekawszego zaobserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz odpowiedni zład do mocy pompy,

Ja sukcesywnie wymieniam grzejniki o większym zładzie i mocy,

Aby unikać taktowania ;

- pompa pracuje na wyższych temperaturach > 39 C - 41 C,

- delta =10,

- COP - wychodzi 3,3 za rok

 

O COP rocznym ja dopiero w październiku mogę mówić . Za listopad i grudzień -odpowiednio 4,1 i 3,4 z podlicznika. Na delcie 10 jeszcze nie jechałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy po założeniu dodatkowej płyty rozszeżeń do sterowania bufora wystarczy na powrocie ,na wyjściu z bufora do pompy zamontować ten czujnik paw-a2w-tsbu(czujnik bufora),czy muszą być termistory?

jak dobrze myślę że ten czujnik ma te 6,5k Ohm skoro jest orginalny

miałem lekki problem gdyż nie mógł się połączyć modem z internetu

kombinowałem i nic nie pomagało

co pomogło?

wyłączyłem zasilanie pompy bezpiecznikami na 10 sek

od razu pomogło,sam się połączył(mam po kablu do routera) w 10 sek

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą musiały być dwa czujniki / termostory . (Wszystkie czujniki temperatury płyt głównej są termistorami NTC 6,5k Ohm .)

 

Jeden będzie w samym buforze ( w orginalnym chyba wtyka go się na samej górze bufora )

Drugi musi być na wyjściu z bufora .... No i tu nie wiem do której rury to powinieneś przyczepić ( czy podłogówki czy grzejników) , bo Panasonic dla takich stanów przewidział dwie strefy . Wiec może jak masz osobne obiegówki , to trzeba dokupić trzy czujniki , i uruchomić dwie strefy ?

 

Przy sterowaniu strefami zewnetrznymi termostatami zaworu mieszającego nie trzebaby dokładać ( ja w tej chwili tak mam ) , ale jesli chcesz sterowac temperaturą wody , to przynajmniej na podłogówlę trzeba by było założyć zawór mieszający sterowany z plyty dodatkowej przed objegówkę podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą musiały być dwa czujniki / termostory . (Wszystkie czujniki temperatury płyt głównej są termistorami NTC 6,5k Ohm .)

 

Jeden będzie w samym buforze ( w orginalnym chyba wtyka go się na samej górze bufora )

Drugi musi być na wyjściu z bufora .... No i tu nie wiem do której rury to powinieneś przyczepić ( czy podłogówki czy grzejników) , bo Panasonic dla takich stanów przewidział dwie strefy . Wiec może jak masz osobne obiegówki , to trzeba dokupić trzy czujniki , i uruchomić dwie strefy ?

 

Przy sterowaniu strefami zewnetrznymi termostatami zaworu mieszającego nie trzebaby dokładać ( ja w tej chwili tak mam ) , ale jesli chcesz sterowac temperaturą wody , to przynajmniej na podłogówkę trzeba by było założyć zawór mieszający sterowany z plyty dodatkowej przed objegówkę podłogówki.

nie chcę więcej kombinować,

chciałbym by mi pompa grzała bufor i jak dogrzeje do zadanej to się wyłączyła a nie heblowała dalej

dogrzeje wodę w układach podłoga i grzejniki i w buforze a po osiągnięciu temp wyłączyła się a nie chcę by chodziła w harmonogramie

dokupię płytę i termistory a i tak nie będzie jakbym chciał to nie ma sensu pchać się w koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba było myśleć o jakiejś pompie on/off , bo tutaj dochodzi jeszcze modulacja , i pompa dopiero się wyłącza jak zagrzeje , zejdzie z produkcją w dół , i jak ta produkcja i tak będzie za duża w stosunku do tego co ciągle z budynku ucieka , to się wyłączy.

A pompa przy 0 stopni (zależy jeszcze jaka) ,ale można przyjąć ,że przynajmniej te 40% jest w stanie zejść.

Być może u Ciebie pompa akurat produkuje na jakiejs okreslonej modulacji akurat tyle ciepła ,żeby zrównoważyć to co wychodzi z domu , przez co nigdy się sama nie wyłączy.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę więcej kombinować,

chciałbym by mi pompa grzała bufor i jak dogrzeje do zadanej to się wyłączyła a nie heblowała dalej

dogrzeje wodę w układach podłoga i grzejniki i w buforze a po osiągnięciu temp wyłączyła się a nie chcę by chodziła w harmonogramie

dokupię płytę i termistory a i tak nie będzie jakbym chciał to nie ma sensu pchać się w koszty

 

Nie czytalem dokladnie o co tam u Ciebie chodzi ale co do tego nagrzewania bufora to niemozesz se kupic jakiegos termostatu przylgowego czy to z kapilara czy cos takiego na ktorym ustawiasz temperature jaka chcesz w buforze taki ktory tylko otwiera i zamyka obieg i podlaczyc to do pompy jako termostat zewnetrzny wtedy wylacza wszystko i pompe i obiegówke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam Tcap 9kw 1f u siebie z 2019 roku przy 200m2 podłogowego i zbiornik cwu Galmet 250-280l z dużą wężownicą pod pompę i zauważyłem pewien problem. Jak pompa grzeje CO i przełącza się na grzanie CWU bez przerw w pracy sprężarki, to po 5 min zaczyna falować obrotami. Standardowo wchodzi na 71Hz, potem zjeżdża na ok 50Hz, za minutę znów 71Hz, zrobi tak parę razy i następuje wyłączenie sprężarki. Za jakieś 2 min włącza się znów i wtedy sprężarka dojeżdża do 65Hz i tak pracuje już bez problemów ew. Czasem zwiększa do tych 69-71 Hz.

 

Obstawilbym zabrudzoną wężownicę ew wymiennik ale to nie dzieje się zawsze, tylko sporadycznie, powiedzmy raz w tygodniu. Rok temu nie było tego problemu ale też nie grzalem cwu bezpośrednio po CO tylko od CWU zaczynał się harmonogram południowy ale wtedy nie wiedziałem, że przełączenie z co na cwu jest bez zatrzymywania sprężarki i uznałem że tak jest lepiej. Czy ktoś miał już taki problem? Nieraz produkcja ciepła przy grzaniu CWU jest naprawdę wysoka, po 14-16 kw i nie ma takiego problemu a nieraz jest. Ciężko coś wytypować.

 

Druga sprawa, nie mam sprzęgła bo mam spory zlad wody w podłodze i strasznie mnie wnerwiay odszranianie tzw. awaryjne przy pomocy tylko sprężarki. Wchodzi ona wtedy na 85Hz, pobiera 4,4kw energii i trwa to ok 10-12 min. Chciałbym zawsze mieć normalne odszranianie przy pomocy wody z układu i 30Hz na sprężarce, ale dogrzanie do 27 stopni na powrocie zajmuje ok 3-4h a w tym czasie mam już ze 3-4 odszraniania samą sprężarką za sobą. Czy da się coś z tym zrobić poza montażem sprzęgła?

 

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może układ CWU masz zapowietrzony ?

Ew jak to zaobserwujesz ,to sprawdzaj od razu jakie masz temperatury zasilania i powrotu. Z jakiegoś powodu sprężarka musi się wyłączać.

 

Co do Defrost Mode 2 , to ja np. oszukuję czujniki o 4 stopnie dokładając równolegle do nich rezystory. Opisywałem tu na forum jak to zrobiłem, Działa to u mnie już drugi sezon bez problemów. Inaczej zawsze bym miał Mode 2 ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...