Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie czytalem dokladnie o co tam u Ciebie chodzi ale co do tego nagrzewania bufora to niemozesz se kupic jakiegos termostatu przylgowego czy to z kapilara czy cos takiego na ktorym ustawiasz temperature jaka chcesz w buforze taki ktory tylko otwiera i zamyka obieg i podlaczyc to do pompy jako termostat zewnetrzny wtedy wylacza wszystko i pompe i obiegówke

 

mam 3 kapilary w buforze w którym mam te 3 czujniki temp

tam można wrzucić ten termostat

 

• Jeśli opcjonalna płyta sterująca jest podłączona, w systemie będą dostępne dodatkowe funkcje:

Podłączenie zbiornika buforowego i sterowanie jego działaniem i temperaturą.

Podłącz. zbiorn. bufor.

Umożliwia podłączenie zbiornika buforowego do systemu; wybór opcji TAK pozwala również ustawić temperaturę T.• Aby włączyć tę funkcję, opcjonalna płyta sterująca musi być ustawiona na TAK

W instrukcji jest coś takiego

czyli można ustawić deltę dla bufora, czy jednak nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam Tcap 9kw 1f u siebie z 2019 roku przy 200m2 podłogowego i zbiornik cwu Galmet 250-280l z dużą wężownicą pod pompę i zauważyłem pewien problem. Jak pompa grzeje CO i przełącza się na grzanie CWU bez przerw w pracy sprężarki, to po 5 min zaczyna falować obrotami. Standardowo wchodzi na 71Hz, potem zjeżdża na ok 50Hz, za minutę znów 71Hz, zrobi tak parę razy i następuje wyłączenie sprężarki. Za jakieś 2 min włącza się znów i wtedy sprężarka dojeżdża do 65Hz i tak pracuje już bez problemów ew. Czasem zwiększa do tych 69-71 Hz.

 

Obstawilbym zabrudzoną wężownicę ew wymiennik ale to nie dzieje się zawsze, tylko sporadycznie, powiedzmy raz w tygodniu. Rok temu nie było tego problemu ale też nie grzalem cwu bezpośrednio po CO tylko od CWU zaczynał się harmonogram południowy ale wtedy nie wiedziałem, że przełączenie z co na cwu jest bez zatrzymywania sprężarki i uznałem że tak jest lepiej. Czy ktoś miał już taki problem? Nieraz produkcja ciepła przy grzaniu CWU jest naprawdę wysoka, po 14-16 kw i nie ma takiego problemu a nieraz jest. Ciężko coś wytypować.

 

Druga sprawa, nie mam sprzęgła bo mam spory zlad wody w podłodze i strasznie mnie wnerwiay odszranianie tzw. awaryjne przy pomocy tylko sprężarki. Wchodzi ona wtedy na 85Hz, pobiera 4,4kw energii i trwa to ok 10-12 min. Chciałbym zawsze mieć normalne odszranianie przy pomocy wody z układu i 30Hz na sprężarce, ale dogrzanie do 27 stopni na powrocie zajmuje ok 3-4h a w tym czasie mam już ze 3-4 odszraniania samą sprężarką za sobą. Czy da się coś z tym zrobić poza montażem sprzęgła?

 

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.

 

Jak w specyfikacji albo powrót>od 27* albo mały buforek w szereg

Usp. szereg nic nie da ----RÓWNOLEGLE 2 obiegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może układ CWU masz zapowietrzony ?

Ew jak to zaobserwujesz ,to sprawdzaj od razu jakie masz temperatury zasilania i powrotu. Z jakiegoś powodu sprężarka musi się wyłączać.

 

Co do Defrost Mode 2 , to ja np. oszukuję czujniki o 4 stopnie dokładając równolegle do nich rezystory. Opisywałem tu na forum jak to zrobiłem, Działa to u mnie już drugi sezon bez problemów. Inaczej zawsze bym miał Mode 2 ....

 

Wyłączenie sprężarki następuje w pierwszych 5-10 min grzania, więc temp niskie, obstawiam 30-40 na zasilaniu i jedzie na maxa prawie czyli 71Hz. Zapowietrzenie bym wykluczył bo nie słychać żadnego powietrza i mam odpowietrznik Afriso przy zbiorniku na zasilaniu, ale jeśli się mylę to nie wiem jak inaczej to sprawdzić jeśli nie na słuch czy działanie odpowietrznika. Robiłem też odpowietrzanie z menu instalatora ale nie wiem na ile jest skuteczne. Sprawdza się przy czyszczeniu filtra. Tak czy siak to się dzieje dosyć sporadycznie, raz w tygodniu a czasem rzadziej no ale nie wiem czemu.

 

O nie wiedziałem że można zrobić taką modyfikację, ale to zmienia też odczyty temperatury dla pompy? Nie psuje to regulacji deltą? Nie ma negatywnego wpływu z racji niewystarczającej temperatury? Na której stronie to opisywales?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 3 kapilary w buforze w którym mam te 3 czujniki temp

tam można wrzucić ten termostat

 

• Jeśli opcjonalna płyta sterująca jest podłączona, w systemie będą dostępne dodatkowe funkcje:

Podłączenie zbiornika buforowego i sterowanie jego działaniem i temperaturą.

Podłącz. zbiorn. bufor.

Umożliwia podłączenie zbiornika buforowego do systemu; wybór opcji TAK pozwala również ustawić temperaturę T.• Aby włączyć tę funkcję, opcjonalna płyta sterująca musi być ustawiona na TAK

W instrukcji jest coś takiego

czyli można ustawić deltę dla bufora, czy jednak nie?

 

Z tego co zawsze widzialem w service manual to przy opcjonalnej plycie mozna ustawiac delte na buforze w zakresie od 0do 10st.

Dla potwierdzenia musisz zobaczyc sobie w service manual od Twojego modelu ale na 99 jest tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może układ CWU masz zapowietrzony ?

Ew jak to zaobserwujesz ,to sprawdzaj od razu jakie masz temperatury zasilania i powrotu. Z jakiegoś powodu sprężarka musi się wyłączać.

 

Co do Defrost Mode 2 , to ja np. oszukuję czujniki o 4 stopnie dokładając równolegle do nich rezystory. Opisywałem tu na forum jak to zrobiłem, Działa to u mnie już drugi sezon bez problemów. Inaczej zawsze bym miał Mode 2 ....

Ten system jakiś inżynier obliczył i skoro stwierdził że poniżej 27*C nie może robić na wodzie to chyba coś w tym jest. No ale Polak zawsze mądrzejszy.

Zaoszczędzi rocznie na defrostach 150zeta a za sprężarkę wyda 3k. Grunt że robi na wodzie.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drugi inżynier stwierdził , że 400l wody w podłodze o temp 25 stopni ,przy takim przepływie jaki wymusza pompa podczas defrostu ( 53l/min) jest w stanie to bez problemu rozmrozić .

Poza tym jest następne zabezpiczenie , jeśli temp. wody za wymiennikiem spadnie poniżej 23 stopni podczas tego defrostu , to się on zatrzyma i skończy na Defrost Mode 2.

 

Poza tym tam gdzie to opisywałem ostrzegam o możliwych konsekwencjach , i odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drugi inżynier stwierdził , że 400l wody w podłodze o temp 25 stopni ,przy takim przepływie jaki wymusza pompa podczas defrostu ( 53l/min) jest w stanie to bez problemu rozmrozić .

Poza tym jest następne zabezpiczenie , jeśli temp. wody za wymiennikiem spadnie poniżej 23 stopni podczas tego defrostu , to się on zatrzyma i skończy na Defrost Mode 2.

 

Poza tym tam gdzie to opisywałem ostrzegam o możliwych konsekwencjach , i odpowiedzialności.

 

Pamiętasz może na której stronie to opisywales lub kiedy to sobie sam znajdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drugi inżynier stwierdził , że 400l wody w podłodze o temp 25 stopni ,przy takim przepływie jaki wymusza pompa podczas defrostu ( 53l/min) jest w stanie to bez problemu rozmrozić .

Poza tym jest następne zabezpiczenie , jeśli temp. wody za wymiennikiem spadnie poniżej 23 stopni podczas tego defrostu , to się on zatrzyma i skończy na Defrost Mode 2.

 

Poza tym tam gdzie to opisywałem ostrzegam o możliwych konsekwencjach , i odpowiedzialności.

Wymądrzać się nie zamierzam i ciągnąć temat kilka stron. Uważam inaczej . Każdy robi jak chce . Nie moje podwórko i nie moje zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajna sprawa, podoba mi się ten pomysł, zapewne go przetestuję. Wiem że można regulować odczyty temperatury przez panel ale zakładam że nie można jej regulować aż o te 4 stopnie? Nigdy tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibrować w menu serwisowym możesz tylko dwa czujniki -Wejście i Wyjście ( co 0,5 stopnia , max +/-2 stopnie) , natomiast pozostaje jeszcze trzeci, od razu za wymiennikiem , który na pewno jest od pilnowania temperatury podczas defrostu , to na nim jak spadnie temperatura poniżej 23 , to zatrzymuje deice Mode 1 i startuje w Mode 2. Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz tez cisnienie wody w ukladzie czy nie za male

 

Czyli przyczyna błędu może być niekoniecznie po stronie pompy a wodociągów? To bym bardziej obstawiał - teren nieco na uboczu i do tego według zasłyszanych informacji - zdarzają się problemy z ciśnieniem wody. Ciekawe co będzie się działo gdy zacznie się sezon ogródkowy :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przyczyna błędu może być niekoniecznie po stronie pompy a wodociągów? To bym bardziej obstawiał - teren nieco na uboczu i do tego według zasłyszanych informacji - zdarzają się problemy z ciśnieniem wody. Ciekawe co będzie się działo gdy zacznie się sezon ogródkowy :confused:

 

A co wspólnego ma wodociąg z ogrzewaniem?

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam Tcap 9kw 1f u siebie z 2019 roku przy 200m2 podłogowego i zbiornik cwu Galmet 250-280l z dużą wężownicą pod pompę i zauważyłem pewien problem. Jak pompa grzeje CO i przełącza się na grzanie CWU bez przerw w pracy sprężarki, to po 5 min zaczyna falować obrotami. Standardowo wchodzi na 71Hz, potem zjeżdża na ok 50Hz, za minutę znów 71Hz, zrobi tak parę razy i następuje wyłączenie sprężarki. Za jakieś 2 min włącza się znów i wtedy sprężarka dojeżdża do 65Hz i tak pracuje już bez problemów ew. Czasem zwiększa do tych 69-71 Hz.

 

Obstawilbym zabrudzoną wężownicę ew wymiennik ale to nie dzieje się zawsze, tylko sporadycznie, powiedzmy raz w tygodniu. Rok temu nie było tego problemu ale też nie grzalem cwu bezpośrednio po CO tylko od CWU zaczynał się harmonogram południowy ale wtedy nie wiedziałem, że przełączenie z co na cwu jest bez zatrzymywania sprężarki i uznałem że tak jest lepiej. Czy ktoś miał już taki problem? Nieraz produkcja ciepła przy grzaniu CWU jest naprawdę wysoka, po 14-16 kw i nie ma takiego problemu a nieraz jest. Ciężko coś wytypować.

 

Druga sprawa, nie mam sprzęgła bo mam spory zlad wody w podłodze i strasznie mnie wnerwiay odszranianie tzw. awaryjne przy pomocy tylko sprężarki. Wchodzi ona wtedy na 85Hz, pobiera 4,4kw energii i trwa to ok 10-12 min. Chciałbym zawsze mieć normalne odszranianie przy pomocy wody z układu i 30Hz na sprężarce, ale dogrzanie do 27 stopni na powrocie zajmuje ok 3-4h a w tym czasie mam już ze 3-4 odszraniania samą sprężarką za sobą. Czy da się coś z tym zrobić poza montażem sprzęgła?

 

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.

 

Jaki masz dokładnie zbiornik CWU, o jakiej powierzchni i z czego wykonaną wężownicę? Z jaką deltą i do jakich temperatur grzejesz wodę w CWU. Czy kiedy się tak zdarza to zbiornik jest zimny , woda w nim ma 20-30* czy może ma 40 a ty grzejesz do 45?

Możliwe przyczyny:

1.) Chwile po rozpoczęciu grzania CWU bezpośrednio z grzania CO, pompa weszła w defrost mode2 (z samej sprężarki) , dzieje się tak jak grzejemy wodę CWU i przychodzi defrost, a woda w zbiorniku jest zbyt zimna żeby zrobiła sam defrost mode1.

2. ) Możliwe że woda w CWU ma z 40* a ty tylko chcesz podgrzać o małą deltę T a masz za małą lub z gorszymi parametrami wymiany ciepła wężownicę (emaliowane są gorsze od nierdzewnej) powoduje to że pompa startuje z kopyta szybko się nagrzewa, ale wężownica nie przekazuje tego ciepła wystarczająco szybko do wody w zbiorniku, co powoduje zbyt szybkie podniesienie powrotu w PC i pompa nie zdążyła się zmodulować i stanęła.

 

Co do samych defrostów w mode2 nigdy nie da się ich wyeliminować w 100% (pacz pkt. 1 mojej wypowiedzi), ale poza buforem i pomysłem kolegi MIG25 możesz przede wszystkim ustawić taką krzywą która po wygrzaniu twojej podłogówki, trzymała te 27* na powrocie tak żeby pompa PC miała tą temperaturę na defrost mode1. Nie znam twojego układu C.O , ale być może wystarczy otworzyć bardziej pętle w łazienkach (bo tam i tak musi być cieplej) dzięki czemu podniesiesz powrót do PC. Nie jestem specjalistą, lecz wydaję mi się , że dobrze zrobiona i wyważona hydraulicznie instalacja powinna ogarnąć ten temat.

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...