Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

pytanie z innej beczki. mam monobloka... czynnik grzewczy to roztwór wody z glikolem (do -10C, coby żelował)

czy w PC ustawiać czynnik grzewczy jako glikol czy jako woda? ma to znaczenie? instalator jakoś nie był pewny czy to zmieniać i zostawił ustawienie "woda" :)

 

Witam,

wg mnie powinien być ustawiony glikol -PC podobno (wg dokumentacji) trochę inaczej działa (pewnie obiegówka i sprężarka).

Proponuję uruchomić tryb antyzamrożeniowy -przy temp wyraźnie niższych od -10st może ciężko pracować obiegówka na rozruchu.

Tryb ten działa kiedy PC jest wył np z termostatu i spadła temp poniżej zera-wtedy włącza się sama obiegówka na określony czas.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wg mnie powinien być ustawiony glikol -PC podobno (wg dokumentacji) trochę inaczej działa (pewnie obiegówka i sprężarka).

Proponuję uruchomić tryb antyzamrożeniowy -przy temp wyraźnie niższych od -10st może ciężko pracować obiegówka na rozruchu.

Tryb ten działa kiedy PC jest wył np z termostatu i spadła temp poniżej zera-wtedy włącza się sama obiegówka na określony czas.

Pzdr

 

Chyba nie widzialem w dokumentacji zadnego opisu innego dzialania przy glikolu co nie zmienia faktu że jakies zmiany beda.

Tylko pewnie wprowadzone dla takiego roztworu jak panas zaleca czyli 40% wiec nie wiadomo co lepiej zostawic przy takim roztworze do minus 10

 

Napewno zmienilo sie cieplo wlasciwe i pewnie pompa jak sie zaznaczy glycol zmienia wyswietlenia mocy bo jak dajmy dla wody ma delte 5st i przeplyw 10l to chodzi z moca ok.3,5kw a przy zalecanym stezeniu 40% bedzie miala moc ok.3,1kw wiec zeby dawac taka sama moc pewnie musi dla glikolu zwiekszyc predkosc obiegowki zeby odebrac ta sama moc ze skraplacza .

Teraz zalezy jaki roztwor namieszali on:stirthepot: czy bedzie mu blizej wody czy zalecanego 40%??

 

Zmienia sie tez lepkosc wiec moze jakies lagodniejsze starty obiegowki bo jak nieraz walnie z 9l dk defrostu na 32l to na wodzie az zadrży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wg mnie powinien być ustawiony glikol -PC podobno (wg dokumentacji) trochę inaczej działa (pewnie obiegówka i sprężarka).

Proponuję uruchomić tryb antyzamrożeniowy -przy temp wyraźnie niższych od -10st może ciężko pracować obiegówka na rozruchu.

Tryb ten działa kiedy PC jest wył np z termostatu i spadła temp poniżej zera-wtedy włącza się sama obiegówka na określony czas.

Pzdr

 

Chyba nie widzialem w dokumentacji zadnego opisu innego dzialania przy glikolu co nie zmienia faktu że jakies zmiany beda.

Tylko pewnie wprowadzone dla takiego roztworu jak panas zaleca czyli 40% wiec nie wiadomo co lepiej zostawic przy takim roztworze do minus 10

 

Napewno zmienilo sie cieplo wlasciwe i pewnie pompa jak sie zaznaczy glycol zmienia wyswietlenia mocy bo jak dajmy dla wody ma delte 5st i przeplyw 10l to chodzi z moca ok.3,5kw a przy zalecanym stezeniu 40% bedzie miala moc ok.3,1kw wiec zeby dawac taka sama moc pewnie musi dla glikolu zwiekszyc predkosc obiegowki zeby odebrac ta sama moc ze skraplacza .

Teraz zalezy jaki roztwor namieszali on:stirthepot: czy bedzie mu blizej wody czy zalecanego 40%??

 

Zmienia sie tez lepkosc wiec moze jakies lagodniejsze starty obiegowki bo jak nieraz walnie z 9l dk defrostu na 32l to na wodzie az zadrży

 

No i w druga strone tez to dziala kiedy podczas defrostu odbiera cieplo z instalacji i to z duza moca (a na glikolu juz bedzie spora roznica ) a obiegowki juz nie przyspieszy bo chodzi na maksa wiec jakos misi ograniczac obroty sprezarki zeby nie dawala takiej mocy chlodniczej tylko odpowiednio mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zalezy jaki roztwor namieszali on:stirthepot: czy bedzie mu blizej wody czy zalecanego 40%??

 

roztwór jest max do -10C... ile to % roztworu, hm.. może być w połowie. i co tu wybrać

chyba spróbuje zmienić na "glikol" i poobserwuję jak to działa

na ustawieniu "woda" w sumie jest ok, działa, grzeje.. czy optymalnie.. nie wiadomo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roztwór jest max do -10C... ile to % roztworu, hm.. może być w połowie. i co tu wybrać

chyba spróbuje zmienić na "glikol" i poobserwuję jak to działa

na ustawieniu "woda" w sumie jest ok, działa, grzeje.. czy optymalnie.. nie wiadomo :)

 

Dla stezenia 40% cieplo wlasciwe ok.3,74

Dla Twojego jesli jest do minus 10 to ok.3,9

Dla wody 4,2 wiec roznice to 0,16 i 0,3 wiec duzo blizej Ci do glikolu.

Ja bym zmienil na glycol.

co do pokazuwanych mocy czy copów to i tak bedzie oszukiwac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIECIAKU --bo tak cię nazwałem NIE MAM POD ŁOGÓWKI tylko GRZEJNIKI Weź sobie w google wyszukaj salusa bezprzewodowego zobacz jak działa. choć teraz steruje mi PC Salus jak osiągnął 23,4 to sie wylączył i przy grzejnikach PURMO bez zasilania temp. się nie podniesie---Dlaczego? Bo bolączką tych grzejników jest to że;;;;; Szybko sie nagrzewają lecz i szybko stygną.

Ty już mi pokazywałeś swe mądrości że zużywasz 10,4MWh -i na tej podstawie liczyłeś MÓJ DOM . Tak że daj spokój bo JA LUBIĘ CIEPŁO I 21*C DLA CIEBIE JEST DOBRE A MI ZIMNO Jak pisałem -ty już dawno chwalisz się zużyciem za CO w maju a ja jeszcze puszcza na 2 lub 3 godz. bo nie ma temp jaką lubie. Po co drążysz temat?

PS. A gdzie u ciebie stabilna temp.?

Ja mam stabilną bo u mnie skok jest taki jak pisałem 22,8----23,4

 

Tak z ciekawości chciałem dopytać jak się sprawuje takie sterowanie pokojowym termostatem.

Przy tych tmp zewnętrznych (średnia dobowa zbliżona do 0 st.) zakładam, że obniżenie tmp w pomieszczeniu o 0,06 st nie trwa zbyt długo bo grzejniki dość szybko oddają ciepło chyba, że jestem w błędzie. To powoduje dość częste włączanie i wyłączanie się pompy oraz jej pracę na zwiększonym parametrze. W Twoim przypadku na dobę ile razy się pompa włączy i wyłączy oczywiście szacunkowo bardziej raczej chodzi o to jak długo ona stoi po wyłączeniu się?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie przepływu. Pompę ciepła uruchomiłem miesiąc temu. Rotametry odkręcone na max (jeszcze nie mieszkam) Według projektu ogrzewania podłogowego suma przepływów pętli wynosi ok 14l. Moc max pompy przy delcie 5 też pozwala uzyskać przepływ ok 14l. Co się stanie gdy ustawie rotametry wg projektu? Zauważyłem, że podczas defrostu mam przepływ ok 40l.... Czy rotametry zablokują przepływ powyżej 14l i defrostu nie będzie wykonany prawidłowo?

Pompa all in one J 5kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zamontowałem pompę ciepła Panasonic Aquarea 9kW. Miesięczne zużycie prądu w miesiącu grudzień było na poziomie: ogrzewanie: 534 kWh, C.W.U- 181 kWh, COP- 2,4. Dom: bliźniak 2 piętrowy, powierzchnia mieszkalna 115 m2. Czy takie zużycie jest ok czy coś jest nie tak bo wydaje mi się niskie COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zamontowałem pompę ciepła Panasonic Aquarea 9kW. Miesięczne zużycie prądu w miesiącu grudzień było na poziomie: ogrzewanie: 534 kWh, C.W.U- 181 kWh, COP- 2,4. Dom: bliźniak 2 piętrowy, powierzchnia mieszkalna 115 m2. Czy takie zużycie jest ok czy coś jest nie tak bo wydaje mi się niskie COP.

 

Jednofazowa czy trojfazowa?

Jesli 1f to jesli odczytujesz pobór energi ze sterownika pompy czy z programu to mozna sobie to wsadzic gleboko a za tem tez copy.

Poczytaj temat walkowany wielokrotnie.

Jesli zuzycie z podlicznika energi to i tak czy jest duze czy male nikt nie powie bo to zalezy od mnóstwa czynników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie przepływu. Pompę ciepła uruchomiłem miesiąc temu. Rotametry odkręcone na max (jeszcze nie mieszkam) Według projektu ogrzewania podłogowego suma przepływów pętli wynosi ok 14l. Moc max pompy przy delcie 5 też pozwala uzyskać przepływ ok 14l. Co się stanie gdy ustawie rotametry wg projektu? Zauważyłem, że podczas defrostu mam przepływ ok 40l.... Czy rotametry zablokują przepływ powyżej 14l i defrostu nie będzie wykonany prawidłowo?

Pompa all in one J 5kw

 

Zostaw te rotometry w spokoju rozkrecone na maksa.

Pompa moduluje przeplyw od nawet ok.9l

Grzej i sie ciesz jak w ktoryms pomieszczeniu bedziesz mial ewidentnie za cieplo w stosunku do innych to wtedy ta petle troche przykrecisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw te rotometry w spokoju rozkrecone na maksa.

Pompa moduluje przeplyw od nawet ok.9l

Grzej i sie ciesz jak w ktoryms pomieszczeniu bedziesz mial ewidentnie za cieplo w stosunku do innych to wtedy ta petle troche przykrecisz .

 

No na tą chwilę jest duża różnica temperatur. Np żeby utrzymać taka sama temperature w korytarzu powinienem mieć przepływ ok 0,14l a w pokoju od północy z 2 ścianami zewnętrznymi 1,36l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na tą chwilę jest duża różnica temperatur. Np żeby utrzymać taka sama temperature w korytarzu powinienem mieć przepływ ok 0,14l a w pokoju od północy z 2 ścianami zewnętrznymi 1,36l

 

Nie patrz na te cyferki z projektu.

Bo skopane jak caly ten projekt na moj gust to powinna byc taka ilosc rurek rozlozona zeby w kazdej petli byl taki sam przeplyw i w kazdym pomieszczeniu tak samo cieplo a nie ratowac sie rozdziekaczem i jedne petle orawie calkiem zamykac a inne wcale to co to za projekt.

Jak Ci gdzies za cieplo to nie patrz na cyferki tylko przymykaj abys wszystkich nie przymknol kilka zostaw .

Jak za duzo przymkniesz to Ci wywali blad przeplywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na te cyferki z projektu.

Bo skopane jak caly ten projekt na moj gust to powinna byc taka ilosc rurek rozlozona zeby w kazdej petli byl taki sam przeplyw i w kazdym pomieszczeniu tak samo cieplo a nie ratowac sie rozdziekaczem i jedne petle orawie calkiem zamykac a inne wcale to co to za projekt.

Jak Ci gdzies za cieplo to nie patrz na cyferki tylko przymykaj abys wszystkich nie przymknol kilka zostaw .

Jak za duzo przymkniesz to Ci wywali blad przeplywu

No ale zauważyłem, że to wyliczenia z projektupowinny się zgadzać, bo tam, gdzie pętlę powinienem przykręcić jest zdecydowanie cieplej. Petle nie są równe, bo jak ma być taka sama pętla w wc bez okna o powierzchni 2 m2 i rozstawie 20cm i pokoju 12m2 i rozstawie 15cm? Dlatego tez chyba wymagany jest inny przepływ na pętli o długości 20m a inny na pętli o długości 80m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zauważyłem, że to wyliczenia z projektupowinny się zgadzać, bo tam, gdzie pętlę powinienem przykręcić jest zdecydowanie cieplej. Petle nie są równe, bo jak ma być taka sama pętla w wc bez okna o powierzchni 2 m2 i rozstawie 20cm i pokoju 12m2 i rozstawie 15cm? Dlatego tez chyba wymagany jest inny przepływ na pętli o długości 20m a inny na pętli o długości 80m

 

U mnie wszystkie petle sa podobnej dlugosci i wszystkie rozkrecone na maksa i wszedzie mam taka temp jak chcialem( bez projektu).Wystarczy dobrze rozlozyc rurki i znac zapotrzebowanie danego pomieszczenia.

Np.u mnie zasilanie z dwóch obiegów najpierw idzie na łazienke (najcieplejsza woda)gdzie jest gesto ułożone (i jest tam najcieplej)dopiero za lazienka jedna petla rozchodzi sie na kuchnie(tu rzadko ulozone bo w kuchni sa duze zyski) a druga na przedpokoje i sa równej dlugosci.

Zas na salon sa polozone dwie zeby mialy podobna dlugosc itd itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystkie petle sa podobnej dlugosci i wszystkie rozkrecone na maksa i wszedzie mam taka temp jak chcialem( bez projektu).Wystarczy dobrze rozlozyc rurki i znac zapotrzebowanie danego pomieszczenia.

Np.u mnie zasilanie z dwóch obiegów najpierw idzie na łazienke (najcieplejsza woda)gdzie jest gesto ułożone (i jest tam najcieplej)dopiero za lazienka jedna petla rozchodzi sie na kuchnie(tu rzadko ulozone bo w kuchni sa duze zyski) a druga na przedpokoje i sa równej dlugosci.

Zas na salon sa polozone dwie zeby mialy podobna dlugosc itd itp

 

Ok, ja nadal myślę, że projekt był potrzebny bo każdy dom jest inny i każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie dlatego ogrzewanie było rozłożone według projektu. Pytanie było inne: czy ustawienie przepływu w sumie na ok 14l ma negatywny wpływ na defrost?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłubałem kolejną "ciekawostkę"-w 2013 były robione testy COP T-capów (mój model F) przy A-25/W35.

Wynik mnie zaskoczył przy T-capie 9kW : moc grzewcza 9,6kW i COP 1,78

Taki mały potworek...

[ATTACH=CONFIG]451975[/ATTACH]

 

ale paczymy na termometr suchy czy mokry? Bo tam chwlą się pełną mocą przy -15* czyli mokrego?

Druga sprawa że to jest do 35* na zasilaniu, czyli jak ktoś grzeje z 40 * bo ma np. grzejniki, to COP będzie jeszcze gorszy.

Mam nadzieję ze takich mrozów nie będzie, bo się okaże że taniej wyjdzie palnik gazowy przed parownikiem odpalić w takie mrozy . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja nadal myślę, że projekt był potrzebny bo każdy dom jest inny i każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie dlatego ogrzewanie było rozłożone według projektu. Pytanie było inne: czy ustawienie przepływu w sumie na ok 14l ma negatywny wpływ na defrost?

 

A ja Ci poraz kolejny gadam zostaw w spokoju te rotometry wszystko na maksa i przykrecaj doswiadczalnie tam gdzie za goraco.

Tak jak ty chcesz ustawic to sie ustawia jak masz obiegowke ze stalym przeplywem a jak to chcesz zrobic z pompa ciepla.Bedziesz ustawial w momencie jak obiegowka bedzie dawac np.14l/m ustawisz wszysko a pompa soboe zmoduluje obiegowke na 9l/m albo jeszcze inaczej

i wszedzie Ci sie pozmieniaja przeplywy i juz nie bedziesz mial tych Twoich cyferek z projektu.

Pompa nie lubi ograniczania przeplywów im wieksze tym lepiej podczas defrostu ma byc bardzo duzy .

Ale jak sie juz tak uparles i masz w sumie mala pompe dla niej nie sa wymagane jakies super durze przeplywy to jaki problem ustaw sobie tak jak chcesz a potem recznie w menu instalatora wlacz sama obiegowke na maksa i odczytaj jaki przeplyw osiaga maksymalnie po tych ustawieniach rotometrow jak uzyskasz ze 20l/min to bedzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...