Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wklejam zdjęcie z instalacji. Jedyne co zostało zmienione, to dołożona osobna obiegówka do łazienki.

 

od razu powiem, ze parter i piętro są osobno / niezależnie ogrzewane

 

Ja odpadam chyba ze to wszystko dokladnie rozrysujesz lacznie z kierunkami przeplywu.

 

Jak domniemam to to pomaranczowe to zawor przelaczeniowy miedzy c.o a cwu ktory sie stosuje na zasilaniu ta pompa to seria f ? Z ktorej strony wychodzi z niej zasilanie z tej od strony zaworu przelaczajacego i potem zasilanie wchodzi na dol bufora??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanie. Jak działa ustawienie termistor pokojowy? Bo termostat czy temp zasilania mniej więcej wiem bo termostat po prostu odcina pompę po osiągnięciu temperatury zostawiając pompkę obiegową, a temp zasilania to wiadomo, ciągła praca po krzywej albo po prostej. Dobrze to rozumiem? A co z tym termistorem bo nie testowałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanie. Jak działa ustawienie termistor pokojowy? Bo termostat czy temp zasilania mniej więcej wiem bo termostat po prostu odcina pompę po osiągnięciu temperatury zostawiając pompkę obiegową, a temp zasilania to wiadomo, ciągła praca po krzywej albo po prostej. Dobrze to rozumiem? A co z tym termistorem bo nie testowałem?

 

Tak jak z termostatem wewnetrznym.

Jak nie masz podpietego to jak przelaczysz na to to Ci blad wywali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak z termostatem wewnetrznym.

Jak nie masz podpietego to jak przelaczysz na to to Ci blad wywali

 

Mam podpięty ok czyli to na ustawieniu termistor działa też jak termostat wew. Szkoda, że nie można wtedy podczas pracy pompy zmieniać krzywej lub prostej, tylko trzeba ją wyłączyć aby wejść do ustawień instalatora....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpadam chyba ze to wszystko dokladnie rozrysujesz lacznie z kierunkami przeplywu.

 

Jak domniemam to to pomaranczowe to zawor przelaczeniowy miedzy c.o a cwu ktory sie stosuje na zasilaniu ta pompa to seria f ? Z ktorej strony wychodzi z niej zasilanie z tej od strony zaworu przelaczajacego i potem zasilanie wchodzi na dol bufora??

 

Pompa sdc09f3e8. Tak, pomaranczowe to zawor 3D cpw/co. W bufor wchodzi chyba faktycznie z dołu, zawór ukośny jest chyba faktycznie odwrotnie i jest na zasilaniu pompek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa sdc09f3e8. Tak, pomaranczowe to zawor 3D cpw/co. W bufor wchodzi chyba faktycznie z dołu, zawór ukośny jest chyba faktycznie odwrotnie i jest na zasilaniu pompek

 

No to musisz z tym zrobic porzadki najpierw ale jak to dzialalo przez lata przeciez jak to sdc to troche lat juz ma.

Powinno byc w takiej kolejnosci wychodzaca woda zasilajaca z pompy ciepla idzie do zaworu przelaczajacego c.o/cwu za zaworem rozdziela sie na bufor i wchodzi do niego na górze i na zbiornik cwu i tez wchodzi na górze.

Z baniaka cwu wychodzi dolem i wraca na powrot pompy z bufora tez wychodzi dolem i wraca na powrot pompy.

Przed pompa sie lacza tam powinien byc filtr i wchodzi do ponpy.

I to jest obieg pompy czyli pierwotny

A potem robisz obieg wtórny na c.o

Zasilanie na c.o ma wychodzic gora bufora a wracac z podlogowki na dol bufora.

Pompki chyba tez sa zle zalozone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn?

 

Instalacja ma 4lata i nigdy nie było super.. woda zawsze miała koło 43 przy -3 ustawione. Zużycie przez 4lata 26000kWh

 

Niewidze tej Twojej instalacji wiec nie wiem na pompkach masz strzalki w ktora strone ma przeplywac woda.

Jesli dwie czerwone sa dobrze i pchaja wode w kierunku filtra to filtr jest w dobra strone ale pompka ibo tez powinna pchac w strone filtra a jest odwrotnie czyli podbiera wode przynajmniej tak to wyglada albo na odwrot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam zdjęcie z instalacji. Jedyne co zostało zmienione, to dołożona osobna obiegówka do łazienki.

 

od razu powiem, ze parter i piętro są osobno / niezależnie ogrzewane

 

Zawór przełączający CO/CWU masz na powrocie. Pompy obiegowe są na zasilaniu i ten filtr skośny jest zamontowany odwrotnie.

Ustaw krzywą na max 30C przy obecnych temperaturach zewnętrznych, 48C przy podłogówce to nieporozumienie. Zmniejsz prędkości pomp obiegowych. Pompa ciepła zejdzie z obrotów, a efekt grzania będzie taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.

Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.

Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.

Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

 

Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?

Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

 

Chce zobaczyc jak spadnie ilosc defrostow bo obecnie mam co.35m i sprężarka wiekszosc czasu chodzi na 6x Hz. Chce tez porownac zuzycie pradu choć zanim ustawie odpowiednia krzywa minie troche czasu;).

 

Mam g12w i w weekendy pompa schodzi ale w tygodniu w taniej taryfie musi nadrabiać wiec wysoka modulacja...

 

Inna opcja - harmonogramem wymusze grzanie na od 22 do np 17. Większość czasu pompa bedzie działać w taniej taryfie choć to w sumie nie ma sensu bo raptem bedzie 10h w taniej i 9 w drogiej - choć tu może jak bedzie startować w taniej to zanim wejdzie w drogą zmoduluje ?

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.

Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.

Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.

Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

 

Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?

Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

 

Chce zobaczyc jak spadnie ilosc defrostow bo obecnie mam co.35m i sprężarka wiekszosc czasu chodzi na 6x Hz. Chce tez porownac zuzycie pradu choć zanim ustawie odpowiednia krzywa minie troche czasu;).

 

Mam g12w i w weekendy pompa schodzi ale w tygodniu w taniej taryfie musi nadrabiać wiec wysoka modulacja...

 

Inna opcja - harmonogramem wymusze grzanie na od 22 do np 17. Większość czasu pompa bedzie działać w taniej taryfie choć to w sumie nie ma sensu bo raptem bedzie 10h w taniej i 9 w drogiej - choć tu może jak bedzie startować w taniej to zanim wejdzie w drogą zmoduluje ?

 

Przeciez masz tak zrobione ze jak termostat wylaczy obiegowke to pompa nie daje rady przepchac wody przez ta wylaczona obiegowke bo przez bufor ma łatwiej i nagrzewa sie woda w buforze i wylacza sie pompa.

 

Kolega ma tak zrobione bo tez sie nie wyrabia tylko w taniej ze startuje jak sie wieczorem zaczyna tania i rano jest juz zmodulowana gówno ciagnie to wyjezdza np.godzinke w droga robi przerwe potem znowu o 13tej start i znowu wjezdza z np.godzinke w droga.

Tylko krzywa musisz tak ustawic zeby miec cieplo w domu ale zeby jej termostat nie wylaczal .

 

Co do defrostow to tez sie tak sztywno tego czasu nie trzymaj bo tu kazdy wali teze ze jak chodzi na najnizszych to sie rzadziej szroni a nie mowie ze zawsze ale czesto bywa tak ze poprostu sie szroni co iles tam wyprodukowanych kwh.

Wiec jaka roznica jak ty teraz np.dostarczysz w ciagu 1,5godz do domu 9kwh i zaliczysz dwa defrosty a jak zjedziesz na mniejsza moc i bedziesz mial defrost co 1,5godz ale w tym czasiedostarczysz tylko 7kw.

Patrz co jaka energie wyprodukowana jest defrost a nie co jaki czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa pracuje non stop na krzywej grzewczej , i na temperaturze czynnika. Jak miałem ustawione na sterowanie temperaturą pokojową, to po pierwsze były coraz większe rozbieżności między górą a dołem domu , a po drugie jak pompa postała 2-3 godziny to temperatura w instalacji spadła tak nisko że później po stracie jak pompa robiła defrost to włączała grzałke. Kiedy idzie non stop defrost robi tylko czynnikiem w pare minut. Dodam że mam starą instalację żeliwne grzejniki , zład wody około 250 litrów, temperatura wody 39-41 stopni przy zewnętrznej 2/-2 stopnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do defrostow to tez sie tak sztywno tego czasu nie trzymaj bo tu kazdy wali teze ze jak chodzi na najnizszych to sie rzadziej szroni a nie mowie ze zawsze ale czesto bywa tak ze poprostu sie szroni co iles tam wyprodukowanych kwh.

 

Może mając jednostkę wentylatorową wychodzenie z założenia ,że "po prostu się szroni co ileś tam wyprodukowanych kwh" jest ok , ale przy dwuwentylatorowych da się znaleźć przy danych warunkach produkcję , przy której 1. parownik zachodzi lekko szronem i pracuje dalej , 2.zachodzi raz na godzinę , 3. zachodzi tak ,że po 15 minutach już mógłby się odszraniać ale limit 35min mu nie pozwala... Kwestia doboru , co chcemy , bo w końcu i tak wyprodukujemy te kwh ,pytanie czy mamy czas , na produkcję tych samych kwh dłużej , czy jednak ciepło z domu tak ucieka ,że trzeba to robić szybciej.

No i na koniec ,defrost Mode 1 w jednostkach dwuwentlatorowych nie jest czymś złym , zrobi się w te 5-6 min bez wyłączania sprężarki ,bez grzałkek. Dużo gorzej jak będzie to mode 2 ..

W jednowentylatorowych jest ciutkę gorzej , sprężarka się zatrzymuje , grzałki (jak nie wyłączone) mogą się załączyć... No ale w końcu to powietrzna pompa ciepła ,defrosty muszą być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...