Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie przesadzaj, na powrocie 28:stirthepot:. Temperatura za chwilę spadnie poniżej -10 krzywa spowoduje lekkie podbicie zasilania i częstotliwości. Dzisiaj nie widzę sensu na wyłączanie pompy na 2-3 godziny bo i po co.. W tygodniu znowu temperatura podskoczy około" zera to harmonogram będzie nieunikniony a wtedy i wiatraczek mocniej kręci:)

 

Ni to chociaz tyle ze powrot masz normalny ;)

Ale powinienes sie starac zeby delta juz mniej niz te 3st nie schodzila a najlepiej 5st.

Uciu widze ze ma problem z grzejacym sie powrotem ja bym u niego sprawdzil temp.wzzystkich powrotow z petli czy jest jednakowa a jesli tak to jesli nie chodzi mu obiegowka juz na najnizszej modulacji to powiekszyl bym w ustawieniach delte zeby wolniej woda krazyla bedzie miala wiecej czasu na ostygniecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni to chociaz tyle ze powrot masz normalny ;)

Ale powinienes sie starac zeby delta juz mniej niz te 3st nie schodzila a najlepiej 5st.

Uciu widze ze ma problem z grzejacym sie powrotem ja bym u niego sprawdzil temp.wzzystkich powrotow z petli czy jest jednakowa a jesli tak to jesli nie chodzi mu obiegowka juz na najnizszej modulacji to powiekszyl bym w ustawieniach delte zeby wolniej woda krazyla bedzie miala wiecej czasu na ostygniecie

 

delta w ustawieniach na 100% jest 5stopni.

Czy zasilanie wysokie - nie wiem na razie testuję do ile mogę zejść. Jutro dam -1 w ustawieniach i ta dalej.

Powrót ciepły.... co mi przychodzi do głowy - mam dodatkową pompe obiegową (włącza ją termostat pokojowy) która chodzi na 40W czy full.

Może dam ją na 20W? Woda bedzie wolniej krążyć a wiec i będzie miała okazję się wyhłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

delta w ustawieniach na 100% jest 5stopni.

Czy zasilanie wysokie - nie wiem na razie testuję do ile mogę zejść. Jutro dam -1 w ustawieniach i ta dalej.

Powrót ciepły.... co mi przychodzi do głowy - mam dodatkową pompe obiegową (włącza ją termostat pokojowy) która chodzi na 40W czy full.

Może dam ją na 20W? Woda bedzie wolniej krążyć a wiec i będzie miała okazję się wyhłodzić.

 

A to masz buforek i obieg pierwotny i wtorny ?

Zrobilbys sobie opis w stopce co masz podlogowke grzejniki bufor itp.

A z jakim przeplywem chodzila Ci pompa przy tych 54hz i 34/31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to masz buforek i obieg pierwotny i wtorny ?

Zrobilbys sobie opis w stopce co masz podlogowke grzejniki bufor itp.

A z jakim przeplywem chodzila Ci pompa przy tych 54hz i 34/31

 

Zaraz stopke uzupełnię.

 

Bufor jest 50l

Dodatkowa obiegówka za buforem.

Podłogówka 100% ok 700m rury fi18

 

Przepływów na razie nie podam bo termostat wyłączył pompe.

Ale zazwyczaj pompka działa na 18-19litrach.

 

IMG_20210117_105806.jpg

IMG_20210117_105749.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz stopke uzupełnię.

 

Bufor jest 50l

Dodatkowa obiegówka za buforem.

Podłogówka 100% ok 700m rury fi18

 

Przepływów na razie nie podam bo termostat wyłączył pompe.

Ale zazwyczaj pompka działa na 18-19litrach.

 

[ATTACH=CONFIG]452070[/ATTACH]

 

Pierwsze to nie wiem po co Ci bufor przy 100% podlogòwki chyba ze jakimis glowicami termostatycznymi przymykasz poszczegolne petle.

Obiegowka w pompie ciepla jest bardzo wydajna pompa zasuwa pewnie z wieksza wydajnoscia niz ta obiegowka na obiegu wtornym.

Prze co jak Ci chodzi na 19l/min to pcha pewnie czesc wody z zasilania bezposrednio na powrot jak zmniejszysz obroty tej drugiej obiegowki to tulko pogorszysz sprawe.

A sprobuj sobie dac delte na maksa na 15st wtedy obiegowka w pompie ciepla bedzie Ci chodzic od samego startu pompy na najnizszych obrotach powiedzmy 10l/min szybko Ci osiagnie temp.zadana bo nie bedzie pilnowala powrotu i stosunkowo szybko zjedzie Ci z modulacja w dul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza noc -23st. C. Stop sprężarki. Temat już był na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, dlaczego nie załączyła się grzałka. Wydaje się, że warunki były spełnione:

- HEATER na panelu - ON

- pompa obiegowa pracowała już 9 min,

- temp. zewn. załączenia grzałki minus 12 st.

- temp. wody na zasilaniu plus 8st. < nastawionej ( krzywa grzewcza)

Coś przegapiłem ?

 

Żadnych błędów na panelu.

Po paru godz. ruszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie, że moja pompa mogła by działać lepiej albo używać mniej prądu.

 

Niby wszystko jest dobrze, ale warto dążyć żeby było lepiej,

 

- dom stodoła 220 m2 po podłodze, 160 m2 użytkowej. Garaż i kotłownia ma instalacje ale nie używam - nawet teraz przy -10 jest 18,5 stopnia,

- 20 cm styropianu, 40 cm wełny. Dom wybudowany w 10 miesięcy w zeszłym roku - mieszkam od października,

- pompa ciepła Panasonic Aquarea 9 kW 1 faza na czynnik R32 + rekuperacja DEFRO,

- 100% podłogówki, sterowniki TECH - dwie listy L9R wpięte w pompę i zarządzające temperaturą.

 

Warunki pracy:

 

- częstotliwość w tej chwili 50 Hz (-9 stopni)

- przepływ 25,9 l.

- krzywa 36 / 26 na - 10 / + 15 (zmieniłem po wczoraj z 35/25), delta 5,

- praca grzałki od uruchomienia 39h,

- temperatury w domu zależy od pomieszczenia ale kotłownia i garaż na 18 ustawione i nigdy tam nie grzeje bo nie spada poniżej, siłownia 20, dzieci 21,4 / 22,0, sypialnia 21,6, łazienki 22, biuro 21,2,

- woda grzana na 40 stopni,

- zbiornik wody 300 litrów, delta 4,

- bufor 50 litrów

 

Co mnie martwi:

- mimo regulacji przepływów na podłogówce samodzielnie - siedziałem nad tym kilka godzin nie mogę uzyskać wyższej temperatury w biurze - jak jest 21,8 to ciągle mieli i nie dogrzewa. Niby nie potrzebuje tam cieplej ale mnie wkurza, że nie mogę,

- często wytraca temperaturę w pokoju najmniejszego dziecka (ma 22 ustawione) do 21 i zanim odzyska mija trochę czasu wiadomo, Dodam że sąsiadujący pokój jest starszego dziecka który lubi mieć chłodno i ma 21,3 zadane a drugie pomieszczenie to siłownia w której jest 20 zadane,

- wczoraj wyszliśmy z domu ok. 15 i wróciliśmy przed 22 - temperatury w całym domu spadły o ponad stopień co wcześniej nigdy się nie działo,

- za cały grudzień zużyłem 706 kWh, w tym 217 za wodę, za styczeń do tej pory tj. 17 stycznia godzina 11:50 451 kWh, w tym 125 za wodę. Wydaję mi się że podgrzanie wody dużo zużywam, zbiornik mam 300 l. Co sądzicie u zużyciu?

 

I żeby było jasne - wolę komfort jak oszczędność 10%, nie chcę tego przestawiać co chwilę i za tym latać. Marzy mi się bezobsługowe ustawienie. W zeszłym tygodniu założyłem panele 10 kW, ale to nie oznacza że mam marnować prąd lub zużywać pompę.

 

Będę wdzięczny za porady i wskazówki czy coś warto poprawić w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza noc -23st. C. Stop sprężarki. Temat już był na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, dlaczego nie załączyła się grzałka. Wydaje się, że warunki były spełnione:

- HEATER na panelu - ON

- pompa obiegowa pracowała już 9 min,

- temp. zewn. załączenia grzałki minus 12 st.

- temp. wody na zasilaniu plus 8st. < nastawionej ( krzywa grzewcza)

Coś przegapiłem ?

 

Żadnych błędów na panelu.

Po paru godz. ruszyła.

 

Nie wiem do konca bo raczej u siebie nie bede mial przyjemnosci zalaczenia grzalek.

Ale wydaje mi sie ze sa to grzalki wspomagajace pompe w wypadkh koiedy nie moze w niskich temp osiagnac temp.zadanej jesli taka osiagala az do momentu wylaczenia przy minus 23 to same raczej sie nie wlacza tylko trzeba wymusic ich wlaczenie na panelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to nie wiem po co Ci bufor przy 100% podlogòwki chyba ze jakimis glowicami termostatycznymi przymykasz poszczegolne petle.

Obiegowka w pompie ciepla jest bardzo wydajna pompa zasuwa pewnie z wieksza wydajnoscia niz ta obiegowka na obiegu wtornym.

Prze co jak Ci chodzi na 19l/min to pcha pewnie czesc wody z zasilania bezposrednio na powrot jak zmniejszysz obroty tej drugiej obiegowki to tulko pogorszysz sprawe.

A sprobuj sobie dac delte na maksa na 15st wtedy obiegowka w pompie ciepla bedzie Ci chodzic od samego startu pompy na najnizszych obrotach powiedzmy 10l/min szybko Ci osiagnie temp.zadana bo nie bedzie pilnowala powrotu i stosunkowo szybko zjedzie Ci z modulacja w dul

 

Nie mam żadnych głowic termostatycznych - goły rozdzielacz z rotametrami odkręconymi wszędzie na full.

Zmieniłem delte na 15 i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych głowic termostatycznych - goły rozdzielacz z rotametrami odkręconymi wszędzie na full.

Zmieniłem delte na 15 i zobaczymy.

 

To po co Ci ten bufor przecież to same straty niedosc ze miesza w nim wode to jeszcze zużycie dodatkowej pompki wywal pompke polacz ze soba rury od zasilania .Zostaw ten bufor tylko na powrocie jak juz go masz powrot z podlogowki podlacz do gory bufora a z dolu powrot na ppmpe,,(dwa wejscia jedno gorne jedno dolne do zaslepienia)

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jak tam z grzaniem

dziś o 7ej rano było -19

pompa zapitalała bez grzałki na 46 hz

tem zasil 41

sprawdziłem defrosty

o 1ej był jeden

o 4;30 był drugi

o 7 dziś rano 3

i dopiero teraz defrost znów,po 7 godz

nie było zachmurzenia czyste niebo więc wilgoci mało,ale temp spadła

dziś w nocy prognozują -24

sprawdzałem na: windy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix, dzieki ale nie chce ingerowac w instalacje. Tak ja zrobil instalator, dal na to gwarancje i chcialbym korzystać z niej w takiej formie jak jest. Szukam więc sposoby jak wyciągnac z niej jak najwiec;)

 

Twoja sprawa ale nic wiecej z tego nie wycisniesz bo to nie chodzi jak powinno.Raz ze musisz podnosic temperature zasilania bo Cie powròt goni i tracisz na copie .Dwa nie mozesz itrzymac dobrej delty i tracisz na copie.Trzy zurzycie dodatkowej pompki i znowu tracisz na copie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja sprawa ale nic wiecej z tego nie wycisniesz bo to nie chodzi jak powinno.Raz ze musisz podnosic temperature zasilania bo Cie powròt goni i tracisz na copie .Dwa nie mozesz itrzymac dobrej delty i tracisz na copie.Trzy zurzycie dodatkowej pompki i znowu tracisz na copie

 

Na razie sezon w pelni wiec zostawie jak jest. Po sezonir przerobie jak pisałeś. Teraz za duzo strachu ze dom zostanie bez ogrzewania;)

Czy w za cieplym powrocie pomoze odkrecenie jednej petli-garaz. Nie grzeje tam wcale teraz sa w nim 4stopnie.

 

Co do bufora.

Widze ze mam do.nie podlaczone 4rury.

- zasilanie z PC u gory

- zasilanie do rozdzielacza zaraz za nim mam dod pompke, to tez u gory

-powrot z rozdzielacza

- i.jeszcze cos od dolu co idzie do zbiornika fish gdzie podlaczone jest pod wejscie opisane jako pompa ciepla powrot.

 

Skoro bufor mialbym dac na powrocie czyli powrot z podlogi musze przeniesc do gory i podlaczyc go tam gdzie teraz mam zasilanie z PC. Ale jak reszra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie sezon w pelni wiec zostawie jak jest. Po sezonir przerobie jak pisałeś. Teraz za duzo strachu ze dom zostanie bez ogrzewania;)

Czy w za cieplym powrocie pomoze odkrecenie jednej petli-garaz. Nie grzeje tam wcale teraz sa w nim 4stopnie.

 

Co do bufora.

Widze ze mam do.nie podlaczone 4rury.

- zasilanie z PC u gory

- zasilanie do rozdzielacza zaraz za nim mam dod pompke, to tez u gory

-powrot z rozdzielacza

- i.jeszcze cos od dolu co idzie do zbiornika fish gdzie podlaczone jest pod wejscie opisane jako pompa ciepla powrot.

 

Skoro bufor mialbym dac na powrocie czyli powrot z podlogi musze przeniesc do gory i podlaczyc go tam gdzie teraz mam zasilanie z PC. Ale jak reszra?

 

Garazu nie odkrecaj bo wiecej stracisz na ogrzewaniu go niz zyskasz na tym powrocie.

Prawdopodobnie wracajaca woda z rozdzielacza do bufora jest ok. Tylko miesza sie w buforze z ciepla.

Teraz masz to tak ze obiegowka ktora jest w pompie ciepla mieli woda pomiedzy jednostka wewnetrzna a buforem i robi to z wydajnoscia powiedzmy 15l/min a ta druga pompka ktora jest pewnie slabsza mieli woda pomiedzy buforem a podlogowka z wydajnoscia powiedzmy 7,5l/min .

Wiec co minute z pompy ciepla do bufora wlatuje 15l wody o temp.34st ale tylko polowa jest zabierana na podlogowke w podlodze stygnie do np.27st i taka wraca z podlogi do bufora ale nie dolatuje taka do pompy ciepla bo miesza sie z tymi 7,5l wody co pompa ciepla wpuscla za duzo do bufora i na pompe wraca zamiast 27 to np.31st.

 

U gory bufora odkrecasz obydwie rury i laczysz je ze soba i usuwasz ta dodatkowa pompkę wtedy z pompy ciepla woda leci bezposrednio na zawor przelaczajacy c.o/cwu z tego zaworu jednym wysciem idzie na rozdzielacz drugim wyjsciem na wezownice baniaka cwu u gory tego baniaka.

To co wraca z rozdzielacza na dole wykrecasz z bufora i wkrecasz do bufora na gorze.

Jedna dziure na gorze i jedna na dole wkrecasz zaslepki

 

Jak bedziesz cos dzialal to Ci to rozrysuje jak ma byc prawidlowo

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...