Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Na razie sezon w pelni wiec zostawie jak jest. Po sezonir przerobie jak pisałeś. Teraz za duzo strachu ze dom zostanie bez ogrzewania;)

Czy w za cieplym powrocie pomoze odkrecenie jednej petli-garaz. Nie grzeje tam wcale teraz sa w nim 4stopnie.

 

Co do bufora.

Widze ze mam do.nie podlaczone 4rury.

- zasilanie z PC u gory

- zasilanie do rozdzielacza zaraz za nim mam dod pompke, to tez u gory

-powrot z rozdzielacza

- i.jeszcze cos od dolu co idzie do zbiornika fish gdzie podlaczone jest pod wejscie opisane jako pompa ciepla powrot.

 

Skoro bufor mialbym dac na powrocie czyli powrot z podlogi musze przeniesc do gory i podlaczyc go tam gdzie teraz mam zasilanie z PC. Ale jak reszra?

 

Też mam bufor z tym że u mnie grzejniki za buforem silna pompa że względu na trochę za cienkie rurki w starej instalacji. Ja kupiłem dwa chińskie termometry i sobie to opomiarowalem. Jeżeli nie szkoda Ci 30 zł to są to Kup 2 szt. Jeden czujnik wepnij pod otulinę wody wychodzącej z bufora druga do otuliny gdzie wodą wraca do bufora. Wtedy będziesz widział jaką tmp wychodzi z bufora jak mocno jest Podmieszana i jaką tmp wraca do bufora. Jeżeli ta pompa która pompuje z bufora jest sterowalna to zmieniając jej prędkośc i obserwując odczyty pewnie moglbys poprawić zjawisko podmieszaywania się wody. Codix to bardzo ładnie wytłumaczył. I uwazaj na te termometry gdybyś się na to zdecydował to chinszczyzna i dobrze by było abyś je sprawdził czy mniej więcej pokazują to samo. Dobra Idę teraz do pompy bo za okiem -18.

Dalej nie wiem co musi być włączone żeby się w razie co włączyła grzalka.

Edytowane przez ziomas1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak nie zmarzniesz ;) normalne prognozy pokazują dla 87-875 ok -16/17 st.C dziś w nocy.

Może tak zwana odczuwalna ma być -20/21. Ale "odczuwalna" to nie temperatura.

 

temperatura odczuwalna to odczuwalna

gdy jest lekki wiatr to przy -16 to potęguje tzw uczucie zimna i odczuwalna jest niższa o kilka stopni

jeśli pompę mam od południa i pokazywało mi temp zewnętrzna -19 na pompie a wiatr był lekki od północy to ile odczuwalnej było;)

dziś w nocy ma być kulminacja mrozu

ja mrozu się nie boję bo jestem przyzwyczajany do pracy na mrozie ,i czasy szkolne pamiętam jak pewnego razu rano było -30st i 0,5m śniegu ,to było dawno.

żona z dziećmi jest sama w domu i lubi ciepło.

ciekawi mnie jak pompa się będzie zachowywać np przy -23 czy -24,

czy nie zatrzyma się w nocy (jak to na forum jednemu koledze się zdarzyło) i rano będzie żona dzwoniła że zimno w domu albo pompa nie pracuje.

w godz czy 2 nie będę w domu, troszkę za daleko mam z pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania - jedno w sprawie grzałki pompy - ikonki jak zaznaczone na poniższym zdjęciu.

 

20210117_112255.jpg

 

Czy utrzymywanie wspomagania grzałką C.O. i podgrzania CWU ma sens? Nie chodzi mi oczywiście o sens ekonomiczny bo takie nie widzę. Czy pompa poradzi sobie gdy ją wyłączę?

 

Drugie pytanie to kwestia taktowania. Czy ustalając kilka (tj. 3-4) włączeń pompy w ciągu doby jestem w stanie zejść z taktowania do kilku razy na dzień? Przykładowo dziś - pompa nagrzała przez noc do temperatury ok. 21*C i właściwie przez cały dzień nie włączyło się grzanie OP. Obecnie mam ustawione grzanie przy użyciu termostatów pokojowych. I jak ma się ich stosowanie do ustalenia harmonogramu na pompie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wytlumaczenie co i jak. Codix zglosze sie na wiosne;)

Pompa za buforem to wilo pico 25(1-6)

https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html

Byla ustawiona na 6m/40w zmniejszylem przeplyw ba 2m/19w.

Poki nie mam termometrow poobserwuje do ile bedzie dochodził powrot.

Teraz pompa dziala od godziny.

Przeplyw mam caly czas 12,26 zarowno na poczatku jak było 64hz jak i teraz jak jest 50hz.

Obecnie:

33/34

33/29

Delte dalem na maksa 15st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura odczuwalna to odczuwalna

gdy jest lekki wiatr to przy -16 to potęguje tzw uczucie zimna i odczuwalna jest niższa o kilka stopni

jeśli pompę mam od południa i pokazywało mi temp zewnętrzna -19 na pompie a wiatr był lekki od północy to ile odczuwalnej było;)

dziś w nocy ma być kulminacja mrozu

ja mrozu się nie boję bo jestem przyzwyczajany do pracy na mrozie ,i czasy szkolne pamiętam jak pewnego razu rano było -30st i 0,5m śniegu ,to było dawno.

żona z dziećmi jest sama w domu i lubi ciepło.

ciekawi mnie jak pompa się będzie zachowywać np przy -23 czy -24,

czy nie zatrzyma się w nocy (jak to na forum jednemu koledze się zdarzyło) i rano będzie żona dzwoniła że zimno w domu albo pompa nie pracuje.

w godz czy 2 nie będę w domu, troszkę za daleko mam z pracy

 

Przy tym twoim TCapie to chyba się nie masz o co martwić bo z tego co pamiętam to on pracuje chyba do -28 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z tym buforem i temperaturami zasilania i powrotu to nie jest tak prosto jak piszecie. Opisze to na moim przykładzie.

Mam 100% kaloryfery .

Przykład 1

Delta 5*

Na wyjściu z PC do bufora mam 40*

Na powrocie do PC Z bufora mam 35*

Na zasilaniu z Bufora do C.O mam ~35*

Na powrocie do bufora z CO mam ~32*

 

 

Jak zwiększę deltę na powiedzmy 15* to przepływy pompy obiegowej w PC się mniejszą do minimum czyli około 15l/min a co za tym idzie temperatura na powrocie do PC z bufora się obniży i PC zacznie modulować niżej Hz. Wszystko fajnie, tylko jest mały haczyk, w moim przypadku temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O w jakiś magiczny sposób koreluje z temperaturą na powrocie do PC Z bufora. To znaczy zmniejszając temperaturę na powrocie do PC Z bufora automatycznie zmniejsza mi się temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O.

Dodam że wymieniłem pompę obiegową po stronie c.o na mocniejszą , jedyne co osiągnąłem to szumy i wzrost o 0,25* zasilaniu z Bufora do C.O.

Denerwuje mnie ta duża rozbieżność temperatur na zasilniach z PC i do c.o.

Czy ktoś jest mi to wstanie wytłumaczyć?

 

Odczyty z przykładu :

https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/Gn7eV4LtjN1zpL1zdwpCgKGykURF753s?viewPanel=6&orgId=2&from=1610888608822&to=1610907795902

 

Zrzut ekranu z Home Assistant, odczyt danych z Heisha monitor:

 

ACtC-3ckvPbk9FbIlWJFFq_qxGc8NW7byCH7L6Y4mbp_Hg70FMkk89xkXX9jqjiuDHaoOEhV4lF95d1wk3FyQ0tM_NC_7pF2eN8wHRFiqbrCw6BF-xkI_BK6UT4LL3tJhhgmfKJXpstxPpn-_-goQREI4_Cw=w1858-h873-no?authuser=0

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania - jedno w sprawie grzałki pompy - ikonki jak zaznaczone na poniższym zdjęciu.

 

[ATTACH=CONFIG]452094[/ATTACH]

 

Czy utrzymywanie wspomagania grzałką C.O. i podgrzania CWU ma sens? Nie chodzi mi oczywiście o sens ekonomiczny bo takie nie widzę. Czy pompa poradzi sobie gdy ją wyłączę?

 

Drugie pytanie to kwestia taktowania. Czy ustalając kilka (tj. 3-4) włączeń pompy w ciągu doby jestem w stanie zejść z taktowania do kilku razy na dzień? Przykładowo dziś - pompa nagrzała przez noc do temperatury ok. 21*C i właściwie przez cały dzień nie włączyło się grzanie OP. Obecnie mam ustawione grzanie przy użyciu termostatów pokojowych. I jak ma się ich stosowanie do ustalenia harmonogramu na pompie?

 

 

Jaki to by miało sens? Przecież w tej chwili one są tylko tyle że aktywne a nie nie załączone. Załączą się jedynie wtedy gdy pompa bedzie tego potrzebowała lub przy sterylizacji CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z tym buforem i temperaturami zasilania i powrotu to nie jest tak prosto jak piszecie. Opisze to na moim przykładzie.

Mam 100% kaloryfery .

Przykład 1

Delta 5*

Na wyjściu z PC do bufora mam 40*

Na powrocie do PC Z bufora mam 35*

Na zasilaniu z Bufora do C.O mam ~35*

Na powrocie do bufora z CO mam ~32*

 

 

Jak zwiększę deltę na powiedzmy 15* to przepływy pompy obiegowej w PC się mniejszą do minimum czyli około 15l/min a co za tym idzie temperatura na powrocie do PC z bufora się obniży i PC zacznie modulować niżej Hz. Wszystko fajnie, tylko jest mały haczyk, w moim przypadku temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O w jakiś magiczny sposób koreluje z temperaturą na powrocie do PC Z bufora. To znaczy zmniejszając temperaturę na powrocie do PC Z bufora automatycznie zmniejsza mi się temperatura na zasilaniu z Bufora do C.O.

Dodam że wymieniłem pompę obiegową po stronie c.o na mocniejszą , jedyne co osiągnąłem to szumy i wzrost o 0,25* zasilaniu z Bufora do C.O.

Denerwuje mnie ta duża rozbieżność temperatur na zasilniach z PC i do c.o.

Czy ktoś jest mi to wstanie wytłumaczyć?

 

Odczyty z przykładu :

https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/Gn7eV4LtjN1zpL1zdwpCgKGykURF753s?viewPanel=6&orgId=2&from=1610888608822&to=1610907795902

 

Zrzut ekranu z Home Assistant, odczyt danych z Heisha monitor:

 

ACtC-3ckvPbk9FbIlWJFFq_qxGc8NW7byCH7L6Y4mbp_Hg70FMkk89xkXX9jqjiuDHaoOEhV4lF95d1wk3FyQ0tM_NC_7pF2eN8wHRFiqbrCw6BF-xkI_BK6UT4LL3tJhhgmfKJXpstxPpn-_-goQREI4_Cw=w1858-h873-no?authuser=0

 

Dzieje się tak ponieważ przepływ po stronie PC jest mniejszy niż po stronie C.O. zatem wyciągasz więcej ciepła z bufora niż go do niego dostarczasz. Większy przepływ po stronie PC i mniejsza delta podniosą zasilanie na C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprawdzić w jakim trybie odszrania się pompa

de-icing mode 1 czy 2

sprawdzałem statystyki i widzę coś dziwnego

wczesniej prędkość pompy obiegowej wzrastała i spadaly obroty sprężarki do ok 29 hz i temp wody też

teraz temp wody spada ale pompa obiegowa schodzi do 0 i wzrasta prędkość sprężarki do 83hz

czy to jest normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to uzyskałeś, świetny wynik.

Poza tym ... czy ktoś miał 99 Hz na pompie?

 

Do dzisiaj też widziałem u siebie max. 70Hz a tu nagle 99Hz :D

W ciągu dnia przy zasilaniu 25st. i temp. -11st. chodziła delikatnie na 24-38Hz z jednym wzrostem do 58Hz po defroście.

Natomiast o 20 po defoście (de facto pierwszym od 10h) wskoczyła na 99Hz i pracuje w przedziale 73-93Hz.

 

Do godz. 22.10 pobór zczytany z PVmonitora wynosi 31kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...