Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie to troszkę zmienię dyskusję

Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C

U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby

Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C

Po co takie wpisy?

 

Nawet moja 12kW potrafi zejść do poboru 0,8kW ,a nawet 0,6kW ( no może nie w takie morozy) , więc da się to zrobić nawet i u mnie jak się ktoś uprze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator wyliczył mi pobór domu ok 5kw i pytanie czy wrzucić pompę

Panasonic 5kw jak proponuje instalotor czy 7kw - mówi że też będzie ok.

Jak liczyliśmy razem to bylo nas w rodzinie 3 osoby teraz bedą 4 :

 

1/ Pompa tak 5 kW jak 7 kW do temperatury ok; - 17 C będą miały nadwyżki mocy,

...Jedynie < -17 C będzie konieczność użycia grzałki,

Pompy te mają grzałki 3 kW, czyli przy - 20 C moc pompy wynosi;

dla 5 kW;

3,9 kW + 3 kW = 6,9 kW - dla temp; zasilania 35 C

3,4 kW + 3 kW = 6,4 kW - dla temp; zasilania 45 C

dla 7 kW;

4,2 kW + 3 kW = 7,2 kW - dla temp; zasilania 35 C

3,8 kW + 3 kW = 6,8 kW - dla temp; zasilania 45 C

 

2/ Istotna różnica to moce minimalna przy temp > 0 C

Pompa 5 kW ma ok; 0,5 kW niższą moc minimalną niż 7 kW,

więc ma mniejszą skłonność do tzw; taktowania,

Zobacz analogie dla pomp Alterma 4 kW i 6 kW

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=451496&d=1609270613

 

3/ Czas grzania 200 l wody to ok; 40 min z temperatury od 25 C do 45 C

a więc przez taki czas podłoga nie będzie grzana, co dla podłogówki jest to bez znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podczas samego defrostu ( a nie tego minutowego "przygotowania" , obiegówka chodzi , a rurki gazowe lodowate , to Mode 1 , jak obiegówka zatrzymana , a rurki gazowe ciepłe jak podczas normalnej pracy , to Mode 2.

 

Z Zewnątrz to w Mode 2 słychać "piłowanie sprężarki" ,jak tu:

 

Czyli to u mnie też był defrost Mode 2, jedna rurka gazowa była tak gorąca że sie poparzyłem prawie jak dotknąłem, na Cludzie pokazało ok 110st ni i piłowanie też było niemiłosierne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to troszkę zmienię dyskusję

Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C

U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby

Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C

Po co takie wpisy?

 

Nie wiem czy o mnie dokładnie piszesz ale ja się niczym nie chwale. Pytałem tylko czemu sprężarka nie weszła na wyższe obroty. Zuzycie każdy ma inne. Ja np w momencie o którym piszesz grzałem kaloryfery na poddaszu do 35st i podłogówkę na parterze oraz łazience i pralni na poddaszu do 30st. Podłogówki mam 120m2 ale tylko 10cm styro na posadzce. Mam okna 2 szybowe oraz 15cm zwykłego styro na ścianach. Tylko czy to cos zmienia ??..mam tez klimę w całym domu i mogę sobie grzać czym zapragnę a jak wszystko padnie to i kominek 6KW w salonie czeka. Po prostu tyle mi PC brala w danym momencie i tego nie zmienię. Paliłem ekogrochem to zużywałem rocznie 4 tony wiec nie oczekuje ze magicznie PC zmniejszy mi rachunki. Fizyki nie oszukam, nie jestem Tomaszem Brzeczykowskim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie wątek jest tak długi że nie mogę się doszukać - jaka jest prawidłowa średnia włączeń sprężarki - u mnie już jest 8 włączeń od godziny 7:30 do 12:10.

 

Pewnie coś źle dobrane Ja jak włączę na pracę ciągłą to nie wyłączy się w ogóle .Sama modulacja

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2/ Istotna różnica to moce minimalna przy temp > 0 C

Pompa 5 kW ma ok; 0,5 kW niższą moc minimalną niż 7 kW,

więc ma mniejszą skłonność do tzw; taktowania,

Co Wy macie z tym "taktowaniem" ?

Przy wylewce,odpowiedniej wylewce a nie jakiejś popierdolce,jesli pompa dojdzie do zadanej temp na KG, sprężarka się wyłączy a kolejne jej włączenie nastąpi dopiero za kilka lub kilkanaście godzin w najlepszym przypadku.

Ja pow.0st.C mam kosmiczna nadwyżkę mocy, że przypomnę 3,5kW przy -20st.C a grzeje mi to T-CAP 9kW....

 

Tak przy okazji, nie wiem jaka była temp w nocy ale o 8.00 było -15st.C

Mój staruszek T-CAP w dalszym ciągu bez zastrzeżeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o mnie dokładnie piszesz ale ja się niczym nie chwale. Pytałem tylko czemu sprężarka nie weszła na wyższe obroty. Zuzycie każdy ma inne. Ja np w momencie o którym piszesz grzałem kaloryfery na poddaszu do 35st i podłogówkę na parterze oraz łazience i pralni na poddaszu do 30st. Podłogówki mam 120m2 ale tylko 10cm styro na posadzce. Mam okna 2 szybowe oraz 15cm zwykłego styro na ścianach. Tylko czy to cos zmienia ??..mam tez klimę w całym domu i mogę sobie grzać czym zapragnę a jak wszystko padnie to i kominek 6KW w salonie czeka. Po prostu tyle mi PC brala w danym momencie i tego nie zmienię. Paliłem ekogrochem to zużywałem rocznie 4 tony wiec nie oczekuje ze magicznie PC zmniejszy mi rachunki. Fizyki nie oszukam, nie jestem Tomaszem Brzeczykowskim :)

 

Źle zrozumiałeś mój wpis. Nie tyczył się ciebie tylko jako przykład podałem ciebie i siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczę Lecz chodzi o temp minusowe a nie o modulację przy (+) temp. Skoro na zewnątrz mamy -10* to PC nie pobiera 600W.

 

Przed chwilą tak ustawiłem swoją , że przy -12 na dworze pobiera 600W...( choć wg podlicznika to jest 935W.) . 19-20Hz . Produkcja wg Pompy 1600W , ale co dziwne ,wg mojego kalkulatora ( przepływ z pompy różnica temperatur z zewnętrznych czujników) produkuje 2,15kW. Więc COP 2,25 ... Całkiem realnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michancia , @bobrow , pompę powinno dać się włączyć na samych grzałkach , jakby sprężarka się nie dała włączyć. ( jak to c@codix zrobił , ciekwae co u niego się zepsuło.)

 

Co do grzalek to w panelu pompy w menu obrazkowym wybiera sie grzalki i jadą cala filozofia.

 

Co do pompy to do minus 12 chodzila normalnie ,oszronila sie wiec zrobila normalny defrost ,po defroscie gdy sprezarka ruszyla to 10min zajmowalo jej wbicie sie na 35hz bez zadnej produkcji tylko pobor potem nastepne 20 min do wbicia sie na 48hz i dalej tylko pobor z 1,6kw a produkcja moze ze 0,4kw po 40min pobor 1,6rowny z produkcja 1,6 potem kolejne 15min sprezarka na 65hz pobor 1,8 a produkcja pomalutku zaczela przewyzszac pobor i tak w koncu po 1,5 godzinki pobierala 1,8 a produkowala ze 3,6kw i za nic nie chciala sie ani wiecej wkrecic ani wiecej produkowac pomimo ze do zadanej miala jescze sporo.

Po jakis 3godzinach mimo ze juz z minus 18 znowu defrost i znowu to samo .

Potem juz przerozne proby a na zewnatrz juz minus 20 no tylko coraz gorzej no i w koncu po defroscie przy minus 21st end juz nie ruszyla bo za zimno

 

No to poszly grzalki

 

Dzisiaj rano po zejsciu do minus 15 pruba i to samo do defrostu na zewnatrz juz spadlo do minus 9 i jak zrobila defrost to ozdrowiala po starcie w 5 min 62hz produkcja 5kw

Jak nowa.

 

W chacie zagrzane wiec wylaczylem niech postoi i zobaczymy.

 

Wstepna diagnoza przez serwis to nie do konca przelaczajacy sie zawor czterodrogowy .

Przyczyny kto to wie moze luzny kabel,moze za slabe napiecie z plyty na cewke przelaczajaca .

 

Najlepsze ze ozdrowiala wiec teraz nie namierzysz to nie przyjada bo i po co chyba ze sie bedzie powtarzac ale idzie juz ocieplenie i takie mrozy moga sie juz nie powtorzyc anj w tym ani w nastepnym roku moze po gwarancji ;)

 

Narazie sprawa otwarta zobaczymy co sie bedzie dalej dzialo jak bedzie dobrze to instalator mi powiedzial ze na nastepnym serwisie sie cos tam ogladnie pomierzy najwyzej sie cewke zapobiegawczo wymieni.

 

Wymiany zaworu to sam bym chcial uniknac bo to już papranie spuszczanie czynnika spawanie itp.potem tylko problemy z tym moga byc jak komus nie pojdzie spawanko

 

Błedow zero

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pobór 1,6kW ,produkcja 0,4kW , to gdzie ta reszta ciepła 1,2kW się odkładała ? Na parowniku na zewnątrz ?

Ktoś już tu kiedyś podobny problem miał ,tyle ,że przy grzaniu cwu copy były 1 ,lub niewiele ponad 1... Tle ,że wtedy defrostów nie było i zawór czterodrogowy przy przełączaniu na cwu się raczej nie przełączał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...