Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

W moim przypadku ewidentnie szwankuje płyta główna. Po rozmowie z serwisem temat jest im znany ( w moim regionie mieli już takie z dwa czy więcej przypadków ).

Płyta zamówiona, czekam na dostawę, ponoć do dwóch dni.

Wykluczają grzałkę karteru, sprężarkę i pozostała instalację. Ok zobaczymy.

Ale może się to zgadzać, bo kazali jeszcze zdjąć napięcie na ok. 20-30min i potem załączyć, ponoć to pomagało do czasu wymiany.

Tak zrobiłem i pompa odpaliła, na razie pracuje, a na dworze -7st/c.

 

Codix powodzenia, ale spróbuj też na jakieś 20-30 min zdjąć napięcie nie zaszkodzi a może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wpisy tylko wprowadzają w błąd ludzi co planują zakup PC gdzie zużycie przy -10 jest 31kWh 24h/24h Zakupią PC a później jest lament bo mu pobiera 50kWh a czytał na forum że innym 31kWh.

 

To nie prawda. Moja pompa zjadła wczoraj 18kWh doliczając 20% na błąd pomiaru w Panasonicu niech będzie 21,6kWh. Wszystko zależy od tego jak dobrane jest urządzenie i jak zaizolowany jest dom. Sterownik przy -10°C pokazuje pobór 0,8kW i COP 4.0. Dobowy COP 4.5. Mam ogrzewanie podłogowe w 100% domu w rozstawie 10cm. Najwyższa temperatura zasilania jaką wczoraj widziałem to 29°C. Ogrzewam 176m2, dom parterowy. Nie mam bufora, wszystko idzie bezpośrednio w podłogę. Pompa 7kW J.

 

Jak ktoś robi rozstaw rur co 15-20cm to potem nie ma się co dziwić, że trzeba krzywą wysoko ustawiać. A im wyższa krzywa tym wyższe zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to troszkę zmienię dyskusję

Kolega BikeBarian powiedział że PC przy -13 pobiera 2kW ( PC 7kW ) Jeżeli przyjąć że to przez 24h to po 24h=48kWh przy zasilaniu 35*C

U mnie T Cap 9 kW przy 44*C pobiera 2,4kW x 24= 58kWh--ostatnie 2 doby

Zastanawia mnie jedno----Dlaczego jeden z forumowiczów chwali się że za (24h pracy non stop) pompa pobrała 31kWh przy zasilaniu 38---39*C

Po co takie wpisy?

 

Zostałem poproszony do tablicy, to odpowiem, choć nie mam dzisiaj nastroju do żartów, ale na tę chwilę zaczyna grzać ( zaczęła od defrostu ).

Podaję ci dane z pompy:

15.01 średnia dobowa 0st/c - pobór 28kWh, produkcja 93kWh, zasilanie 37st/c i takie dane za większość sezonu grudzień/styczeń

16.01 średnia -5st/c - 34kWh / 97kWh / 37-38st/c

17.01 średnia ( w dzień -9, w nocy -15 ) 40kWh / 104kWh / 40st/c

Tu widać jak dom jest ciepły, bo zapotrzebowanie w energię gwałtownie nie rośnie, choć zużycie tak, bo COP spada

A wg. licznika ZE od 09.10.2020 do 18.01.2021 - Całe bytowe - 2800kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michancia -czy serwisant mówił Ci coś o bublach w 1 czy 2 wentylatorowych T-capach ?

Ciekaw jestem czy rzeczywiście problem jest w 1 wentylatorowych jednostkach.

 

Nie wspominał, których dotyczy, ale w naszym rejonie bardzo dużo T-CAP ( 2-went. ) pozakładali, to może ich tyczyć, dopytam, jak mi wymienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie wątek jest tak długi że nie mogę się doszukać - jaka jest prawidłowa średnia włączeń sprężarki - u mnie już jest 8 włączeń od godziny 7:30 do 12:10.

Obniże tą średnią bo u mnie max.3 razy na dobę włącza się sprężarka. Ale ja mam mocno przewymiarowana pompę :D

 

Skoro u Ciebie tak często są załączenia to widzę dwa powody:

1.Przede wszystkim źle ustawiona KG (zbyt nisko) lub w układzie jest sterownik pokojowy,który głupieje

2.Szybki odbiór ciepła przez dom(nie sądzę)lub przez odbiornik ciepła(grzejniki, zbyt cienka wylewka betonowa, lub co najgorsze anhydryt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniże tą średnią bo u mnie max.3 razy na dobę włącza się sprężarka. Ale ja mam mocno przewymiarowana pompę :D

 

Skoro u Ciebie tak często są załączenia to widzę dwa powody:

1.Przede wszystkim źle ustawiona KG (zbyt nisko) lub w układzie jest sterownik pokojowy,który głupieje

2.Szybki odbiór ciepła przez dom(nie sądzę)lub przez odbiornik ciepła(grzejniki, zbyt cienka wylewka betonowa, lub co najgorsze anhydryt)

 

Całe sterownie jest podpięte pod listwy TECH L9R (bezpośrednio do pompy) a do nich sterowniki pokojowe, ale nie widzę żeby one głupiały.

 

To jaką KG radzisz ustawić testowo żeby sprawdzić czy coś się poprawi? I jaką deltę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to nie wyłączenia , tylko defrosty. ( Znacy wyłączenia od czestych defrostów).

Z tymi czestymi defrostami to czytam, że też jakas masakra u niektórych.

Dzisiaj przed 15,czyli przed końcem okienka, udało mi się zrobić zdjęcie jedn.zewnetrznej.

Przez 2h nawet się nie zajaknela żeby jakiś defrost zrobić :D

20210118_150834_copy_2268x3024.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi. Nie ogarniam się trochę na forum i nawet nie wiem jak odpisać na poszczególną odpowiedż.

Widzę zę niektórzy wrzucili mi dane co do pomp 5 i 7kw ale i tak mi to mało mówi.

Czy jak wezmę 7kw coś złego może się stać? Do instalacji przwidziany jest mały bufor 50l ponieważ sypialnie będą sterowane rotametrami i przy sutuacji ich całkowitego zamknięcia mogło by zabraknąć wody. Różnica w cenie pomp to tylko 1200zł. Stąd właśnie moje rozterki dotyczące mocy pompy.

Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi. Nie ogarniam się trochę na forum i nawet nie wiem jak odpisać na poszczególną odpowiedż.

Widzę zę niektórzy wrzucili mi dane co do pomp 5 i 7kw ale i tak mi to mało mówi.

Czy jak wezmę 7kw coś złego może się stać? Do instalacji przwidziany jest mały bufor 50l ponieważ sypialnie będą sterowane rotametrami i przy sutuacji ich całkowitego zamknięcia mogło by zabraknąć wody. Różnica w cenie pomp to tylko 1200zł. Stąd właśnie moje rozterki dotyczące mocy pompy.

Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Wyższa mocowo pompa czyli 7kW zamiast 5kW to nic złego, wręcz przeciwnie,wg mnie wiele dobrego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzalek to w panelu pompy w menu obrazkowym wybiera sie grzalki i jadą cala filozofia.

 

Co do pompy to do minus 12 chodzila normalnie ,oszronila sie wiec zrobila normalny defrost ,po defroscie gdy sprezarka ruszyla to 10min zajmowalo jej wbicie sie na 35hz bez zadnej produkcji tylko pobor potem nastepne 20 min do wbicia sie na 48hz i dalej tylko pobor z 1,6kw a produkcja moze ze 0,4kw po 40min pobor 1,6rowny z produkcja 1,6 potem kolejne 15min sprezarka na 65hz pobor 1,8 a produkcja pomalutku zaczela przewyzszac pobor i tak w koncu po 1,5 godzinki pobierala 1,8 a produkowala ze 3,6kw i za nic nie chciala sie ani wiecej wkrecic ani wiecej produkowac pomimo ze do zadanej miala jescze sporo.

Po jakis 3godzinach mimo ze juz z minus 18 znowu defrost i znowu to samo .

Potem juz przerozne proby a na zewnatrz juz minus 20 no tylko coraz gorzej no i w koncu po defroscie przy minus 21st end juz nie ruszyla bo za zimno

 

No to poszly grzalki

 

Dzisiaj rano po zejsciu do minus 15 pruba i to samo do defrostu na zewnatrz juz spadlo do minus 9 i jak zrobila defrost to ozdrowiala po starcie w 5 min 62hz produkcja 5kw

Jak nowa.

 

W chacie zagrzane wiec wylaczylem niech postoi i zobaczymy.

 

Wstepna diagnoza przez serwis to nie do konca przelaczajacy sie zawor czterodrogowy .

Przyczyny kto to wie moze luzny kabel,moze za slabe napiecie z plyty na cewke przelaczajaca .

 

Najlepsze ze ozdrowiala wiec teraz nie namierzysz to nie przyjada bo i po co chyba ze sie bedzie powtarzac ale idzie juz ocieplenie i takie mrozy moga sie juz nie powtorzyc anj w tym ani w nastepnym roku moze po gwarancji ;)

 

Narazie sprawa otwarta zobaczymy co sie bedzie dalej dzialo jak bedzie dobrze to instalator mi powiedzial ze na nastepnym serwisie sie cos tam ogladnie pomierzy najwyzej sie cewke zapobiegawczo wymieni.

 

Wymiany zaworu to sam bym chcial uniknac bo to już papranie spuszczanie czynnika spawanie itp.potem tylko problemy z tym moga byc jak komus nie pojdzie spawanko

 

Błedow zero

 

Daj znać co i jak, bo u siebie zauważyłem coś podobnego. Zrobił się Defrost Mode 1 przy -9 i jak wskoczyło na grzanie po defroście to produkcja była żałosna, prawie zero, sprężarka chodziła na 60Hz i słyszałem szum w rurkach z czynnikiem. Typowo jakby zawór nie dotarł tam gdzie powinien. Od razu telefon do instalatora a ten do mnie jaki jest błąd a oczywiście nie ma żadnego. Wymusiłem więc kolejny defrost, tak żeby zawór się ruszył, ale nic to nie dało, może to coś innego... po 5-10 min domknęło się i poszła normalnie produkcja COP 2-2,5. Jakoś 1-2 dni wcześniej też coś takiego widziałem ale znacznie krócej i wskoczyło na swoje miejsce chyba szybciej.

 

Edit:

U mnie Tcap 9kW 1f przy zasilaniu 28 i temp na zew. -9 pobór 1kW produkcja 3 kW sprężarka jakoś 27Hz. Potem dałem zasilanie na 30 i przy -11 było pobór 2kW produkcja 4.4kW sprężarka 39Hz. Przy -16 było pobór 2kW produkcja 4-4.2kW sprężarka 40-48Hz.

Edytowane przez Shadow7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś miał błąd F23 to tutaj wyjaśnienie:

 

Najświeższe info z serwisu Panasonic. Błąd f23 i płyta do wymiany. Ale można wysuszyć przez 20 minut suszarka płytę jednostki zewnętrznej. I już w 2 przypadkach pomogło.

 

:eek::eek:

 

Jak na gwarancji to pewnie tak a jak nie, to ja bym taką płytę wysłał do jakiegoś ogarniętego elektronika. w jakiej serii były te wadliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja jednofazowa 9 kw dawala rade. W nocy bylo -21. Pompa Gwizdała az milo. Po raz pierwszy zobaczylem 99Hz. I cop max 2. Grzałka nie chciała sie załączać.

Nie wiem czy wyczytales wyżej ale jeszcze 2 stopnie i sprężarką by się wyłączyła. Też dzisiaj widziałem na swojej 99 Hz ale to rzniecie nie przypadło mi do gustu u mnie było -20. Co do grzalki to trochę potestowalem i jeżeli masz serię J to żeby się włączyła i wspomogła prace sprezarki to musi być włączona w menu instalator a a później w menu działania. I tam ustawiasz czas jaki musi upłynąć kiedy pompa nie dobija do zadanej oraz wielkość delty do zadanej tzn ile stopni musi brakować do zadanej żeby grzalka się włączyła. No i ustawiona tmp od której może się grzalka włączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...