Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

c) Aktywuj grzałkę w funkcji wspomagania centralnego ogrzewania:

Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:

• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ

• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K

• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.

Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :

• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB

• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 2K

Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

 

To na szybko

Aktywuj grzałkę, ustaw temperaturę przy jakiej ma sie załączyć i jak wyżej

Edytowane przez michancia
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PC Monoblok- to może jest tak jak pisze Mig poniżej (-10*C) -

 

tak mam monobloka

dziś w nocy było -20

grzałki się nie załączyły nawet

przy temp 40 na grzejniki 48hz

narazie czas pracy grzałek 0

wkurza mnie ten defrost przez sprężarkę ,ale cóż

cop za niedz 1,6

myślę że jeszcze za dużo mam na krzywej bo 41/-15,ale to pierwszy sezon

za wczoraj wzięła 60 kwh, pracuje narazie non stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie t-cap 9kW 3f split dzisiaj przy -18 rano zasilanie 49 powrót 43 ładnie szła. Po defroście wraca do zadanej. Instalacja same kalafiory żeliwne i mnóstwo wody. Może dlatego działa dobrze bo u mnie chodzi non stop.

 

Jaki jest pobór prądu w takich warunkach i częstotliwość sprężarki u Ciebie? Ile czasu zajmuje dojście do zadanej temp po defroście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wystąpił problem z T-CAPem, a nawet nie miałem tak ekstremalnych temperatur.

Pompa nie może osiągnąć docelowej temperatury wynikającej z krzywej grzewczej.

Przy czym u mnie temperatury wyższe bo wszystko na grzejnikach.

Wczoraj przy -12 maksymalna osiągnięta temperatura to 43 na wyjściu(a powinno być 47), 38 na powrocie. A dojście do tej temperatury po defroście trwa z 1.5 godziny więc średnia jest zdecydowanie niższa niż 43.

Częstotliwość sprężarki to 61Hz i ani drgnie wyżej. Pobór 4300W, czyli jeszcze daleko do maksymalnego (6300W)

Za to jak przełączę na grzanie CWU w tych warunkach to zaraz jedzie na 85Hz (6100W) i robi temperaturę 57 mimo, że powrót ma ze 20 stopni.

O co w tym chodzi?

 

Grzałki nie załączają się mimo, że jest taka możliwość poniżej -5. Błędów brak.

Dzisiaj podobnie, a mróz zelżał do -8.

Ktoś ma podobny problem? Jakieś sugestie?

 

Pompa to Panasonic T-CAP 9kW jednofazowy, split. Rocznik 2020-pierwszy sezon.

 

Wg mnie to normalne-jak masz dT na grzaniu na 5K (sugeruję się 43/38st CO), to Panas się tego trzyma i przy pełnej mocy będzie stopniowo wzrastać temp.

Przy dłuższej przerwie w pracy po prostu Panas dochodzi do zadanych temp wg "swojego" algorytmu...

U mnie w modelu F jest identycznie-w pierwszym sezonie próbowałem (jeszcze wG11) rano odpalać PC-masakra ...do popołudnia PC nie mogła dojść z zadaną temp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c) Aktywuj grzałkę w funkcji wspomagania centralnego ogrzewania:

Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:

• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ

• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K

• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.

Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :

• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB

• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 2K

Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

 

To na szybko

Aktywuj grzałkę, ustaw temperaturę przy jakiej ma sie załączyć i jak wyżej

 

michancia oraz markamx - dzięki za podpowiedź! Po ustawieniu grzałka załączyła się. Chociaż jest to trochę nieciekawa sytuacja, że pompa musi się wspomagać grzałką już przy -6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to normalne-jak masz dT na grzaniu na 5K (sugeruję się 43/38st CO), to Panas się tego trzyma i przy pełnej mocy będzie stopniowo wzrastać temp.

Przy dłuższej przerwie w pracy po prostu Panas dochodzi do zadanych temp wg "swojego" algorytmu...

U mnie w modelu F jest identycznie-w pierwszym sezonie próbowałem (jeszcze wG11) rano odpalać PC-masakra ...do popołudnia PC nie mogła dojść z zadaną temp...

 

Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.[/QUOT

 

Masz grzejniki, tak.

To obniz deltę tak na 5 to max, jak pozwoli to i na 4.Przecież jak grzeje pół grzejnika to oddaje mniej ciepła

Obniż docelową temperature grzania, tak żeby stabilnie i cały czas pracowała, A zyskasz sporo mocy i oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.[/QUOT

 

Masz grzejniki, tak.

To obniz deltę tak na 5 to max, jak pozwoli to i na 4.Przecież jak grzeje pół grzejnika to oddaje mniej ciepła

Obniż docelową temperature grzania, tak żeby stabilnie i cały czas pracowała, A zyskasz sporo mocy i oszczędności

 

Tak, 100% grzejniki. Pokombinuję z deltą i temperaturami, dzięki za wartościowe sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że u mnie pompa zatrzymuje się na 43 przy -12 i koniec, jak długo bym nie grzał to więcej nie będzie. Więc ten algorytm tak średnio działa ;) dT mam ustawioną na 8K.

 

To zagadka-ja też mam kalafiory i 48-49st na CO mam już od -12st.

Może w moim "algorytmie" bardziej się wkręca sprężara.

Od początku tj od 5,5 roku nie mam w ogóle załączanej grzałki-moc przez dłuższą chwilę mam ponad 11kW przy mrozach ok -10st

IMG_1279.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupujcie dalej pompy o mocy niedowymiarowanej ;)

 

To nie chodzi o niedowymiarowanie... Przewymiarowana też zła z tego co przez kilka lat wyczytałem na tych forach... Ja np nie mam jeszcze zrobionego domu tak jak powinien być zrobiony, mostki, brak ocieplenia ścian zewnętrznych itp a pompa i instalacja jest wykonana już na stan taki docelowy. Jako że musiałem się wprowadzić w taki stan a nie inny to grzałka i kominek ratuje dupę aczkolwiek różnica pomiędzy 3kw a 5 wynosiła 500 zł. I teraz wiem że 5kw była by pewnie lepsza bo potrafiła by się zmodulować w taki sposób że dała by mi 2kw ciepła ... To nie jest oszczędność tylko nie ma ludzi w moich okolicach którzy wytłumaczyliby jak to wszystko działa, opowiedzieli o tych algorytmach, zależnościach powrotów od zasilań itp.

W poprzedniej chacie miałem gruntówkę 13kw, teraz mam 3kw PW więc to inny temat, tam cokolwiek by jej nie zadał to osiągała to w 30 minut...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupujcie dalej pompy o mocy niedowymiarowanej ;)

 

Jeżeli dosłownie kilkunastu instalatorów, dobierało mi pompy w zakresie 6-9kW, to problem raczej nie tkwi w "niedowymiarowaniu".

I tak wybrałem ofertę z najmocniejszą jednostką, która w dodatku powinna trzymać parametry przy dużych mrozach czego nie oferowały inne jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dosłownie kilkunastu instalatorów, dobierało mi pompy w zakresie 6-9kW, to problem raczej nie tkwi w "niedowymiarowaniu".

I tak wybrałem ofertę z najmocniejszą jednostką, która w dodatku powinna trzymać parametry przy dużych mrozach czego nie oferowały inne jednostki.

To masz teraz tych kilkunastu instalatorów, zamiast to Ty im powinieneś dać konkretne dane na temat swojego domu, przede wszystkim OZC .

Jeśli Ci pompa nie podnosi temp.zasilania a musi przy tym wspomaga się grzałką tzn, że jej maks.moc w stosunku do potrzeb domu kończy się przy -6st.C i wyżej ... nie podskoczysz :)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o niedowymiarowanie... Przewymiarowana też zła z tego co przez kilka lat wyczytałem na tych forach...

Co prawda nie bywałem ostatnio na tych forach i nie mogłem prostować tych bzdur ale uważam wręcz odwrotnie ;)

Grzejąc dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW przy -20st.C ,a jakże T-CAP 9kW 3f,i tak od 2013r :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...