Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam prośbę do osób posiadających PC w układzie biwalentnym. Czy wyjścia na płycie głównej o nazwie STYK OGRZEWACZA PRZEPŁYWOWEGO służą jako styki bez-napięciowe do podłączenia dodatkowego źródła np. kocioł gazowy, olejowy lub grzałka? Jeśli w ustawieniach włączę tą funkcję i ustawię działanie równoległe dla temp -15 stopni to pracować będzie PC + źródło zewnętrzne? Pacjent to 9kW 1F wersja H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styk się nazywa Boiler Contact , tam są trzy możliwości , jedna to przełączenie (więc pompa się wyłącza a zewnętrzne źródo załącza ) , rónolegle ( czyli załacza zewnętrzne ,ale dalej pracuje ) , no i jakieś advanced parallel ( z jakimiś opóźnieniami ).

 

Dziękuję za informacje:yes:

 

A czy pamiętasz jaki rodzaj sygnału jest tam, czy styk bez-napięciowy czy jest normalne 230V?

Myślę o grzałce dlatego pytam bo nie wiem czy można go obciążać czy sterować przez przekaźnik/stycznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest nasz Gargulec-zaczynam się martwić...

Chyba nie zasłabł...

 

 

 

Może pojechał po ten certyfikat do Dartmstadt na mój pasywniak poniemiecki.

Tylko nie wiem czy coś załatwi bo ja OZC nie mam. Ale pewnie policzył po drodze to może jednak dadzą.

 

Jak wróci to pewnie zaraz mnie do piaskownicy wyśle.

Edytowane przez RadMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wyprowadzenia stycznika o oznaczeniu RY-CONTACT1 , może na płycie będziesz w stanie dostrzec który to stycznik , i jaki prąd przez niego można przepuścić.

 

W takim razie ustawię w menu układ biwalenty i sprawdzę jakie są wartości napięcia sterującego na tykach.

Zakładam, że służy to tylko do zwierania NO/NC więc beznapięciowy.

Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , zewrze te dwa terminale , kiedy będzie źródło biwalentne włączone.

 

i o to chodzi, pewnie sygnał sterujący 12V, jeśli tak to wykorzystam mocny przekaźnik żeby dzwignął grzałkę np 2kw i będę miał wsparcie dla pompy ciepła przy -15 st.

Planuję założyć taki podgrzewacz jak poniżej, który będzie wspomagał działanie PC.

 

http://www.elterm.pl/pl/produkty-elektryczny-przeplywowy-ogrzewacz-instalacji-co-strzelec.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przecież grzałkę w pompie , nie lepiej ją zmusić do włączenia ?

 

Przecież to tak nie działa.

Dla wersji H, logarytm jest taki, że kiedy osiąga punkt biwalenty nie ma zgody na działanie grzałki, kolejny punkt kontrolny to dt8 st od zasilania.

Logika jest bez sensu bo przy ogrzewaniu podłogowym musiałbym mieć krzywą ustawioną przynajmniej na 40 stopni aby załączyła się grzałka, kiedy zasilanie będzie 32 stopnie. Pozostaje mi ręczne włączanie grzałki ze sterowniak.

 

Dlatego wymyśliłem strzelec 3kW załączany przez przekaźnik/stycznik przy udziale styków bezpotencjałowych - tak mi się wydaje (czekam za potwierdzenie z Panasonica) w momencie punktu biwalentego. Działanie równoległe z PC nie zależnie do czynników zasilania i powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o podłączenie "dodatkowego " zasilania pod grzałkę pompy .... Wiem ,że to modyfikacja , i po gwarancji.

Mozna by wymyśleć takie sterowanie , które załącza się kontaktem biwalentnym ,i po prostu załącza grzałki te w pompie , a nie zewnętrzne.

 

Według mnie za dużo problemów z gwarancją, i tak muszę zrobić coś poza prtokołem (mam Monoblock) i przez te mrozy okazało się, że pomimo dodatkowej izolacji na czujnikach zrobionej przez mnie i tak przemarzały i źle wskazywały. Po konsultacji z Panasonic przenoszę czujniki zasilania i powrotu do wnętrza budynku.

 

Wracając do grzałki według mnie źródło zewnętrzne w postaci grzałki przepływowej i tak będzie zabezpieczeniem w przypadku awarii. Tylko stworzyć odpowiednie sterowanie. Myślę o zasilacz dający 12V+stycznik/przekaźnik+boiler contact (działający jako włącznik)+230v z sieci na przekaźniku/styczniku do zasilania grzałki 3kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RY-Contact1 opisany jest jako 3A 250V , więc możesz przepuścić przez ten kontakt bez problemu 230V ( tylko prądu prądu grzałki już nie przejmie).

 

Jeśli to będzie 3kW to proponuję coś ala Shelly 1PM , mam takie coś do sterowania grzałką w zbiorniku. Wytrzymuje 3,5kW max , ma zabezpieczenie temperaturowe , pokazuje aktualną moc i można ustawić "przeciążenie" przy jakim ma się wyłączyć ( ja mam ustawione 3100W). Można sterować przez wifi i inne "smart" rzeczy. Bez problemu podłączysz to do tego celu.

Nie potrzebujesz wtedy żadnych timerów , zasilaczy , tylko takie małe urządzono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ważne jest zasilanie , ważna jest temperatura powrotu ( czyli realna temperatura wody w ukłądzie CO) , bo wiadomo ,że pompa na zasilaniu jak działa to daje więcej o deltę.

Ty masz jednostkę zewnętrzną dwuentylatorową ? Wiesz ,czy ten defrost to mode 1 czy mode 2 ?

 

Jednostka jednowentylatorowa czyli defrost na grzałce.

Gdy podniosłem temp. powrotu do 27st. to defrost (bez grzałki) trwał 12-14min. Każda temp. poniżej 27st. powrotu defrost 15 min.

Gdy zasilałem 35st. i powrót był na 30st. nie obserwowałem długości trwania defrostu bo nie miałem jeszcze podpiętego kontrolera z PVmonitora.

 

Czyli defrost zawsze będzie trwał 15 min jeśli temp. powrotu niższa niż 27st. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka jednowentylatorowa czyli defrost na grzałce.

Gdy podniosłem temp. powrotu do 27st. to defrost (bez grzałki) trwał 12-14min. Każda temp. poniżej 27st. powrotu defrost 15 min.

Gdy zasilałem 35st. i powrót był na 30st. nie obserwowałem długości trwania defrostu bo nie miałem jeszcze podpiętego kontrolera z PVmonitora.

 

Czyli defrost zawsze będzie trwał 15 min jeśli temp. powrotu niższa niż 27st. ??

 

U mnie seria H 7kw prawie niezaleznie od temp.powrotu moze byc nawet 24 na powrocie bez grzalek bo mam wylaczone sam defrost trwa 4min (czas od startu sprezarki do defrostu do stopu sprezarki po defroscie jak woda bedzie miala np.40 to bedzie 3min 40sek) reszta czasu to przygotowania przed i po defroscie laczny czas to 7min.

 

Opisz w stopce konkretnie jaka masz pompe czyli np.sdc 9kw seria H.

Jesli to taka to czas bedzie taki sam jak w 7kw bj to sa te same pompy.

 

Jaki przeplyw wody masz podczas defrostu bo to moze miec znaczenie na dlugosc jego trwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty tak przy podłogówce ( bo te dwa grzejniki w garażu pomijam ) sobie tak możesz zmieniać temperatury zasilania 25 czy 30 stopni praktycznie od tak ?

Przecież obojętnie jaka pompa by to nie była podniesienie o 5 stopni zasilania to przynajmniej parę dni musiałaby chodzić non stop ,żeby to podnieść , nie mówiąc o temperaturze w domu.( tez by się podniosła , może nie o 5 stopni , ale znacząco).

 

 

I co Ty monitorujesz przez pvmonitor , że stwierdzasz , że defrost tyle trwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...