Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Prawda-ale w danej sprawności.

Jak masz dobrze zaizolowaną chałupę ,ale np 350m2 - to zapłacisz więcej jak sąsiad z takimi samymi zwyczajami na 100m2 i takim samym standardem izolacji na tej samej PC ?

Nieprawdaż ?

 

Prawdaż, ale jak ktoś ma 100m2 lub 350m2 to na końcu spodziewa się innych złotówek i jeden i drugi ma poziom zadowolenia.

 

Ja mam bardziej frywolne i nietechniczne podejście :)

Mnie te złotówki na końcu mają zadowolić.

Jak wybierałem źródło grzania to wiedziałem ile brat, siostra, sąsiad, kolega płacą za ogrzewanie a to gazem a to ekogrochem i wiedziałem jakie mają domy tak z grubsza. Pomyślałem dużo kasy jak będę płacił mniej to znaczy że dobrze wybrałem/wybudowałem i osiągnę cel, zadowolenie, które sprawi, że dalej nie szukam, nie optymalizuję, nie narzekam.

 

A czy mógłbym płacić jeszcze mniej, pewnie tak zobaczę za rok jak już dziury termiczne załatam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdaż, ale jak ktoś ma 100m2 lub 350m2 to na końcu spodziewa się innych złotówek i jeden i drugi ma poziom zadowolenia.

 

Ja mam bardziej frywolne i nietechniczne podejście :)

Mnie te złotówki na końcu mają zadowolić.

Jak wybierałem źródło grzania to wiedziałem ile brat, siostra, sąsiad, kolega płacą za ogrzewanie a to gazem a to ekogrochem i wiedziałem jakie mają domy tak z grubsza. Pomyślałem dużo kasy jak będę płacił mniej to znaczy że dobrze wybrałem/wybudowałem i osiągnę cel, zadowolenie, które sprawi, że dalej nie szukam, nie optymalizuję, nie narzekam.

 

A czy mógłbym płacić jeszcze mniej, pewnie tak zobaczę za rok jak już dziury termiczne załatam :D

 

W sumie zgoda...

Ja wcześniej zużywałem ok 5ton wungla zimą + CWU latem ...

"Czarne złoto" to teraz cos ok 1000pln x5 wychodzi ok 5 000pln , do tego pól roku na CWU -to ile to wyjdzie ? 6 500pln ?

No właśnie...

A płacę ok 3 000pln bez etatu palacza, a po 4 latach będę do przodu równowartość ok 8 800kWh...

Czyli niewiele dołożę i lecimy z żoneczką na drugie wakacje...

Chodzi o PV 9,92kWp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardziej frywolne i nietechniczne podejście :)

Mnie te złotówki na końcu mają zadowolić.

Jak wybierałem źródło grzania to wiedziałem ile brat, siostra, sąsiad, kolega płacą za ogrzewanie a to gazem a to ekogrochem i wiedziałem jakie mają domy tak z grubsza

Bardzo kretyńskie i idiotyczne podejście do sprawy ale skoro jesteś frywolny w ocenie to być może dla Ciebie nie ma różnicy ile spali silnik siostry o pojemności 1,1 a ile silnik brata o pojemności 3,5 ;)

A sam wiesz o jakiej pojemności masz silnik (dom) ?

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Góralu,

1K , to dla zasady coś -ale w praktyce to "Pikuś".

Dla mnie ważne jest zużycie przy "dobrym "Scopie".

Jedyne co mnie wkurza w H , to brak sztywnej nastawy obiegówki -cholera , przecież w takiej pompce Wilo masz do wyboru tryb pracy dostosowujący się do układu i masz na sztywno....A w Panasie H kombinujesz z dT ,aby wymusić przepływ...

Pozdrawlaju

 

Jest Git po mam 2 obiegi Fakt jest taki ze trzeba dużo czasu poswięcić aby idealnie zgrać PC z obiegiem wtórnym na Wilo. Każdy jak ma dobrze to szuka lepiej ha ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się tutaj różnimy bo dla mnie copy i sropy nie znaczą zbyt wiele i nie dam się pokroić za 30zl więcej czy mniej w roku :)

Mam wyliczone zapotrzebowanie domu na ciepło na poziomie 5000kWh,COP3 daje mi 1600kWh, co poniżej to moje :D

Tak jest od 8 lat :D

 

A że za te 1600kWh płacę 400zl to nie zależy od pompy tylko od domu :)

 

To dla 5000kWh kupiłeś 8 lat temu PC? Dla mnie porażka.

Wiecej nie dyskutuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo-a zdradź nam sekret i odpowiedz proszę dlaczego nie gaz , a PC na taką chałupinę z OZC 3,5kW ?

Nie na temat ale specjalne dla Ciebie odpowiem ;)

Gaz mam przed działka ;)

A czemu nie ma go u mnie w domu ?

Z prostej przyczyny, bo ogrzewanie prądem byłoby dla mnie tańsze niż gazem :) Dlatego w grę wchodzilo albo ogrzewanie prądem albo pompą ciepła.

Dlatego gaz ziemny ,wraz z paliwami stałymi był na ostatnich miejscach w planach na ogrzewanie domu :)

Przed budowa oczywiście, gdzie od razu odrzuciłem paliwa stałe bo to jedynie dla....

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na temat ale specjalne dla Ciebie odpowiem ;)

Gaz mam przed działka ;)

A czemu nie ma go u mnie w domu ?

Z prostej przyczyny, bo ogrzewanie prądem byłoby dla mnie tańsze niż gazem :) Dlatego w grę wchodzilo albo ogrzewanie prądem albo pompą ciepła.

Dlatego gaz ziemny ,wraz z paliwami stałymi był na ostatnich miejscach w planach na ogrzewanie domu :)

 

Ależ Ty potrafisz budować napięcie....

To może jakieś cyferki/liczby/kalkulacje...Mistrzunio...

Oświeć nas...Maluczkich....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pisaem wczesniej ze bufor chłodzi mi zasilanie i ogrzewa powrót.

Wejści do bufora z jedn wew a wyjście na podłogówkę to roznica 2-3stopni.

Powrót z podłogówki na wjeciu do bufora a wyjscie z bufor na jedn wew to tez ze 2st różnicy.

Może tak ma być i bez sensu taka zmiana?

 

Rozrysowałem to poniżej wg tego co doradził mi Codix.

Nie ma az tak zimno na dworze wiec moze sie za to wezmę.

Pozostaje tylko kilka pytan.

- podłączenia salusa pod jedn wew

- których króćców urzyć w buforze do podłączenia powrotu

 

Oczywiści shemat uproszczony po na zasilanie jest jeszcze zawór CO/CWU ale wygląda to tak:

[ATTACH=CONFIG]452284[/ATTACH]

 

Gościu po co ci bufor przy 100% OP? Odłącz go całkowicie i daj zasilanie z PC bezpośrednio w podłogę, a powrót bezpośrednio do PC. Warto to robić dla tych 3°C szzegolnie przy OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przy mojej podłogówce to jest problem.... Choć bym nie wiem jaką zadał temperaturę i tak powrót będzie miał 25 stopni. Żeby dostać 26 stopni musiałbym całą mocą przez dzień grzać , no i w domu temperatura zaczeła by rosnąć. O 5 stopni ,żeby podnieść powró raczej byłoby niemożliwe.

 

Masz pewnie długie pętle w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Ty potrafisz budować napięcie....

To może jakieś cyferki/liczby/kalkulacje...Mistrzunio...

Oświeć nas...Maluczkich....

A później jakiś "ormowiec" tudzież nadzwyczaj delikatny społecznik rzuci post jako spam ? ;)

Matematyka jest prosta,dla tych, którzy chodzili do szkoły oczywiście ;)

Zapotrzebowanie Mili na energię z OZC to 5000kWh,po zużyciu wody w bloku wyszło 4000kWh. Czyli łącznie 9000kWh.

1.1kWh przy ogrzewaniu prądem dla mnie to 0,30zl przy inwestycji 5tys.zl

2.1kWh przy ogrzewaniu gazem ziemnym to ok.0,21zl przy inwestycji 15tys.zl

3.1kWh przy ogrzewaniu pompa ciepła to u mnie ok.0,10zl przy inwestycji 20tys.zl

 

Dalsze działania matematycze zostawiam Tobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Ty potrafisz budować napięcie....

To może jakieś cyferki/liczby/kalkulacje...Mistrzunio...

Oświeć nas...Maluczkich....

 

Bobrow --nie znam cen gazu ale ktoś pisal ze m3=10kWh co daje 0.22gr. za 1 kWh

5000kWh x 0,22 =1100zeta. +kąpiel zbiorcza. ( no chyba że w dwoch wodach ) to jakieś 0,6 zeta/dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mu udowodniłem, że jego dom pochłania 1000kwh średnio na każdy miesiąc w roku (przyjmując SCOP 3,5). Więc te 3,5kW OZC świadczy o tym, że jest mitomanem.

 

Oki.- Pisać to można. Ja też mogę napisać 10W/m2 i co z tego. W czym ma mi pomóc ? Nie rozumie takich ludzi i już. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A później jakiś "ormowiec" tudzież nadzwyczaj delikatny społecznik rzuci post jako spam ? ;)

Matematyka jest prosta,dla tych, którzy chodzili do szkoły oczywiście ;)

Zapotrzebowanie Mili na energię z OZC to 5000kWh,po zużyciu wody w bloku wyszło 4000kWh. Czyli łącznie 9000kWh.

1.1kWh przy ogrzewaniu prądem dla mnie to 0,30zl przy inwestycji 5tys.zl

2.1kWh przy ogrzewaniu gazem ziemnym to ok.0,21zl przy inwestycji 15tys.zl

3.1kWh przy ogrzewaniu pompa ciepła to u mnie ok.0,10zl przy inwestycji 20tys.zl

 

Dalsze działania matematycze zostawiam Tobie ;)

 

Taak....

A skąd te 15 000pln 8 lat temu wziąłeś na gaz ? Nie było taniej ?

Ale ok- Wtedy to były Szwedy...

A teraz ile byś przeznaczył na PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...