Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam

 

Czasem jednak się opłaca, i to bardzo.

 

Oryginalną obiegówkę - UPS 25-80 wymieniłem już na etapie instalacji pompy ciepła. Leży nieużywana na półce jako zapas.

Wyliczyłem że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory

Pomyliłem się o ok. 20-30 mb. Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa ( na II biegu 180 W) przekraczałoby 4 kWh. Prawie 60 zł miesięcznie.

Obecnie działająca pompka 63 W jest elektroniczna, ma płynną regulację wydajności w zakresie 9-63 W. i pożera prądu za ok. 20 zł mies., również przy pracy ciągłej - 24 godz. na dobę.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Ingerując w oryginalną konstrukcję straciłeś gwarancję......

 

A nie prościej było założyć zwykły termostat za 100zł, i tak sterować PC?

przecież praca pompki obiegowej non-stop to tak jak pisałeś prąd, wymieniłeś na inną obiegówkę, więc gwarancja też już lipa.

 

A jak by był termostat to wszystko by chodziło tylko wtedy kiedy by musiało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Też grzeję panasem i mam wrazenie, ze cos nie do konca jest w porzadku. Nie wiem czy to kwestia ustawien pompy czy czegos innego... Do mam dosc dobrze ocieplony, ale pozostalo jeszcze kilka mostkow do zalatania. Ale do rzeczy:

Pompa grzeje glownie w taniej taryfie. Jedynie ostantio w tych duzych mrozach musiala pochodzic w drogiej. Temperature zadana osiaga, ale zajmuje to dosc sporo czasu. Ogolnie martwi mnie temperatura wody na wyjsciu z pompy, bo mam wrazenie, ze pompa nie potrafi osiagnac zadanej prze mnie temperatury.

Gdy dam dla -15 40*, a dla +15 35* to pompa w ogole jakby tego nie uwzgledniała. Po dluzszej pracy osiaga temperature 33*, bardzo rzadko wskakuje na 34 czy 35*. Delta przewaznie wynosi 5*, niekiedy 4*, wiec z tej strony jest OK. zastanawia mnie czy cos moze mam gdzie zle ustawione, moze w jakis sposob pomanipulowac krzywa grzewcza?

 

To jest konsekwencja podpinania całego domy na jednej obiegówce, wbudowanej tylko w PC.

Gdyby był bufor/sprzęgło to dało by się to bez problemu załatwić, a teraz nie wiadomo jaki masz przepływ i ciężko powiedzieć ile Twoja PC ma mocy faktycznie do oddania.

Bo jak ma deltę 5st. C i przepływ 1,2m3/h = to zapłaciłeś za T-CAP 9kW a dostałeś mocy 6,69kW....

I dlatego nie możesz bujnąć podłogówki, bo pompa działa na pół gwizdka.

 

Dlatego właśnie zalecam bufor/lub sprzęgło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ingerując w oryginalną konstrukcję straciłeś gwarancję......

 

A nie prościej było założyć zwykły termostat za 100zł, i tak sterować PC?

przecież praca pompki obiegowej non-stop to tak jak pisałeś prąd, wymieniłeś na inną obiegówkę, więc gwarancja też już lipa.

 

A jak by był termostat to wszystko by chodziło tylko wtedy kiedy by musiało....

 

Mam termostat i to z programowalną histerezą 0,5 - 0,2 - 0,1.

Wolę jednak, zwłaszcza w normalnym sezonie grzewczym ciągłą pracę pompy - bez okien czasowych. Znacznie wyższy komfort termiczny.

Dla mnie, a zwłaszcza II-ej połowy spadek temp. o 0,5* i zanik promieniowania ciepła z podłóg, jest wyraźnie odczuwalny.

Ciągła praca PC powoduje przy tym równomierną pracę sprężarki, z najniższą możliwą modulacją, co przekłada się na zużycie prądu.

Pomimo takich założeń roczne zużycie energii w II taryfie ( G12g Taurona ), dla całego domu przekracza 70%, co wskazuje na to, że w "drogich" godzinach PC ogrzewa dom ze znacznie większą efektywnością, niż grzejąc wyłącznie w taniej taryfie.

Mam świadomość, że mógłbym za prąd płacić rocznie o 200 - 400 zł, ale to kwestia mojego wyboru.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka literatura odnośnie podpinania podłogówki pod PC:

[ATTACH=CONFIG]342687[/ATTACH]

 

 

ale inni instalatorzy powiedzą, ale po co druga pompa?

ta pociągnie.... i to ich największa pomyłka!

 

 

Pamiętasz taką grę "Gdzie jest Wally?" Specjalnie dla Ciebie wersja "Gdzie jest druga pompa obiegowa", pomijając pompki w systemie solarnym.

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342690&d=1452329681

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342689&d=1452329644

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie wariantu 2 z moich obserwacji instalacji pompa ogranicza modulację spr. i stara się utrzymać dt 5

 

bzdury, jak nie jesteś pewien to nie pisz. moja grzałka ze stałą mocą 6 kW też jest tak zaprogramowana, żeby utrzymać dT=5*C? mam dom o obciążeniu 3 kW.

 

po prostu podłogówka ma taką masę. choćby skały sra^*& to tak będzie (chyba że zapniesz do instalacji kocioł 25 kW) a temperatura zasilania będzie rosła wraz z długością czasu grzania i rozgrzewania podłogi, a nie żaden algorytm. masa betonu ma kilkanaście albo kilkadziesiąt ton, podniesienie jej temperatury o 1*C przy urządzeniach o mocach do 10 kW zawsze zajmie sporo czasu. ważne że ma deltę 5*C i niską temperaturę zasilania. po co mu bufor w takim razie? po co większy przepływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka literatura odnośnie podpinania podłogówki pod PC:

[ATTACH=CONFIG]342687[/ATTACH]

 

 

ale inni instalatorzy powiedzą, ale po co druga pompa?

ta pociągnie.... i to ich największa pomyłka!

 

Porządny instalator najpierw zmierzy przepływ lub go policzy, a dopiero później zaproponuje klientowi wydanie dodatkowo 1500zł, ale co Ty możesz o tym wiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powyżej to dokładnie zdjecie mojej pompy. Jak się wiec ona ma do zalecen przepływu 1,5m3/h? Mam to na pompie na tabliczce. Ona jest żle dobrana?

 

To jest jedyna obiegówka w tej instalacji - sugerujesz wymianę?

 

Santosz, jeżeli masz rotametry na wszystkich pętlach podłogówki to pospisuj sobie przepływy (podawane są tam przeważnie w litrach na minutę) potem je zsumuj. Powinno wyjść minimum 25l/m. Sprawdź to na wszystkich biegach pompy i jeżeli nawet na tym największym sumaryczny przepływ będzie mocno niższy niż te 25l/m to będzie trzeba rozważyć wymianę. Jak nie masz rotametrów to poszukaj hydraulika z przepływomierzem, 10min jego pracy i będziesz wszystko wiedział, zanim zainwestujesz kasę w obiegówkę lum nie daj boże w bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna ważna sprawa w tej dyskusji jeżeli pompa nie ma nominalnego przepływu to nie osiągnie nominalnej mocy - sterownik będzie pilnował delty 5 i tylko tyle "rozkręci" sprężarkę aby na zasilaniu było o ok 5 więcej niż na powrocie.

Mam rozumieć, że ten układ zaczyna redukować obroty sprężarki gdy "zobaczy" wzrost delty powyżej 5*C?

Przecież to jakieś jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdury, jak nie jesteś pewien to nie pisz. moja grzałka ze stałą mocą 6 kW też jest tak zaprogramowana, żeby utrzymać dT=5*C? mam dom o obciążeniu 3 kW.

 

po prostu podłogówka ma taką masę. choćby skały sra^*& to tak będzie (chyba że zapniesz do instalacji kocioł 25 kW) a temperatura zasilania będzie rosła wraz z długością czasu grzania i rozgrzewania podłogi, a nie żaden algorytm. masa betonu ma kilkanaście albo kilkadziesiąt ton, podniesienie jej temperatury o 1*C przy urządzeniach o mocach do 10 kW zawsze zajmie sporo czasu. ważne że ma deltę 5*C i niską temperaturę zasilania. po co mu bufor w takim razie? po co większy przepływ?

 

Jest dokładnie jak piszesz. Miałem wcześniej ekogroszek 25kW i żeby bujnąć podłogówkę w mrozy do 40st to kocioł musiał duć całą dobę, a tu koledzy myślą, że im pompka 9kW tą samą robotę zrobi w tanim okienku w przerwach na grzanie CWU;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój instalator na moje zapytanie czy lepiej może zamontować bufor/sprzęgło, powiedział, że czułby się nieuczciwie gdyby mi go zaproponował. Z obliczeń wyszedł mu przepływ na 3 biegu przynajmniej 1,7m3/h. Powiedział, że jak nie będzie działało optymalnie to przerobi gratis a ja zapłacę za części. Wzbudziło to we mnie mocny szacunek i zaufanie do wykonawcy. Obliczenia się sprawdziły i nic nie przerabiałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój instalator na moje zapytanie czy lepiej może zamontować bufor/sprzęgło, powiedział, że czułby się nieuczciwie gdyby mi go zaproponował. Z obliczeń wyszedł mu przepływ na 3 biegu przynajmniej 1,7m3/h.

 

Bo tak powinno być. Szkoda, że nie wszyscy to rozumieją i nie czują się źle goląc owieczkę;) Ja z kolei bardzo upierałem się przy elektrozaworach i byłem gotów zapłacić te 2,5tys. za super sterowanie, ale na szczęście instalator nie chciał po prostu zarobić i wytłumaczył mi, że w moim domu zastosowanie takiego sterowania jest zupełnie bezcelowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdury, jak nie jesteś pewien to nie pisz. moja grzałka ze stałą mocą 6 kW też jest tak zaprogramowana, żeby utrzymać dT=5*C? mam dom o obciążeniu 3 kW.

 

po prostu podłogówka ma taką masę. choćby skały sra^*& to tak będzie (chyba że zapniesz do instalacji kocioł 25 kW) a temperatura zasilania będzie rosła wraz z długością czasu grzania i rozgrzewania podłogi, a nie żaden algorytm. masa betonu ma kilkanaście albo kilkadziesiąt ton, podniesienie jej temperatury o 1*C przy urządzeniach o mocach do 10 kW zawsze zajmie sporo czasu. ważne że ma deltę 5*C i niską temperaturę zasilania. po co mu bufor w takim razie? po co większy przepływ?

 

Załóżmy sytuację extremalną:

 

Dom 120mkw zapotrzebowanie 5kW, Pompa T-CAP 9kW

 

Jak delta będzie na pompie 5st. to sprężarka nie przyśpieszy.

A jeżeli będzie delta 5st. a przepływ 0,5m3/h to mocy pompa nam odda 2,79kW,a dom potrzebuje 5kW.

I teraz pompa Panasonic ma główny wyznacznik deltę 5st, ponieważ na niej najlepsze jest wykraplanie czynnika(najlepsze COP).

A żeby na tej delcie pobrać więcej mocy musimy mieć większy przepływ. Bez większego przepływu pompa nie da rady dostarczyć więcej mocy.

Dlatego ważne jest by pompka obiegowa miała odpowiednią moc, właśnie takie duże są montowane w PC. Bo czasem sprzęgło/bufor możę być dalej, wyżej, małe rury itd.

Podpięcie budynku też jest możliwe na takiej pompce,ale pod warunkiem iż podłogówka jest bardzo gęsta i mocno odbiera ciepło, i co najważniejsze nie jest za duża żeby odebrać kW z pompy.

 

Inaczej jest w mitsubishi, tam np. też są podobne pompki do tych Grundfosów w Panasonikach, tylko że tam zaprogramowano urządzenia tak że najpierw gonią do wysnaczonego parametru np. 40st. C kosztem delty, wtedy na początku mają deltę po np. 10-15 st.C, ale szybko dochodzą do zaprogramowanego parametru.

Jest to związane z niższym COP, ale komfort jest większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz taką grę "Gdzie jest Wally?" Specjalnie dla Ciebie wersja "Gdzie jest druga pompa obiegowa", pomijając pompki w systemie solarnym.

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342690&d=1452329681

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342689&d=1452329644

 

Ok, a teraz powiedz mi, czy gdyby dom był pasywny powierzchnia 500mkw zapotrzebowanie 5kW, podłogówka rozłożona gęsto, poszło jakieś 4000m rury.

To też można podpiąć na tylko tej pompce wbudowanej w pompę ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a teraz powiedz mi, czy gdyby dom był pasywny powierzchnia 500mkw zapotrzebowanie 5kW, podłogówka rozłożona gęsto, poszło jakieś 4000m rury.

To też można podpiąć na tylko tej pompce wbudowanej w pompę ciepła?

 

Ekhem nie wiem czy wiesz ale jeśli jest jeden rozdzielacz to opory na nim są takie jak opory najdłuższej pętli, to się nie sumuje. Z resztą nie mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, ja wiem że wszystko zależy od danej sytuacji, nie ma potrzeby pchać wszędzie bufora i drugiej pompki. A takich sytuacji gdzie nie jest to wymagane jest pewnie z 80-90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...