Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zacznijmy od tego czy jest to nowy dom, czy wylewki byly wygrzewane i jak ustawiona jest KG.

Jeśli powrót nie może się na tyle "zagrzać" czyli jak masz duży pobór ciepła przez dom czy wylewkę i po bodajże 10 czy 15 minutach pompa to stwierdzi to z automatu włączy Ci grzałkę.

To jest nowy dom. Grzeje na razie tylko parter 100% podłogówka. Ustawione jest na pompie grzanie prostą, nie krzywą liniową. Ustawione mam 30* w podłogę, a na powrocie wraca 26/27*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc albo podnosisz jeszcze o 1 stopień ,tak ,żeby powrót był na pewno co najmniej 27 stopni (wtedy się grzałki nie włączą podczas defrostu) , albo je w menu serwisowym wyłączasz.

Jeśli wyłączył bym grzałkę to muszę mieć na uwadze, że gdyby pojawiły się mrozy w okolicy - 15* to będę je musiał ręcznie włączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa teoretycznie do -23 może chodzić sama ,bez grzałek i przy -15 teoretycznie tez tylko bedzie uzywała ich tylko podczas defrostu.

Grzałka będzie właczona podczas pracy sprężarki , jeski będzie kilka warunków ,(na ostatnich stronach ktos pisał jakie) , m.n. to ,że przez min 20min pompa nie będzie w stanie osiagnąć temperatury docelowej ,i będzie ona się różnić o 8 stopni ( lub w J ustawioną o deltę) . Generalnie jesli temperatura wody w objegu znacznie nie spadnie , to grzalki się nie włączą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyłączył bym grzałkę to muszę mieć na uwadze, że gdyby pojawiły się mrozy w okolicy - 15* to będę je musiał ręcznie włączyć?

Czyli musisz przyzwyczaić się do tego, że pompa woła "ratunku" i wyciąga dłoń po grzałkę :D

Jest to normalne w nowych i zimnych domach.

Zwiększ krzywą na 35 conajmniej.

Boicie się tej wyżej temp.zasilania jak diabeł święconej wody :D

Nie wyłączaj grzałki bo to glupie....

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie boję się temperatury tylko nie chce żeby też daremnie kWh babijala jak nie ma takiej potrzeby.

Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.

Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.

Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

 

No to teraz mnie zaskoczyłeś :)

Możesz opisac dokładniej ten proces jak ponoszenie temp.zasilania w pompie ciepła nie zwiększa zużycia energii?

Sory poboru bo zaraz napiszesz ze energia sie nie zużywa albo cos w tym stylu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mnie zaskoczyłeś :)

Możesz opisac dokładniej ten proces jak ponoszenie temp.zasilania w pompie ciepła nie zwiększa zużycia energii?

Sory poboru bo zaraz napiszesz ze energia sie nie zużywa albo cos w tym stylu ;)

Już Ci pisze posługując się swoim przykładem ;)

Zużycie energii na c.o to u mnie ok.1500kWh,cena 1kWh to ok. 0,30zl,krzywa grzewcza 32/35,COP powiedzmy 3,5 czyli 1500*3,5=5250kWh ,tyle energii potrzebuje dom.

Powiedzmy, że zmniejszam krzywą na 31/32(tak żeby grzałka się nie włączała),COP wzrośnie mi do 3,6 czyli 5250kWh/3,6 da mi to zużycie 1458kWh.

A więc dzięki wyższemu COP i za katowanie sprężarki zużyje przez sezon 2kWh mniej i mój portfel uszczupli się o 0,60zl :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci pisze posługując się swoim przykładem ;)

Zużycie energii na c.o to u mnie ok.1500kWh,cena 1kWh to ok. 0,30zl,krzywa grzewcza 32/35,COP powiedzmy 3,5 czyli 1500*3,5=5250kWh ,tyle energii potrzebuje dom.

Powiedzmy, że zmniejszam krzywą na 31/32(tak żeby grzałka się nie włączała),COP wzrośnie mi do 3,6 czyli 5250kWh/3,6 da mi to zużycie 1458kWh.

A więc dzięki wyższemu COP i za katowanie sprężarki zużyje przez sezon 2kWh mniej i mój portfel uszczupli się o 0,60zl :D

 

No poprostu stosujesz kreatywna matematykę a juz myślałem ze serio tak twierdzisz ;)

No to moze 12000kwh i 30 i cop 3,8 a 37 i cop 3,0 i sie zrobi 500zl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.

Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

 

Nie mam Panasonica ale u mnie patrząc na tabelę ...

 

+2 stopnia , temp zasilania 30 stopni - COP 3,85

+2 stopnia , temp zasilania 35 stopni - COP- 3,49

 

Więc jakby nie patrzeć wyższa temperatura zasilania to niższe COP , czyli wyższe zużycie energii ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poprostu stosujesz kreatywna matematykę a juz myślałem ze serio tak twierdzisz ;)

No to moze 12000kwh i 30 i cop 3,8 a 37 i cop 3,0 i sie zrobi 500zl ;)

Mówię o nowych domach a nie o starych durszlakach :)

Chociaż mój dom też do nowych się już nie zalicza bo budowany 10 lat temu ;)

Do starych chalup gaz jest jedynym dobrym rozwiązaniem a nie pompa ciepła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych co też im się wydaje, że COP spada wraz z temperaturą grzania i tym samym pogarsza ekonomiczne efekty procesu ogrzewania mam radę od Marka Twaina:

Nigdy nie dyskutuj z .... Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

 

Życzę spokoju i dystansu na forum. Ziemia naprawdę nie jest płaska :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci pisze posługując się swoim przykładem ;)

Zużycie energii na c.o to u mnie ok.1500kWh,cena 1kWh to ok. 0,30zl,krzywa grzewcza 32/35,COP powiedzmy 3,5 czyli 1500*3,5=5250kWh ,tyle energii potrzebuje dom.

Powiedzmy, że zmniejszam krzywą na 31/32(tak żeby grzałka się nie włączała),COP wzrośnie mi do 3,6 czyli 5250kWh/3,6 da mi to zużycie 1458kWh.

A więc dzięki wyższemu COP i za katowanie sprężarki zużyje przez sezon 2kWh mniej i mój portfel uszczupli się o 0,60zl :D

 

1500-1458 daje 42kWh, skąd zatem wziąłeś różnicę 2kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...