Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Hej. Ja chciałem zapytać o przepływ w instalacji podłogowej.

Wiem że pompa dostosowuje sobie sama przeplyw. Ale czy rotametry macie odkrecone na Max ??

 

 

Miałem projekt podłogówki i u mnie są ustawione zgodnie z projektem tyle tylko że aby zapewnić optymalny przepływ na całej instalacji a pompa by nie piłowała na wysokich obrotach wszystkie przepływy podniosłem o 60%. W tej chwili w zależności od pętli mam przepływy od 0,5 do 2,5 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie ciepła może być najtańszy koszt 1kWh ,po drugie tobie te kWh a właściwie kW są bardzo potrzebne,po trzecie zwiększenie temp. zasilania nie zwiększa zużycia energii.

Dom swoje kW potrzebuje i czy dostanie je w ciągu 10h czy w ciągu 24h jest to dla niego obojętne, zużycie energii będzie identyczne.

 

Dla domu moze obojetne, ale dla pompy już nie, przy wyższych temperaturach grzania ma gorszy COP, oczywiście zmiana z 32 na 34 nie badzie za bardzo zauwazalna, ale już z 32 na 37 i wiecej to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział, że taka temperatura zasilania gwarantuje mi komfort cieplny w domu to nigdy w życiu bym się nie zdecydował na pompę ciepła :)

 

Przestań Błaznować! Ja nie przeczę że przy 45* będzie więcej (kWh) niż przy 32 Lecz nie są to ogromne różnice aby odrzucać PC

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka to integralna część tego sprzętu co ma nie być używana jak ma :)

Nawet przy defroscie grzałka to opcja ratunkowa a nie zasadnicze działanie ;)

To nie jest hybryda kocioł elektryczny z pompą ciepła tylko pompa ciepła :)

Jak macie zamiar grzać grzałką to lepiej tym:

https://allegro.pl/oferta/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-230-400v-8553007927

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy defroscie grzałka to opcja ratunkowa a nie zasadnicze działanie ;)

To nie jest hybryda kocioł elektryczny z pompą ciepła tylko pompa ciepła :)

Jak macie zamiar grzać grzałką to lepiej tym:

https://allegro.pl/oferta/elterm-major-aszn-9kw-kociol-elektryczny-230-400v-8553007927

 

Chyba dawno nie byłeś na szkoleniu Panasonica, przypomnieli by ci czemu pompę się daję trochę niedowymiarowaną i po co są grzałki w niej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy defroscie grzałka to opcja ratunkowa a nie zasadnicze działanie ;)

To nie jest hybryda kocioł elektryczny z pompą ciepła tylko pompa ciepła :)

A gdzie ja pisałem, ze grzałka to zasadnicze działanie albo że ma mieć jakiś znaczący udział.

Po prostu jej istnienia w pompie i użycia nie ma co demonizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pisałem niedawno o występującym błędzie H70 - błąd grzałki OLP. Mam pompę monobloka 9 kW, błąd wynikał z wyrzucania bezpiecznika nadprądowego b10 w kotłowni - zasilanie grzałki. Ten bezpiecznik miałem wsadzony między bezpiecznikiem trójbiegunowym b16 w rozdzielni do zasilania pompy a bezpiecznikiem od grzałki w pompie. Mam go po to żeby móc wyłączyć sobie samą grzałkę z domu z kotłowni.

Tak jak pisałem było to b10 - za mało na grzałkę pompy i go wyrzucało. Podmieniłem go na b16 i teraz co jakiś czas wybija mi cały dom za licznikiem, który jest zabezpieczony na 20A. Jaka może być przyczyna wyrzucania bezpiecznika przez grzałkę? Grzałka jest podłączona na przewodzie 2,5 jak w instrukcji - może za cienki? Dodam że bezpiecznika w samej pompie nie wyrzuciło mi ani razu. Zdarza się to raz na jakiś czas, przez większość czasu grzałka załącza się i pracuje normalnie np. przy defroście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pisałem niedawno o występującym błędzie H70 - błąd grzałki OLP. Mam pompę monobloka 9 kW, błąd wynikał z wyrzucania bezpiecznika nadprądowego b10 w kotłowni - zasilanie grzałki. Ten bezpiecznik miałem wsadzony między bezpiecznikiem trójbiegunowym b16 w rozdzielni do zasilania pompy a bezpiecznikiem od grzałki w pompie. Mam go po to żeby móc wyłączyć sobie samą grzałkę z domu z kotłowni.

Tak jak pisałem było to b10 - za mało na grzałkę pompy i go wyrzucało. Podmieniłem go na b16 i teraz co jakiś czas wybija mi cały dom za licznikiem, który jest zabezpieczony na 20A. Jaka może być przyczyna wyrzucania bezpiecznika przez grzałkę? Grzałka jest podłączona na przewodzie 2,5 jak w instrukcji - może za cienki? Dodam że bezpiecznika w samej pompie nie wyrzuciło mi ani razu. Zdarza się to raz na jakiś czas, przez większość czasu grzałka załącza się i pracuje normalnie np. przy defroście.

 

Mmasz poprostu za slabe zabezpieczenie główne.

Grzalka wymaga 16A jak sie zalaczy to pobiera 13A to pozostaje Ci do wywalenia ok.7A to jest tylko 1,6kw na wszystko pozistałe czyli caly dom i pompe.

Oczywiscie wytrzyma troche wiecej niz te 20A dlatego nie za kazdym razem wywala ale jest na granicy wytrzymalosci i zalezy od tego co na chacie chodzi albo na jakim obciazeniu pompa chodzi.

Ten Twój MXC wymaga bezpiecznika 32A i takie tez powinienes miec na cala chate czyli 3x32A pod jedna faze tylko pompa pod druga grzalka i cos tam pod trzecia cala chata.

 

Doraznie jesli masz odpowiedni zlad wody przy defrostach mozesz ja calkowicie wylaczyc w menu nie na bezpieczniku bo zawsze wywali blad jesli bedzie chciala jej użyć.Tylko w monobloku stanowi jeszcze zabezpieczenie anty zamrozeniowe ale to chyba Ci nie grozi bo zawsze będziesz mial ciepla wode z instalacji aby dobie przemieliła przez układ.

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JestemJarkiem , piszesz chaotycznie, podaj dokładny model PC TO CI policzy pobór prądu dokładnie. A tak w skrócie to wywala CI główne zabezpieczenie nadprądowe bo masz za duży pobór prądu na fazie w którą masz wpiętą tą grzałkę. Pamiętaj że na tej fazie są też inne urządzenia elektryczne w domu. Przez większość czasu będzie ok, ale wystarczy że ktoś włączy np. czajnik wtedy kiedy działa PC z grzałką i wtedy wywali CI główne zabezpieczenie. Ratować się możesz po przez lepsze rozłożenie obciążenia na wszystkie fazy w domu, lub pisać do Energetyki o zwiększenie przyłącza.

 

EDIT:

CODIX był minutę szybszy , reagujemy prędzej niż serwis :D

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JestemJarkiem , piszesz chaotycznie, podaj dokładny model PC TO CI policzy pobór prądu dokładnie. A tak w skrócie to wywala CI główne zabezpieczenie nadprądowe bo masz za duży pobór prądu na fazie w którą masz wpiętą tą grzałkę. Pamiętaj że na tej fazie są też inne urządzenia elektryczne w domu. Przez większość czasu będzie ok, ale wystarczy że ktoś włączy np. czajnik wtedy kiedy działa PC z grzałką i wtedy wywali CI główne zabezpieczenie. Ratować się możesz po przez lepsze rozłożenie obciążenia na wszystkie fazy w domu, lub pisać do Energetyki o zwiększenie przyłącza.

 

EDIT:

CODIX był minutę szybszy , reagujemy prędzej niż serwis :D

 

;)

Tak sie złożyło ;)

Oczywiscie masz rację moze pokombinowac i poprzekładac obciazenia na fazach jesli ma taka mozliwosc.

Bo mimo ze pompa wymaga 32A to chyba az tyle nie pocisnie pewnie bylo blisko 25A calkowitego poboru to zalecili 32A.

Ale to nie znaczy że nie powinien zając sie zwiekszeniem mocy bo kiedys przyjdzie moze jakis mrozny dzien gdzie pompa wkreci sie na maksa i dostanie takie strzala w postaci nagłego idcięcia zasilania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]452437[/ATTACH]

 

Tak to wygląda dokładniej. Dzieki za odpowiedzi, myślę że bez zwiększenia do 32A przedlicznikowo się nie obędzie. Pomierzę sobie jeszcze prądy na fazach może rzeczywiście na jednej z nich jest za dożo urządzeń.

 

da radę.. poszukaj fazy mniej obciążonej. u siebie też mam zabezpieczenie główne 20A i jest ok...

hmm... no chyba że masz tak duże zużycie bytowe że lecisz na granicy tych 20A (chwilowo) na każdej fazie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...