Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Tak się zastanawiam być może o tym już była mowa choć nie kojarzę a mianowicie zastanawia mnie czy dla pomp aktualizuja oprogramowanie czy nie. W trakcie eksploatacji przecież okazuje się że można poprawić jakiś algorytm ewentualnie poprawić jakieś błędy. Ale jakoś o tym nie słyszałem może też za słabo słucham :) Rozumiem że to nie smartfon ale tak z ciekawości pytam czy ktoś o czymś takim słyszał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może taki prawdziwy serwisant Panasonica ( nie autoryzowany instalator) ma możliwość zaktualizowania firmware podłączając się do płyty głównej , ale chyba nie sądzisz , że będą jeździć i aktualizować to wszystkim....

Moduł CZ-TAW1 ma możliwość akualizowania siebie , ale raczej nie programowania płyty głównej pompy ciepła.

 

Tak przy okazji , podobno w najnowszych pompach generacji H w sterowniku są nowe funkcje ( takie jak w wersji J , czyli np Smart DHW , ) , czy ktoś to może potwierdzić ?

A jeśli tak , to przeciaż możnaby je również zaktualizować w starszych, ale nikt tego nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powtórka z rozrywki dzisiaj wyskoczyło minus 16 i ponowne problemy prawdopodobnie z zaworem czterodrogowym.

Przypominam pompa przez 30 min po defroscie pomalu wchodzi na 65hz przez caly ten czas produkuje prawie tyle co pobiera ledwo co grzeje wode w układzie c.o

Po godzinie wmiare juz sensownie chodzi powiedzmy ze produkuje dwa razy tyle co pobiera.

Po kolejnym defroscie znowu to samo.

I tak jak ostatnio temperatura wzrosla do minus 9st i po defroscie pompa juz poszla jak nowa czyli w 4-5min po starcie juz 54hz i produkcja na poziomie 4,2kw moment i temperatura w o iegu osiagnieta i modulacja w dół.

Ręce opadają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix,

a czy ten problem pojawia się kiedy PC stała i rusza przy niskich temp ,czy pojawia się podczas pracy w niskich temp ?

Pytam , bo może ten zawór "przymarza" i jeśli instalator lub serwis Pansa zleje Twój problem-to może trzeba będzie w niskich temp dłużej pędzić PC.

Pzdr

 

PS

U mnie kilka wiorst dalej było dzisiaj nad ranem -13st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix,

a czy ten problem pojawia się kiedy PC stała i rusza przy niskich temp ,czy pojawia się podczas pracy w niskich temp ?

Pytam , bo może ten zawór "przymarza" i jeśli instalator lub serwis Pansa zleje Twój problem-to może trzeba będzie w niskich temp dłużej pędzić PC.

Pzdr

 

PS

U mnie kilka wiorst dalej było dzisiaj nad ranem -13st

 

Za pierwszym razem pompa chodzila normalnie iles tam godzin i miala defrosty i dopiero jak zaliczyla defrost chyba przy minus 12 to tak sie dzialo i mogla sobie chodzic tak caly dzien i nic nie pomagalo zadne zabiegi nawet rady panasa zeby kilkukrotnie pod rzad wymusic defrosty w celu rozruszania zaworu dopiero jak sie zrobilo tez ok.minus 9 to piścilo .

Teraz akurat stala iles godzin .

Ale przymarzanie wykluczam bo miedzy minus 12 a minus 9st to różnicy nie ma zeby cos odmarzlo a ilus godzinna praca tez nie powoduje zadnego rozmrozenia dopiero lekkie ocieplenie.

Zreszta tam nie ma co przymarzac bo tam ani grama wodg nie może być.

Jutro rano dzwonie do instalatora niech przyjezdza sprawdzac tylko znajac zycie przyjedzie jak juz bedzie cieplej i wszystko będzie ok.

 

Dziwne to jest bo jakby cos bylo z podawaniem napiecia na cewkę zaworu to tez kurcze nie bylo by róznicy czy minus 12 czy 9 chyba ze jest jakies za slabe i cewka nie ma sily dociagnac go od jakiejs temperatury bo wzrastaja jakies sily tarcia albo sprezyna sie robi twardsza albo maleje sprawnosc tej cewki .

Nie mam pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix-a może sprawdź te styki od tego zaworka +wtyczka z drugiej strony kabla.Może byle jak zarobione i coś z tym jest nie halo ?

 

Na tyle co mogłem to popatrzyłem w cewce kable są oryginalnie zalane bez wtyczki a na plyte główną ładna wtyczka siedzi normalnie na zatrzask niby wszystko ok.

Poruszalem moze cos pomoże ;)

Dzisiaj bedzie okazja chyba sprawdzic bo sloneczko bylo i teraz dosyc szybko cisnie temperatura juz minus 9

 

Gadalem z instalatorem jutro bedzie jeszcze gadal z panasonikiem ale zobaczymy co z tego wyjdzie podlaczyl by mi clouda zeby poobserwowac parametry ale prawdopodobnie bedzie to ostatni dzien mrozu i nic to nie da.

Moze wymienia na pałę cewkę.

 

Wyglada to tak jakby czesc wytworzonego cisnienia szlo na skraplacz a czesc przez niedomkniety zawór spitalalo spowrotem na parownik.I tak mieli tym czynnikiem w koło.

Pobiera np.1,6 produkuje albo 1,6 albo max 2 wiec cos tam niby odzyskuje z powietrza a reszta to chyba tylko z ciepla sprezarki bo nawet po godzinie takiego mulenia parownik jest idealnie czyściutki.

A jak wreszcie zaskoczy i pójdzie na 4,2kw to po 10min juz widac male szronienie.

Zobaczymy co tam wymysla przez najblizsze dni.

Dziwne że zadnego błedu nie ma .

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dedykacją dla Ciebie, zdjęcia sprzed chwili czyli nalepka z jednostki zewnętrznej i ta sama Mila IV,która ma 3,5kW przy -20st.C ;) Bestia 2,4 pod wiata :D

[ATTACH=CONFIG]452570[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]452571[/ATTACH]

 

 

Ten resorak przed garażem to zabawka czy naprawdę nim jezdzisz? Ten pod wiatą to też w sumie jakaś popierdółka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.

Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :

Tzas 47

Tpowr 45

ale

sprężarka 51Hz

moc pobierana 3kW

moc oddawana 2,6kW

przepływ 14,8l/min

 

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...

Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.

Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?

Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz się naprawde juz nudny z tym 3,5kw i tcapem na to nie musisz w jazdym miejscu forum o tym krzyczeć jak TomaszB o swoich tezach.

Wpisz sobie w stopkę i tyle.

 

Szkoda tylko ze nie jestes w stanie zajarzyć ile tysiecy takich pomp jest montowanych i w 90 procentach sa dobierane wg zalecen producentów do temperatury biwalentnej w danej strefie klimatycznej.

I wszystcy z tych tysiacy uzytkowników normalnie funkcjonuja nikt sie nie żali nie zaglada na jakies forum itp.

 

Bardzo tez mi sie nie podoba jak sie z jakąś wyższościa odnosisz do ludzi którzy maja mniejsze domki lub sugerujesz że sa brudasami bk o to Ci chodziło pisząc o myciu na miskach majac baniaki 200l .

Moze nie wiesz ze taki baniak moze byc podgrzany kilka razy??

I zapewniam Cie ze jednostki allinone nie sa projektowane dla kawalerów

 

To jest po prostu bajerant . A poza tym to lubi robić. Chłop z jajami i poprawnym mysleniem jak zaklada źrodło ciepla do własnego domu i mysli na sam początek o piecu elektrycznym 9kW zamiast 4kW czy tam ( 3,5kW jak taki jest) BO przy zapotrzebowaniu 3,5kW Po co myslał o piecu 9kW? Myslal o takim bo takie jest jego obciążenie budynku a nie żadne 3,5kW A po kiego grzyba mu PC T -Cap9kW? Po takiego samego jak i piec elektryczny. Bo tyle potrzebuje

Więcej nie ma co drążyć tematu. Ma T Cap 9kW bo tyle potrzebuje. Nikt z olejem w głowie nie przepłaca 10k za mocniejszą PC niż jest mu potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie jest to problem gazu bo

Po starcie pompy przez 10 min wbija sie na 65hz przy poborze 1,4kw produkcja 0 -0,5kw

Przez nastepne 10min wyrownuje sie produkcja 1,4- pobór 1,4 dalej 65hz

Potem nastepuje bardzo powolny wzrost produkcji i gdzies po godzinie juz zapitala na prawie maksa dla niej przy minus 15 juz daje po 4,4-4,6kw przy poborze ok.1,6

No i tak chodzi juz prawidlowo do nastepnego defrostu.

Defrost tez prawidlowy.

Po defroscie historia na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@codix, w serwisówce jednak masz napisane ,że defrost mode 2 jest w jednowentylatorowej wersji H ( a o dziwo w wersji J już o tym nic nie ma wspomniane) .Jest tam jakiś wykres , i jest też napisane ,że to może trwać max 30 min...

Może spróbuj tuż przed defrostem ogrzać trochę rurkę od pomiaru temp zewn , albo po prostu posłuchaj , czy faktycznie nie ma różnic jak się defrost zaczyna i trwa.

 

Na tych wykresach z tego co widze to zasadnicza roznica to włąśnie zachowanie zaworu czterodrogowego.

 

Może coś w tym jest.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.

Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :

Tzas 47

Tpowr 45

ale

sprężarka 51Hz

moc pobierana 3kW

moc oddawana 2,6kW

przepływ 14,8l/min

 

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...

Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.

Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?

Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

 

Nie to ,że radził , co najwyżej mówił ,żeby spróbować. ;)

Trzebaby znać charakterystki tego wmiennika , bo to pewnie od tego zależy , przy jakich przepływach i roznicach temperatur on ma najlepszą wydajność.

U mnie obnizenie delty coś dało , ale nie mozna porównywać mojej anhydrydowej podłogówki z systemem z wymiennikiem.

ja wszystkiego tez nie przewidzę , z góry sorry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.

Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :

Tzas 47

Tpowr 45

ale

sprężarka 51Hz

moc pobierana 3kW

moc oddawana 2,6kW

przepływ 14,8l/min

 

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...

Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.

Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?

Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

 

No podczas normalnej pracy nie moze miec produkcji nizszej od pobieranej.

Chyba ze zaraz po starcie albo w któryms etapie defrostu itp.

Lub podczas pracy grzalki 3kw a z powodu oszukiwania czujników wtedy pokazuje albo mniej nieraz wiecej ale tu chodzi niby sprezarka na 51hz wiec 3kw poboru to napewno nie grzalka.

 

Niech poobserwuje parametry po defroscie.

Normalnie po wykonaniu defrostu i starcie do grzania to ma byc 5minut i juz pompa ma pracowac tak jak powinna czyli produkcja minimim dwa razy wieksza niz pobór.

Tak jest u mnie jak sie "odetka" przy minus 10st moment po starcie i juz zapitala prawie z maksymalna produkcja a jak sie przytka przy tych minus 12 to to samo jej godzine zajmuje zamiast 5min.

I tak po kazdym defroscie(i chyba tez po zatrzymaniu pompy i wystartowaniu od nowa ale nie bede sprawdzal bo juz monus 15 to jak zacykla to niech chodzi chociaz do defrostu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@codix, w serwisówce jednak masz napisane ,że defrost mode 2 jest w jednowentylatorowej wersji H ( a o dziwo w wersji J już o tym nic nie ma wspomniane) .Jest tam jakiś wykres , i jest też napisane ,że to może trwać max 30 min...

Może spróbuj tuż przed defrostem ogrzać trochę rurkę od pomiaru temp zewn , albo po prostu posłuchaj , czy faktycznie nie ma różnic jak się defrost zaczyna i trwa.

 

Na tych wykresach z tego co widze to zasadnicza roznica to włąśnie zachowanie zaworu czterodrogowego.

 

Może coś w tym jest.

 

Defrost u mnie za kazdym razem prawidlowy ok.4minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, z sensu Twojej wypowiedzi można było to wywnioskować ;)

moderowano

 

Ja szczyce się tym, że COP mam np.1,2 ale za to zużywam na ogrzewanie 1500kWh,które to kosztuje mnie 400zl :D Nie zmierzam zgłaszać skargi do Panasa, że dużo płacę za ogrzewanie, pomimo, że mam 9kW na 3,5kW :D

 

Ale są ludzie i są idoci :D

 

Głupota goni głupotę -Chodzi o wpisy .Weź myśl co piszesz.

-Cop -1,2

-zapotrzebowanie 1400kWh/rok bo tak piszesz? Jak by przy tym zapotrzebowaniu cop był =3,5 lub 4 to na pograniczu jest opłacalność zakupu PC. Choć wątpię by ktoś kupował PC na 4,5MWh zapotrzebowania /rok

-przy tym co ty piszesz ( BZDURY) zapotrzebowanie 1400kWh i cop1,2???????????????????????????????????

Co ty wypisujesz?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

1400x 1,2=1680kWh/rok?????????????????????????????????????????????????????????????????????? I PC KUPUJESZ?????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu-Twoje rady czy sugestie nie są z czapy czy przypadkowe:yes:

Rzeczywiście mniejsza delta podnosi prędkość obiegu ,ale wychodzi z tego ,że także Hz sprężary. Kiedy jesienią dałem dT na 1K to zobaczyłem to wyraźnie-dlatego zmniejszyłem na 3K. Przy małych mrozach wydawało się ok ,ale przy obecnych poniżej 10 jest podobnie.

Wymiennik to Promag 110kW (moc dla dużych przepływów)-więc powinno być ok.Obiegówka wtórna to Wilo 25/1-6 więc też nie słabizna.

 

Codix-jutro podjadę na obserwacje w terenie tego klamota,dzięki za rady.

 

Na grzejnikach jest na pewno większa dT-pomierzę i ustawię o ok 2K mniej na PC (czyli PC 5-6K ,a kalafiory 8-9K)

Grzałka wyłączona w sterowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix-coś mnie tknęło i zadzwoniłem do kuzynki.

Pół godziny temu było u nas -12st i takie parametry na jej 9kW T-capie mono :

Tzas 47

Tpowr 45

ale

sprężarka 51Hz

moc pobierana 3kW

moc oddawana 2,6kW

przepływ 14,8l/min

 

DT CO ustawiona na 3K, w domu ciepło...Tylko te parametry mnie gryzą...

Tam jest wymiennik płytowy i glikol na pierwotnym (100% grzejniki)-oczywiście będzie tam jakaś strata.Ogólnie kiedy porównuję moje i jej zużycie , to ma nawet trochę niżej ode mnie.

Zastanawiam się tylko po jaki grzyb piłuje się ta sprężarka jeśli zadane parametry zostały osiągnięte tj KG+dT ?

Generalnie to modulacja obiegówki dużo problemów tu robi...Migu radził ustawiać na niskiej dT ,żeby przepływ był duży-trochę był ,ale częściej pracowała na wyższych częstotliwościach.Więc zmniejszyłem na 3K-jutro zmienię na 5 lub 6K

 

Bobrow co do delty to ostatnio troche sie bawilem.

I u mnie to wyglada mniejwiecej tak .

Jak delta duza np.15K to pompa startuje ostro szybko dobija do zadanej potem orzebija o stopien j moduluje sprezarke a obiegowka od samego poczatku i caly czas chodzi na minimalnym przeplywie 9,7l/min.

Jak ustawie gdzies na 7K to sprezarka zachowuje sie tak samo a obiegowka po starcie przez kilka minut chodzi na 10l/min potem wbija sie na jakoes 15-16l/min i tak chodzi jak dojdzie do zadanej to najpierw moduluje obiegowke potem sprezarke az w koncu zejdzie do tych 9,7l/min

Jak delta 5st to juz dluzej dochodzi do zadanej bo mimo ze startuje ostro i obiegowka startuje trz na kilka minut na 9,7l to zaraz sie wkreca na 20kilka litrow na minute i goni niezle ta wode jak juz dojdzie do zadanej to najpierw stopniowo zwalnia obiegowke potem sprezarke itd.

Jak ustawisz mala delte np.2st czy 3st to startuje tez ostro i duzy przeplyw ponad 20l i tegk przeplywu nie moduluje caly czas go takiego utrzymuje nawet jak dojdzie do zadanej .

Sprezarke moduluje wyedy jak przebije zadana dopiero gdzies o 1,5stopnia i zjezdza stopniowo ze sprezarka ale dlugo utrzymuje ja zanim znowu zmoduluje musi chyba wlasnie z 1,5st przekroczyc a obiegowka caly czas zasuwa bez zwalniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...