Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ok, a teraz powiedz mi, czy gdyby dom był pasywny powierzchnia 500mkw zapotrzebowanie 5kW, podłogówka rozłożona gęsto, poszło jakieś 4000m rury.

To też można podpiąć na tylko tej pompce wbudowanej w pompę ciepła?

 

Tak.

Jeśli zaprojektujesz i wykonasz instalację o minimalnych oporach przepływu ( np. rury dobiegowe i rozdzielacze 1 1/4 cala, pętle nie dłuższe niż 60 m, brak szeregu zaworów strefowych, odpowiedni filtr, itp ).

Najpierw, a nie na koniec trzeba to starannie policzyć. Rzadko któremu instalatorowi się chce.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Jeśli zaprojektujesz i wykonasz instalację o minimalnych oporach przepływu ( np. rury dobiegowe i rozdzielacze 1 1/4 cala, pętle nie dłuższe niż 60 m, brak szeregu zaworów strefowych, odpowiedni filtr, itp ).

Najpierw, a nie na koniec trzeba to starannie policzyć. Rzadko któremu instalatorowi się chce.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Widzę że się nie dogadamy, 4000m rury to 400litrów wody, a Ty chcesz to pchać pompką 70Wat i jeszcze ma[moderowano] 1,5m3/h

 

To jak by Fiata 126p podczepić wagon kolejowy i powiedzieć że pojedzie 90km/h bo są tylko opory toczenia i powietrza a nie ma pod górkę.

 

Tu nie ma co liczyć tylko użyć trochę wyobraźni.

 

 

 

schizo85 piszesz że takich sytacji jest 80-90%, ale niestety znacznie więcej.

 

Tylko ludziska żałuję dać sprzęgło, pompkę i trochę roboty, bo wtedy jest drożej i instalator nie jest już tak atrakcyjny cenowo.

Wiem to z własnego przypadku, ja staram się do większości instalacji dawać sprzegło, i dodatkową pompkę.

A czasem przegram z kimś cenowo kto robi to po kosztach bez tych elementów i jest tańszy.

Ale potem są problemy, bo jak ktoś kombinuje jak najtaniej, a nie porównuje sobie projektów moich i konkurencji to potem ma takie problemy jak koledzy powyżej....

 

Założyłem na prawdę sporo takich pomp i wiem jaka jest różnica z i bez.

A nie ma nic gorszego niż zimno w mrozy a pompa działa tylko na 60% mocy.....

Edytowane przez finlandia
słownictwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy sytuację extremalną:

 

Dom 120mkw zapotrzebowanie 5kW, Pompa T-CAP 9kW

 

Jak delta będzie na pompie 5st. to sprężarka nie przyśpieszy.

A jeżeli będzie delta 5st. a przepływ 0,5m3/h to mocy pompa nam odda 2,79kW,a dom potrzebuje 5kW.

 

Takiej sytuacji nie ma co zakładać, bo Panasonic ma też coś takiego jak czujnik przepływu i poniżej pewnych wartości po prostu się odstawi i wywali błąd. Nie pamiętam teraz z głowy jakie to wartości, ale jest to do sprawdzenia i na 100% nie jest to 0,5m3/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej sytuacji nie ma co zakładać, bo Panasonic ma też coś takiego jak czujnik przepływu i poniżej pewnych wartości po prostu się odstawi i wywali błąd. Nie pamiętam teraz z głowy jakie to wartości, ale jest to do sprawdzenia i na 100% nie jest to 0,5m3/h...

 

Ten czujnik jest made in Germany, jest mega czuły i jak woda prawie "kapie" to on wykazuje przepływ.

Poważnie,

Tak samo jest z czujnikiem niskiego ciśnienia - chłodniczego, miałem kiedyś w instalacji na ssaniu 0,25BAR a ona jeszcze nie wyrzuciła niskiego ciśnienia, cholera wie może dopiero na Vacum wywala :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czujnik jest made in Germany, jest mega czuły i jak woda prawie "kapie" to on wykazuje przepływ.

Poważnie,

Tak samo jest z czujnikiem niskiego ciśnienia - chłodniczego, miałem kiedyś w instalacji na ssaniu 0,25BAR a ona jeszcze nie wyrzuciła niskiego ciśnienia, cholera wie może dopiero na Vacum wywala :-)

 

Głupoty opowiadasz. U mnie na początku kilka razy wwalało ten błąd tylko z powodu zapowietrzonej instalacji, więc rzekłbym, że jest raczej dość czuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz mnie zabiłeś. stwierdziles ze czujnik jest czuly bo zadzialal. super badanie.

a czujnik widzi przeplyw nawet 0,25m3/h. poszukaj zanim glupoty ! bedziesz wypisywał.

 

Nie wiesz - nie mądruj się.

Zarówno w mojej PC jak i u Map78 czujnik wyłącza pompę gdy przepływ spada poniżej 18l/min

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pompa T-CAP 9kW

 

Jak delta będzie na pompie 5st. to sprężarka nie przyśpieszy...

Czyli potwierdzasz to, co wcześniej napisał mkm silesia.

Jeśli prawdą jest, że te modele zachowują się tak jak podajecie, to wychodzi na to, że np. T-CAP 9kW dla przepływu przez skraplacz poniżej 1,55m3/h, nigdy nie osiągnie nominalnej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy

chyba należy pomysleć o ciepłomierzu z pomiarem przepływu - mi się udało kupić taki na Allegro za 400 PLN .

Obliczenia instalacji są bardzo ważne , natomiast zawsze jest możliwość popełnienia błędu lub wystąpienie jakiejś anomalii. W moim przypadku przy inwestycji ok 30 000 pln i przy naturalnie większym zużyciu w stosunku do podłogowej -nie mogłem dobie pozwolić na nieefektywne wyregulowanie instalacji .

Popatrzmy na koszty - przecież koszt ciepłomierza nawet 1000pln jest niewielka częścią kosztu całej instalacji , nie mówiąc jeszcze o zwiększonych kosztach eksploatacji.

Może to moje skrzywienie , że jestem "techniczny"-naprawdę długo ćwiczyłem dtr T-capa , aby go optymalnie wdrożyć , pozwoliło mi uniknąć kilku bolesnych błędów

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

………..

 

Tu nie ma co liczyć tylko użyć trochę wyobraźni.

 

Tak się składa, że tej ostatniej to Ci zabrakło, a o liczeniu raczej pojęcia nie masz.

O praktyce już nie będę mówił.

sumaryczna ilość rury nie ma nie wiele wspólnego z oporami.

Jak ktoś sam sobie wymyśla i podaje tak irracjonalny przykład jak jak dom pasywny 400m2 5kw i 4km "gęstej podłogówki", to raczej nie bardzo ma pojęcie o czym pisze. Takie budynki potrzebują kilkunastu wat/m2 … ach, szkoda zresztą pisać

 

Co do czujnika w Panasonicach - na oczy go chyba nie widziałeś. On nic nie mierzy i w ogóle nie jest czuły. Te info o kapaniu wody??? Bzdury

to zwykły mechaniczny switchflow. W starszych modelach był zupełnie prymitywny, wyskalowany na ok. 17l/min, a w nowszych nieco dokładniejszy bodajże 10l/min. Takie wiosełko na sprężynce z kontaktami. Jak płynie woda to się odchyla i daje styk.

(no chyba, że coś się w ostatnich miesiącach zmieniło w konfiguracji tych pomp, to proszę mnie poprawić)

Daikin stosował je w Althermach do 2011 roku.

od 2012 są już elektroniczne mierniki (nie czujniki) przepływu i ciepłomierz.

 

co do przepływów - pomiar wartości ma sens tylko jak jest do czegoś wykorzystany i w Althermach jest wykorzystany do płynnej modulacji przepływu na pompie obiegowej od kilku do 40 l/min.

Wszelkie dysputy o optymalnych przepływach, dodatkowych pompkach, deltach, modulacji, buforach itd. są już dawno rozwiązane o ile sterujemy zarówno mocą grzewczą pompy jak i przepływem czynnika przez wymiennik.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze odnośnie zużycia energii w modelu F z buforem/sprzęgłem

poniżej wykres wydajności i prędkości pompy wodnej w t-cap model F (7 biegowa pompa)

moce biegów pompy.jpg

 

w moim przypadku odczytałem moc pompy na 5 biegu z przepływu tj 90W/1850 l/min , dla biegu 3 (w dokumentacji znalazłem fabryczne ustawienie to 4 , a nie jak wcześniej sądziłem 3 ) wyszło 65W/1640 l/min .Różnica nie duża w stosunku do godzinowego zużycia PC. Druga pompa ma 22W max mocy .W przypadku max pracy pomp mam 112W .

Zadanie pompy w PC jest uzyskać max COP (nawet dla małej mocy) , zadaniem drugiej pompy rozprowadzić ciepło po domu. Jeśli zmniejszałem prędkość drugiej pompy , to miałem wolniejsze nagrzanie pomieszczeń z max możliwym COP. Zwiększenie prędkości na pompie wtórnej daje mi max wykorzystanie powierzchni grzewczej grzejników oraz szybszy komfort cieplny.

W/ w przykład pokazuje tylko jak ważną rolę może mieć sprzęgło hydrauliczne , szczególnie kiedy PC wymaga dużego przepływu -a system grzewczy danego domu już nie.

 

to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/ w przykład pokazuje tylko jak ważną rolę może mieć sprzęgło hydrauliczne , szczególnie kiedy PC wymaga dużego przepływu -a system grzewczy danego domu już nie.

 

Tylko teraz przydałoby się policzyć o ile ten bufor sprzęgło poprawia ten COP i wtedy wyjdzie na ile i czy ta inwestycja jest opłacalna. Licząc dla typowego w miarę energooszczędnego domu wychodzi mi że SCOP wyższy o 0,1 to około 30zł zysku rocznego, a jakoś nie chcę mi się wierzyć żeby posiadanie sprzęgła/bufora powodowała wzrost SCOP o 0,5. Spójrz na wyniki kolegi asaselllo - ma 300m2 podłogówki, nie ma bufora i ociąga SCOP>4. Na prawdę uważasz, że zainwestowanie 1500zł w bufor kiedykolwiek by mu się zwróciło:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że tej ostatniej to Ci zabrakło, a o liczeniu raczej pojęcia nie masz.

O praktyce już nie będę mówił.

sumaryczna ilość rury nie ma nie wiele wspólnego z oporami.

Jak ktoś sam sobie wymyśla i podaje tak irracjonalny przykład jak jak dom pasywny 400m2 5kw i 4km "gęstej podłogówki", to raczej nie bardzo ma pojęcie o czym pisze. Takie budynki potrzebują kilkunastu wat/m2 … ach, szkoda zresztą pisać

 

Co do czujnika w Panasonicach - na oczy go chyba nie widziałeś. On nic nie mierzy i w ogóle nie jest czuły. Te info o kapaniu wody??? Bzdury

to zwykły mechaniczny switchflow. W starszych modelach był zupełnie prymitywny, wyskalowany na ok. 17l/min, a w nowszych nieco dokładniejszy bodajże 10l/min. .

 

Obrzucać to Ty lubisz bałaganem wyssanym z Palca.

 

Poszedłem i wyciągnąłem z magazynu nowego T-CAP 16kW

a tu z czujnika:

czujnik16kW.jpg

 

Mam jeszcze SDC 9kW ale już nie będę wyciągał bo mi się nie chce przez tą głupotę w sobotę robić.

I dla wg. instrukcji Panasonic 5kW minimalny przepływ to 5L/min!!!! a to jest kur.... KAPANIE!!!

i teraz tak dla

12kW i delty 5st. przepłwy optymalny 2,15m3/h minimalny 19L/min

9kW i delty 5st. przepływ optymalny 1,612m3/h minimalny 10L/min

7kW i delty 5st. przepływ optymalny 1,254m3/h minimalny 10L/min

 

obieg.JPG

minimum.JPG

 

Co do doświadczenia to średnio 1-2 Panasy na miesiąc zakładam, a innych pomp od ch.....

I nie ucz mnie o tym jak wygląda czujnik przepływu bo innego typu mam na mgazynie jakieś 15 sztuk.

 

Jeszcze jakieś pytania odnośnie przepływu?

 

A dla Ciebie polecam:

http://sankom.pl/online/sankom/kkt/kan/pl/opory/

http://pl.kan-therm.com/download/poradniki.html

trochę naprawdę przydatnej wiedzy.

 

 

Proszę nie podważać mojego doświadczenia, oraz posiadanej wiedzy. NA pewno nie będę przyjmował takich uwag od osób które mają kurde. krzesełko w swojej kotłowni, siedzą przy pompie, liczą starty i patrzą w licznik. I takie mają hobby. To jest moja praca już ładnych Parę lat i swoje widziałem i trochę wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map

tak jak pisałem - najważniejsza jest sprawność PC.

W moim przypadku przepływ na 1-2 biegu , to COP był mniejszy o 1,5! To przepaść .

Można policzyć szybko oddawana moc

P=Qx1,163xdt

jeśli będziesz miał mniejszy przepływ , to i moc ci tak wyjdzie

Trzeba oczywiście trzymać się parametrów znamionowych - jeśli dla 9 kW wymagany przepływ to 1,5m3/h , to trzeba taki uzyskać

.Jestem tylko amatorem/ użytkownikiem i staram się zrozumieć urządzenie , które eksploatuje .

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map

tak jak pisałem - najważniejsza jest sprawność PC.

W moim przypadku przepływ na 1-2 biegu , to COP był mniejszy o 1,5! To przepaść .

Można policzyć szybko oddawana moc

P=Qx1,163xdt

jeśli będziesz miał mniejszy przepływ , to i moc ci tak wyjdzie

Trzeba oczywiście trzymać się parametrów znamionowych - jeśli dla 9 kW wymagany przepływ to 1,5m3/h , to trzeba taki uzyskać

.Jestem tylko amatorem/ użytkownikiem i staram się zrozumieć urządzenie , które eksploatuje .

Pzdr

 

Wzór rozpisany

P - moc

Q - przepłwy w m3/h

dt - delta wejście wyjście skraplacza

1,163 - stała wartość dla H2O, nie dotyczy glikolu, alkoholu itd.

Edytowane przez DomPrzyKalinowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając perypetie związane z niskimi temperaturami zewnętrznymi i wydajnością grzewczą PC, to zakładając że PC jest sprawna - ustawił bym wydajność pompy wodnej na niższym biegu kiedy jest niezbyt zimno , natomiast poniżej pewnego progu temperatur np w okresie grudzień-luty podniósł bym prędkość .

Tylko może się pojawić problem , jeśli ktoś ma cały czas największą prędkość na tej pompie i do tego nie ma zapewnionego znamionowego przepływu

to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DomPrzyKalinowej

Tak...Merytoryczna odpowiedź. Mocna i z klasą. Żeby każdy potencjalny klient wiedział z jakim fachowcem ma do czynienia.

Dzięki mojemu wpisowi przynajmniej pierwszy raz w życiu miałeś okazję zobaczyć czujnik przepływu z PC, bo inaczej byś na ten magazyn nie leciał.

To teraz jeszcze przeczytaj dokładnie co jest na tej karteczce ze zdjęcia i zrób jeszcze jedno zdjęcie całego tego czujnika, żeby inni też mogli zobaczyć jak wygląda i czy to jest to o czym pisałem. Zrozumiesz wtedy jak on działa.

A jak dla ciebie mega czułość to jest 5l/min i to jest kapanie, to nie podejmuję wyzwania.

 

I jeszcze tak samo merytorycznie odnieś się do tego domu pasywnego z 4 km rury, który podawaleś w przykładzie.

Niektórzy planują tutaj budowę takich domów, więc na pewno będą zainteresowani taką instalacją i jej optymalizacją przez Ciebie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...