Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Oki codix Dzięki- trochę sram w gacie by to sprawdzić bo -14*C . A jak coś pokićkam to dopiero by było.

Powiedz jeszcze czy wystarczy mi w ustaw. instala. aktywna funkcja ( temp zał grzałki przy tam -15 ) bo z tego co piszesz to powinna świecić na głłównym że jest aktywna . A jak ją PC załączy ( wspomaga się ) to bedzie podświetlona z automatu . Tak?

U mnie nie ma jej na wyświetlaczu --czyli nie jest aktywna. Tak?

 

Tak jak sie nie swieci to nie jest aktywna.

Musisz jeszcze dac w menu" grzalka pokojowa "na aktywna czy wlaczona czy na tak juz tam nie pamietam jak jest opisane napewno szukaj grzalka pokojowa.

Tych strzalek sie nie bój nic nie mozna popaprac to tylko menu informacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat siedzę ;)

Będziesz robił jakis monitoring pompy typu domoticz itp.

Znasz sie na tym trochę?

 

W domu odpaliłem Raspberry Pi3b z Domoticzem , mam na tym kilka sterowań i odczytów na moim starym T-capie (np zdalne z tel on/off CO ,układ anty taktujący) +kilka funkcji domowych (bramy,cyrkulacja i takie tam).

Czy się znam ? Jako tako-temat zacząłem trawić w maju.Tu na forum jest fajny gość Isom-okazało się ,że jest Wielkim Mistrzem Domoticza (Smartny dom ,ten sam nick).Zgadałem się z nim i wyjaśnił mi łopatologicznie co i jak.Do tego oczywiście internet i np samouczki z przykładami.

Ogólnie fajna sprawa-polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sie nie swieci to nie jest aktywna.

Musisz jeszcze dac w menu" grzalka pokojowa "na aktywna czy wlaczona czy na tak juz tam nie pamietam jak jest opisane napewno szukaj grzalka pokojowa.

Tych strzalek sie nie bój nic nie mozna popaprac to tylko menu informacyjne

 

Cholera już dawno myślałem o grzalce pokojowej lecz wydawało mi się że ta grzałka ( POKOJOWA ) włącza sie ją jak PC jest popsuta. Czyli że to nie jest grzalka wspomagająca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie (wg ściągi Miga)

 

8.Temperatura docelowa( wyliczona z krzywej grzania ,lub aktualnie ustawiona , jeśli krzywa nie jest używana) / temperatura wyjścia wody z pompy

 

9. Temperatura wody za skraplaczem (wymiennikiem) a przed grzałkami / Temperatura wejścia wody do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera już dawno myślałem o grzalce pokojowej lecz wydawało mi się że ta grzałka ( POKOJOWA ) włącza sie ją jak PC jest popsuta. Czyli że to nie jest grzalka wspomagająca

 

No ogolnie to wszystko to samo .

Musisz miec wlaczona ta grzalke pokojowa to pozwoli na wspmaganie w niskich temperaturach czy tez dezynfekcje czy wlaczenie na panelu grzalek podczas awari czy jakbys zapragnoł pogrzac sobie grzalkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie (wg ściągi Miga)

 

8.Temperatura docelowa( wyliczona z krzywej grzania ,lub aktualnie ustawiona , jeśli krzywa nie jest używana) / temperatura wyjścia wody z pompy

 

9. Temperatura wody za skraplaczem (wymiennikiem) a przed grzałkami / Temperatura wejścia wody do pompy

 

bobow ale temp wyjścia z PC jak i wejścia mam na panelu w menu SPRAWDZENIE SYSTEMU jak również COP ( no ten z PC) produkcje jak i pobór kW i kWh

obecny ,dzienny mies. roczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ogolnie to wszystko to samo .

Musisz miec wlaczona ta grzalke pokojowa to pozwoli na wspmaganie w niskich temperaturach czy tez dezynfekcje czy wlaczenie na panelu grzalek podczas awari czy jakbys zapragnoł pogrzac sobie grzalkami ;)

 

Kurde znów zafiksowałem bo jak chciałem dezynfercję to podawaliście zapodać ( tak zapodałem ) grzałka zbiornika wew. i ikonka dla grzałki z kranem sie zaświeciła lecz lipa dezynfekcja nie poszła . Cholera ta PC ma 1 szt. grzałke która wykorzystuje do różnych celów? Ba tak to widzę A w ustawieniach jest

-grzalka pokojowa

-grzałka zbiornika

- grzałka wspomagająca

-wymus pracę grzałki

Czyłi wlączam grzałkę jedna jedyną która jest w PC i przypisuję jej funkcję gdzie ma pracować? Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu odpaliłem Raspberry Pi3b z Domoticzem , mam na tym kilka sterowań i odczytów na moim starym T-capie (np zdalne z tel on/off CO ,układ anty taktujący) +kilka funkcji domowych (bramy,cyrkulacja i takie tam).

Czy się znam ? Jako tako-temat zacząłem trawić w maju.Tu na forum jest fajny gość Isom-okazało się ,że jest Wielkim Mistrzem Domoticza (Smartny dom ,ten sam nick).Zgadałem się z nim i wyjaśnił mi łopatologicznie co i jak.Do tego oczywiście internet i np samouczki z przykładami.

Ogólnie fajna sprawa-polecam.

 

Pytam pod kątem przyszlosci jakbym jednak zaszalal i kupil ten ciepłomierz (niewiem jakie sa róznice w cenach w zaleznosci od cieplomierza bez komunikacji a wersji z komunikacjią)ale jak by nie bylo duzej doplaty to co lepiej wziąsc m-bus czy rs485modbus.

Niestety nie ogarniam zabardzo tych domoticzów itp.ale moze kiedys jakbym do tego przysiadl to moze cos by z tego wyszlo ale raczej za cienki jestem ;)

Podoba mi sie domoticz+influx db+ grafana tylko kurcze to znowu inwestycje w malinę dysk ssd czujniki i jeszcze inne pierdoly jeszcze zeby byla pewnosc ze dam rade albo zeby mi ktos to ogarnął a tak chyba sie skonczy na rozważaniach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oks. A po kiego mi to wiedzieć? Jaka temp na skraplaczu.? Do czego to jest potrzebne? Tak aby wiedzieć? czy ta temp z czymś się wiaze?

 

W tych PC często są mocno rozjechane kalibracje temp-są tu dwa warianty błędów :

-kalibracja czujników out/in CO w PC , ustawia się na obiegówce bez sprężarki aby miały takie wskazanie

-kalibracja w/w czujników względem tych ukrytych.

Głownie zakłamuje odczyty ciepłomierza-np możesz sobie przekalibrować o -2K czujnik powrotu i będziesz miał kosmiczne copy i moce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde znów zafiksowałem bo jak chciałem dezynfercję to podawaliście zapodać ( tak zapodałem ) grzałka zbiornika wew. i ikonka dla grzałki z kranem sie zaświeciła lecz lipa dezynfekcja nie poszła . Cholera ta PC ma 1 szt. grzałke która wykorzystuje do różnych celów? Ba tak to widzę A w ustawieniach jest

-grzalka pokojowa

-grzałka zbiornika

- grzałka wspomagająca

-wymus pracę grzałki

Czyłi wlączam grzałkę jedna jedyną która jest w PC i przypisuję jej funkcję gdzie ma pracować? Tak?

 

No gtzalka jest jedna do wszystkiego.

Teraz mi zasiales z ta dezynfekcja to nie wiem czy musi byc do tego wlaczona tez ta pokojowa (bo mam to powylaczane wszystko i nie pamietam juz dobrze) ale byc moze tak jak Ci nie poszlo wtedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam pod kątem przyszlosci jakbym jednak zaszalal i kupil ten ciepłomierz (niewiem jakie sa róznice w cenach w zaleznosci od cieplomierza bez komunikacji a wersji z komunikacjią)ale jak by nie bylo duzej doplaty to co lepiej wziąsc m-bus czy rs485modbus.

Niestety nie ogarniam zabardzo tych domoticzów itp.ale moze kiedys jakbym do tego przysiadl to moze cos by z tego wyszlo ale raczej za cienki jestem ;)

Podoba mi sie domoticz+influx db+ grafana tylko kurcze to znowu inwestycje w malinę dysk ssd czujniki i jeszcze inne pierdoly jeszcze zeby byla pewnosc ze dam rade albo zeby mi ktos to ogarnął a tak chyba sie skonczy na rozważaniach ;)

 

Dlaczego nie dasz rady ? Ja nie piszę skryptów -korzystam z gotowców lub jeśli coś trzeba napisać , to układam w "puzzlach" (blocky).

RS485 rozgryzłem osobiście -kupiłem na aliexpres podlicznik i wszystko bangla.

Na Smartym domu ludzie dużo pomagają ,ja też to co wiem i mam udostępnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze myślę jak tu poradzić sobie z T-capem i dT.

Może tak :

-ustawię dT=2K

-przekalibruję Tpowrotu na -2K

Wtedy PC będzie dążyć do delty na wyższych obrotach-ale fizyczna delta będzie większa od zadanej...

Oczywiście wskazania ciepłomierza będą do kitu , ale układ powinien bardziej optymalnie pracować...

I jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych PC często są mocno rozjechane kalibracje temp-są tu dwa warianty błędów :

-kalibracja czujników out/in CO w PC , ustawia się na obiegówce bez sprężarki aby miały takie wskazanie

-kalibracja w/w czujników względem tych ukrytych.

Głownie zakłamuje odczyty ciepłomierza-np możesz sobie przekalibrować o -2K czujnik powrotu i będziesz miał kosmiczne copy i moce

 

bobrow Co zauważyłem właśnie teraz przy -14 czy tam -10 mamy buforki i przy 0* czy tam na + temp to temp wyjścia z PC a tej co na CO to róznica ok.2*

Lecz nie w każdych warunkach bo mp. przy 0* i delcie 9 ta różnica dochodzi do 4* przy delcie 6, lub 7 do 3* przy delcie 5 = 1,5 =2*

A tak jak jest teraz -14 delta 5 to śmiga mi 1=1 czyli 45*z PC i na CO też 45*

Po za tym na temp+ (+5 czy +7* ) zużycie kWh przez PC a podlicznik to ( jak u mnie ) 20,87% ( zaniża PC) jeżeli jest tak jak teraz -14* to róznica PC a podlicznik to 3kWh ( zaobserwowanie przy poprzednich mrozach) Jak PC na dobę przy (-16*) -do ( -18*) pokazala 60kWh to podlicznik 63kWh Tak że wraz ze spadkiem temp PC ( moja ) zaniża tyko 3kWh do wskazań z PC. A przy +7 już prawie 21%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8**

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gtzalka jest jedna do wszystkiego.

Teraz mi zasiales z ta dezynfekcja to nie wiem czy musi byc do tego wlaczona tez ta pokojowa (bo mam to powylaczane wszystko i nie pamietam juz dobrze) ale byc moze tak jak Ci nie poszlo wtedy

 

Moim zdaniem pokojowa to pokojowa. Choc PC ma 1 szt. to jak zapodaję dezynfekcję to sterowanie ( płyta głowna ) powinna włączyć dezynfekcję i już I tak było bo zapodałem grzałka wewnętrzna i pojawiła się na panelu grzałka z kranem a pokojowa była wyłączona Zapodałem grzałka zbiornika na (wł) czas wygrzewania lecz nie było mnie w domu bo wystartować chciała lecz wywaliła błąd grzałki ( nie sprawdzałem ) a szkoda o tej dezynfekcji gadać bo jest ciężko tak wytłumaczyć . Bedę z nią walczył do skutku -to opiszę .

Bardziej mnie interesuje wspomożenie CO bo jak nie wiem jak to zapodać --to wiadomo jak mrozy to galoty pełne bo nie wiadomo jak pomóc PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pokojowa to pokojowa. Choc PC ma 1 szt. to jak zapodaję dezynfekcję to sterowanie ( płyta głowna ) powinna włączyć dezynfekcję i już I tak było bo zapodałem grzałka wewnętrzna i pojawiła się na panelu grzałka z kranem a pokojowa była wyłączona Zapodałem grzałka zbiornika na (wł) czas wygrzewania lecz nie było mnie w domu bo wystartować chciała lecz wywaliła błąd grzałki ( nie sprawdzałem ) a szkoda o tej dezynfekcji gadać bo jest ciężko tak wytłumaczyć . Bedę z nią walczył do skutku -to opiszę .

Bardziej mnie interesuje wspomożenie CO bo jak nie wiem jak to zapodać --to wiadomo jak mrozy to galoty pełne bo nie wiadomo jak pomóc PC

Pokojowa to ta do wspomagania CO dziwnie się nazywa ale tak jest. Jak ustawisz na tak to będzie aktywna na wyswietlaczu ale nie będzie uruchomiona. W tcapie niestety nie da się ustawić za wiele parametrów do niej więc standardowo jeżeli będzie aktywowana to uruchomi się kiedy tmp będzie taka jak zadana do włączenia grzalki 40 min musi nie dać rady dogrzac i różnica między zadana a produkowana 8 stopni co w praktyce raczej nie pozwala włączyć się grzalce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...