Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Pokojowa to ta do wspomagania CO dziwnie się nazywa ale tak jest. Jak ustawisz na tak to będzie aktywna na wyswietlaczu ale nie będzie uruchomiona. W tcapie niestety nie da się ustawić za wiele parametrów do niej więc standardowo jeżeli będzie aktywowana to uruchomi się kiedy tmp będzie taka jak zadana do włączenia grzalki 40 min musi nie dać rady dogrzac i różnica między zadana a produkowana 8 stopni co w praktyce raczej nie pozwala włączyć się grzalce.

 

Masz rację że nie pozwala bo PC zadaną temp. dobija bez problemu czy to jest 40 czy 48* niezależnie od temp . zewnetrznej. Z racji tego że PC mam od jesieni a temp. tej zimy mamy różne ( -18* ) jak i ( 0*) więc testuję I jak na razie PC radzi sobie Super. Mało prawdopodobne jest aby róznica od zadanej a produkowanej wynosiła w T cap aż 8* rożnicy tak że grzałki się nie załączą. Załączyły by się pewnie jak by było poniżej (-20*)

Napisz jeszcze jak aktywować tą cholerną dezynfekcję? Na dziś raczej nie przykładam się zbytnio do tego ustawiam jak uważam i jak jest zonk to odpuszczam i za tydzień znów i znów Zonk. Pewnie kiedyś trafię . Dużo zamieszania jest z tym co opisywałem wyżej ( nazwy grzałek) Jest 1 szt. tak jak potwierdził i codix lecz trzeba poprawnie jej zapodać cel działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak ustawiałem-a przy pracy np z większym obciążeniem ?

 

No to juz zaleznie od tego co u kogo piszczy w ukladzie c.o

Poz .8 np.37/38 pierwsza to Target temperature czyli zadana lub wynikajaca z krzywej druga to z czujnika na zasilaniu c.o juz za grzalkami

Poz 9 np.38/30 pierwsza to na zasilaniu c.o ale przed grzalkami czyli za wymiennikiem ma pokazywac tyle samo co ta z czujnika za grzalkami ( chyba ze chodza grzałki).

Druga to powrót z c.o do pompy czyli zalezy co tam u kogo wraca.

Czyli np.2x38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciliśmy od kuzyneczki po dłuższej kawie , monobloczek ustawiłem tak :

-dT=2K

-kalibracja Tpowrót -2K

Efekt jest taki ,że obiegówka kręci 32,7l/min ,copy bajka :lol2:

Sprawdziłem jeszcze na szybko temp na wymienniku glikol/woda -różnica ok 1-1,5K więc nie najgorzej.

Będę sprawdzał co parę dni prędkość obiegówki,jeśli rzeczywiście sprężarka PC "patrzy" tylko na zadaną temp-to zawsze będzie obiegówka pędzona na maxa. A jak sprężarka zmoduluje ,to mniejsza moc będzie w układzie i naturalnie powinna się po czasie zwiększać dT.

Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa patrzy na powrót i na zadana delte.

Tylko dla zadanych róznych delt inaczej sie zachowuje.

Ale jak przykladowo ustawisz delte 2K to pompa mniejwiecej bedzie szla tak ze jak np.powrot ma 27st a zadana 36 to pilnuje zawsze powrotu wali obiegówkę wysoko i stara sie utrzymać delte 2K orzekazuje duże moce i teraz jak powrót wzrosnie o stopien to zasilanie podbije o stopien i znowu jak powrót podniesie o stopien to zasilanie o stopien i tak do celu.

Ale jak pompa nie jest za mocna a podlogówka ma dobry odbiór to moze wogóle nie dojsc do zadanej mimo ze bedzie produkowala maksymalna moc dlatego wlasnie ze pilnuje powrotu.

Dopierk jak przebije zadana to zmoduluje najpierw sprezarke a obiegowke dalej trzyma wysoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz delte 15K to od poczatku idzie obiegowka na najnizszych i szybko dobija do zadanej ale to nie z powodu ze nie pilnuje powrotu tylko ze normalnie jak zadana jest 35 st a powrot np.27st to nie ma co pilnowac to podbija zasilanie ale jakbys ustawil zasilanie na np.50st a powrot bylby 27 to tez by pilnowala sie powrotu szybko dobila by do 42st a potem tez jak powrot o stopien to zasilanie i stopien itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem przed chwilą do kuzynki i jest tak

poz 8 46/46

poz 9 47/43

poz 12 33,06

pobór 2,6kW

37 Hz

 

Powinna przekroczyć zadane 46st i wtedy zmniejszyć modulację.

Zastanawiam się czy jednak nie przesadziłem z przekalibrowaniem czujnika-może jednak wystarczyło zostawić dT=2K lub zmniejszyć do 1K ?

Codix -z wczorajszych Twoich postów wywnioskowałem ,że jednak największy wpływ na Hz ma temp wyj wody.Nie jestem pewien czy dobrze kminie ten algorytm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jeszcze jutro po 24h jak to będzie wyglądać.

Jeszcze tak na logikę -jeśli PC będzie pracować z za dużą mocą (Hz) , to po prostu wzrośnie temp wyjścia,a wtedy sprężarka musi zmodulować...

Więc teoretycznie powinna pracować w modulacji wysoko/nisko w zależności od fizycznego odbioru ciepła-dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy taka praca nie jest szkodliwa dla sprężarki w sensie temp powrotu ? Czy jeśli będzie za zafałszowany odczyt temp na wyjściu ,to czy nie będzie problemu np z chłodzeniem sprężarki ?Nie wiem-dumam tak ...

 

Opisz mi może ck chcesz osiagnąć moze będzie łatwiej ;)

Przecież temp.powrotu j tak jest wysoka wiec czym sie martwisz ? Za niska czy za wysoką temp powrotu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz mi może ck chcesz osiagnąć moze będzie łatwiej ;)

Przecież temp.powrotu j tak jest wysoka wiec czym sie martwisz ? Za niska czy za wysoką temp powrotu??

 

Oczywiście ,że za wysoką temp.A cel jest taki : prawie cały czas max wydajność obiegówki przy w miarę normalnej modulacji sprężarki.

Czyli max sprawność przy max niskim zużyciu.

Układ z wymiennikiem ma jednak swoją specyfikę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że za wysoką temp.A cel jest taki : prawie cały czas max wydajność obiegówki przy w miarę normalnej modulacji sprężarki.

Czyli max sprawność przy max niskim zużyciu.

Układ z wymiennikiem ma jednak swoją specyfikę...

 

Tym to raczej sie nie martw .

To monoblok jest? To chodzi Ci o skraplacz czy poprostu masz zalozony jeszcze w domu wymiennik plytowy ?

I miedzy jednostka zewn a tym wymiennikiem plytowym krazy glikol a miedzy wymiennikiem a c.o woda?

Co do chlodzenia sprezarki to tu nie masz sie co obawiac bo zaluzmy ze masz temperature zasilania 45st to do skraplacza dociera gaz troche cieplejszy w skraplaczu nastepuje skroplenie i obnizenie temp.czynnika powiedzmy do 43st ,potem taki czynnik zasuwa do zaworu rozpreznego i tam zostaje rozprezony i znacznie obnizona temp np.do minus 5 (wiec praktycznie ta Twoja temp powrotu nie ma znaczenia) dopiero taki czynnik trafia do parownika gdzie jego temp.jest podniesiona o kilka stopni np.do 2st i to dopiero trafia do sprezarki.

Sprezarka grzeje sie tylko z powodu wymaganej temp.zasilania jaka jej zadales im wyzsza tym do wyzszego cisnienia musi podniesc czynnik zeby sie zagrzal troche bardziej niz zadales .

Bardziej tu moze byc nie ze szkodliwe tylko obnizajace cop mala delta ale nie bede sie tu rozpisywal jak chcesz to na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym to raczej sie nie martw .

To monoblok jest? To chodzi Ci o skraplacz czy poprostu masz zalozony jeszcze w domu wymiennik plytowy ?

I miedzy jednostka zewn a tym wymiennikiem plytowym krazy glikol a miedzy wymiennikiem a c.o woda?

Co do chlodzenia sprezarki to tu nie masz sie co obawiac bo zaluzmy ze masz temperature zasilania 45st to do skraplacza dociera gaz troche cieplejszy w skraplaczu nastepuje skroplenie i obnizenie temp.czynnika powiedzmy do 43st ,potem taki czynnik zasuwa do zaworu rozpreznego i tam zostaje rozprezony i znacznie obnizona temp np.do minus 5 (wiec praktycznie ta Twoja temp powrotu nie ma znaczenia) dopiero taki czynnik trafia do parownika gdzie jego temp.jest podniesiona o kilka stopni np.do 2st i to dopiero trafia do sprezarki.

Sprezarka grzeje sie tylko z powodu wymaganej temp.zasilania jaka jej zadales im wyzsza tym do wyzszego cisnienia musi podniesc czynnik zeby sie zagrzal troche bardziej niz zadales .

Bardziej tu moze byc nie ze szkodliwe tylko obnizajace cop mala delta ale nie bede sie tu rozpisywal jak chcesz to na priv.

 

Założyłem u kuzynki (z jej szwagrem) tego monobloka i tak jest : wymiennik płytowy glikol/woda.

Widzisz dla COP jest równie dobry przepływ jak dT. DT na PC na tym wymienniku (przeciwprądowym) szybko się zmniejsza-po stronie systemu jest trochę większa (ale widocznie).Po prostu wkurza mnie kiedy PC pracuje na 15l/min...Oczywiście w domu jest ciepło-zużycie zbliżone do mojego ...

Czuję jednak ,że to nie jest optymalna praca-trzeba przekazywać max moc z PC dostępną dla danej częstotliwości.Układ powinien max szybko się nagrzewać ,a następnie sobie pykać w sinusoidzie : przekraczam zadaną Twyj-zwalniam obroty , spada Twyj -podnoszę obroty...

Ot , i tak mi się wydaje...

 

PS

Dzięki za "wykładzik" -rzeczywiście nigdy się w to nie zagłębiałem.Jednak będę próbował korzystać z Waszej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem u kuzynki (z jej szwagrem) tego monobloka i tak jest : wymiennik płytowy glikol/woda.

Widzisz dla COP jest równie dobry przepływ jak dT. DT na PC na tym wymienniku (przeciwprądowym) szybko się zmniejsza-po stronie systemu jest trochę większa (ale widocznie).Po prostu wkurza mnie kiedy PC pracuje na 15l/min...Oczywiście w domu jest ciepło-zużycie zbliżone do mojego ...

Czuję jednak ,że to nie jest optymalna praca-trzeba przekazywać max moc z PC dostępną dla danej częstotliwości.Układ powinien max szybko się nagrzewać ,a następnie sobie pykać w sinusoidzie : przekraczam zadaną Twyj-zwalniam obroty , spada Twyj -podnoszę obroty...

Ot , i tak mi się wydaje...

 

PS

Dzięki za "wykładzik" -rzeczywiście nigdy się w to nie zagłębiałem.Jednak będę próbował korzystać z Waszej wiedzy.

 

Według mojej obserwacji sprężarka zaczyna modulować kiedy osiągnie zadaną Tz i dT jednocześnie. Jeśli chodzi o obiegowke to przepływ spada wraz z osiągnięciem dT. Np. kiedy zadaną dT jest 5°C a rzeczywistą 7°C to obiegowka goni 25l/min a gdy dT dojdzie do 4°C to przepływ spada do 13l/min. Gdyby tak się nie działo to pomimo modulacji sprężarki temperatura powrotu dogoniła by zasilanie, ale przedtem pompa by się pewne wyłączyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...