Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Widzę, że niczego się tu nie dowiem, uparliście się przy swoim (bez urazy) albo nie czytacie co piszę cały czas,

"jak podbijam KG ręcznie to reakcja jest natychmiastowa i po 20 minutach jest wyraźnie wyższa temperatura"

i jak to niby ma się do wywodów na temat mocy pompy, produkcji energii, poboru energii itd.?

 

To Ty sie uwaliłes przy jednym i mocy nawet nie chcesz sprawdzac bo akurat wcisles recznie j poszlo a moze jak wciskales recznie to chodzila na 8kw i jeszcze wykrzesala cos a jak chciales harmonogramem to moze chodzila inaczej.

 

Na tabelce ktora pierwsza wrzuciles wynika ze chodzila prawie na 12kw wiec nie podbije temperatury bo nie ma czym chyba ze Cie w konia zrobi i zwolni obiegowke i podbije temp na tloczeniu powiekszy delte niby podbije temp ale i tak bedzie dostarczac ta sama energie a to energia grzejemy dom a nie temperatura.

Z tego pierwszego wykresu co wrzucales to bylo widac najpierw chyba jakis stop byl bo czemu takie skoki na wykresie chodzila normalnie miala na zasilaniu 38 i podeszles podbiles na sterownikh o 5st a ona jakies skoki odwali la z czestotliwoscia w dol pewnie do staniecia itp?? Czy zastopowales zeby wprowadzic zmiany i pusciles ja na nowo??

Zrob porzadny wykres z godziny a nie calego dnia gdzie bedzie szla rowno np.od 20min z temp.zasilania 38st. I bez jakis manewrow typu stop podbij recznie o 5st i zarejestroj po takim podbiciu jeszcze z 40min pracy tylko niech na tym wykresie beda przydatne dane czyli temp.powr i zasil ,przeplyw i,czestotliwosc,i najwazniejsze moc produkowana.

Za bardzo temu smart ufasz .

Sprawdz fizycznie na pompie nie na smarcie czy harmonogram zmienil target temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu podbijając ręcznie KG o 5*C pompa w tych samych warunkach reaguje natychmiast?

http://foto-hosting.pl/img/d3/c3/85/d3c385735843d61c83afcf4dadc0382db3eaaa66.jpeg

 

no ale widać ewidentnie na wykresie że pompa w tych godzinach co chcesz chodzi na maxa, więc nie podbije ci więcej temperatury bo nie ma już mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale widać ewidentnie na wykresie że pompa w tych godzinach co chcesz chodzi na maxa, więc nie podbije ci więcej temperatury bo nie ma już mocy

 

 

Podbiła by gdyby nagle krzywa nie poszła o 3 stopnie w dół (około 5) potem o 1 stopień (około 6) i o kolejny stopień zaraz po 8 co spowodowało jej wyłączenie do prawie 12. Pomiędzy 00 a 5 widać jak temperatura powrotu stale ładnie się podnosi. Całą winę za taki stan rzeczy ponosi wachlowanie krzywą co powoduje nawet wyłącznie pompy na kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszej nocy na zmodyfikowanym harmonogramie rano miałem 46*C na zasilaniu, chyba nie ma sensu dalej drążyć tematu, dziękuję za owocną dyskusję :)

 

plusfoto chciałem podbić temp. w tych godzinach żeby wykorzystać maksymalnie taryfę G12W.

 

Może wiecie jak zmienić godzinę w Service Cloud? nie zgadza się o 1h.

 

http://foto-hosting.pl/img/01/bd/ce/01bdce84ec19ee409f16c83424c6dec594fc1c68.jpeg

Edytowane przez tede80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszej nocy na zmodyfikowanym harmonogramie rano miałem 46*C na zasilaniu, chyba nie ma sensu dalej drążyć tematu, dziękuję za owocną dyskusję :)

 

plusfoto chciałem podbić temp. w tych godzinach żeby wykorzystać maksymalnie taryfę G12W.

 

Może wiecie jak zmienić godzinę w Service Cloud? nie zgadza się o 1h.

 

http://foto-hosting.pl/img/01/bd/ce/01bdce84ec19ee409f16c83424c6dec594fc1c68.jpeg

 

przyjrzyj się wykresowi, co się nagle stało o 4 że tak zaczeła szybko roznąć temperatura, a wcześniej bardzo powoli, masz jakiś termostaty? pozamykały się jakieś pętlę?

p.s. a na pompie masz dobrą godzine ustawioną?

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zastanawiam się jak mógłbym zoptymalizować pracę pompy i zminimalizować zużycie energii elektrycznej.

Najważniejsze informacje:

Mam monobloka 9 kW WH-MXC09H3E5

Mam fotowoltaikę na dachu, jest to pierwszy rok więc nie mam "zmagazynowanej" energii do wykorzystania, ewentualnie udaje mi się zyskać trochę na bieżąco.

Dom 140 m2 + 30 m2 garażu i 250l CWU, ważne nie mam jeszcze podłogówki na piętrze (obecnie 100m2 wylewki do wygrzania) i nie w pełni skończony dom , dużo ciepła ucieka na piętro!

Taryfa G11

W domu nie ma nikogo między 7 a 15.

Obecnie harmonogram mam ustawiony tak:

5:00 grzanie na 22*

11:00 grzanie na 24*

21:00 grzanie na 24* dogrzewanie CWU na 40*

23:00 grzanie 21*

w weekendy praktycznie cały dzień ustawienie na 23*

Zrezygnowałem z opcji wyłącz, termostat pilnuje żeby temperatura w domu nie spadła poniżej 21. Jako termostatu używam sterownika z pompy ciepła.

24* może wydawać się dużo ale to taka temperatura która daje nam komfort przy niezakończonym domu i wymusza dłuższy cykl pracy sprężarki przy mniejszym zładzie niż docelowy. Grzeję od godz. 11 bo mogę konsumować od razu produkcję z PV jeżeli cokolwiek jest.

Zużycie w grudniu: ok. 600 kW w styczniu podobnie (odczyt z licznika). W lutym na pewno będzie wyższe.

Jakieś rady? Warto się bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zastanawiam się jak mógłbym zoptymalizować pracę pompy i zminimalizować zużycie energii elektrycznej.

Najważniejsze informacje:

Mam monobloka 9 kW WH-MXC09H3E5

Mam fotowoltaikę na dachu, jest to pierwszy rok więc nie mam "zmagazynowanej" energii do wykorzystania, ewentualnie udaje mi się zyskać trochę na bieżąco.

Dom 140 m2 + 30 m2 garażu i 250l CWU, ważne nie mam jeszcze podłogówki na piętrze (obecnie 100m2 wylewki do wygrzania) i nie w pełni skończony dom , dużo ciepła ucieka na piętro!

Taryfa G11

W domu nie ma nikogo między 7 a 15.

Obecnie harmonogram mam ustawiony tak:

5:00 grzanie na 22*

11:00 grzanie na 24*

21:00 grzanie na 24* dogrzewanie CWU na 40*

23:00 grzanie 21*

w weekendy praktycznie cały dzień ustawienie na 23*

Zrezygnowałem z opcji wyłącz, termostat pilnuje żeby temperatura w domu nie spadła poniżej 21. Jako termostatu używam sterownika z pompy ciepła.

24* może wydawać się dużo ale to taka temperatura która daje nam komfort przy niezakończonym domu i wymusza dłuższy cykl pracy sprężarki przy mniejszym zładzie niż docelowy. Grzeję od godz. 11 bo mogę konsumować od razu produkcję z PV jeżeli cokolwiek jest.

Zużycie w grudniu: ok. 600 kW w styczniu podobnie (odczyt z licznika). W lutym na pewno będzie wyższe.

Jakieś rady? Warto się bawić?

 

To powiem Ci że mam dom zamieszkaly od 10 lat i myślałem że mam dobrze ocieplony Ale PC pokazała jaki to durszlak i teraz -10 od kilku dni to 50kw na dobę. Ja już wiem że tu nie chodzi żeby optymalizować PC tyljo trzeba w lato ocieplać dodatkowo co spieprzone . A Ty sobie sam odpowiedziałeś. Dom nie skończony więc potrzebuje dużo energi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

Stoję przed wymianą kopciucha na Pompę ciepła p-w i wybór padł na Panasonica T-Cap. Mam jednak dylemat gdyż dla wyliczonego ozc na stronie ciepłowłasciwie.pl na poziomie 10,5-11 kW nie wiem czy lepszy będzie T-cap 9 kW czy 12 kW ? Proszę o pomoc w doborze pompy o odpowiedniej mocy ?

Obie pc w wersji 3-faz.

 

Sprawa dotyczy domu z lat 80, w całości na grzejnikach, przyzwoicie ocieplonego, aktualnie grzanego kopciuchem 24 kW. Po modernizacji miejsce kopciucha zajmie PC + zasobnik CWU 300L z dodatkową solarną wężownicą.

W odwodzie będzie również zapasowe źródło ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego o mocy 20 kW, które w zamyśle ma się załączać zamiast PC przy temp zewnętrznych ponizej -7 st C. A to dlatego bo sprawność PC i związane z tym COPy przy grzejnikach w temperaturach poniżej -7 stC będą już słabe i ekonomiczniejsze chyba będzie wtedy grzanie gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9kW T-CAP to ograniczona programowo pompa 12kW (cały osprzęt identyczny , co najwyżej różnią się grzałkami).Więc lepsza będzie 12kW ,bo będzie miała szansę w ujemnych temperaturach wytworzyć więcej mocy , jeśli będzie potrzeba , a w okresach przejsciowych będą się identycznie modulować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

Stoję przed wymianą kopciucha na Pompę ciepła p-w i wybór padł na Panasonica T-Cap. Mam jednak dylemat gdyż dla wyliczonego ozc na stronie ciepłowłasciwie.pl na poziomie 10,5-11 kW nie wiem czy lepszy będzie T-cap 9 kW czy 12 kW ? Proszę o pomoc w doborze pompy o odpowiedniej mocy ?

Obie pc w wersji 3-faz.

 

Sprawa dotyczy domu z lat 80, w całości na grzejnikach, przyzwoicie ocieplonego, aktualnie grzanego kopciuchem 24 kW. Po modernizacji miejsce kopciucha zajmie PC + zasobnik CWU 300L z dodatkową solarną wężownicą.

W odwodzie będzie również zapasowe źródło ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego o mocy 20 kW, które w zamyśle ma się załączać zamiast PC przy temp zewnętrznych ponizej -7 st C. A to dlatego bo sprawność PC i związane z tym COPy przy grzejnikach w temperaturach poniżej -7 stC będą już słabe i ekonomiczniejsze chyba będzie wtedy grzanie gazem.

Chyba jest to jednoznaczne, potrzebujesz 11kW a myślisz o 9kW ?

Oczywiście, że 12kW.

 

Edit:

Zauważyłem, że masz gaz ziemny.

Zatem nie wiem nad czym się zastanawiasz.

Koszt ogrzewania gazem wyniesie Cię tyle co koszt ogrzewania pompą ciepła z grzejnikami,jak nie mniej.

Zatem w jakim celu chcesz wyrzucić 40tys zł na pompe ?

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest to jednoznaczne, potrzebujesz 11kW a myślisz o 9kW ?

Oczywiście, że 12kW.

 

Edit:

Zauważyłem, że masz gaz ziemny.

Zatem nie wiem nad czym się zastanawiasz.

Koszt ogrzewania gazem wyniesie Cię tyle co koszt ogrzewania pompą ciepła z grzejnikami,jak nie mniej.

Zatem w jakim celu chcesz wyrzucić 40tys zł na pompe ?

 

Po bydgosku można odpowiedzieć : "Bo tak"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest to jednoznaczne, potrzebujesz 11kW a myślisz o 9kW ?

Oczywiście, że 12kW.

 

Edit:

Zauważyłem, że masz gaz ziemny.

Zatem nie wiem nad czym się zastanawiasz.

Koszt ogrzewania gazem wyniesie Cię tyle co koszt ogrzewania pompą ciepła z grzejnikami,jak nie mniej.

Zatem w jakim celu chcesz wyrzucić 40tys zł na pompe ?

 

Po I: bo mam też fotowoltaikę, z nadprodukcją więc będzie taniej.

Po II: bo dostanę dofinansowanie z Czystego Powietrza więc będzie taniej

Po III: Bo gaz i prąd może zdrożeć, więc będę wtedy grzać czym będzie taniej ;)

 

No tak, ale wg ozc budynek ma potrzebować 11 kW przy -20 stC, a ile mocy będzie potrzebował przy - 5, -10 stC ?. Czy 12kw nie będzie wtedy taktować i nie bedzie za duża?

Układ CO ma być spięty z kotłem gazowym za pomocą bufora 200L na zasilaniu, tworząc sprzęgło pojemnościowe. Pompy obiegowe mają być za buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po I: bo mam też fotowoltaikę, z nadprodukcją więc będzie taniej.

Po II: bo dostanę dofinansowanie z Czystego Powietrza więc będzie taniej

Po III: Bo gaz i prąd może zdrożeć, więc będę wtedy grzać czym będzie taniej ;)

 

No tak, ale wg ozc budynek ma potrzebować 11 kW przy -20 stC, a ile mocy będzie potrzebował przy - 5, -10 stC ?. Czy 12kw nie będzie wtedy taktować i nie bedzie za duża?

Układ CO ma być spięty z kotłem gazowym za pomocą bufora 200L na zasilaniu, tworząc sprzęgło pojemnościowe. Pompy obiegowe mają być za buforem.

 

Jak bufor to raczej na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK już jednemu w tamtym roku złożyłem propozycję. mogę i tobie.

Założysz mi te koszowe jak i PC --określimy tego ustrojstwa moc Ja za to zapłacę . Lecz przygotuję umowę od strony prawnej i zapiszemy parę punktów .

W przypadku gdy np ta pompa nie da COP =5 lub kosz nie będzie miał odpowiedniej mocy to odpowiednie odszkodowanie zapłacisz. PASUJE?

 

Nie ma najmniejszego problemu! :) Jednak jest jedno ALE - ja zakładam to tylko znajomym, sąsiadom i generalnie komuś kogo lubię :) Niestety Ty nie jesteś w tej grupie:) Poza tym gdybym coś spierd..ił to sąsiedzi by mnie zjedli a tak jak do tej pory już dwie lokalizacje i każdy zadowolony! :) Zapraszam Cię na kolejną budowę którą realizuję wraz z sąsiadami w Rogulewie tym razem koło Gdyni - obecnie 3 budynku jednorodzinne (będzie prawdopodobnie czwarty) w tym systemie. Adam z kolegą mają firmę i to robią zawodowo - jednak jak grunt mocno zamula to tego nie założą. Ja mam sposób jak to zrobić nawet w najgorszym (w sumie to najlepszym z punktu widzenia energetycznego) gruncie. Jak ktoś zainteresowany zapraszam na priv!

ps. natomiast ktoś tu pytał dlaczego piszę na wątku o PC powietrznych. Piszę dlatego aby Was uświadomić i sprowadzić na właściwą drogę! PC powietrzne to dobre są w Chorwacji a nie w PL Panowie i Panie! No i to tylko na Chorwackim wybrzeżu nad Adriatykiem a nie w górach! :)

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC powietrzne to dobre są w Chorwacji a nie w PL Panowie i Panie! No i to tylko na Chorwackim wybrzeżu nad Adriatykiem a nie w górach! :)

I biedne misie i zielone listki bez wykształcenia łykają takie bzdury :D

Ale szczerze, nie szkoda mi ich bo za głupotę się płaci :D

Targać naiwniaków ile wlezie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...