Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

na to chyba powinien być jakiś wzór do obliczenia.... jeśli mamy do pokonania opór (instalacji) 8 metrów słupa wody , a pompa w PC wyrobi tylko do 6 metrów słupa wody to po dodaniu takiej samej na powrocie (czyli "siła" zsumowanych pomp) jest 12 m/słup wod. ,

 

1 pompa zamiast 1,5 m3/h da 1,1 lub 1,2 m3/h po dodaniu spokojnie powinno dać 1,5

 

To jedno , a drugie

 

jak zatrzymać popę nr 2, na ten czas jak nr 1 zostanie przestawiona na cwu, ?

 

bardzo prosto

podepnij przekaźnik 230VAC pod zawór trójdrożny , a pod jego styk podłącz drugą pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bufor działa na zasadzie sprzęgła to nigdy 2 pompy zamontowane w instalacji nie będą pobierały tyle samo energii co 1 pompa w instalacji bez bufora o ile oczywiście chcemy uzyskać podobną sprawność.

Teraz parę słów o przepływach.

Mam pompę 9kW t-cap z 2012 roku z pompą obiegową o mocy max 190 watt.

Po zamontowaniu robiłem sporo pomiarów, między innymi dotyczących przepływów. Celem było oczywiście uzyskanie najwyższej sprawności.

Pomiary dotyczyły efektywności w zależności od prędkości przepływu wody. Najwyższa sprawność wyszła przy niespełna 1700 l/h. Też się zdziwiłem, że nie przy firmowych 1500 l/h. Szukałem ale nie znalazłem notatek więc postanowiłem to zweryfikować. Sprawdziłem 2h temu na szybko i faktycznie tak jest.

Przy temp -3,1 na zewnątrz pompa na zasilaniu miała 33,5 st. przy przepływie 1689l/h. Pobierała 2,52 kW i wytwarzała 9,61 kWh energii. Zacząłem zmniejszać przepływ. Przy 1512l/h pompa produkowała 9,39 kW przy tej samej pobieranej mocy co wcześniej. Przy 1230l/h pompa wytwarzała 9,25kW ciepła. Co najciekawsze powyżej 1700l/h bardzo powoli spada wydajność pompy. Przy 1872l/h pompa wytwarzała 9,55 kW.

Te robione na szybko pomiary całkowicie odzwierciedliły pomiary sprzed ponad 3 lat, kiedy to pomiary wykonywałem dokładniej i zdecydowanie dłużej.

 

Mój znajomy ma panasonica z buforem na zasadzie sprzęgła. Długo testował i stwierdził, że pompa u ciego pracuje najefektywniej przy przepływie 1650l/h pomiędzy pompą a buforem oraz 1850l/h pomiędzy domem a buforem. Dodam, że pompa u niego pracuje mniej sprawnie niż przewidział to producent o ok.6%. Moja o kilka % lepiej niż dane katalogowe. Być może w tym przypadku różnica wynika z innych czynników niż bufor. Nie da się jednak pominąć faktu, że ktokolwiek do mnie dzwoni i ma pompę panasonica z buforem to jest zaskoczony, że mam taką sprawność pompy. Ci, bez bufora osiągają podobne wyniki do moich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo prosto

podepnij przekaźnik 230VAC pod zawór trójdrożny , a pod jego styk podłącz drugą pompę

 

Panowie to w końcu jak z tym jest ?? Bufor (za 1500zł) czy można alternatywę (za góra 500 zł czyli dodatkową pompkę) aby poprawić przepływy gdy jedna pompka (oryginalna zamontowana w PC) nie daje nominalnych (odpowiednich/zlecanych) przepływów (czyli jak wiemy dla panasa 9kw od1,5-2 m3/h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokuszę się o komentarz, bo troszkę mnie rozbawiłeś;) Otóż Pan Zdzisio i Pan Miecio, którzy robili moją kotłownię na ekogroszek instalowali takie kotłownie zapewne kiedy nas jeszcze na świecie nie było i pewnie zrobili ich setki, co nie przeszkadzało im wpakować mi kotła 25kW i protezy instalacji! To, że ktoś czegoś robi dużo i długo wcale nie znaczy, że robi dobrze. A dla mnie pakowanie bufora dla zasady, bez pomiarów i obliczeń jest tym samym co pakowanie kotła 25kW do domu 150-200m2. Jedno i drugie to szeroko stosowana przez instalatorów praktyka. Ale czy dobra praktyka?

 

PS. Sokoro od kilku lat montujesz przynajmniej po 2 Panasy miesięcznie i innych pomp od ch...:) to już pewnie nazbierała Ci się jakaś liczba zadowolonych klientów. Może któryś by się wypowiedział na Twoja obronę, bo jak na razie to tylko biją z każdej strony;)

 

Przeczytaj, napisałem że też robię bez bufora maluchy, ale tylko jak to się opłaca, nie ma miejsca itd. Jak jest to uzasadnione i wiem że będzie działać.

Jak mam wątpliwości, to wiem że możemy albo na krótko podpiąć układ do podłogówki i sprawdzić jak będzie.

 

Poczytaj, komentarze było kilka osób które mają odemnie PC i pisały że np. Chińczyk działa dobrze.

Co do Panasoników to są to klienci którzy chcą mega prostoty i raczej nie są fascynatami PC bo dla nich to ma po prostu działać.

 

Tak samo jak ludzie już nie piszą że jak to super gdy woda leci z kranu, tak samo niektórzy się nie podniecają że mają ciepło w domu.

Forum muratora odnośnie PC to zlot entuzjastów, którzy lubią tą tematykę a takich w 40 milionowym kraju jest też niewielu.

 

mam FB gdzie możesz sobie zobaczyć niektóre z moich instalacji, mógłbym podać ale pewnie zaraz będzie jakiś ban albo coś, jak chcesz to dam Ci na priv.

Tam są jakieś opinie, polubienia, ale nie o to chodzi. Chodzi o to że nie ma negatywnych opinii od moich klientów.

 

Oferta którą prezentuję nie zawsze jest najtańsza, robimy tak żeby nie mieć zimą telefonów że zimno.

Teraz jak było zimno miałem chyba tylko 4 podjazdy gdzie były problemy, w żadnym z wypadków nie była to wina sprzętu, lub źle dobranej instalacji.

Były to

1. ZIMNO zapchany filtr, zapowietrzona instalacja - dziś

2016-01-09 13.41.34.jpg

2. ZIMNO Pomylona jednostka Panasonic - wysłano mi J.WEW od SXC a agregat SDC - wymiana na koszt panasonic - wyjazd wczoraj

3. ZIMNO brak prądu w gniazdku jak włączyły się grzałki w pompie - 4.01

2016-01-04 19.08.26.jpg

4. ZIMNO brak, ciśnienia, wody, toś sobie zakręcił odpwietrznik - między świętami

 

A wszystkie te telefony zaczęły się od słowa, zimno, ale problemy były nieznaczne(poza wymianą jednostki Panasa), nigdy nie stanąłem przed problemem że popa nie daje rady i teraz trzeba wymienić na inną, bo to jest tragedia, a wiec ten sezon ogólnie bardzo udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bufor działa na zasadzie sprzęgła to nigdy 2 pompy zamontowane w instalacji nie będą pobierały tyle samo energii co 1 pompa w instalacji bez bufora o ile oczywiście chcemy uzyskać podobną sprawność.

Teraz parę słów o przepływach.

Mam pompę 9kW t-cap z 2012 roku z pompą obiegową o mocy max 190 watt.

Po zamontowaniu robiłem sporo pomiarów, między innymi dotyczących przepływów. Celem było oczywiście uzyskanie najwyższej sprawności.

Pomiary dotyczyły efektywności w zależności od prędkości przepływu wody. Najwyższa sprawność wyszła przy niespełna 1700 l/h. Też się zdziwiłem, że nie przy firmowych 1500 l/h. Szukałem ale nie znalazłem notatek więc postanowiłem to zweryfikować. Sprawdziłem 2h temu na szybko i faktycznie tak jest.

Przy temp -3,1 na zewnątrz pompa na zasilaniu miała 33,5 st. przy przepływie 1689l/h. Pobierała 2,52 kW i wytwarzała 9,61 kWh energii. Zacząłem zmniejszać przepływ. Przy 1512l/h pompa produkowała 9,39 kW przy tej samej pobieranej mocy co wcześniej. Przy 1230l/h pompa wytwarzała 9,25kW ciepła. Co najciekawsze powyżej 1700l/h bardzo powoli spada wydajność pompy. Przy 1872l/h pompa wytwarzała 9,55 kW.

Te robione na szybko pomiary całkowicie odzwierciedliły pomiary sprzed ponad 3 lat, kiedy to pomiary wykonywałem dokładniej i zdecydowanie dłużej.

 

Mój znajomy ma panasonica z buforem na zasadzie sprzęgła. Długo testował i stwierdził, że pompa u ciego pracuje najefektywniej przy przepływie 1650l/h pomiędzy pompą a buforem oraz 1850l/h pomiędzy domem a buforem. Dodam, że pompa u niego pracuje mniej sprawnie niż przewidział to producent o ok.6%. Moja o kilka % lepiej niż dane katalogowe. Być może w tym przypadku różnica wynika z innych czynników niż bufor. Nie da się jednak pominąć faktu, że ktokolwiek do mnie dzwoni i ma pompę panasonica z buforem to jest zaskoczony, że mam taką sprawność pompy. Ci, bez bufora osiągają podobne wyniki do moich.

 

to się ma nijak do nowych pomp obiegowych

stare instalacje na grunfosach 8 też mam tak zrobione ponieważ pc nie sterowała obiegowa i nie było zwiększenia przepływu na odszranianie

jeżeli ktoś ma tak zrobioną starą instalację i na obiegu wtórnym ma pompę nie w klasie A to to moze być przyczyna wysokiego poboru energii i w konsekwencji niższego cop - dodatkowo może tez mieć obieg pierwotny ustawiony niepotrzebnie na wyższy bieg a opory małe bo tylko wymiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za pompy , jakie instalacje, jak wpięte , ?

 

Pompy ciepła panasonica 9kW t-cap. Pompy obiegowe nie wiem jakiego producenta, musiałbym zadzwonić. Wpięte na zasilaniu zaraz za wyjściem z pompy ciepła. Instalacje tylko podłogówki. W jednym przypadku za długie pętle, w drugim i za długie i co 20 cm. Dodatkowo za małe przekroje idące do rozdzielaczy.

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty przeciw

- cena 1500zł (ułamek kosztów c.o.)

- dwie pompy obiegowe (zwykle pobierają tyle samo energii bo opory do pokonania podzielone są na obie,czasami suma pobranej enegii przy zastosowaniu na obiegu wtórny pompy w klasie A mniejsza niż "kręcenie" firmówki P na max)

Argumenty za

- pompy obiegowe pracują na średnim zakresie wydajności - jak zalecają wszyscy producenci pomp obieg.

- mniejsze zużycie mech. b. drogiej firmowej pompy P - nie można zastosować zamiennika (modele F - we wcześniejszych można)

- pc w procesie odszranianai może zwiększyć wydajność (przepływ) pompy obiegoiwej - jak to ma w firmowym programie

- zład wody do odszraniania i "zimnego startu" podłogówki (zbyt niskie skraplanie jest szkodliwe dla spr.)

-i najważniejsze w większości instalacji pompa obiegowa jest "za mała" aby obsłużyć dwa piętra podłogówki

 

Polecam także wpisy na temat kolegi który ma opomiarkowaną inst. z buforem.

 

I w nowych modelach H jest przewidziany czujnik temp. bufora - przypadek?

 

P.S. ten bufor to tak naprawdę ok 100l. sprzęgło w dodatku nie jest grzany "wyżej" niż ustawiona krzywa dla instalacji - więc "bufor" nie do końca bardziej sprzęgło

 

A jednak czasem się z Tobą zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój buforek / sprzęgło ma 35 ltr i na znamionowym przepływie nie ma różnicy temperatur z PC i na wtórnej pompie ( dobrze ociepliłem )

Przy przełączeniu na CWU , pompa wtórna oddaje jeszcze ciepło do CO , aż schłodzi się w nim woda i mały sterowniczej ja wyłączy .

Dodam jeszcze , że COP katalogowy mam spełnimy - a w niższych temperaturach mam lepsze parametry o ok 5-10% od katalogu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój buforek / sprzęgło ma 35 ltr i na znamionowym przepływie nie ma różnicy temperatur z PC i na wtórnej pompie ( dobrze ociepliłem )

Przy przełączeniu na CWU , pompa wtórna oddaje jeszcze ciepło do CO , aż schłodzi się w nim woda i mały sterowniczej ja wyłączy .

Dodam jeszcze , że COP katalogowy mam spełnimy - a w niższych temperaturach mam lepsze parametry o ok 5-10% od katalogu .

 

a możesz wrzucić fotkę tego i jak to podpięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde może to jest rozwiązanie ,, może ktoś już tak ma i wrzuci foto jak zrobione , ja bufora nie chce , wiem że będą na nim straty temperaturowe (oC wlot i wylot ) ale też chce mieć odpowiednie przepływy (parter i piętro podłogówka) i być tu mądry...

 

Szeregowo łączy się pompy aby podnieść ciśnienie... Wzrost przepływu będzie zależał od charakterystyki instalacji. W praktyce w przemyśle unika się takich sytuacji - ze względu na możliwe zjawiska nie pożądane. Może prowadzić to do tego, że jedna pompa napędza drugą... Gdybym musiał to łączyłbym szeregowo tylko takie same pompy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeregowo łączy się pompy aby podnieść ciśnienie... Wzrost przepływu będzie zależał od charakterystyki instalacji. W praktyce w przemyśle unika się takich sytuacji - ze względu na możliwe zjawiska nie pożądane. Może prowadzić to do tego, że jedna pompa napędza drugą... Gdybym musiał to łączyłbym szeregowo tylko takie same pompy...

 

W konsekwencji H20 w modelu F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej instalacji cieszyło by mnie gdyby wyskoczył błąd. Gorzej jak któraś pompka pierdolnie wcześniej ;)

Zresztą chyba w instrukcji montażu jest nawet ostrzeżenie przed takim montażem...

 

i po co było pisać oskarżą że straszysz a tak jakby jakiś głupio mądry sam się przekonał byłoby wiarygodne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żartobliwie odnośnie łączenia dwóch pomp.

Klient miał jedną OHI/OBI 240W, ale okazało się że nie dawała rady(pompa 36kW) 12120185_920808851337148_131976019399918423_o.jpg

Dołożył drugą i podpiął jak na obrazku.

Ale problem był inny, wyjścia w pompie 5/4, wejścia w buforze 6/4 a pod niebieską otuliną PEX 25......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żartobliwie odnośnie łączenia dwóch pomp.

Klient miał jedną OHI/OBI 240W, ale okazało się że nie dawała rady(pompa 36kW) [ATTACH=CONFIG]342808[/ATTACH]

Dołożył drugą i podpiął jak na obrazku.

Ale problem był inny, wyjścia w pompie 5/4, wejścia w buforze 6/4 a pod niebieską otuliną PEX 25......

 

25 jest mylące wew fi chyba 18 a kształtki 15 albo mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toomm

proszę bardzo :

 

przed montażem

IMG_1363.jpg

 

są trzy podwójne przyłącza 1" :

-PC

-obwód wtórny

-obwód wymiennika do pieca węglowego

 

są jeszcze dodatkowe przyłącza 0,5" :

-do spustu wody na dole

-u góry zawór bezpieczeństwa + odpowietrznik

 

 

 

poniżej moc przy ok -7/-8

 

IMG_2295.jpg

 

teraz mam przepływ 1950 l/h- to jest tak ,że kiedy woda jest cieplejsza ("rzadsza") przepływ wzrasta , przy temp ok 30st przepływ jest bliski 1850l/h

 

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toomm

proszę bardzo :

 

przed montażem

[ATTACH=CONFIG]342811[/ATTACH]

 

są trzy podwójne przyłącza 1" :

-PC

-obwód wtórny

-obwód wymiennika do pieca węglowego

 

są jeszcze dodatkowe przyłącza 0,5" :

-do spustu wody na dole

-u góry zawór bezpieczeństwa + odpowietrznik

 

 

 

poniżej moc przy ok -7/-8

 

[ATTACH=CONFIG]342812[/ATTACH]

 

teraz mam przepływ 1950 l/h- to jest tak ,że kiedy woda jest cieplejsza ("rzadsza") przepływ wzrasta , przy temp ok 30st przepływ jest bliski 1850l/h

 

hej

 

Ciepłomierz jest 3/4" to też trochę tłumi, fabrycznie wyjście z pompy jest 5/4....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...