Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A PC przy starym? No tak wygląda na filmie czyli zasila ten stary .bo chyba przewody gazowe nie idą na drugą stronę drogi ?

Z drugiej strony to zapewne sąsiada dom a ty tylko cykąłęś fotkę. Dlaczego tak sądzę?---po filmie- tu jest za duży bałagan widać jakieś walające się rupiecie w kadrze i ta podstawa pod PC. Niechlujnie zrobione. Za duży kontrast a i drewno na posesji wiele mówi.

PS> Te filmiki to dobrodziejstwo lecz działa w dwie strony ha ha . Intuicja mnie nie zawiodła od samego początku. Twój filmik tak by nie było że zmyślam co mi niektórzy wypominają

Pewnie zaraz zniknie ten filmik a czas zatrze ślady.

 

:rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna się wyłączyć, moja J się wyłącza. Spróbuj obniżyć temperaturę zasilania wynikającą z krzywej kompensacji przy dodatniej temperaturze zewnętrznej.

 

Przecież jest krterium wyłączania , i pompa włączy się , jak przez 3 min temperatura wody wyjściowej będzie wyższa o 3 stopnie od ustawionej docelowej ( a ta albo się stawia ,albo wynika z krzywej grzewczej). Więc pompa znalazła sobie optymalny punkt pracy w której np utrzymuje temp. wyjsciową o 1 -2 stopnie powyżej docelowej i dostarcza akurat tyle energii ,co dom odbiera. Na pewno się kiedyś wyłączy ( jak się jeszcze ociepli :) ). A jak nie to korekta krzywej ,albo jej przesunięcie o 2-3 w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim ustawieniu u mnie też by pracowała tygodniami. Bo co niby ją miało by wyłączyć? Ja zapodałem harmonogram

 

Wyłączyć ją może wzrost temp. na zew., który w przypadku krzywej obniży temp. zasilania.

W moim przypadku kiedy dzisiaj w nocy było -2st., temp. powrotu zasiilania wzrosła do 29st.

Teraz kiedy na zew. jest 6st. pompa się już wyłączyła, gdzyż temp. powrotu praktycznie zrównała się z temp. zasilania.

 

Przy okazji zaobserwowałem jedną rzecz:

- jeśli pompa zostanie wyłączona przez krzywą, pompa obiegowa pracując 10.5l/min spowoduje dużo mniejsz spadek temp. powrotu niż w przypadku kiedy pompę wyłącze harmonogramem przy pracy pompki obiegowej 0.12l/min

Edytowane przez Swq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyć ją może wzrost temp. na zew., który w przypadku krzywej obniży temp. zasilania.

W moim przypadku kiedy dzisiaj w nocy było -2st., temp. powrotu zasiilania wzrosła do 29st.

Teraz kiedy na zew. jest 6st. pompa się już wyłączyła, gdzyż temp. powrotu praktycznie zrównała się z temp. zasilania.

 

Przy okazji zaobserwowałem jedną rzecz:

- jeśli pompa zostanie wyłączona przez krzywą, pompa obiegowa pracując 10.5l/min spowoduje dużo mniejsz spadek temp. powrotu niż w przypadku kiedy pompę wyłącze harmonogramem przy pracy pompki obiegowej 0.12l/min

 

Te 0,12l/min to jest błąd odczytu przez pompę obiegówka wtedy nie pracuje,woda Ci poprostu stygnie w jednostce wewnetrznej

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda.

Może bywalcy jeszcze coś podpowiedza.

Po sprawdzeniu różnych ustawień w tej chwili w moim odczuciu ( przynajmniej u mnie ) najlepszą z najprostszych metod sterowania PC to wysoka krzywa np 15/30 -15/35 i termostat zewnetrzny w jednym miejscu w domu z mała histereza np 0,5

 

Mam salusa bezprzewodowego.

 

Plusy

- PC po włączeniu pracuje na wysokich obrotach potem modeluje ale nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność

- nie przegrzewam domu i domowników

- nie muszę zmieniać harmonogramu

- oszczędniejsza praca

- Defrost na wodzie z obiegu

- gdy nie pracuje wyłącza pompki obiegowe

- łatwo wysterowac droga i tania taryfę

 

Minusy

- szczególnie gdy cieplej na dworzu, temperatura w domu spada powoli i podłogi na koniec postoju PC już mogą być chłodniejsze

- woda w obiegu się wychładza ale nigdy po włączeniu pompek na początku pracy nie spadła poniżej 16-16 ( monoblok)

- koszt około 200 pln

 

Jestem ciekaw waszych opinii.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda.

Może bywalcy jeszcze coś podpowiedza.

Po sprawdzeniu różnych ustawień w tej chwili w moim odczuciu ( przynajmniej u mnie ) najlepszą z najprostszych metod sterowania PC to wysoka krzywa np 15/30 -15/35 i termostat zewnetrzny w jednym miejscu w domu z mała histereza np 0,5

 

Mam salusa bezprzewodowego.

 

Plusy

- PC po włączeniu pracuje na wysokich obrotach potem modeluje ale nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność

- nie przegrzewam domu i domowników

- nie muszę zmieniać harmonogramu

- oszczędniejsza praca

- Defrost na wodzie z obiegu

- gdy nie pracuje wyłącza pompki obiegowe

- łatwo wysterowac droga i tania taryfę

 

Minusy

- szczególnie gdy cieplej na dworzu, temperatura w domu spada powoli i podłogi na koniec postoju PC już mogą być chłodniejsze

- woda w obiegu się wychładza ale nigdy po włączeniu pompek na początku pracy nie spadła poniżej 16-16 ( monoblok)

- koszt około 200 pln

 

Jestem ciekaw waszych opinii.

Pozdrawiam

Po 8 latach,taryfie G11 i G12W,kombinacjach na początku z KG,sterownikiem i jego brakiem mam podobne odczucia ;)

Z tym, że docelowo mam KG 32/15 i 35/-15 oraz nie mam sterownika pokojowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda.

Może bywalcy jeszcze coś podpowiedza.

Po sprawdzeniu różnych ustawień w tej chwili w moim odczuciu ( przynajmniej u mnie ) najlepszą z najprostszych metod sterowania PC to wysoka krzywa np 15/30 -15/35 i termostat zewnetrzny w jednym miejscu w domu z mała histereza np 0,5

 

Mam salusa bezprzewodowego.

 

Plusy

- PC po włączeniu pracuje na wysokich obrotach potem modeluje ale nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność

- nie przegrzewam domu i domowników

- nie muszę zmieniać harmonogramu

- oszczędniejsza praca

- Defrost na wodzie z obiegu

- gdy nie pracuje wyłącza pompki obiegowe

- łatwo wysterowac droga i tania taryfę

 

Minusy

- szczególnie gdy cieplej na dworzu, temperatura w domu spada powoli i podłogi na koniec postoju PC już mogą być chłodniejsze

- woda w obiegu się wychładza ale nigdy po włączeniu pompek na początku pracy nie spadła poniżej 16-16 ( monoblok)

- koszt około 200 pln

 

Jestem ciekaw waszych opinii.

Pozdrawiam

 

A ja jestem ciekaw dlaczego sądzisz, że:

"nie schodzi nigdy nisko z Hz - co pozwala jej osiągnąć wyższa sprawność"

"oszczędniejsza praca "

 

Z resztą się raczej zgadzam. Choć dla mnie wygodniejsza jest ciągłą praca.

 

Tyko ten defrost na wodzie z obiegu, jaką masz pompę?

 

Przy okazji obliczyłem Twoją KG.

slimakfoto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie.

Szczególnie interesujące są 2 wykresy .

Można je wyszukać w Google.

Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia .

Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji.

Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się.

I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20.

Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie.

Szczególnie interesujące są 2 wykresy .

Można je wyszukać w Google.

Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia .

Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji.

Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się.

I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20.

Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.

 

Tutaj możesz mieć rację. Też to obserwuje, że pompa chodzi na 20 HZ pobiera niby 0,6 kw i ma cop 5 :) Czyli produkuje 3 KW energii co nie jest możliwe np przy tych tmp do odebrania przez dom. Z drugiej strony cop pewnie kiepski ale pobór prądu też niski wiec piernik z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę informacji o sprawności można znaleść w internecie.

Szczególnie interesujące są 2 wykresy .

Można je wyszukać w Google.

Raczej wszystkie wskazują, że sprężarka w pompach ciepła Max sprawności ma od 50-70 % obciążenia .

Miałaby to potwierdzenie w sposobie doboru pomp ciepła - w szczytowym momencie powinna wspomagać się grzałka aby podczas większości sezonu miała lepsza sprawność - chodziła na wyższym obciążeniu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość poboru prądu w PC to sprężarka to pracując na najmniejszej modulacji reszta instalacji może pobierać drugie tyle prądu co obniża cop całej instalacji.

Niestety nie ma takich wykresów dla sprezarki panasonica. Ale obserwując teraz jej prace widzę, że raczej pokrywa to się.

I nie można do końca sugerować się odczytami poboru na sterowniku gdy Hz są koło 20.

Im mniejsza modulacja tym większy błąd odczytu.

 

Dziękuję za odpowiedź.

 

"Szczególnie interesujące są 2 wykresy ." Możesz udostępnić?

 

Zastanawiam się jak określić obciążenie.

 

Czy możemy przyjąć, że np. dla 100HZ - 100% obciążenia i odpowiednio dla 20HZ - 20%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj możesz mieć rację. Też to obserwuje, że pompa chodzi na 20 HZ pobiera niby 0,6 kw i ma cop 5 :) Czyli produkuje 3 KW energii co nie jest możliwe np przy tych tmp do odebrania przez dom. Z drugiej strony cop pewnie kiepski ale pobór prądu też niski wiec piernik z tym.

 

Też wydaje mi się, że ta różnica w sprawności nie jest na tyle istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoranie ogrodu ? Jaki czynnik roboczy ? Ponoć (znajomi tak mają) najlepszy jest LPG, wymiana czynnika kosztuje

 

Standardowo glikol etylenowy lub propylenowy. Poza tym jakiego ogrodu jak dopiero budowa rusza i wtedy się inwestuje w pompy ciepła. Instalacja tego z grzejnikami w starej nie ocieplonej chałupie i tak nie ma sensu więc słucham jakichś sensownych argumentów za pompą powietrzną bo te tutaj problemy które macie non-stop z dolnym źródłem czyli defrosty to jakiś chory film po prostu:) Chyba, że tylko pompy Panasonica są tak skopane i praktycznie chyba już bym wolał grzałkę niż taką pompę :)

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...