Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ależ jaki kaganiec? Kilka koszowych nie zajmuje dużo miejsca w ziemi a jak wkopiesz porządnie poziomy to w czym Ci przeszkadza?? Jak masz działkę z domkiem to chyba nie prowadzisz tam uprawy przemysłowej drewna do tartaków?? :) No chyba, że Twoje zdjęcie profilowe to jest Twoja działka koło chałupy no to wtedy zwracam honor :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jaki kaganiec? Kilka koszowych nie zajmuje dużo miejsca w ziemi

Według jednego z wykonawców (tu na forum) ok 50-60% powierzchni poziomego. Sporo.

 

a jak wkopiesz porządnie poziomy to w czym Ci przeszkadza??

Co to znaczy porządnie, jakbym już miał to bym wkopał tak jak wszyscy użytkownicy piszący o tym na forum, czyli 1,5-1,8 mppt.

 

Jak masz działkę z domkiem to chyba nie prowadzisz tam uprawy przemysłowej drewna do tartaków?? :) No chyba, że Twoje zdjęcie profilowe to jest Twoja działka koło chałupy no to wtedy zwracam honor :)

Moje zdjęcie profilowe to stan docelowy.

Ktoś inny może by chciał wszystko wykostkować, też podobno nie można.

I parę innych ograniczeń też wykonawcy takiego DZ podają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według jednego z wykonawców (tu na forum) ok 50-60% powierzchni poziomego. Sporo.

 

 

Co to znaczy porządnie, jakbym już miał to bym wkopał tak jak wszyscy użytkownicy piszący o tym na forum, czyli 1,5-1,8 mppt.

 

 

Moje zdjęcie profilowe to stan docelowy.

Ktoś inny może by chciał wszystko wykostkować, też podobno nie można.

I parę innych ograniczeń też wykonawcy takiego DZ podają.

 

Kosze wkopujesz w siatce co 4m czyli 6 koszy masz zajęte 32m2 raptem więc nie wiem o czym mówisz?? Mówię nie o jakichś tam mikrokoszyczkach ale porządnym rozwiązaniu XXL czyli 5m spirala phi 0,5m pionowa zakopana 2m ppt. Co do poziomego ja miałem zakopany nawet na 3m ppt i spisywał się znakomicie - fakt, że były tam wysoko wody gruntowe ale sama głębokość zimą też daje plusa. Powiem więcej. Ja jestem zwolennikiem rozwiązania hybrydowego - czyli PC gruntówka na zimę i jak się udało by zaadoptować jakiś sensowny wymiennik z jakiegoś klimatyzatora na lato (kiedy powietrze przekroczy temperaturę gruntu o ładnych parę stopni i nie będzie ryzyka żadnych defrostów). To by miało wtedy sens! Dlaczego nikt o takim rozwiązaniu tu nie mówi??

Chodzi mi o zawór trójdrożny i puścić glikol do takiego wymiennika z odpowiednim sterownikiem tylko...

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosze wkopujesz w siatce co 4m czyli 6 koszy masz zajęte 32m2 raptem więc nie wiem o czym mówisz?? Mówię nie o jakichś tam mikrokoszyczkach ale porządnym rozwiązaniu XXL

Jak liczysz te 32m2? Sześć koszy zajmuje cały teren od pierwszego kosza do ostatniego i po całości po obwodzie gdzie nie mogę posadzić drzew.

Co do odmian nie wnikam, zapewne różne są rozwiązania koszy, poziomych. Ja piszę generalnie a nie o twoich rozwiązaniach których szczegółów nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

"Szczególnie interesujące są 2 wykresy ." Możesz udostępnić?

 

Zastanawiam się jak określić obciążenie.

 

Czy możemy przyjąć, że np. dla 100HZ - 100% obciążenia i odpowiednio dla 20HZ - 20%?

 

Niestety nie umiem odpowiedzieć ile Hz to ile obciążenia.

Zdaje się ze liczby które podałeś mogą się pokrywać.

U mnie raz miałem 115 Hz i pobór 2.4 kWh to był chyba Max .

Pompa 5 kW

Może ktoś podpowie.

Co do wykresów

 

 

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/07/Sprawno%25C5%259B%25C4%2587-a-cz%25C4%2599stotliwo%25C5%259B%25C4%2587-i-moc-zpr%25C4%2599%25C5%25BCarki.jpg&imgrefurl=https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/&tbnid=e3-DonupPzm9TM&vet=1&docid=jCkfZfY2uMXcvM&w=651&h=502&source=sh/x/im

 

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2020/08/efektywnosc-pompy-ciepla-w-zaleznosci-od-obciazenia.png&imgrefurl=https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/&tbnid=GMf0VXadhEMfTM&vet=1&docid=OoS_2j6XG7uhcM&w=1600&h=1216&itg=1&source=sh/x/im

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej samej częstotliwości sprężarki moc produkowana przez pompę jest różna przy różnych temperaturach zewnęrznych , więc częstotliwość jest jakimś wyznacznikiem , ale nie jedynym ,i nie da się powiedzieć ,że 100Hz to 100% mocy pompy ....

 

16 Tcap, za miesiąc luty COP wyszło powyżej 2 temperatura zasilania +5 45st i dla -10 60st, także sprawne urządzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się pochwalić, że moja pompa wreszcie działa tak jak powinna. Pewnie nie pamiętacie, wiec w skrócie historia problemu:

Pompa seria H 9kW w trybie normalnym standardowym, na harmonogramie nie dogrzewała CWU. Sprężarka kręciła się na ok 41Hz, pobór mocy 1.2kW produkcja 1.0 kW czasem 1.2 czy 1.4kW. COP za styczeń 1.0 za luty 0.9 :)

Mój sewrwisant poległ, po konsultacjach serwisanta z Panasoniciem, odwiedził mnie dzisiaj mój sewrwisant oraz Pan z Panasonica.

Sprawdzanie, testowanie, nabijanie od nowa czynnika nie pomagały.

Okazało się (chyba odkryli przez przypadek, akurat mnie nie było na zewnątrz), ze w jednostce zewnętrznej nie podłączony był (albo wypadł jakiś kabelek z wtyczki) jakiś zawór rozprężny, Czeski błąd na produkcji ? Może w transporcie się cos poluzowało ? Nie wiem. Po poprawieniu polaczenia pompa śmiga jak nowa ( w sumie jest nowa, ma poł roku)

Wreszcie mam urządzenie faktycznie bezobsługowe (do tej pory żeby mieć ciepła wodę musiałem iść i kliknąć Wymuś grzanie CWU)

Także jakby komuś nie dogrzewało wody to warto sprawdzić polaczenia w jednostce zewnętrznej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiałeś CWU recznie ( Wymyszanie ) , a mimo to COPy za styczen i luty i tak 1 i 0,9... Chyba w tym wymuszonym jednak tak samo działała ?

No a jak z CO ?

 

Nie no, przestawiałem ręcznie raz na jakiś czas, myślę ze to bardzo nie wpłynęło na COP. Z CO wszystko było ok chociaż myślę ze teraz będzie lepiej bo pompa nie będzie grzała w nocy wody 3x po 2h tylko zrobi to w 1h i resztę czasu będzie grzać CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+60st.C przy -10...

Na bogato :D

To nie dziwne, że optujesz za grzałką przy pon.-7st.C bo Tobie pompa już od -7st.C grzeje z COP1 :D

 

Różne są domy i sytuacje, a ten dom akurat jest w modernizacji, przed wymianą grzejników na purmo, i potrzebuje wody o temperaturze 60st przy -10, ważne że pompa grzeje, zawsze ma COP powyżej 1,5, i w domu ciepło, a i grzałka się nie właczyła ani razu w tym roku :)

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są domy i sytuacje, a ten dom akurat jest w modernizacji, przed wymianą grzejników na purmo, i potrzebuje wody o temperaturze 60st przy -10, ważne że pompa grzeje, zawsze ma COP powyżej 1,5, i w domu ciepło, a i grzałka się nie właczyła ani razu w tym roku :)

 

Kolego a jakie masz grzejniki w tej chwili i ile wody w obiegu CO ?

136m2 tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...