Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Cześć

Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

Bufor 50L ten z panasa w zupelności wystarczy. Tak mam i jest OK. Podłączenie równoległe 2 obiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, próbuję połączy moduł cz-taw1 w pompie ciepła Panasonic. Wszystkie diody świecą, czyli jest połączenie, rejestrację uruchamiam - dioda niebieska miga, ale na stronie https://aquarea-smart.panasonic.com nie mogę doda urządzenia, wyrzuca błąd hasła lub złe ID. Nie wiem jak sobie poradzic, może ktoś ma pomysł?

 

Mi to ustrojstwo instalował syn .Jak puściliśmy bezprzewodowo to lipa. Jak moduł z PC został połączony z laptopem na kablu -to ruszyło od strzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

Bierz nową Jtke jednofazową ,niedość że bedzie tańsza od 3f to na nowym gazie,więcej opcji w menu,gratis moduł internetowy,odpadaja problemy zwiazane z jakimiś zanikami faz itp.,dłuzsza dostepnosc cześci zamiennych,tańszy czynnik w razie uzupełniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, próbuję połączy moduł cz-taw1 w pompie ciepła Panasonic. Wszystkie diody świecą, czyli jest połączenie, rejestrację uruchamiam - dioda niebieska miga, ale na stronie https://aquarea-smart.panasonic.com nie mogę doda urządzenia, wyrzuca błąd hasła lub złe ID. Nie wiem jak sobie poradzic, może ktoś ma pomysł?

 

Jak masz taki błąd to musisz zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych

przytrzymujesz na 10sekund 2 zewnętrzne przyciski

I rejestrujesz urządzenie jeszcze raz i nadajesz swoje hasło,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zdecydowałem się na montaż pompy ciepła Panasonic w moim mieszkaniu 92m. Stary poniemiecki budynek, ściany docieplone, posadzka bez docieplenia. Instalacja oparta na grzejnikach, będą też panele PV (stąd nie zamierzam bawić się w grzanie taryfowe).. Wyliczone zapotrzebowanie na CO wychodzi niecałe 7 kW + grzanie CWU. Stąd dobór pompy na moc 7-7. 5 kW. Patrząc w tabele doborową przy mocy 7-7.5 kW idealna byłaby pompa 9kW 1=fazowa. Jednak wstępnie wcześniej myślałem nad pompą 9 kw 3-fazową (seria H, nie T-cap)., gdyż bardziej odpowiadałoby mi zasilanie 3-fazowe, ze względu na inne urządzenia. Jednak pompa 3-fazowa 9kW, będzie zgodnie z tabelą doborową przewymiarowana (spodziewane niekorzystne warunki pracy w temp. dodatnich). Czy bufor 50-100l będzie wystarczający, dla prawidłowej pracy pompy (nie chciałbym też montować dużego bufora z uwagi na brak miejsca)? Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś) Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie ������ Z góry będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

Witam

Ja w swoim domu bez bufora miałem tragedię z taktowaniem,grzeję z krzywej grzewczej,ale myślę że gdybym może ze sterownika odczytywał tem w pokoju

założyłem bufor 200l i taktowania nie ma,też mam grzejniki w domi i 45m2 podłogi ale mój dom ma 5 lat

dałem większy bufor bo zapas do odladzania jednostki i w mrozy 5 min niecałe odladza mi się

jak masz panale w planach to bierz 3 fazy( moja sugestia)

masz równo obciążona fotowoltaikę

u mnie raz nie było fazy i pompa pracowała a mam 3 fazówkę,widocznie na tej fazie co grzałka jest podłączona nie było fazy

przy 1 fazie musisz mieć większe zabezpieczenie na liczniku

ja zrobiłem tak jak mi pasowało a nie kombinować pod którą fazę podpiąć ,bo tą fazę musisz mieć najmniej obciążoną

u mnie pompa pracuje w tym samym czasie co zmywarka pralka suszarka i indukcja i no problem

ale decyzja należy do ciebie

babka co mi liczyła pompę do domu to przy mrozach do -20 to nie wezmie mi więcej niż 6000 kWh

tak powiedziała

wzięła z podlicznika( dla niektórych to zbędny gadzet,ale mam podgląd ile faktycznie mi bierze prądu) 3574 kWh od 10.09.20 do dziś

w mrozy -22 st ani razu nie miałem problemu i ani sek grzałki nie pracowały do tej pory,ale ja ma T-capa 9kw

:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz a ja nie mam bufora wogole a co dopiero 200l i odszranianie trwa 4minuty,taktowania brak,jednofazowka i tez sie nie zastanawiam kiedy co ma chodzic .

Co do pracy na dwoch fazach trzabylo wtedy zobaczyc ile ciagnie pradu,moj instalator mi opowiadal wlasnie ze mial taki przypadek z tcapem ze uszkodzona byla jedna faza i normalnie chodzil tylko żarł dwa razy wiecej klijent dopiero po zimie sie kapnął jak rachunek przyszedl .

Ale kazdy swoja kase wydaje wiec niech sobie zaklada co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz a ja nie mam bufora wogole a co dopiero 200l i odszranianie trwa 4minuty,taktowania brak,jednofazowka i tez sie nie zastanawiam kiedy co ma chodzic .

Co do pracy na dwoch fazach trzabylo wtedy zobaczyc ile ciagnie pradu,moj instalator mi opowiadal wlasnie ze mial taki przypadek z tcapem ze uszkodzona byla jedna faza i normalnie chodzil tylko żarł dwa razy wiecej klijent dopiero po zimie sie kapnął jak rachunek przyszedl .

Ale kazdy swoja kase wydaje wiec niech sobie zaklada co chce.

 

nie wzięła 2xwięcej prądu jak to napisałeś

a jaką temp masz na zasil grzejników?

ja nie mam reku choć myślałem nad tym jak budowałem dom

w porównaniu do ekogrzoszku jest różnica na plus 30% taniej

mi max w te największe mrozy 38-39 st na grzejniki szło i pracowała na 43 hz i -22 ani razu nie zatrzymała się ani grzałki nie pracowały;)

dzięki za poprzednie sugestie odnośnie kalibracji czujników i ustawienia serwisowe

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś inne sugestie (ustawienie sterownika?, czy coś)

Przeglądałem forum jednak, im więcej czytam tym większy mętlik w głowie

Mając grzejniki, korzystnie jest mieć PC szytą na miarę,

Korzystniej ; jak radzi codix ;

- 1-no fazową, bo nie ma możliwości akumulacji ciepła,

Przy grzejnikach ważne aby ;

1/ Ich moc przy temperaturze zasilania 45/35 C była ;

- większa lub co najmniej równa mocy pomieszczeń w których są zamontowane,

2/ Zład wody w instalacji wynosił = N x 20 l/KM ;

- gdzie N = moc pompy w kW,

- z tego wyjdzie czy bufor jest niezbędny???

3/ Panasonic - zaleca bufor 50 l

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wzięła 2xwięcej prądu jak to napisałeś

a jaką temp masz na zasil grzejników?

ja nie mam reku choć myślałem nad tym jak budowałem dom

w porównaniu do ekogrzoszku jest różnica na plus 30% taniej

mi max w te największe mrozy 38-39 st na grzejniki szło i pracowała na 43 hz i -22 ani razu nie zatrzymała się ani grzałki nie pracowały;)

dzięki za poprzednie sugestie odnośnie kalibracji czujników i ustawienia serwisowe

pozdrowionka

 

Ja mam sporo przewymiarowane grzejniki c33 wiec puszczam na grzejniki to samo co na podlogowke max 33st przy -20 ,grzalki mam calkiwicie wylaczone ;)

To co praktycznie zaraz koniec grzania to chyba jestes zadowolony z porzucenia czarnego zlota :)?

No i sasiadowi bedziesz mogl troche opchnac z tych paneli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sporo przewymiarowane grzejniki c33 wiec puszczam na grzejniki to samo co na podlogowke max 33st przy -20 ,grzalki mam calkiwicie wylaczone ;)

To co praktycznie zaraz koniec grzania to chyba jestes zadowolony z porzucenia czarnego zlota :)?

No i sasiadowi bedziesz mogl troche opchnac z tych paneli

 

w tamtym sezonie zużyłem 3,3 tony eko(od września do września)za cały rok a zima nie była taka jak w tym sezonie;);)

od 10.09.2020 do dziś 3574 kWh zużyła pompa to policz sam ile jestem do przodu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś sie przyda seria H więc pewnie i J 5kw split najniższa zaobserwowana modulacja to 15Hz i pobór na poziomie 175W co przy copie np.4,5 daje niecałe 800W mocy grzewczej więc bardzo niziutko potrafi

 

A czy jest tam podlicznik ?

 

Bo to co pokazuje pompa bardzo często dalekie jest od rzeczywistości ...

 

Ja te dane z podlicznika , to tym bardziej żałuję że nie kupiłem dużo dużo słabszej mocy pompy ciepła (3,5-5KW) :(

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest tam podlicznik ?

 

Bo to co pokazuje pompa bardzo często dalekie jest od rzeczywistości ...

 

Ja te dane z podlicznika , to tym bardziej żałuję że nie kupiłem dużo dużo słabszej mocy pompy ciepła (3,5-5KW) :(

 

Tak z podlicznika , ja też żałuję że nie brałem 5kw,chociaż może przy takim grzaniu jak ja mam czyli tylko w tanich to może 5kw by za bardzo piłowała na wysokich obrotach szczególnie w okienku dziennym.

Ale jak bym miał grzać w g11 to taka 5kw to byłby ideał

 

Moja Seria H 7kw min.19hz i około 450W poboru

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te małe pompy, które byście chcieli dałyby radę komfortowo załatwić CWU zimą?

Bo rozumiem, że piszecie przez pryzmat CO.

 

A dlaczego by miala nie dac rady takie podgrzanie baniaka 200l z typowej temperatury np.30st do 45st to potrzeba dostarczenia 3,5kwh energi to taka pompa nawet 3kw to dla niej z 1,5godzinki

 

Patrzyłem na wykresy to 5kw seriH przy -14st od 34do 51st czas 1h15min

przy -18,5st od 33do 50st czas 1h30min

przy -20,5st od 32 do 49st czas 1h40min

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie długie czasy i "nie daje rady" wg mojej definicji komfortu.

Dla mnie moja 9kW nie daje rady.

 

Ale dlaczego nie daje rady co Ci przeszkadza że będzie grzała cwu przez 90% czasu w 50minut a przy jakiś tam jednostkowych wybrykach 1,5godz??

Ja mam 7kw i co z tego jak w 90% przypadkach pompa sama ustala grzanie tylko na 35hz i grzeje z moca 3,5-4kw i jakoś mi to w niczym nie przeszkadza nawet 3godziny by se mogła grzać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego nie daje rady co Ci przeszkadza że będzie grzała cwu przez 90% czasu w 50minut a przy jakiś tam jednostkowych wybrykach 1,5godz??

Ja mam 7kw i co z tego jak w 90% przypadkach pompa sama ustala grzanie tylko na 35hz i grzeje z moca 3,5-4kw i jakoś mi to w niczym nie przeszkadza nawet 3godziny by se mogła grzać .

 

Jak się tak zastanowiłem to nieprecyzyjnie to opisałem. Pompa pewnie nie za słaba tylko zbiornik w AiO za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...