Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Chce zminimalizować te nieszczęsne WŁ/WYŁ. Czy tak powinna wyglądać przykładowo

17.00 - włączenie CO

18.00 - włączenie CWU (na 1 godzinę bo tyle mniej więcej nagrzewa się zbiornik)

19.00 - wyłączyć tylko CWU zostawiając CO (jeśli tak można)

 

Jak bys nie ustawil to zawsze przy przelaczaniu sie z cwu na c.o sprezarka staje .

Tylko podczas przejscia z c.o na cwu robi to plynnie bez stopu.

Zeby zaoszczedzic teoretycznie jeden start musialbys grzac cwu na koniec czyli np.

17.00 c.o

21.00 cwu

22.00 wylacz

Wtedy teoretycznie masz jeden start o ile Ci pompa wytrzyma na c.o od 17tej do 21ej.

A jak i tak ma nie wytrzymac to lepiej wkleic te grzanie cwu gdzies po srodkh tego okresu od 17tej do 22giej wtedy jest szansa ze pochodzi Ci 2godziny potem godzinke na cwu to troche ostygnie podloga i znoeu 2godzinki ,wiec jest szansa na dwa starty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam pytanie ,jaka powinna być delta na grzejnikach tzn. za buforem na pompie obiegowej(cyrkulacyjna ) .Na PC ( panasonic t-cap 9kW 3F gen H) mam ustawione 5 st C i wydaje mi się że za buforem też powinno być 5 st.C a niestety pompa obiegowa chodzi na maxa i powrót jest taki letni ( nie mam termometru ale mam porównanie na buforze gdzie jest 5 st.C różnicy . Przed wymianą na pompę ciepła przy 45 st.C na grzejnikach miałem 23-24 st.C przy -5do+5 na zewnątrz a teraz jest 21-22 i powoli spada . Pompę mam od kilku dni więc proszę o wyrozumiałość . Nie wiem co może blokować przepływ bo do instalacji dołożono tylko zawór zwrotny ,filtr ,i bufor .Może to wina pompy obiegowej REDGPA II 25.6-180 ? Poprzedni miałem zwykłego grundfosa bez żadnych bajerów ale o tych samych parametrach i było OK .Planuję zgłosić to do reklamacji u wykonawcy instalacji PC ale chciałbym mieć jakieś argumenty i prosze o pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 , sterowana przez pompę ciepła ? Pompa Ciepła co najwyżej potrafi wyłączyć i łączyć obiegówkę za buforem . Deltę mógłby ustawić zawór mieszający , jakby się dokupiło płytę opcjonalną... Ale nikt tak nie komplikuje.

 

 

@zbyszekwojtal , teoretycznie delta byłaby ta sama , jeśli przepływy od strony pompy i od strony grzejników byłyby identyczne. W praktyce niemożliwe ( choćby z tego powodu ,że pompa moduluje przepływ , a ten zależy od kilku czynników , choćby od obciążenia).

 

Dla grzejników deltę raczej się większą ustawia ( np. 7 ,8 stopni).

Dlaczego instalator nie zamontował bufora ,ale w szereg na powrocie z grzejników ? Wtedy nie trzeba byłoby drugiej obiegówki ....

Może obiegówka nie jest w stanie pokonać oporu tego zaworu zwrotnego ( jest on na sprężynie ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak "wyregulować" ustawienia PC aby uzyskać kompromis między komfortem cieplnym w domu, ekonomicznym wykorzystaniem pompy i, co chyba najważniejsze, zapewnieniem jej dlugiej żywotności poprzez redukcję (wyeliminowanie) taktowania? Może są tu anhydrytowcy, którzy sobie już z tym poradzili. Podpowiedzi mile widziane.

 

45C na podłogówkę nawet w wielkie mrozy to za dużo.. bo będzie "sauna". u siebie mam Tmax ustawione na 32C. tej zimy sprawdzone i jest ok. jak chcesz ustaw sobie harmonogram, wg potrzeb.. u siebie mam ustawiony na godziny tzw tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię wiedzieć jak coś działa, jak zachowują się poszczególne parametry przy danych nastawach.

Rozumiem, że Ciebie to nie interesuje - spoko, tylko nie wiem po co pisać takie krzywe teksty.

Dla mnie wyświetlacza mogłoby w ogóle nie być, byle byłaby odpowiednia aplikacja do sterowania/monitoringu, a to co daje Panasonic w swojej aplikacji to porażka.

 

Potwierdzam, miałem sterownik ecoal z 2013 roku do kotła i naprawdę w porównaniu do Panasa, to sterowniki węglowe są o 20 lat do przodu. To co jest w aplikacji Aquarea to jest parodia, plus przekłamane zużycie kWh.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45C na podłogówkę nawet w wielkie mrozy to za dużo.. bo będzie "sauna". u siebie mam Tmax ustawione na 32C. tej zimy sprawdzone i jest ok. jak chcesz ustaw sobie harmonogram, wg potrzeb.. u siebie mam ustawiony na godziny tzw tanie.

 

Skąd wiesz jaką kolega ma podłogówkę ? Każda jest inna , u mnie 28 to max np...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz jaką kolega ma podłogówkę ? Każda jest inna , u mnie 28 to max np...

 

no bez przesady, normatywnie podłogówkę robi się na 35C.. 45C to mocno ciepła podłoga i "sauna" w domu.. chyba że podłogówka spartolona (za duży rozstaw rurek) i trzeba podwyższać temp wody aby w mrozy jakoś to grzało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mi też zalecasz 32 stopnie ? Od razu mówię ,że to nierealne.

Podaj numer normy , skoro to normatywne jest...

Wczoraj zapodałem takową normę ale Mod uznał to za "zaczepkę" i dostałem dołek na 24h :D

Ale ja wywodze się z dawnej opozycji i ponownie proszę :

 

"wg Polskiej Normy PN – 85/N-08013 temperatura grzejna podłogi nie powinna przekraczać 29oC. Często też zaleca się aby temperatura podłogi dla miejsc przeznaczonych do stałej pracy w pozycji stojącej nie przekraczała 27oC. Przy czym są to wartości limitujące maksymalną temperaturę powierzchni podłogi"

 

Podsumowując, jak widać wyżej, nie ma możliwości, żeby ktoś zaprojektował podłogówkę pod temp.zasilania 45st.C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 , sterowana przez pompę ciepła ? Pompa Ciepła co najwyżej potrafi wyłączyć i łączyć obiegówkę za buforem . Deltę mógłby ustawić zawór mieszający , jakby się dokupiło płytę opcjonalną... Ale nikt tak nie komplikuje.

 

 

@zbyszekwojtal , teoretycznie delta byłaby ta sama , jeśli przepływy od strony pompy i od strony grzejników byłyby identyczne. W praktyce niemożliwe ( choćby z tego powodu ,że pompa moduluje przepływ , a ten zależy od kilku czynników , choćby od obciążenia).

 

Dla grzejników deltę raczej się większą ustawia ( np. 7 ,8 stopni).

Dlaczego instalator nie zamontował bufora ,ale w szereg na powrocie z grzejników ? Wtedy nie trzeba byłoby drugiej obiegówki ....

Może obiegówka nie jest w stanie pokonać oporu tego zaworu zwrotnego ( jest on na sprężynie ?)

 

Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapodałem takową normę ale Mod uznał to za "zaczepkę" i dostałem dołek na 24h :D

Ale ja wywodze się z dawnej opozycji i ponownie proszę :

 

"wg Polskiej Normy PN – 85/N-08013 temperatura grzejna podłogi nie powinna przekraczać 29oC. Często też zaleca się aby temperatura podłogi dla miejsc przeznaczonych do stałej pracy w pozycji stojącej nie przekraczała 27oC. Przy czym są to wartości limitujące maksymalną temperaturę powierzchni podłogi"

 

Podsumowując, jak widać wyżej, nie ma możliwości, żeby ktoś zaprojektował podłogówkę pod temp.zasilania 45st.C...

 

Podsumowując to dla Ciebie nie ma różnicy pomiędzy temperaturą zasilania wody , a temperaturą podłogi.(skoro takie wnioski wyciągasz).

 

A wg mnie jak by się ktoś uparł to jest możliwość zrobienia tak podłogówkę , że zasilanie byłoby 45 stopni , a temperatura podłogi nie przekraczałaby 27 stopni.

 

W każdym razie temperatura zasilania wody nie jest normatywna , więc pisać komuś ,że ustaw 32 bo ja tak mam jest "nie fachowe".

Raczej trzeba sprawdzić dlaczego jest taka możliwość dawania 45 stopni ( może przed wejściem na podłogówkę jest zawór mieszający...zostawiony z pieca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

 

Są takie instalacje z buforem szeregowym ,nawet tu na forum. Wydłużyć defrostu nie wydłuży , a może nawet skrócić ( bo przy rownoleglym woda do defrostu pojdzie głównie z bufora , a przy szeregowym najpierw z bufora , a pozniej jeszcze z instalacji .Ale na pewno nie będzie to zauważalna roznica).

Natomiast podstawę byłoby sprawdzenie , czy faktycznie u Ciebie instalacja nie stwarza oporów ( raz dla tych dodatkowych pompek co teraz masz , a dwa dla obiegowki z pompy , gdybys chcial zmieniac na szeregowy i wywalac drugą obiegówkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie jak by się ktoś uparł to jest możliwość zrobienia tak podłogówkę , że zasilanie byłoby 45 stopni , a temperatura podłogi nie przekraczałaby 27 stopni.

Z rozstawem rurek co 1m to może :D

Ja mam projektowaną podłogówkę pod zasilanie 35st.st.C ale zakładając grzanie tylko przez 10h i rozstawy są od 10cm do 25cm.

Gdzie rozstaw 30cm to takie maximum jeśli chodzi o komfort bo powyżej będą miejsca niedogrzanej podłogi a w innych przegrzanej podłogi ponad normę.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój rozum to by była najlepsza opcja z buforem wpiętym w szereg na powrocie ale czy to zgodne ze sztuką ? Wtedy jest możliwość ustawienia delty dla całej instalacji no i jedna pompka mniej . Da się to zrobić ,znasz takie instalacje ,nie wydłuży to defrostu ? Pompka ma na papierze dobre parametry i chodzie bez auto na maxa . Założyłem na próbę starą pompkę i jest trochę lepiej tylko że stara na 3-cim biegu 90W a nowa na maxie 45W .

 

Jak przyjdą defrosty ( częste) to będziesz tu biadolił że słyszysz szum w rurach i zadawał pytanie : CO ZROBIĆ BO SŁYCHAĆ SZUM PRZY DEFROŚCIE--i jest to uciążliwe. A to wszystko za kilka WATÓW pobranych więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...