Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zobaczymy co Panasonic odpowie na zapytanie hydraulika bo musi być coś na rzeczy że na szkoleniach nie zalecają wpinania szeregowo w powrót .O waty tak mi nie chodzi ale super by była opcja sterowania delty dla całej instalacji bo tak jest tylko ON/OFF dla pompy obiegowej tylko utrzymanie delty dla całej instalacji i zapewnienie optymalnego przepływu dla wymiennika ciepła może być dla pompy wbudowanej w jednostkę wewnętrzną trudne do pogodzenia .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co Panasonic odpowie na zapytanie hydraulika bo musi być coś na rzeczy że na szkoleniach nie zalecają wpinania szeregowo w powrót .O waty tak mi nie chodzi ale super by była opcja sterowania delty dla całej instalacji bo tak jest tylko ON/OFF dla pompy obiegowej tylko utrzymanie delty dla całej instalacji i zapewnienie optymalnego przepływu dla wymiennika ciepła może być dla pompy wbudowanej w jednostkę wewnętrzną trudne do pogodzenia .

 

Nie interesowałem sie tym bo mi to nie było potrzebne.

Panasonic zaleca swój bufor 50L ( nierdzewny)

Do sterowania na dwa obiegi jest dokładana dodatkowa płyta główna . KUMATY instalator powinien cię zapytać ----- Jaki pan ma układ CO itd.

Jak zapodasz dodatkową płytę to ta płyta obsługuje dwie strefy CO na jednej możesz dać deltę X na drugiej Y tak samo z temp.zasilania. 30*C i np. 45* Po za tym pompka w PC ma obieg pierwotny >>>> czyli PC --bufor a obieg wtórny zapewniaja pompki dodatkowe np 2szt na 2 obiegi

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic zaleca swój bufor 50L ( nierdzewny)

Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

 

A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

 

Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...

Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

 

Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...

Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...

Dlatego odradzam.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie temperatura zasilania wody nie jest normatywna , więc pisać komuś ,że ustaw 32 bo ja tak mam jest "nie fachowe".

Raczej trzeba sprawdzić dlaczego jest taka możliwość dawania 45 stopni ( może przed wejściem na podłogówkę jest zawór mieszający...zostawiony z pieca)

 

a kto pisał żeby ustawić 32C na zasilaniu, pisałem że tak mam u siebie ustawione. nie przekręcaj.. czytaj ze zrozumieniem. nie dorabiaj faktów do swojej ideologii ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

 

A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

 

Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...

Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

 

Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...

Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...

Dlatego odradzam.

 

Wiesz...może teraz poszedłbym w Daikin, z uwagi na serwis nie przywiązany do instalatora, ale to tak się zmienia , że nie da się przewidzieć, ale mam bufor a i Daikin nie ma ma wad, acz jest chyba teraz na topie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dawno mnie tu nie było ale jako że jestem tuż przed montażem Panasa HP 7KW to mam w sumie jedno pytanie - czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?

 

Do Artura: Jasne że zawsze można znaleźć coś lepszego ale po co szukać skoro to co się ma się sprawdza i się nie psuje ( fakt polityka Panasa jest z d..., instalatorzy chcą zedrzeć ostatni łach z ciebie bo mają świstek z autoryzacją - Panas to powinnien kontrolować. A to co doprowadza mnie do szewskiej pasji to fakt że infolinia do spraw PC Panasa nie istnieje !! -"proszę się skontaktować z autoryzowanym serwisem" WTF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie w kwestii harmonogramu. Czy można np. ustawić tak:

4.00-włączenie CO+CWU

7.00-wyłączenie

17.00-włączenie CWU

18.00-włączenie CO (bez ustawania wyłączenia CWU - czyli o 18.00 pompa przełącza się tylko na CO wyłączając automatycznie CWU)

22.00-wyłączenie

 

Chodzi mi o to czy trzeba wyłączyć grzanie CWU aby włączyło się tylko CO czy pompa sama (bez włączenia / wyłączenia) sama przełączy się na CO na jednym uruchomieniu? Pytam, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że najpierw należy wyłączyć jakąś czynność aby włączyć kolejną.

 

Z tego co wiem ( proszę mnie poprawić jeśli się mylę ) pompa powinna pracować non stop ( w okresie grzewczym ) każda pompa ma wytrzymać określoną ilość włączeń więc ustawiając pompe w ten sposób sami doprowadzamy ją do taktowania

Edytowane przez Gingeros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?

Chyba tak mają wszyscy (lub prawie wszyscy), którzy mają względnie nowy dom i 100% podłogówki. Ja też, bez sprzęgieł oczywiście.

Jak ktoś wymienia coś innego na PC albo ma instalację mieszaną to pewnie może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dawno mnie tu nie było ale jako że jestem tuż przed montażem Panasa HP 7KW to mam w sumie jedno pytanie - czy ktoś z was ma instalację bez bufora ( chyba Arturo ) opartą tylko o ogrzewanie podłogowe - jeśli tak ? to czy zastosował sprzęgło ?

 

Do Artura: Jasne że zawsze można znaleźć coś lepszego ale po co szukać skoro to co się ma się sprawdza i się nie psuje ( fakt polityka Panasa jest z d..., instalatorzy chcą zedrzeć ostatni łach z ciebie bo mają świstek z autoryzacją - Panas to powinnien kontrolować. A to co doprowadza mnie do szewskiej pasji to fakt że infolinia do spraw PC Panasa nie istnieje !! -"proszę się skontaktować z autoryzowanym serwisem" WTF

Naturalnie nie mam bufora/sprzęgła, tak jak giman zauważył, podobnie jak większość, którzy mają tylko podłogówkę.

Bufor w takim wypadku jest zbędny, bezcelowy i instalowany jest tylko po to żeby instalatorowi nabić kieszenie czyli znacznie podrozajacy koszt pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem ( proszę mnie poprawić jeśli się mylę ) pompa powinna pracować non stop ( w okresie grzewczym ) każda pompa ma wytrzymać określoną ilość włączeń więc ustawiając pompe w ten sposób sami doprowadzamy ją do taktowania

Mylisz się,nic nie powinna.

A żeby bardziej zamieszać, sprężarka ma określoną trwałość a jak wiadomo trwałość to jest czas pracy, podobnie jak każda część mechaniczna zużywa się przy pracy czyli logicznie,jak sprezarka jest w stanie postoju to się nie zużywa.

Jeszcze innymi słowy, sprężarka, która pracuje non stop w ciągu sezonu grzewczego przepracuje ok.4300h a dajmy na to moja "tylko" 1500h czyli, która sprężarka szybciej powie good bye ?

 

Mit o ciągłej pracy pompy powstał od ludków, którzy są zmuszeni grzać non stop z przyczyn technologicznych i takie usprawiedliwienie sobie wbili do głowy i powielają.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi zalecenie Panasa grzania grzałkami pon.-10st.C "biwalentnie",cokolwiek to znaczy.

 

A to ,te w/w zalecenia powodują, że pomimo, iż mam Panasa od 8 lat,jestem ambiwalentny,odradzam tego producenta pomp ciepła.

 

Ze względu na podejście do klienta, którego z góry taktuje się jak...., co widać tutaj, że sporo takich ... "biwalentnych" się wychodowalo...

Poza Panasem są inne, lepsze pompy.

 

Oczywiście mój Panas od 8 lat śmiga bez w/w "zalecanego przez producenta bufora" no i "ambiwalentnie" śmiga przy - 26st.C bez załączenia grzałki, na samej turbinie...

Aczkolwiek .... nie sieją, sami się rodzą, a podlewa ich Panas...

Dlatego odradzam.

Widzisz ty to taki TYP który widzi tylko własny nos. POTWIERDZAM twoje stwierdzenie BEZ BUFORA DLA PODŁGOWKI. I to samo zaproponuje mądry kumaty instalator jak również i PANAS nie bedzie oponował. Natomiast przy CO MIESZANYM lub same Grzejniki wymagany jest bufor. Choć i tu bym się sprzeczał. np. mi zapewne nie był potrzebny ,ale za 700zeta nie bede słuchał defrostów jak i również na pewno mam przepływ w szerokim zakresie dostepny.

PS. te 700zeta to traktuję tak jak ty tu na forum powiedziałeś że 500 to przepalasz/mies.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie nie mam bufora/sprzęgła, tak jak giman zauważył, podobnie jak większość, którzy mają tylko podłogówkę.

Bufor w takim wypadku jest zbędny, bezcelowy i instalowany jest tylko po to żeby instalatorowi nabić kieszenie czyli znacznie podrozajacy koszt pompy.

 

Za PC są dwie pompy ( po 1 na każdy obieg ) cyrkulacyjne grundfosa samoregulujące ( zostały po poprzednim systemie ) czy to nie będzie komplikowało systemu bez bufora/sprzęgła ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie , masz dwa obiegi ,to musisz dać sprzęgło.

Albo zdejmujesz te dwie pompy cyrkulacyjne , i liczysz na to ( bądź sprawdzasz) ,że obiegówka z pompy wystarczy. I obiegowka wystarcza na wiele (zdaje sie ktos tu pisal ,ze ma podlogowke na 250m2 powierzchni i starcza) , ale tez nie jest z gumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za PC są dwie pompy ( po 1 na każdy obieg ) cyrkulacyjne grundfosa

samoregulujące ( zostały po poprzednim systemie ) czy to nie będzie

komplikowało systemu bez bufora/sprzęgła ??

Przy podłogówce prawidłowo zrobionej ;

- żaden bufor lub sprzęgło nie jest konieczne ,

- na każdej kondygnacji osobny sterownik pokojowy sprzęgnięty z obiegówką,

- obiegówki bezpośrednio sterowane z pompy ciepła,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 , jak można sterować obiegówkami bezpośrednio z pompy ? Do tego trzeba mieć płytę opcjonalną.

Pomijając ,że wszystkie schematy Panasonica z dwoma strefami są z zaznaczonym buforem, jak chcesz hydraulicznie spiąć trzy obiegówki( dwa obiegi) bez sprzęgła ? Tak się nie robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ,że warto. Tylko on tam pisze ,że termostaty załączają bezpośrednio obiegówki ( a więc nie PC je załącza). A o fizycznym podłączeniu obiegów bez sprzęgła/bufora nic nie pisze...

EDIT: Choć we wcześniejszym poście pisze ,żeby termostaty podłączać pod "PC remote" , ale to nie będzie do końca działać ze zbiornikiem CWU ( będzie zablokowana cała pompa ,a nie tylko CO).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...