Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wyrzucić termostaty z grzejników ( być może nie dość ,że masz ich mało , to może 3 z nich są zamknięte...)

Przełączyć pompę ciepła na QuietMode3 w okresach przejściowych ( wystartuje łagodniej przez co dłużej będzie działać).

Histerezy załączania nie da się zmienić ( co jest wielkim minusem Panasonica).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa All-In-One Panasonic High Performance 9 kW Generacji J, 2-strefowa (WH-UD09JE5 / WH-ADC0309J3E5B)

10-letni dom 160m2 p.u. z użytkowym poddaszem po podłogach ok. 200m2. - dom z wentylacją grawitacyjną całkiem dobrze ocieplony.

Instalacja mieszana (grzejniki + podłogówka).

Aktualnie ustawiłem stałą temp. 40st na grzejniki (z termostatami) i krzywą na podłogówce 30C (przy temp zew. -15C) i 25C (przy temp. zew. +15C).

W domu ok. 23st.

Proponuje dla celów obserwacyjnych;

- krzywa ; 33 /-15 C ; 28 /+15 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucić termostaty z grzejników ( być może nie dość ,że masz ich mało , to może 3 z nich są zamknięte...)

W sumie w dzień jak słońca podgrzeje to wszystkie grzejniki z termostatami na full się zamykają, woda wówczas krąży tylko przez te drabinkowe w łazienkach.

Wyrzucenie termostatów też raczej nie wchodzi w rachubę bo będzie przegrzewać pomieszczenia, a jak zjadę z temp. wody to znów ręczniki na drabinkowych grzejnikach nie będą schły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dla celów obserwacyjnych;

- krzywa ; 33 /-15 C ; 28 /+15 C

 

Testowałem - wówczas w domu tam gdzie podłogówka będzie 26 C, nie steruję przepływami na poszczególnych pętlach, wszystko otwarte jest na full i to przez lata się sprawdzało. Podłogówka dość gęsto ułożona 33 /-15 C ; 28 /+15 C to stanowczo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w dzień jak słońca podgrzeje to wszystkie grzejniki z termostatami

na full się zamykają, woda wówczas krąży tylko przez te drabinkowe w łazienkach.

Wyrzucenie termostatów też raczej nie wchodzi w rachubę bo będzie przegrzewać

pomieszczenia, a jak zjadę z temp. wody to znów ręczniki na drabinkowych

grzejnikach nie będą schły.

Grzejniki drabinkowe - należy wyposażyć w grzałki elektryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie przejściowym mam elektrycznie grzać ?

Cały czas grzałkami.

Pakowanie zasilania z podłogówki do drabinek mija się z celem.

 

Pozostałe problemy to pochodna błędów wynikających z mieszanej instalacji gdzie pompa ciepła średnio się nadaje.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem - wówczas w domu tam gdzie podłogówka będzie 26 C, nie steruję przepływami na poszczególnych pętlach, wszystko otwarte jest na full i to przez lata się sprawdzało. Podłogówka dość gęsto ułożona 33 /-15 C ; 28 /+15 C to stanowczo za dużo.

 

Ale jak masz dwie strefy , to zawór mieszający tej strefy powinien powoli zacząć przymykać dopływ ciepła z pompy, to raz , a dwa ustwiasz krzywe niezależnie dla dwóch stref.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas grzałkami.

Pakowanie zasilania z podłogówki do drabinek mija się z celem.

 

To może najlepiej wszystko grzać elektrycznie przez cały sezon :)

Drabinki mam w obiegu grzejnikowym.

 

Pozostałe problemy to pochodna błędów wynikających z mieszanej instalacji gdzie pompa ciepła średnio się nadaje.

 

Wiadomo, że najlepiej to 100% podłogówka.

Pompa jest 2-sterfowa, czyli dedykowana do instalacji mieszanej.

Co prawda producent podaje, że do 4 załączeń na godzinę nie degraduje sprężarki, w co raczej wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak masz dwie strefy , to zawór mieszający tej strefy powinien powoli zacząć przymykać dopływ ciepła z pompy, to raz , a dwa ustwiasz krzywe niezależnie dla dwóch stref.

 

Tak, 2 strefy sterowane są niezależnie, ustala się niezależne krzywe grzewcze - wszystko (zawory mieszające, pompy) zabudowane w jednej wielkiej "lodówce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najlepiej wszystko grzać elektrycznie przez cały sezon :)

Drabinki mam w obiegu grzejnikowym.

Całkiem nie glupii pomysł te ogrzewanie elektryczne :)

Zresztą i w tym wątku niektórzy proponują podobne rozwiązanie czyli pół na pół, do -7 pompa a poniżej elektryka a to już calkiem glupii pomysł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nie glupii pomysł te ogrzewanie elektryczne :)

Zresztą i w tym wątku niektórzy proponują podobne rozwiązanie czyli pół na pół, do -7 pompa a poniżej elektryka a to już calkiem glupii pomysł :D

 

W mojej opinii pakowanie się w grzanie typowo elektryczne przy obecnym trendzie wzrostu cen en. el. to słaby pomysł. No chyba że ktoś mieszka w termosie i wpakuje sporo kasy w PV, tylko przyszłość opustów też jest patykiem na wodzie pisana, co się z nimi stanie za 3-5-10 lat nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii pakowanie się w grzanie typowo elektryczne przy obecnym trendzie wzrostu cen en. el. to słaby pomysł. No chyba że ktoś mieszka w termosie i wpakuje sporo kasy w PV, tylko przyszłość opustów też jest patykiem na wodzie pisana, co się z nimi stanie za 3-5-10 lat nie wiadomo.

Co do "termosu" to się częściowo zgodzę ale mój dom,budowany 10 lat temu zużywa na ogrzewanie 1500-1700kWh czyli gdybym grzał prądem byłoby tego razy 3 czyli 4500-5100kWh czyli za ogrzewanie,grzejąc prądem płaciłbym jakieś 1500-1700zl za sezon a to porównując do kosztów ogrzewania w bloku w M4 52m2 czyli 2200zl rocznie w 2013r to jest pikuś. :)

I w dalszym ciągu nie pakowalbym PV na dach :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...