Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jakbyś nie liczył to nie wyjdzie 34gr brutto.

A tutaj ją,ta fakturę znaczy się, rozkminilem:

Z ciekawości rozkminilem ta fakturę już po podwyżce.

A wygląda to tak:

Po odjęciu stałej stawki niezależnej od taryf wychodzi koszt 479,91zl.

- całościowe zużycie prądu przez ten okres to 1005kWh czyli wychodzi średnia 0,4775zl/kWh

- zużycie energii w tańszej taryfie to 663kWh

- zużycie energii w droższej taryfie to 342kWh

A więcej stosunek droższej taryfy do tańszej to 342/663=0,5158

 

Zatem z ogólnej kwoty 479,91zl ten stosunek to w 0,5158 droższa taryfa czyli 479,91*0,5158=247,53zl.

Czyli 247,53zl dziele przez zużycie droższej taryfy czyli 342kWh czyli wychodzi 247,53zl/342kWh=0,72zl/kWh brutto w droższej taryfie

 

A skoro droższa taryfa z ogólnej kwoty 479,91zl to 247,53zl to tańsza taryfa to 479,91-247,53=232,38zl

Zatem koszt kWh w tańszej taryfie to 232,38zl/663kWh=0,35zl/kWh

 

Uff.. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dużą masz chałupę, jak docieplona? jest rekuperacja? Jaka PC ?

Bo zużycie masz niskie, to jest bez CWU ?

Naturalnie jest to bez cwu, cwu u mnie przy wannie na 3 osoby prawie drugie tyle.

Dom 125m2:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-mila-4-wersja-a-z-pojedynczym-garazem-paliwo-stale-WRD2283

 

Izolacja, na ścianach grafit 20cm,na stropie 48cm,pod płytą 20cm, naturalnie,że WM z reku.

Pompa to T-CAP 9kW :)

Budowany 2011/2013.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja, na ścianach grafit 20cm,na stropie 48cm,pod płytą 20cm, naturalnie,że WM z reku.

Pompa to T-CAP 9kW :)

Budowany 2011/2013.

 

U mnie trochę więcej m2 i brak rekuperacji, docieplenie niewiele gorsze, a mimo tego w sezonie grzewczym spałem max 2 tony grochu.

Mam nadzieje że teraz zmieszczę się w 5 MWh/rok (ogrzewaniem+CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos się orientuje kiedy do sprzedaży trafią pompy t-capa 3fazowe split z czynnikiem r32 . Mam czas do sierpnia jak nie wejdą nowe muszę kupić t-capa w wersji H na dotychczasowym czynniku.

 

Pompe znaczy starego/nowego t-capa mam mieć montowanego na początku czerwca i z dzisiejszej rozmowy wychodzi na to, że jest wielki problem z dostępnością bo ruszyły programy gminne. Ile w tym prawdy nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe znaczy starego/nowego t-capa mam mieć montowanego na początku czerwca i z dzisiejszej rozmowy wychodzi na to, że jest wielki problem z dostępnością bo ruszyły programy gminne. Ile w tym prawdy nie wiem.

 

Ponoć od 2021 ceny PC poszły w górę, jak to zwykle bywa w przypadku dotowanych branż.

Choć w chwili obecnej podwyżki w branży budowalnej, IT, itd. to norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w międzyczasie zrobiło się jeszcze cieplej na dworze....

 

Może już czas ,żeby nie grzać :)

 

Pytanie czego oczekujesz ? Że pompa się zmoduluje i będzie cały czas grzać grzejniki ( i to może nie wszystkie bo termostaty zamkną większość ) ?

Może dla ułatwienia zmień w strefie grzejnikami ustawienie z krzywej grzewczej na prostą , będziesz widzial jaką docelowa temperature ustawic niezaleznie od temperatury na zewnatrz , i zeby grzala troche dluzej po prostu musi byc wyzsza temperatura ustawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w międzyczasie zrobiło się jeszcze cieplej na dworze....

Może już czas ,żeby nie grzać :)

 

Dzieciaki od małego nauczone na boska biegać, dopóki nie zrobi się na dobre ciepło nie wyłączam całkowicie podłogówki, grzejniki poza tymi drabinkowymi już się pozamykały.

 

Pytanie czego oczekujesz ?

Chcę ograniczyć ilość ZAŁ/WYŁ sprężarki aby jej zbyt szybko nie zajechać. Oczywiste, że przy obecnym zapotrzebowaniu nie wymuszę pracy ciągłej.

 

 

Może dla ułatwienia zmień w strefie grzejnikami ustawienie z krzywej grzewczej na prostą

Właśnie tak mam ustawione - aktualnie prosta 40C

 

będziesz widzial jaką docelowa temperature ustawic niezaleznie od temperatury na zewnatrz , i zeby grzala troche dluzej po prostu musi byc wyzsza temperatura ustawiona

 

Ustawienie wyższej temp. na grzejniki powoduje, że po wył. pompy szybciej się wychładza i sprężarka częściej startuje.

Zwiększenie delta T wydłuża odstępny pomiędzy kolejnymi startami sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trzeba stworzyć taki układ , gdzie wraz z grzejnikami startuje również podłogówka ( i używać jej jako bufora) Tyle ,że bez Heishamon i automatyki ciężko będzie takie coś stworzyć.

 

To jest pompa All-in-one 2 strefowa wszystko zabudowane w jednej "lodówce".

Obydwie pompy obiegowe pracują non-stop, na podłogówkę jedynie jest zawór mieszający.

 

Szpece od Panasonica twierdzą 1-2 załączenia sprężarki na godzinę nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trzeba stworzyć taki układ , gdzie wraz z grzejnikami startuje również podłogówka ( i używać jej jako bufora) Tyle ,że bez Heishamon i automatyki ciężko będzie takie coś stworzyć.

 

Jak pisałem w zeszłym roku PC mi taktuje na samych grzejnikach.Mozna sobie odszukać. W zimie jak chodzi podlogowka nie ma problemu Ale teraz ....Teraz doszedłem do tego ,że grzejniki ida pełną mocą pompy obiegowej A podlogowka na 6watach z 18wat możliwych. Oczywiście prądu bierze więcej ale nie wiem co to taktowanie.Co bym nie robił Alupex 16 do grzejników nie dają przepływu jaki potrzebuje PC. Moze to sie przyda komuś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pompa All-in-one 2 strefowa wszystko zabudowane w jednej "lodówce".

Obydwie pompy obiegowe pracują non-stop, na podłogówkę jedynie jest zawór mieszający.

 

Szpece od Panasonica twierdzą 1-2 załączenia sprężarki na godzinę nie jest problemem.

Wg mnie nie jest żadnym problemem jeśli patrzymy na gdz pracy sprężarki A nie na godzinę zegarowa. A mi mówili że do 6 x na gdz nie podejmą akcji a sam doszedłem metoda prób i błędów oraz przerobkami koniecznym instalacji, że zamiast 6 włączen nie mam wcale pomijając defrosty i grzanie cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pompa All-in-one 2 strefowa wszystko zabudowane w jednej "lodówce".

Obydwie pompy obiegowe pracują non-stop, na podłogówkę jedynie jest zawór mieszający.

 

Szpece od Panasonica twierdzą 1-2 załączenia sprężarki na godzinę nie jest problemem.

 

Czyli na grzejnikach zaworu mieszającego nie ma ? a lodówka to jakieś "specjalne zamówienie " ? Czy druga lodówka oprócz tej panasonica ze zbiornikiem ?

 

Ale wracając do tematu , jeśli jest tak jak piszesz to , jak czujnik temperatury wody od podlogowki "wykryje" temperaturę taką ,że należy ją "odciąć " , to zawór mieszający ustawia się tak , że obiegówka pcha wodę tylko w podłogówce ,a z pompy juz woda nie dociera.

Dlatego w okresie przejsciowym możnaby odłączyć zawór mieszający od dodatkowej plyty i ustawic go na stałe tak ,żeby ciepla woda szla rowniez na podlogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na grzejnikach zaworu mieszającego nie ma ? a lodówka to jakieś "specjalne zamówienie "?

 

Mam coś takiego seryjnie produkowane.

https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/2020/A2W/ulotki/EU%208P%20AQUAREA%20AIO%20J%20R32%20LR_ATT_PL_sd.pdf

 

tam zdaje się nie ma zaworu mieszającego na odwód grzejnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie jest żadnym problemem jeśli patrzymy na gdz pracy sprężarki A nie na godzinę zegarowa. A mi mówili że do 6 x na gdz nie podejmą akcji a sam doszedłem metoda prób i błędów oraz przerobkami koniecznym instalacji, że zamiast 6 włączen nie mam wcale pomijając defrosty i grzanie cwu

 

Nasuwa mi się pytanie, które w sumie od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, czy w ustawieniach PC można sprawdzić ilość defrostów wykonanych w ciągu ostatniej doby/tygodnia? Tak jak np. w przypadku zużycia prądu? Nie mam aplikacji internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...