Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

W serwice cloud jest tak Status pompy strefy 1 i status pompy strefy 2 , i je porównaj do pędkości pompy podczas grzania zbiornika.

Całkiem prawdopodobne , że wtedy status pomp 1 i 2 będą wył , a mimo to prędkość pompy bedzie minimalna , co bedzie oznaczalo ,że to standardowy uklad z trzema obiegowkami.

 

Jest tak jak napisałem:

W trybie grzania CO pompa strefa 1 (grzejniki) i 2 (podłogówka) - status załączone.

W trybie grzania CWU - pompa strefy 1 (grzejniki) - status załączona, pompa strefy 2 (podłogówka) - status wyłączna

 

Tylko w tych układach pompy stref są on/off , plyta rozszerzen nie pozwala okreslić ich predkosci i przepływu.

 

Skoro pompa strefy 1 działa on/off, to skąd sczytywany jest parametr prędkość pompy [r/min] ?, który podczas grzania CO wynosi 3500 r/min, a podczas grzania CWU wynosi ok. 1700 r/min.

 

DruZeQI.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie próbuję rozkminić jak to Panasonic wymyślił :)

Czyli jest raczej tak jak piszesz , ,że są dwie obiegówki i ta od strefy 1 jest jakby główna.. Ciekawe czy jest tam coś a'la sprzęgło....

Masz może jakieś zdjęcia ze środka ? :)

 

Nie ma sprzęgła są: 2 pompy obiegowe, zawór mieszający dla drugiej strefy, zawór 3d dla przełączenia na CWU.

 

Zrobili to podobnie jak Daikin, bo to zdaje się oni mieli pierwsi taką pompę Bi-zone All-in-one.

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-podlogowka-i-grzejniki-altherma-bi-zone/#more-4496

 

Poniżej foto.

 

hBKQRoR.png

 

5ucGBrc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, pytanie, bo mam panasa i niedługo będę robił poddasze, jakieś 40m2. Niestety muszę dać grzejniki, na dole mam podłogówkę, i tu pytanie, 2 czy 3 płytowe oraz jako, że mam miejsce na 90, to czy są one lepszym rozwiązaniem niż 60, chodzi o wysokość. Ogólnie to myślałem o 3szt 90x120 albo 90x140 dwupłytowe, co o tym myślicie? Mam bufor 100l i 2 pompy obiegowe: dół i góra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie seria H 7kw liczy przy każdym defroscie 2 starty bo fizycznie i realnie te dwa starty sprężarki następują w niej przy defroscie więc liczy tak jak powinno.

Pomimo że funkcja nazywa się licznik wł/wył to zlicza tylko starty sprężarki nie wyłaczeń.

A jak z ciekawosci masz krzywa ustawioną ?

 

Dziś miałem okazję wreszcie przekonać się jak jest traktowany defrost u mnie. No i liczy po 2 starty na jeden defrost. Ogrzewanie włączyło się o godz.15.40 i do 17.30 pompa zrobiła juz 5 startów (czyli pewnie dwa defrosty, jeden na godzinę). Pogoda iście majowa - temperatura zewn. 2*, no i ciągły deszcz. Chyba domyślam się skąd tyle wl/wyl się uzbierało ;-) . Wiec pytanie czy można ograniczyć (bez szkody dla pompy) ilość defrostow? Gdzieś mi mignęło że poprzez zmniejszenie prędko pompy. Bo jednostka zewnętrzna rzeczywiście szybko się zaszrania. Jak i gdzie mogę to sprawdzić i ewentualnie zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem okazję wreszcie przekonać się jak jest traktowany defrost u mnie. No i liczy po 2 starty na jeden defrost. Ogrzewanie włączyło się o godz.15.40 i do 17.30 pompa zrobiła juz 5 startów (czyli pewnie dwa defrosty, jeden na godzinę). Pogoda iście majowa - temperatura zewn. 2*, no i ciągły deszcz. Chyba domyślam się skąd tyle wl/wyl się uzbierało ;-) . Wiec pytanie czy można ograniczyć (bez szkody dla pompy) ilość defrostow? Gdzieś mi mignęło że poprzez zmniejszenie prędko pompy. Bo jednostka zewnętrzna rzeczywiście szybko się zaszrania. Jak i gdzie mogę to sprawdzić i ewentualnie zmienić?

Grzać w domu, nowym domu w maju i jeszcze mieć po kilka defrostów ?

To jakiś ewenement albo dom durszlak :)

U mnie od samych zysków bytowych temp w domu nie schodzi pon.22st.C a o grzaniu zapomniałem z miesiąc temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i liczy po 2 starty na jeden defrost.

Wiec pytanie czy można ograniczyć (bez szkody dla pompy) ilość defrostow?

Jak i gdzie mogę to sprawdzić i ewentualnie zmienić?

Co to za pompa?

Podaj ilość godzin pracy oraz ilość włączeń,

Podaj dane krzywej grzewczej

Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzać w domu, nowym domu w maju i jeszcze mieć po kilka defrostów ?

To jakiś ewenement albo dom durszlak :)

U mnie od samych zysków bytowych temp w domu nie schodzi pon.22st.C a o grzaniu zapomniałem z miesiąc temu :)

 

Skoro ma 2st na zewnatrz to co Cie dziei ze grzeje i że są defrosty?

Kazdy uzytkownik pompy Ci potwierdzi ze przy 2st i pracy pompy sa defrosty.

Jak u Ciebie nie schodzi ponizej 22st to znaczy ze jest nizsza niz 23 bo inaczej bys napisal ze nie schodzi ponizej 23st.

Czyli jak bys chcial miec 23st to jednak musialbys grzac ,way???

Moze ma dom o wiekszych stratach i u niego bez grzania by sie trzymalo 21 ale chce miec 22 to sobie grzeje.

 

Ja mam obciazenie 2,5kw na sezon pompa pobiera mi 1500kwh wiec chyba druszlakiem nie mozna tego nazwac.Ale pomimo tego cały kwiecień i od początku maja dzien w dzień chodzi po kilka godzin zeby utrzymac 23st .

Gdzie w tamtym roku nie chodziła juz od polowy kwietnia ale w tym roku jest jak jest i chodzi i co w tym dziwnego??? Bo nie czaję Twojej logiki.

Moze jakbys mieszkal obok niego i Ty nie palisz on pali to mógłbyś się wzruszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd mają powstawać defrosty jak w domu w nocy jest 21,7 st.C a w dzień dochodzi nawet do 22,7st.C.

W jakim celu pompa ma się załączać ?.

 

A może u niego jest w nocy 21,3 a w dzień ma od dwóch dni pochmurno i tak jak pisze deszcz pada i 2st i w dzień dochodzi do 22st a lubi mieć 23 więc grzeje.

Mam sąsiada któremu pasuje 20st i nie zrozumiałby Ciebie po co grzejesz w marcu bo bez grzania miałbyś te 20st

 

Tak informacyjnie u mnie początek maja średnia dobowa temp.zewnętrzna

1.05---- 8,17st.

2.05---- 5,16st

3.05---- 5,70st

4.05---- 7,62st

5.05---- 8,02st

6.07---- 7,46st

7.07---- narazie 7,42st aktualnie na zewnątrz 4st

zysków słonecznych niebardzo ,nawet jak już slonko coś tam poświeci to już kąt padania nie ten co zimą i już słonko nie grzeje na pół salonu a tylko na parapet wewnętrzny i jak tu nie grzać??

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może u niego jest w nocy 21,3 a w dzień ma od dwóch dni pochmurno i tak jak pisze deszcz pada i 2st i w dzień dochodzi do 22st a lubi mieć 23 więc grzeje.

Mam sąsiada któremu pasuje 20st i nie zrozumiałby Ciebie po co grzejesz w marcu bo bez grzania miałbyś te 20st

Dlatego napisałem, że jeśli tak jest w nowym domu to ewenement i albo dom dziurawy jak sito albo błąd na błędzie jest zrobiony przy budowie.

U mnie sprzed chwili taka sytuacja:

Aktualnie w domu:

20210507_194630_copy_1512x2016.jpg

 

A na zewnątrz, deszcz, zimno i wieje:

20210507_195200_copy_2268x3024.jpg

 

Pompa nie grzeje już od ponad miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za pompa?

Podaj ilość godzin pracy oraz ilość włączeń,

Podaj dane krzywej grzewczej

Poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

 

Panas Aquarea J 7kW

Wl/wyl 3370 praca 1890h - w tym było tez wygrzewanie nowopowstalego domu. Praca ciagla przez okres październik-marzec. Od kwietnia kombinuję z harmonogramem. Średnio do 5 godzin praca przy CO i CWU. Przy pogodzie 5*-7* i braku wilgoci w powietrzu praca na jednym włączeniu przez cały czas grzania CO (średnio 3h). Obecnie praca na regulatorach pokojowych (parter i pietro) przy krzywej 41/-15 33/14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie praca na regulatorach pokojowych (parter i pietro) przy krzywej 41/-15 33/14.

W nowym domu przy suszeniu taka KG jest wytłumaczalna, sezon lub max 2 potrwa taka sytuacja.

Natomiast regulatory pokojowe uważam za błąd, to sama podłogówka powinna decydować czy grzać czy wyłączać grzanie.

Pod warunkiem,że masz podłogówkę zrobioną wg potrzeb na energię każdego pomieszczenia z osobna.

Inaczej to będzie druciarstwo i zdanie się na żywioł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur ja Cię za dobrze znam i nie będę się z tobą kopał do rana :) tak jak voymar

Ty poprostu nie zauważasz różnicy pomiędzy 23 a 22 i pomiędzy 8st a 2st

8st.C jest obecnie czyli ok.20.00,wczoraj jak jechałem do pracy(ok.6.00) pryskałem szyby bo były zamarazniete a w aucie pokazywało właśnie 2st.C.

Ale w jednym masz rację, u mnie przy 23st.C żona już narzeka, że jest za gorąco, przy 21st.C i poniżej w nocy mówi, że jest ok.

W dzień 22-22,5st.C jest dla nas obojga akceptowalna.

Ja mogę chodzić boso i z krótkim rękawkiem a żona nie poci się :D

 

A coby nie mówić, po pół godzinie na zewnątrz jest już 7st.C ;)

20210507_203344_copy_1512x2016.jpg

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym domu przy suszeniu taka KG jest wytłumaczalna, sezon lub max 2 potrwa taka sytuacja.

Natomiast regulatory pokojowe uważam za błąd, to sama podłogówka powinna decydować czy grzać czy wyłączać grzanie.

Pod warunkiem,że masz podłogówkę zrobioną wg potrzeb na energię każdego pomieszczenia z osobna.

Inaczej to będzie druciarstwo i zdanie się na żywioł :)

 

Nie wiem czy praca na krzywej grzewczej będzie OK przy średnio 6cm anhydrytu. Boję się, że to pójdzie w kierunku częstych startów sprężarki a tego chciałbym uniknąć. Poza tym dom jest w trakcie wykańczaniem, np. zrobienie ocieplenie sciany i sufitu garażu i pom gosp. nad którymi jest jeden pokój i lazienka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...