Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam

 

Dane do uzupełnienia

 

1. 5,3 czego?

2. Z oględzin, ew fotek archiwalnych - łączna długość - zasilanie i powrót; średnica wewnętrzna.

3. Opór wymiennika pompy podany jest na obudowie jedn. wewn.

4. kVs zaworu trójdrożnego.

 

Inne specyficzne opory miejscowe.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Tak to jest jak 5 osób pyta

 

1. 5,3 to odpowiedz na pytanie mksilesia o największy opór na pętli wiec 5,3KPa

2. zasilanie dolny rozdzielacz rura PP32 dł ok 10m powrót to samo, górny rozdzielacz zasilanie 5m rura PP32 powót to samo, łacznie 30mb rura PP32 średnica wewn. 28,4

3. opór 35KPa

4. kVs niestety nie ma tego na obudowie wygląda to tak:

 

http://iv.pl/images/37029285740862975204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Santosz. zrozum wreszcie że przepływ twojej jak i każdej innej pompy uzależniony jest od oporów, które musi pokonać.

tych nie znasz, a oczekujesz, że ktoś Ci je na odległość precyzyjnie policzy.

Wykres dla twej pompy masz pare postów wyżej i on powinien być dla ciebie punktem wyjścia.

Podałeś opór 35 kPa nie precyzując co on oznacza, bo z pewnością na opór nominalny wymiennika jest za duży. W moim t-Capie wynosi on ok. 11 kPa.

Opór na najdł. pętli - 5,3 kPa, obliczono z pewnością dla stosunkowo niskich przepływów.

Łączne opory całego twojego układu (bez zbiornika) dla przepływu nominalnego 1,5 m/h sięgają co najmniej 4m (40 kPa) i twoja pompka, nawet n III biegu im nie zapewne nie podoła.

Niewykluczone, że wart. 35 kPa stanowi informację producenta do jakich oporów twoja PC będzie prawidłowo działać.

 

Puściłeś III bieg. Sprawdziłeś parametry?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

stary temat wrócił - słychać bulgotanie powietrza w pompie wodnej .

Coś mnie tknęło i zdjąłem przednią obudowę . Kiedy była założona nic nie było słychać ,po zdjęciu jest wyraźny dźwięk w samej pompie wodnej .

Jak zostawię tak jak jest , to kawitacja załatwi pompkę .

Brakuje już mi pomysłów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na razie nikt nie był w stanie mi pomóc i podać przepływów tej pompy.

 

Jak to nikt:confused: przecież ja AMATOR wkleiłem ci wycinek z Instrukcji montażu Twojej pompy, wraz z cha-ką Twojej pompy obiegowej. Wynika z tego, że na II biegu osiągasz przepływ 20l/min co świadczy, że Twoja pompa osiąga jakieś 7kW i nie jest to pomyłka japońskich inżynierów, bo Twoja pompa jest 9kW tylko z nazwy. 9kW to jej moc maksymalna jaka jest w stanie uzyskać przy temp +7 czyli nigdy bo w takiej temp inwerter jej na to nie pozwoli, bo Twój dom nie będzie potrzebował takiej mocy. Natomiast w typowych (średnich) temp pracy w sezonie grzewczym, czyli okolice 2st Twoja pompa dysponuje mocą 6,7kW i tak pewnie została dobrana obiegówka. Przy prozach -15st Twoja pompa daje już tylko 5,9kW, wiec prędkość przepływu, aż nadto pokrywa wymagania dla tej mocy.

 

Na trzecim biegu możesz wycisnąć 1,44m3 przepływu, czyli 8,3kW mocy, ale żeby sprawdzić który wariant lepszy musiałbyś mieć ciepłomierz i to sobie sprawdzić, bo bez tego ciężko będzie coś wywróżyć.

 

Moim zdaniem pompa jest dobrana prawidłowo i japońscy inżynierowie się nie pomyli;) Ale być może koledzy fachowcy wymyślą coś lepszego;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajnel, to też był sarkazm - takie zdawkowe odpowiedzi niewiele tu wnoszą i pisanie - "że Ci przecież tłumaczyli że to dla 1m3/h" to jest bez sensu - zobacz ile teraz trzeba pisac i wyjasniać. A jak na razie nikt nie był w stanie mi pomóc i podać przepływów tej pompy.

 

Szantosz ale jak mam ci odpowiedzieć skoro wszystko już tu było napisane, a ty dalej tego nie czaisz. Jeżeli charakterystyka, którą wkleił wichajster jest ok to twoja pompka obiegowa uzyskuje na drugim biegu przepływ od 0 do 2,5 m3/h. Ile dokładnie dowiesz się jak policzysz opory w twojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Santosz. zrozum wreszcie że przepływ twojej jak i każdej innej pompy uzależniony jest od oporów, które musi pokonać.

tych nie znasz, a oczekujesz, że ktoś Ci je na odległość precyzyjnie policzy.

Wykres dla twej pompy masz pare postów wyżej i on powinien być dla ciebie punktem wyjścia.

Podałeś opór 35 kPa nie precyzując co on oznacza, bo z pewnością na opór nominalny wymiennika jest za duży. W moim t-Capie wynosi on ok. 11 kPa.

Opór na najdł. pętli - 5,3 kPa, obliczono z pewnością dla stosunkowo niskich przepływów.

Łączne opory całego twojego układu (bez zbiornika) dla przepływu nominalnego 1,5 m/h sięgają co najmniej 4m (40 kPa) i twoja pompka, nawet n III biegu im nie zapewne nie podoła.

Niewykluczone, że wart. 35 kPa stanowi informację producenta do jakich oporów twoja PC będzie prawidłowo działać.

 

Puściłeś III bieg. Sprawdziłeś parametry?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Po pierwsze nie oczekuję że ktoś policzy tylko poda sposób i wyjasni jakie dane są potrzebne i skad je wziąść,

po drugie, chciałeś dane z tabliczki znamionowej na pompie odnośnie oporów to podałem 35KPa - niestety nie jest tam napisane co on oznacza,

po trzecie - skad mam wiedzieć czy opór 5,3KPa obliczono dla stosunkowo niskich przepływów i czy to dobrze czy nie - podałem ten opór na prośbę mksilesia - podałem to z projektu podłogówki który mam zrobiony przez Asolta,

po czwarte skoro punktem wyjścia jest wykres i on pokazuje że na 3cim biegu mam prawie 25l/min to na godzine daje to 1,5m3 i jest to w takim razie osiągalne

po piate - nie puszczam 3 biegu bo nie mam takiej potrzeby - jak już podawałem działa mi wszystko ok, delta jest 5,

 

I na koniec - na siłe kilka osób stara się znależć u mnie jakiś problem - tu nie mam problemu! Wszystko działa jak należy, jedynie przy morzach -15 musiałem zwiekszyc krzywą do wartości 34/39 ale chyba dlatego, że jak zauważył map78 projekt podłogówki miałem robiony dla -16/20 a ja lubie jak w domu jest 22-23stopnie stad trzeba bylo dogrzac, i dlatego jak pisałem zastanawiam się czy na trzecim biegu miałbym trochę wiecej mocy żeby przy takich wiekszych temperaturach ujemnych pompa mogła pracować na nizszych temperaturach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szantosz ale jak mam ci odpowiedzieć skoro wszystko już tu było napisane, a ty dalej tego nie czaisz. Jeżeli charakterystyka, którą wkleił wichajster jest ok to twoja pompka obiegowa uzyskuje na drugim biegu przepływ od 0 do 2,5 m3/h. Ile dokładnie dowiesz się jak policzysz opory w twojej instalacji.

 

2,5m3? wow, na wklkejce od map78 wychodzi ze na drugim 1,2m3 a na trzecim 1,5. rzeczywiście nie kumam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem jeszcze coś dziwnego.

Przed pompą mam dodatkowy manometr - podczas pracy wskazówki w dwóch manometrach ( tj rownież w PC) ,drgają .

Przy czym drżenie jest większe im wyższy bieg pompy , różnica ciśnień na wej pompy ok 0,3-0,5 bara.Kiedy jednak przydławię przepływ ( przykręcę zawór wyj z PC)-dwie wskazówki się stabilizują .

Czy powinienem zwiekszyć średnicę rury na ssaniu pompy?

Mogę to trochę zmniejszyć prędkością pompy, ale nie chcę tracić przepływu

Czy to może mieć związek z powietrzem w pompie wodnej?

Powtórzę tylko- nie mam wycieków, system już pracuje od 8 miesięcy - miał czas żeby wypłukać powietrze z układu ( wcześniej wielokrotnie odpowietrzałem system )

Wkurza mnie to - mogę założyć osłonę i nic nie słyszeć , ale chyba nie o to chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5m3? wow, na wklkejce od map78 wychodzi ze na drugim 1,2m3 a na trzecim 1,5. rzeczywiście nie kumam...

 

wg. tego wykresu załóżmy, że masz opory w instalacji rzędu 1m (10kPa) to ta pompa na 2 biegu będzie miała wydajność ok. 2,5m3/h. Teraz załóżmy, że opory w twojej instalacji wynoszą 5m (50kPa) to ta pompa na drugim biegu będzie miała wydajność bliską 0 m3/h. Teraz kumasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem jeszcze coś dziwnego.

Przed pompą mam dodatkowy manometr - podczas pracy wskazówki w dwóch manometrach ( tj rownież w PC) ,drgają .

Przy czym drżenie jest większe im wyższy bieg pompy , różnica ciśnień na wej pompy ok 0,3-0,5 bara.Kiedy jednak przydławię przepływ ( przykręcę zawór wyj z PC)-dwie wskazówki się stabilizują .

Czy powinienem zwiekszyć średnicę rury na ssaniu pompy?

Mogę to trochę zmniejszyć prędkością pompy, ale nie chcę tracić przepływu

Czy to może mieć związek z powietrzem w pompie wodnej?

Powtórzę tylko- nie mam wycieków, system już pracuje od 8 miesięcy - miał czas żeby wypłukać powietrze z układu ( wcześniej wielokrotnie odpowietrzałem system )

Wkurza mnie to - mogę założyć osłonę i nic nie słyszeć , ale chyba nie o to chodzi...

 

Jedną z przyczyn kawitacji są zbyt duże opory w rurociągu ssawnym, a ty masz tam chyba dużo rzeczy powkładane.Kawitację może powodować też miejscowy wzrost prędkości przepływu. Ale jedyny sposób na sprawdzenie czy to kawitacja to zmierzyć ciśnienie w króćcu ssawnym pompy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z przyczyn kawitacji są zbyt duże opory w rurociągu ssawnym, a ty masz tam chyba dużo rzeczy powkładane.Kawitację może powodować też miejscowy wzrost prędkości przepływu. Ale jedyny sposób na sprawdzenie czy to kawitacja to zmierzyć ciśnienie w króćcu ssawnym pompy....

 

tak jak pisałem - na króćcu ssawnym mam np 2 bary , a na manometrze w PC - ok 2,5 bara.

Na ssaniu mam ciepłomierz - pare tyg temu zdemontowalem go i było to samo . Mam lekką odchyłkę od zasad montażu - przyłącze powinno byc 5/4", a ja mam 1".

Instalator tak podłączył i mówił , że nigdy nie miał problemów z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...