Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dziś pytałem i jeden termometr do CWU (najwyższy punkt do umieszczenia w otwór, gdzieś tak 3/4 wysokości u góry - Sunex Fish S15 300L), jeden termometr w jednostce zewnętrznej i jeden dodatkowy termometr na ścianie budynku podłączony po kablu.

 

Sunex Fish S15 - nie da się umieścić termometru (czujnika) na samej górze przy korku?

Nie myl termometru z czujnikami bo to dwie różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele to sie tak srednio mają do pompy kiedy najwieksza produkcja z paneli wtedy najmniejszy pobór przez pompę i na odwrót.

Jesli chcesz utrzymywac stała temp.w domu to lipa bo wlasnie w dzien sa najwieksze zyski bytowe sloneczne i temp.na zewnatrz najwieksza przez co budynek nie potrzebuje wcale albo trochę a w nocy zato straty najwieksze zysków brak wiec pompa chce uzupełniac wlasnie w nocy.

Żeby zwiekszyc poziom autokonsumcji bo chyba o to Ci chodzi to musisz cwu w dzień i przegrzewac chate w dzien i wychładzać w nocy.

 

Uważam inaczej, jako posiadacz paneli: prawie cały sezon grzaliśmy tylko w dzień (z wyjątkiem chyba 3-4dni), lepiej się śpi w chłodniejszym, także spadek temp o 2-3 stopnie nie jest problemem. Podobnie ogrzewanie wody staram się ustawiać , jak jest słoneczko (podobnie zmywanie, pranie etc) Ot proste oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś został uruchomiony T-CAP 9kw split :) , napisze coś za kilka dni jak grzeje cwu i ile pobiera, grzanie off bo już jest ciepło.

Pierwsze co mi się rzuciło to jaka ta apka Panasonic Smart Cloud jest biedna, nawet nie da się podejrzeć COP, ani ile razy sprężarka się włączała?

 

1. Wie ktoś ile lat już działa ta apka? są szanse że rozbudują ją i dodadzą więcej funkcji ??

2. Jak szybko wychładza się zbiornik wody u was? powiedzmy 5* w ile czasu się wychładza? na razie mam ustawione 45* i delta 5*.

3. Z jakim COP grzeje wam wode jak jest ciepło na dworzu?

4. Czy próbował ktoś chłodzić latem na grzejnikach? da się z 5* zejść w pomieszczeniu czy gra nie warta świeczki?

 

chodzi o coś innego, masz pompę ciepła, to warto dodać PV, prąd nie stanieje a raczej odwrotnie

U mnie za rok wyszło dopłaty za prąd ok 400zeta+stałe opłaty (które też rosną, ot niby opłata mocowa)

 

Paweł widze w podpisie masz taką samą pompe jeśli to split, jakie masz grzejniki i ile poszło na ten sezon grzewczy prądu?

jakie masz grzejniki? dobrze ocieplona?

u mnie chałupa dość dobrze ocieplona i 55m2 więcej ;)

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam inaczej, jako posiadacz paneli: prawie cały sezon grzaliśmy tylko w dzień (z wyjątkiem chyba 3-4dni), lepiej się śpi w chłodniejszym, także spadek temp o 2-3 stopnie nie jest problemem. Podobnie ogrzewanie wody staram się ustawiać , jak jest słoneczko (podobnie zmywanie, pranie etc) Ot proste oszczędności

 

Oki każdy grzeje jak chce. Tylko wkurza mnie jak czytam wpisy typu::::: Mi PC w Lutym zużyła 300kWh tylko zapomniał dodać że temp. w domu nie jest 23*C/24h

Oczywiście nie jest to uwaga co do ciebie. Napisałem ogólnie. Lepszym i wiarygodnym ( przynajmniej bardziej wiarygodnym ) są godz. pracy / miesiąc. jak i średnia temp. na zewnątrz + temp zasilania PC. Bo same kWh /mies. nic nie dają.

Jeden te 300kWh przepali za 5 dni a drugi za miesiąc tylko w ( 1 ) przypadku w domu jest 23*C/24h a w drugim 20*C

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś został uruchomiony T-CAP 9kw split :) , napisze coś za kilka dni jak grzeje cwu i ile pobiera, grzanie off bo już jest ciepło.

Pierwsze co mi się rzuciło to jaka ta apka Panasonic Smart Cloud jest biedna, nawet nie da się podejrzeć COP, ani ile razy sprężarka się włączała?

 

1. Wie ktoś ile lat już działa ta apka? są szanse że rozbudują ją i dodadzą więcej funkcji ??

2. Jak szybko wychładza się zbiornik wody u was? powiedzmy 5* w ile czasu się wychładza? na razie mam ustawione 45* i delta 5*.

3. Z jakim COP grzeje wam wode jak jest ciepło na dworzu?

4. Czy próbował ktoś chłodzić latem na grzejnikach? da się z 5* zejść w pomieszczeniu czy gra nie warta świeczki?

 

 

 

Paweł widze w podpisie masz taką samą pompe jeśli to split, jakie masz grzejniki i ile poszło na ten sezon grzewczy prądu?

jakie masz grzejniki? dobrze ocieplona?

u mnie chałupa dość dobrze ocieplona i 55m2 więcej ;)

 

Ad1 W zupełności wystarcza jak mozna zdalnie załączyć PC+ zmienić ustawienia na + lub - Do zabawy to masz komputer lub telefonik

Ad2 grzeje do 43*C delta 7 PC załącza sie 1 raz/doba

Ad3 akurat to mnie nie interesuje za to prądu pobiera 1kWh/doba Przynajmniej tak jest w czerwcu za 8 dni 8kWh PC cały czas ( zima i lato ) puszczona w samopas bez żadnych tam ustawień co do czasu grzania. Woda ma byc cały czas dostępna. Tak samo jak ciepło ma być w domu w okresie grzewczym 23*C/24h

Ad4 widzę że w tym temacie jesteś zieleniutki. Grzejnikami chcesz zejść o 5*C? Nic nie zrobisz. To co masz w domu to jedynie możesz wody nalać w pomieszczenia jak byś to ustawił na chłodzenie. Nawet i podłogówka nie da rady, ale zapewne będą tacy co powiedzą że jest OK. Przy tej konfiguracji to lipa.Tylko klima kanałowa lub naścienna zalatwi sprawę.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam inaczej, jako posiadacz paneli: prawie cały sezon grzaliśmy tylko w dzień (z wyjątkiem chyba 3-4dni), lepiej się śpi w chłodniejszym, także spadek temp o 2-3 stopnie nie jest problemem. Podobnie ogrzewanie wody staram się ustawiać , jak jest słoneczko (podobnie zmywanie, pranie etc) Ot proste oszczędności

A no widzisz, każdy dom jest inny.

Ty masz kaloryfery i taka może być sytuacja.

W moim przypadku ale też w każdym innym gdy jest wodna podłogówka z odpowiednią wylewką zmianę temperatury odczuwasz po kilku godzinach a w ekstremalnym przypadku po kilkunastu godzinach, czyli grzejąc w nocy ( wtedy do spania masz chłodniej) w dzień masz o 1-1,5st.C więcej niż w nocy.

Czyli "grzanie" nie polega na tym o czym myślisz przy kaloryferach tylko "grzanie" polega na dostarczeniu energii i nie dopuszczeniu do nadmiernego wychodzenia się w dzień i tak jak wyżej, grzejąc w nocy.

 

Następna sprawa, największe straty energii są w nocy, z oczywistych względów, mając grzejniki nie poszalejesz z uzupełnieniem tej energii bo będziesz miał za ciepło, w domu z dużą pojemnoscia cieplna(podłogówka, grube mury)swobodnie możesz uzupełniać tą energię bez przegrzewania.

A to skutkuje tym, że Ty W dzień musisz podwójnie nadrabiać te straty.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o coś innego, masz pompę ciepła, to warto dodać PV, prąd nie stanieje a raczej odwrotnie

U mnie za rok wyszło dopłaty za prąd ok 400zeta+stałe opłaty (które też rosną, ot niby opłata mocowa)

Tutaj podobnie, każdy ma innych dom,dla mnie przy pompie PV są całkowicie zbędne:

Trzeba było zbudować dobry dom to byście nie mieli dylematów :)

1600kWh na ogrzewanie za sezon to mi daje jakieś 500zl.

1500kWh na cwu rocznie to mi daje jakieś 500zl.

 

Na pewno nie będę rwał włosów, że nie dałem sobie oszpecić dachu za kilkadziesiąt tys.zl ,wydając miesięcznie na faje 500zl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki vomar za odpowiedzi, kumam, grzejnikami nic nie schłodze :)

 

Chcę sprawdzić grzanie cwu jeden raz dziennie przez harmonogram w godzinach 14-16 gdy jest na dworze jeszcze ciepło i dobry COP + fotowoltaika daje dobry prąd, kąpiel/prysznic jest przeważnie wieczorami 19-21. Czy delte mam ustawić wtedy na wartość "0" ?

Chodzi mi aby nie chodziło na raz dogrzewanie po spadku delty i harmonogram

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika na 0 nie ustawisz , zakres chyba jest 12 - 2.

No i też nie miałoby sensu ustawianie 0 , bo zbiornik miałby wtedy zadaną temperaturę , a Ty i tak chcesz do niej dogrzewać...

 

Tak masz racje jest zakres 2-12 i z tym 0 faktycznie bo taka temp byłaby cała czas.

 

Ja to może źle ubrałem w słowa, chodzi mi o to że gdy "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" dam na -5*, harmonogram ustawie na godzine 14-16 do 45* grzanie - to czy może się zdarzyć że powiedzmy z samego rana pompa się włączy i dogrzeje z delty do tych 45*, a później drugi raz harmonogram się włączy o godz 14-16 ?

 

Czy jak jest ustawiony harmonogram z godzinami to pompa "ma pozwolenie" tylko na grzanie w tym czasie i wartość ustawiona w "Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika" nie jest już brana pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje jest zakres 2-12 i z tym 0 faktycznie bo taka temp byłaby cała czas.

 

Ja to może źle ubrałem w słowa, chodzi mi o to że gdy "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" dam na -5*, harmonogram ustawie na godzine 14-16 do 45* grzanie - to czy może się zdarzyć że powiedzmy z samego rana pompa się włączy i dogrzeje z delty do tych 45*, a później drugi raz harmonogram się włączy o godz 14-16 ?

 

Czy jak jest ustawiony harmonogram z godzinami to pompa "ma pozwolenie" tylko na grzanie w tym czasie i wartość ustawiona w "Temperatury ponownego wygrzewania zbiornika" nie jest już brana pod uwagę?

 

Pompa włączy się w godzinach wynikających z harmonogramu i dogrzeje zbiornik do temperatury w nim ustalonej (z uwzględnieniem histerezy). Czyli, jeśli temperatura z 45* spadnie do np. 40* to o godz. 14 pompa włączy się i podgrzeje CWU do 45* i do godziny 16 pozostanie w gotowości do podgrzania ponownego wody (jeśli temperatura spadnie poniżej ustalonej delty).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj podobnie, każdy ma innych dom,dla mnie przy pompie PV są całkowicie zbędne:

 

Każdy liczy po swojemu, pamiętam Twoje wyliczenia zużycia prądu COP etc, hihi

A dom kupiłem taki, jaki jest i nie narzekam.

Pompa+PV to jest idealny układ, do tego na razie jeszcze dają 5k dopłaty no i odpis od podatku też swoje robi.

no i FUN z produkcji prądu (w czerwcu średnio 30kWh dziennie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy liczy po swojemu, pamiętam Twoje wyliczenia zużycia prądu COP etc, hihi

Matematyka jest jedna dla wszystkich czyli dodawanie, mnożenie itp,podobnie jak 2+2=4.

Nie moje wyliczenia zużycia tylko odczyty z podlicznika i to od 2013r.

 

Tak jak mówiłem, zależy od domu czy pompa+PV to układ idealny.

W moim domu to byłaby bzdura pakować kasę w PV,dla grzejników czy domów durszlakow, jak mówisz jest ok.

 

Z innego wątku na temat PV:

Nie musisz kupować akumulatorów,sam dom może być potężnym akumulatorem co będzie jego mega zaletą, dodając do tego pompę ciepła czyli COP3 i cenę 1kWh z taniej taryfy na poziomie 0,35zl to koszt 1kWh za ogrzewanie i cwu wychodzi ok.0,10zl.

Zatem w jakim celu te PV za kilkadziesiąt tys.zl ?

Prąd bytowy czyli gotowanie, pranie itp to zużycie rzędu 200-300kWh miesięcznie, mając taryfę G12W to jakieś 800-1200zl rocznie bo średni koszt wychodzi jakieś 0,4-0,45zl/kWh.

 

Masz szansę wybudować jeszcze "dobry dom",zatem myśl i się ucz :)

Sporo było na ten temat z 10-12 lat temu tu na forum :)

Niestety daleko trzeba się wrócić bo mało zostało kumatych inwestorów....

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa włączy się w godzinach wynikających z harmonogramu i dogrzeje zbiornik do temperatury w nim ustalonej (z uwzględnieniem histerezy). Czyli, jeśli temperatura z 45* spadnie do np. 40* to o godz. 14 pompa włączy się i podgrzeje CWU do 45* i do godziny 16 pozostanie w gotowości do podgrzania ponownego wody (jeśli temperatura spadnie poniżej ustalonej delty).

 

Dzięki wielkie wszystko jasne!

Ustawiłem dziś harmonogram cwu na 14.00-16.00 grzanie do 45*. O godz 14.00 nie załączyło się grzanie cwu, temp wody wynosiła 41*, "Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika" ustawiona na -5*.

Załaczy się dopiero gdy spadnie do 40* tak?

 

Jak ustawić aby niezależnie od temp wody w danej chwili zawsze zaczynała grzać o 14.00 do temp 45* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...