Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

U mnie za 5 dni 20kwh, zbiornik 300l dwie wężownice. Mam fotowoltanikę i chciałbym wykorzystać autokonsumpcje , poza tym jestem w taryfie G12W dlatego tak planuje. Cztery osoby w domu i po wieczornym korzystaniu pewnie normalnie w nocy by dogrzewała wodę.

Odnośnie harmonogramu to mam rozumieć że ikonka ma być na górnym pasku, i nic więcej na wyświetlaczu, tzn pompa wyłączona na panelu. Bo jak świeci się zielona dioda na panelu to jeszcze widzimy temperatury min np.wody czy zewnętrzną i choć będzie na górnym pasku ikona harmonogramu to nastawy nie działają . Pompa załączy się w każdej porze jak spadnie temperatura wody poniżej zadanej 47C i histerezy 5C czyli jak będzie poniżej 42C.

Ja nie wiem czy jest taka możliwość, ale chciałbym żeby pompa była załączona, zielona dioda (chyba że to nie wskazane) miał podgląd na wyświetlaczu w każdej chwili widzieć np.temperture CWU i dodatkowo właśnie działał ten harmonogram który jak jest potrzeba to zagrzeje wodę w wyznaczonych godzinach.

 

Chciałbym także ustawić dokładnie tak jak piszesz, temp na wyświetlaczu czyli włączona zielona lampka (znaczy pompa włączona) i aby działał harmonogram.

Niestety ma tak samo jak Ty i u mnie póki co pompa cały czas wyłączona i dopiero włacza się harmonogram.

Ikonka na górze oczywiście się świeci, prosze NIE PISAĆ O TYM KOLEJNY RAZ.

HARMONOGRAM OCZYWIŚCIE NA STEROWNIKU, ZERO DOTYKANIA CHMURY !!!

DELTA USTAWIONA BARDZO DUŻA !!!!

 

Esp - trzeba by napisać harmonogram zaczynający się: 14.00 OFF, 14.05 ON CWU i wtedy w teorii by pompa była właczona cały dzień i odczyt temp na sterowniku. Jeszcze nie sprawdzałem bo nie mam na to czasu chwilowo.

 

5 dni i 20kw to podejrzewam, że często załaczało Ci się grzanie, czujnik temp masz na dole czy na środku? też mam 300l 3.4m2 wężownica i przeniosłęm ze środka na góre, temp teraz dużo wolniej spada i pokazuej na apce praktycznie tą samą wartość co fizyczny termometr na zbiorniku. Mi też często się załączała na początku i dlatego zszedłem z histerezy na harmonogram i teraz idzie 1.5-2kw na dobe.

 

Teraz przy tym położeniu czujnika na górze i samej histerezie na powiedzmy 8* pewnie by się załaczała raz na dobe już, ale nie chce aby to wypadało przykładowo w nocy więc wole harmonogram mimo wszystko (mam fotowoltaike ale mimo wszystko), a ciepłej wody starcza spokojnie.

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za 5 dni 20kwh, zbiornik 300l dwie wężownice. Mam fotowoltanikę i chciałbym wykorzystać autokonsumpcje , poza tym jestem w taryfie G12W dlatego tak planuje. Cztery osoby w domu i po wieczornym korzystaniu pewnie normalnie w nocy by dogrzewała wodę.

Odnośnie harmonogramu to mam rozumieć że ikonka ma być na górnym pasku, i nic więcej na wyświetlaczu, tzn pompa wyłączona na panelu. Bo jak świeci się zielona dioda na panelu to jeszcze widzimy temperatury min np.wody czy zewnętrzną i choć będzie na górnym pasku ikona harmonogramu to nastawy nie działają . Pompa załączy się w każdej porze jak spadnie temperatura wody poniżej zadanej 47C i histerezy 5C czyli jak będzie poniżej 42C.

Ja nie wiem czy jest taka możliwość, ale chciałbym żeby pompa była załączona, zielona dioda (chyba że to nie wskazane) miał podgląd na wyświetlaczu w każdej chwili widzieć np.temperture CWU i dodatkowo właśnie działał ten harmonogram który jak jest potrzeba to zagrzeje wodę w wyznaczonych godzinach.

 

Jak chcesz zieloną lampkę -to tylko samopas lub>>>>>>>>>>>>>>>> Zalączyć grzanie ( CO ) zadając hamulec temperaturowy np. wyłączenie CO ---- 13*C i harmonogram na CWU. Nie wiem nigdy tak nie robilem ale może zaskoczy. Mam samopas i dostęp do w/w funkcji o które ci chodzi .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym także ustawić dokładnie tak jak piszesz, temp na wyświetlaczu czyli włączona zielona lampka (znaczy pompa włączona) i aby działał harmonogram.

Niestety ma tak samo jak Ty i u mnie póki co pompa cały czas wyłączona i dopiero włacza się harmonogram.

Ikonka na górze oczywiście się świeci, prosze NIE PISAĆ O TYM KOLEJNY RAZ.

HARMONOGRAM OCZYWIŚCIE NA STEROWNIKU, ZERO DOTYKANIA CHMURY !!!

DELTA USTAWIONA BARDZO DUŻA !!!!

 

Esp - trzeba by napisać harmonogram zaczynający się: 14.00 OFF, 14.05 ON CWU i wtedy w teorii by pompa była właczona cały dzień i odczyt temp na sterowniku. Jeszcze nie sprawdzałem bo nie mam na to czasu chwilowo.

 

5 dni i 20kw to podejrzewam, że często załaczało Ci się grzanie, czujnik temp masz na dole czy na środku? też mam 300l 3.4m2 wężownica i przeniosłęm ze środka na góre, temp teraz dużo wolniej spada i pokazuej na apce praktycznie tą samą wartość co fizyczny termometr na zbiorniku. Mi też często się załączała na początku i dlatego zszedłem z histerezy na harmonogram i teraz idzie 1.5-2kw na dobe.

 

Teraz przy tym położeniu czujnika na górze i samej histerezie na powiedzmy 8* pewnie by się załaczała raz na dobe już, ale nie chce aby to wypadało przykładowo w nocy więc wole harmonogram mimo wszystko (mam fotowoltaike ale mimo wszystko), a ciepłej wody starcza spokojnie.

Co to za harmonogram 14.00-OFF a 14,05 ON ? Toż to SAMOPAS bez 5min czyli 23h i 55mni /24h -to grzanie. Przerwy PC ma tylko 5 min. No oczywiście uwzględniając Deltę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale sprawdziłem dokładnie, żeby tylko woda użytkowa i faktycznie 5 dni zbiornik 300l woda ustawiona na 47C i podlicznika wychodzi 11kwh wiec nie jest źle.

Ja tez mam wyłączoną pompę , wyświetlacz i załącza , zaświeca się tylko w godzinach ustawionego harmonogramu. Niestety jak włączyłem żeby sprawdzić jaka temperatura wody pompa zaczęła grzać choc nie była w godzinach harmonogramu , była poniżej zadanych, logicznie powinna poczekać na godziny w harmonogramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznie , to była włączona , miała tryb CWU , więc jeśli temperatura zbiornika była poniżej delty , to dlaczego miała czekać ? Pisałem wcześniej co harmonogram robi.... Jeszcze raz to dobitnie powiem , harmonogram wykonuje konkretne zadanie o konkretnej godzinie , a nie ( jak się niektorym wydaje ) spradza przedziały czasowe , i powinna czekac na godziny w harmonogramie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za harmonogram 14.00-OFF a 14,05 ON ? Toż to SAMOPAS bez 5min czyli 23h i 55mni /24h -to grzanie. Przerwy PC ma tylko 5 min. No oczywiście uwzględniając Deltę.

 

Voymar oczywiście masz racje, zmęczony już pisałem, nie dodałem że delta 12 więc może aż tak się nie wychłodzi aby załączyć się w nocy.

Można by dodać 14.00 OFF, 14.05 ON, 22.00 OFF jak już nikogo nie obchodzi temp i idzie się powoli spać, rano w sumie nie istotne bo szybko szybko i opuszcza się dom :)

 

edit: więc i w sumie te 14.00 OFF nie potrzebne.

Ustawiając najwyższą delte tak aby nie dać się w nią złapać jest to jakieś rozwiązanie na prwie ciągle właczoną pompe i działający harmonogram.

Bo takie ON i OFF pompy chyba nic jej nie szkodzą co?

 

Żeby działał harmonogram , to na wyświetlaczu ma być ikonka harmonogramu z podświetleniem , nic więcej.

Jeśli nic więcej to ma nie być wartości temperatur ikonek od wody itp. czyli pompa ma być wyłączona? To samo powtarzamy z Esp od 2 stron

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem ,że nic więcej. Może być włączona , może być wyłączona , harmonogram jak przyjdzie godzina ustawi to ,co jest zaprogramowane w nim.

Nie wiem co to jest "Esp od 2 stron" ?

 

To czemu mi i Esp się nie załącza, gdy pompa jest włączona i harmonogram zaczyna się od ON ??

a komu odpisywałeś kilka postów wyżej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumując z harmonogramem aby całkowicie panel był załączony, zielona dioda i działał harmonogram na cwu musi być raczej sposób przedstawiany przez @-voymar- w poście #15513. Przy wyłączonej pompie harmonogram zadziała oczywiście jeżeli woda będzie poniżej zadanych i tylko wtedy , przy ON, można sprawdzić parametry na wyświetlaczu.

Teraz tylko nie wiem co będzie najlepsze dla pompy. u mnie potrzeba jedne załączenie na około 30-45minut na grzanie CWU na dobę.

Co lepiej dla pompy w tym okresie, puścić na 24h (zielona dioda na panelu), czy zrobić okienko przykładowo 2-3godzinne na grzanie wody, resztę wyłączone,. Ekonomicznie już mniejsza sprawa przy takim poborze, bardziej co będzie lepsze dla pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, przez dwa tygodnie roztrząsacie harmonogram pracy cwu a można to zrobić w ciągu 5 minut :D

Za dużo zabawek Panas Wam wrzucił w tych "amerykanckich" wyświetlaczach i sterownikach on-line a niektórzy nie nadarzają albo mało rozumieją ;)

 

U mnie prosta sprawa z harmonogramem cwu w lecie:

1.22-6 (22-ON,6-OFF)

2.13-15 (13-ON,15-OFF)

i tyle.

 

Temp. zasobnika ustawiona na 46st.C,zasobnik 300l,zwykły i najtańszy Galmet 300l (SGWS)

Od 8 lat tak działa w sezonie letnim, no i działa dalej ;)

 

Żadnej chmury ani deszczu z niej nie mam, nie mam żadnej delty ani tęczy :D

Mam sterownik,na którym palcem ustawiam nastawy harmonogramu cwu, raz, po sezonie zimowym,zabawa ta trwa ze 2 minuty.

Tyle, kropka, null.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale macie problemy ;)

Pomijajac juz fakt sensu obserwowania nic nie robiacej pompy tylko jak temperatura w baniaku spada ;)

Jak chcecie miec pompe w trybie ON przez cały czas to przecież musi ona miec (pomijajac juz chlodzenie i tryby auto) ustawione albo sloneczko i kranik albo sloneczko albo kranik i jesli w tym czasie nastapi potrzeba np.grzania chaty czy cwu to to zrobi nie patrzac na harmonogram.

Sposób 1

Ustawiamy harmonogram np.

13.00 start cwu 47st

16.00 start co

i do tego ustawiamy w opcjach temp.zewnetrzna zalaczenia grzania na najniższa możliwa ,lub jesli mamy termostat pokojowy to go wyłączamy lub ustawiamy np 17st w domu lub macie przecież termostat pokojowy w swoim sterowniku od pompy to przestawiacie na niego i ustawiacie 15st w domu lub przestawiacie na termostat zewnetrzny a że go nie macie to nie załaczy na grzanie c.o bo nie będzie komu zewrzeć styków.

Do tego ustawiacie na cwu niska delte żeby napewno o tej 13tej podgrzało wodę.

Sposób 2

Harmonogram np.

13.00 start cwu 47st

16.00 start cwu 40st

i do tego odpowiednia delta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to pytanie trzeba zadać Panasonicowi...

Ja takiego problemu nie mam , i nikt to do tej pory też nie miał, może najnowszy firmware jest skopany.

 

Ale chyba problemem nie jest jak chcecie , tylko dlaczego jak jest włączona ,to harmonogram chłopakom "nie działa" , a rozwiązaniem na to jest w harmonogramie ustawienie na OFF pięć minut przed właściwym grzaniem CWU....

Albo nie jarze albo mam to rozwiązane prosto jak budowa cepa ;)

Jeśli u mnie, w T-CAP z 2012r ustawiony jest harmonogram na 24h i 7 dni w tygodniu,to nie ma siły żeby pompa była włączona w czasie "pustym" czyli wtedy gdy nie ma ustanowionego harmonogramu.

Jak jest ON to pózniej jest OFF,następny program dobowy zaczyna się znowu na ON i działa do OFF i tyle i tak dookoła.

Także wydaje mi się, że ktoś nie potrafi ustawić tego harmonogramu.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jarze dlaczego kolegom to nie działa , bo ja też nie mam z tym problemów. Jeśli ma kilka osób ten problem , to znaczy że to nie jest przypadek , więc jedne co mi przyszło na myśl , to to ,że może Panasonic coś narozrabiał w ostatnich produkcjach z oprogramowaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumując z harmonogramem aby całkowicie panel był załączony, zielona dioda i działał harmonogram na cwu musi być raczej sposób przedstawiany przez @-voymar- w poście #15513. Przy wyłączonej pompie harmonogram zadziała oczywiście jeżeli woda będzie poniżej zadanych i tylko wtedy , przy ON, można sprawdzić parametry na wyświetlaczu.

Teraz tylko nie wiem co będzie najlepsze dla pompy. u mnie potrzeba jedne załączenie na około 30-45minut na grzanie CWU na dobę.

Co lepiej dla pompy w tym okresie, puścić na 24h (zielona dioda na panelu), czy zrobić okienko przykładowo 2-3godzinne na grzanie wody, resztę wyłączone,. Ekonomicznie już mniejsza sprawa przy takim poborze, bardziej co będzie lepsze dla pompy ciepła.

 

Voymar miał ciekawy pomysł, ale mi to nie zadziałało wczoraj.

Pompa była cały czas włączona i ustawione TYLKO NA SŁONECZKO (w opcjach aby grzało jak temp spadnie poniżej 14*, czyli aby latem nie załączało grzania), delta CWU 12*, harmonogram grzania CWU o 14.00 nie uruchomił się, aż musiałem ręcznie wymusić.

 

Wróciłem do starych ustawień czyli pompa wyłączona, 14.00 ON CWU 47*, 16.00 OFF - pompa się włączyła, harmonogram zaczął grzać, o 16.00 pompa się wyłączyła.

 

Tak jak Mig pisze - jeśli macie cały czas pompe włączoną i harmonogram godzinny wam się uruchamia, to chyba zostaje to że Panasonic coś pozmieniał w nowych rewizjach, mam T-CAP 9KW split 3f z datą 12.2020 zew, wew 02.2021 Pompa chodzi od 3tyg.

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a o tej 14tej co było na wyświetlaczu słoneczko czy kranik?

I wiem że już pisałes chyba Ty że masz na wyswietlaczu ikonke harmonogramu ale tylko chce sie upewnic czy masz ja podkresloną grubą ciągłą linią?

 

Gdy załącza się harmonogram jest ikona kraniku z kółkiem i strzałką co oznacza że grzeje.

HARMONOGRAM PODKREŚLONY GRUBĄ LINIĄ !! pracuje w sektorze IT dodam, nie w lesie, jestem raczej techniczny.

 

Gdy pompa jest właczona (zielona lampka), harmonogram ani razu nie uruchomił się o godz 14.00.

Gdy pompa jest wyłączona (na ekranie nie ma nic tylko ikona harmonogramu u góry, zielona lampka się nie pali) harmonogram zawsze włącza pompe o 14.00 grzeje CWU do 47* (podbija sam do 49*) pompa zostaje na czuwaniu do 16.00 i się sama wyłącza.

 

Próbowałem jak Voymar pisał strone wcześniej na włączonej pompie przełączyć na same słonko na ekranie, ale nic to nie dało. O 14.00 przełączyło się tylko na kranik wdg harmonogramu ale nie zaczął grzać CWU.

Nieważne co jest na ekranie harmonogram nie startuje gdy pompa jest włączona. Dezynfekcje mam wyłączoną i nie ma na nią napewno oddzielnego harmonogramu.

Delta grzania wody 12.

 

Skończyły się pomysły :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przerzuciło Ci o 14tej ze słoneczka na kranik to harmonogram zadziałał a jedynym powodem braku grzania może być wtedy za duża delta i do tej 16tej nie spadła w baniaku temp. na tyle aby załączyć grzanie cwu.

Zrób test ustaw np.od 19tej co minute w harmonogramie na zmiane c.o za minute cwu za minute znowu c.o i znowu cwu itd.

Jak będzie przerzucac na wyswietlaczu ikone slonca na cwu i z cwu na c.o to znaczy że harmonogram działa.

To że techniczny jestes nie znaczy że jakiegos przymroczenia nie masz ;);)

Moze zapominasz przy tym harmonogramie ustawic jeszcze odpowiedniej temp.na cwu i Ci ta delta trzyma.

 

Delte ustaw mala na np.4 stopnie

 

Sprawdz recznie na wyswietlaczu po prawej stronie jaka Ci po przerzuceniu na kranik ustawia temp.zadana na cwu.

 

 

Sprawdz ustawienie

Np.14.00 start cwu 47st

16.00 start c.o

I tylko to nic wiecej i kolejnego dnia taki sam wpis.

 

Lub przelacz tylko na kranik i wpis

14.00 wlacz cwu 47

16.00 włacz cwu 40

I delte do tego np.10st

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...