Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

wg. tego wykresu załóżmy, że masz opory w instalacji rzędu 1m (10kPa) to ta pompa na 2 biegu będzie miała wydajność ok. 2,5m3/h. Teraz załóżmy, że opory w twojej instalacji wynoszą 5m (50kPa) to ta pompa na drugim biegu będzie miała wydajność bliską 0 m3/h. Teraz kumasz?

 

Ale mowisz o ktorym wykresie bo jesli map78 to wg Ciebie przy 10KPa daje na drugim biegu 20l/min a to wg Ciebie 2,5m3? Cos mi tu nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem na temat wykresu od wihajstra, a nie od mapa. To dwa różne choć podobne wykresy. Nie wiem który jest dla twojej pompy. I 20l/min to nie jest 2,5m3/h.

 

Nie znam pochodzenia wykresu Wichajstra, ale ten "mój" pochodzi z instrukcji montażu pompy SDF09D3E5, wiec najprawdopodobniej jest to ch-ka pracy tego właśnie Grundfosa, który posiada Santosz, bo w tych pompach tylko takie instalowano. Co innego w modelach 3~, czy T-Cap tam może być zarówno 3 biegowy Grundfos, albo 7-bigowa Wilo. Jeszcze raz wstawiam sam wykres dla porządku:

http://iv.pl/images/80502039687725945289.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec - na siłe kilka osób stara się znależć u mnie jakiś problem - tu nie mam problemu! Wszystko działa jak należy, jedynie przy morzach -15 musiałem zwiekszyc krzywą do wartości 34/39 ale chyba dlatego, że jak zauważył map78 projekt podłogówki miałem robiony dla -16/20 a ja lubie jak w domu jest 22-23stopnie stad trzeba bylo dogrzac, i dlatego jak pisałem zastanawiam się czy na trzecim biegu miałbym trochę wiecej mocy żeby przy takich wiekszych temperaturach ujemnych pompa mogła pracować na nizszych temperaturach

 

Witam

 

Problem widzę w tym, że w podobnej temperaturze i przy zbliżonym ociepleniu swój dom zasilałem temp. 29-34 a nie jak u Ciebie 34-39.

Pytania pomocnicze;

1.Czy podłogówka była liczona pod tę konkretną PC

2. Czemu się uparłeś i nie sprawdzisz parametrów pracy PC na III biegu obiegówki

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Problem widzę w tym, że w podobnej temperaturze i przy zbliżonym ociepleniu swój dom zasilałem temp. 29-34 a nie jak u Ciebie 34-39.

Pytania pomocnicze;

1.Czy podłogówka była liczona pod tę konkretną PC

....

 

ad1. Podłogówka nie była liczoną na tę konkretną pompę, była liczona na najmniejszą mozliwą Tz, nigdy nie liczę na konkretny model pompy bo to bez sensu.

Podłogówkę powinno sie liczyc na njamniejszą mozlliwą Tz, wtedy ona jest najbardziej uniewrsalna jezeli chodzi o dobór urządzenia grzewczego a w przypadku pompy ciepła mozemy liczyc na najwiekszy mozliwy COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Podłogówka nie była liczoną na tę konkretną pompę, była liczona na najmniejszą mozliwą Tz, nigdy nie liczę na konkretny model pompy bo to bez sensu.

Podłogówkę powinno sie liczyc na njamniejszą mozlliwą Tz, wtedy ona jest najbardziej uniewrsalna jezeli chodzi o dobór urządzenia grzewczego a w przypadku pompy ciepła mozemy liczyc na najwiekszy mozliwy COP.

 

Witam

 

Oczywiście masz rację. Moje pytanie brzmi natomiast tak;

Jaki w tym konkretnym przypadku został przyjęty przepływ nominalny dla obliczenia oporów instalacji, tak całości jaki i poszczególnych pętli?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie jest pompa czy zaraz na wejściu czy za wymiennikiem, ale jeśli masz 2 bary to raczej nie realne żeby wystąpiła kawitacja od ciśnienia. Może masz przytłumiony przepływ przed pompą, a może ona po prostu sobie tak brzęczy i już....

 

hej

nie mogę załączyć filmiku (25M) -jak chcesz , to mogę wysłać Ci na priva .Sam ocenisz czy tylko mi się zdaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oczywiście masz rację. Moje pytanie brzmi natomiast tak;

Jaki w tym konkretnym przypadku został przyjęty przepływ nominalny dla obliczenia oporów instalacji, tak całości jaki i poszczególnych pętli?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Muszę poszukac, wszystko to jest w projekcie podłogówki, trzeba tylko dokładnie czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysłałem do kendy filmik + drugi kiedy jest ok-zobaczymy czy on też nie słyszy różnicy...

 

Ewidentnie masz zapowietrzoną obiegówkę, ja tez tak czasami mam (nawet głośniej). Odpowietrzam i jest ok. U mnie PC jest najwyższym punktem w instalacji CO. Na pietrze mam moją "kotłownię". I stąd trudności w pozbyciu się powietrza po niedawnym dołożeniu nagrzewnicy wodnej do rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy,

 

hajnel-mam nadzieję ,że jesteś takim amatorem jak ja , a nie instalatorem. Coś tam szumi i bym to sobie odpuścił -to tak mało profesjonalne...

Może się za bardzo nie znam , ale jak długo będzie powietrze w pompie wodnej , to ją niebawem raczej szlag trafi -a tego bym nie chciał.

 

Kenda-potwierdziłeś moje przypuszczenia o możliwości innej przyczyny zapowietrzenia niż nieszczelność lub powietrze z odległej galaktyki .

Jeśli układ długo pracuje i był wielokrotnie odpowietrzany i jest szczelny-to powietrze może się wytworzyć z wody w wyniku zjawisk fizycznych.

Uważasz ,że jak masz na górze PC , to powietrze notorycznie tam idzie-przecież to jest układ zamknięty.

 

Przypuszczam ,że coś jest dziwnego z tą nową pompą panasa-może ma taką konstrukcję ,że następuje w niej chwilowy wzrost ciśnienia , w wyniku tego parowanie -a to z kolei powoduje wydzielenie się gazu (potocznie zwanego powietrzem)

 

Tematu nie odpuszczę ,chociaż nie za bardzo wiem co robić dalej -najszybciej wymienił bym rury ssawne na większe , może nawet 1,5".

 

To może inaczej-proszę o zaglądnięcie do modeli F (2014-2015) , niestety trzeba zdjąć obudowę przednią i posłuchać czy jest tam charakterystyczny dźwięk lanej wolno wody z kranu.

Proszę zwrócić jeszcze uwagę na jakim biegu pompy jest PC.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy,

 

hajnel-mam nadzieję ,że jesteś takim amatorem jak ja , a nie instalatorem. Coś tam szumi i bym to sobie odpuścił -to tak mało profesjonalne...

Może się za bardzo nie znam , ale jak długo będzie powietrze w pompie wodnej , to ją niebawem raczej szlag trafi -a tego bym nie chciał.

 

Kenda-potwierdziłeś moje przypuszczenia o możliwości innej przyczyny zapowietrzenia niż nieszczelność lub powietrze z odległej galaktyki .

Jeśli układ długo pracuje i był wielokrotnie odpowietrzany i jest szczelny-to powietrze może się wytworzyć z wody w wyniku zjawisk fizycznych.

Uważasz ,że jak masz na górze PC , to powietrze notorycznie tam idzie-przecież to jest układ zamknięty.

 

Przypuszczam ,że coś jest dziwnego z tą nową pompą panasa-może ma taką konstrukcję ,że następuje w niej chwilowy wzrost ciśnienia , w wyniku tego parowanie -a to z kolei powoduje wydzielenie się gazu (potocznie zwanego powietrzem)

 

Tematu nie odpuszczę ,chociaż nie za bardzo wiem co robić dalej -najszybciej wymienił bym rury ssawne na większe , może nawet 1,5".

 

To może inaczej-proszę o zaglądnięcie do modeli F (2014-2015) , niestety trzeba zdjąć obudowę przednią i posłuchać czy jest tam charakterystyczny dźwięk lanej wolno wody z kranu.

Proszę zwrócić jeszcze uwagę na jakim biegu pompy jest PC.

 

pzdr

 

U mnie było, może nie dźwięk wody z kranu ale chlupało coś. Powodem był zbiornik do CWU, ja się specjalnie nie przejmowałem w myśl zasady "w końcu się samo odpowietrzy" no i po pół roku przestało. Teraz już nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było, może nie dźwięk wody z kranu ale chlupało coś. Powodem był zbiornik do CWU, ja się specjalnie nie przejmowałem w myśl zasady "w końcu się samo odpowietrzy" no i po pół roku przestało. Teraz już nie słychać.

 

dlaczego uważasz , że to był zas CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było, może nie dźwięk wody z kranu ale chlupało coś. Powodem był zbiornik do CWU, ja się specjalnie nie przejmowałem w myśl zasady "w końcu się samo odpowietrzy" no i po pół roku przestało. Teraz już nie słychać.

 

dlaczego jesteś pewien , że problem był w zas CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...