Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie i Panie

 

chce sobie zrobić detekcję taktowania w Home Assistancie. Jakie wartości progowe ustawić? ile startów / stopów versus godzin pracy to już taktowanie, a ile jeszcze nie? Jeśli to coś istotnego to seria J 7kw.

 

 

To zależy jak Twoja pompa liczy. Są pompy ( bez względu na typ ) ,które liczą osobno załączenie sprężarki i wyłączenie ( czyli taki cykl doda wartość 2) , i sątakie ,które liczą taki cykl jako 1 ( tylko załączenie).

Ty masz jednostkę jednowentylatorową , w związku z tym każdy defrost też dolicza Ci do licznika ( i też albo 2 albo 1 ) , ale defrostów nie należy liczyć jako taktowanie.

 

Poza tym jak Ci HA wykryje taktowanie to co ma się stać ? Włączyć się alarm , wysłać Ci maila .... Wydaje mi się ,że trzeba w HA gromadzić dane w jakiejś bazie danych ( np w influxdb) , i po miesięcznej pracy przejżeć wykresy i dopiero stwierdzić po wykresach , czy pompa wyłączała się z tego , że nie była w stanie się zmodulować niżej ,żeby utrzymać temperaturę wyjścia z temp docelową i się wyłączyła , i jaki minął czas ,żeby powtórnie się włączyła. I to są paramery do oceny taktowania , a nie ilość włączeń i wyłączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz dom ale mi po dogrzaniu c.o w okienku południowym(jakaies 1-1,5h,po dogrzaniu cwu), temperatura do 22.00 nie spadnie nawet o 0,5st.C.

A mam tak:

13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu

22-0-cwu

0-6-c.o

KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C.

"13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu" U mnie chyba nie ma takiej funkcji jak priorytet steruje PC przez internet AQUAREA Smart Cloud

"KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C"

Prawdę powiedziawszy nie mam nawet pojęcia jak ustawić temperaturę w domu ponieważ klikając w apkę mam tylko + lub - 5'C przy CO podczas edycji harmonogramu. Dodam tylko iż poniżej tego kółka regulującego +/- 5"C mam wartości 27'C której nie mogę przestawić a ona sama się zmienia. Natomiast przy CWU nie mam takiego problemu gdyż regulacja kółka jest od 40 do 65'C.2021-09-17.jpg2021-09-17 (1).jpg

Edytowane przez b2211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"13-15- c.o+cwu z priorytetem cwu" U mnie chyba nie ma takiej funkcji jak priorytet steruje PC przez internet AQUAREA Smart Cloud

"KG w każdym przypadku 32/35,temp.w domu 22-22,5st.C" Prawdę powiedziawszy nie mam nawet pojęcia jak ustawić temperaturę w domu ponieważ klikając w apkę mam tylko + lub - 5'C I wyświetloną temperaturę 28'C przy CO. Natomiast przy CWU nie mam takiego problemu gdyż regulacja jest od 45 do 65'C.[ATTACH=CONFIG]457840[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]457841[/ATTACH]

Myślę, że jest i u Ciebie opcja priorytetu grzania.

Co do temp.w domu to od tego jest Krzywa Grzewcza, metodą prób i błędów ustawiasz odpowiednią, tak żeby zagrzać do 22,5st.C a później jedynie uzupełniać energię.

Pompa to potrafi :)

 

Jednak za dużo techniki Wam dali i się gubicie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artura1972 Czuję że bez przeczytania tych trzech grubych ksiąg się nie obejdzie. I ciężko mi zrozumieć fakt, iż nie mogę ustawić sobie temperatury jaką chcę mieć w domu. Nigdzie nie da się tego zrobić w tej apce. Chyba że zrobił to instalator a apka służy do zmiany na +/-5'C oczywiście regulowane po jednym stopniu. Dodam tylko, iż instalator kazał mi wybrać gdzie mam robić ustawienia czyli albo w apce lub w PC, podobno jak robi się w obydwu to PC nie chce poprawnie działać. Edytowane przez b2211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak Twoja pompa liczy. Są pompy ( bez względu na typ ) ,które liczą osobno załączenie sprężarki i wyłączenie ( czyli taki cykl doda wartość 2) , i sątakie ,które liczą taki cykl jako 1 ( tylko załączenie).

Ty masz jednostkę jednowentylatorową , w związku z tym każdy defrost też dolicza Ci do licznika ( i też albo 2 albo 1 ) , ale defrostów nie należy liczyć jako taktowanie.

 

Poza tym jak Ci HA wykryje taktowanie to co ma się stać ? Włączyć się alarm , wysłać Ci maila .... Wydaje mi się ,że trzeba w HA gromadzić dane w jakiejś bazie danych ( np w influxdb) , i po miesięcznej pracy przejżeć wykresy i dopiero stwierdzić po wykresach , czy pompa wyłączała się z tego , że nie była w stanie się zmodulować niżej ,żeby utrzymać temperaturę wyjścia z temp docelową i się wyłączyła , i jaki minął czas ,żeby powtórnie się włączyła. I to są paramery do oceny taktowania , a nie ilość włączeń i wyłączeń.

 

jedno grzanie cwu licznik podbija o jeden. Czyli włączenie i wyłączenie sprężarki to jeden cykl

 

na razie nie chce robić jakiś wydumek. Cel jest taki, abym miał jakiś wskaźnik mówiący o tym że powinienem się tym bliżej zainteresować. Na razie nie chce do tego dorabiać jakiś automatów czy innych wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artura1972 Czuję że bez przeczytania tych trzech grubych ksiąg się nie obejdzie. I ciężko mi zrozumieć fakt, iż nie mogę ustawić sobie temperatury jaką chcę mieć w domu. Nigdzie nie da się tego zrobić w tej apce. Chyba że zrobił to instalator a apka służy do zmiany na +/-5'C oczywiście regulowane po jednym stopniu. Dodam tylko, iż instalator kazał mi wybrać gdzie mam robić ustawienia czyli albo w apce lub w PC, podobno jak robi się w obydwu to PC nie chce poprawnie działać.

 

Z tego co rozumiem na razie grzejesz krzywą grzewczą a wiec masz sterowanie pogodowe.

Jak chcesz sterować / ustawiać sobie temperaturę w domu to musisz użyć termostatu. Jeden jest wbudowany w jednostkę wewnętrzną a konkretnie w sterownik. Możesz albo zamontować inny np bezprzewodowy albo przenieść sterownik z jednostki wewnętrznej do jakiegoś pomieszczenia w domu. Możesz też gdzieś ukryć w domu sam termistor jak nie chcesz mieć tego sterownika gdzieś na widoku na ścianie. Możliwości jest sporo. Ta z przeniesieniem sterownika do domu jest bezpłatna (nie licząc kosztów przeciągniecia kabla i jego maskowania)

 

Tak na zdrowy rozsądek, skąd pompa ma wiedzieć ile masz w domu stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

No chyba mi nie wmówisz że jak masz zadaną w okienku 13 --15 to akurat wtedy w domu brakuje ciepła?

Bo wtedy jest najwięcej zysków bytowych.

.

 

Pomiędzy 13-15w moim domu jest tylko pies. Nie gotuje, nie gra na komputerze, nawet nie biega, bo przysypia.

To skąd to "najwięcej zysków bytowych" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy 13-15w moim domu jest tylko pies. Nie gotuje, nie gra na komputerze, nawet nie biega, bo przysypia.

To skąd to "najwięcej zysków bytowych" ?

 

Szkoda- nie zrozumiałeś co miałem na mysli.

Fakt tez jest taki że prócz zysków bytowych w myślach bardziej miałem słoneczne.Co nie zmienia mego zapytania.

Tym bardziej jak nie ma nikogo w domu .

PS A ten Miglant będzie czekał jak stronka się przewinie to wtedy coś nabazgroli.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda- nie zrozumiałeś co miałem na mysli.

Fakt tez jest taki że prócz zysków bytowych w myślach bardziej miałem słoneczne.Co nie zmienia mego zapytania.

Tym bardziej jak nie ma nikogo w domu .

PS A ten Miglant będzie czekał jak stronka się przewinie to wtedy coś nabazgroli.

Nie będę dyskutował z ignorantem ;)

Ja nie grzeje tak jak Ty grzejnikami,które automatycznie i od razu oddają ciepło do pomieszczenia, ja przez tą 1 czy 1,5h w przedziale 13-15,ładuję energią beton,którą to on odda dopiero za kilka godzin,do 22.00 ma czas na to.

Tego nie zrozumiesz nigdy jak to działa ;)

Dla Ciebie jest to już kosmos myślowy, czemu się nie dziwię czytając Cię ...

 

Poczytaj jaką reakcję na grzanie ma zwykła wylewka i po jakim czasie staje się odczuwalne ciepło przy niej a ja mam "potrójną wylewkę" ;)

 

W większości systemów podłogówka ma dużą bezwładność, czyli nagrzewa się i stygnie powoli. Wynika to z dużej masy wylewki podłogowej – 1 m2 może ważyć nawet 200 kg. W związku z tym nie możemy szybko zwiększyć lub obniżyć intensywności grzania

 

Z drugiej jednak strony, podłogówka stabilizuje temperaturę we wnętrzach i ma zdolność do tzw. samoregulacji – wystarczy niewielki wzrost temperatury pomieszczenia (np. do 23°C), żeby ilość ciepła oddawanego przez podłogę wyraźnie spadła.

 

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno grzanie cwu licznik podbija o jeden. Czyli włączenie i wyłączenie sprężarki to jeden cykl

 

na razie nie chce robić jakiś wydumek. Cel jest taki, abym miał jakiś wskaźnik mówiący o tym że powinienem się tym bliżej zainteresować. Na razie nie chce do tego dorabiać jakiś automatów czy innych wynalazków.

 

Ilość WŁ-WYŁ i liczba godzin pracy są przekazywane do MQTT , więc możesz je również mieć w HA. Później już tylko jakieś programowo matemtyczne wyliczanki.

No i powtórzę się , w jednowentylatorowych każdy defrost powoduje zatrzymanie się sprężarki i doliczenie albo 1 albo 2 do licznika ( w dwuwentylatorowych tylko ten w Mode 2 - czyli robiony tylko i wyłącznie sprężarką) . A defrost nie należy brać pod uwagę przy ocenie ,czy pompa taktuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość WŁ-WYŁ i liczba godzin pracy są przekazywane do MQTT , więc możesz je również mieć w HA. Później już tylko jakieś programowo matemtyczne wyliczanki.

No i powtórzę się , w jednowentylatorowych każdy defrost powoduje zatrzymanie się sprężarki i doliczenie albo 1 albo 2 do licznika ( w dwuwentylatorowych tylko ten w Mode 2 - czyli robiony tylko i wyłącznie sprężarką) . A defrost nie należy brać pod uwagę przy ocenie ,czy pompa taktuje.

 

ilość startów i wyłączeń mam w ha. Natomiast nie wiem jakie ratio jest już niepokojące a jakie nie i stąd to pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez brania pod uwagę chociażby temperatury zewnętrznej i wilgotności określanie jakiekolwiek ratio nie ma sensu.

 

to też mam, to poproszę przepis to sobie to wyklikam.

 

Ale założe się, że są przedziały które np jak widzi instalator przy przeglądzie to powie "widzę że pompa Panu taktuje". Nikt tego nie rozbija pewnie na atomy tak samo jak nie rozbijają tego goście co piszą na forum "pompa mi taktuje, pomocy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę dyskutował z ignorantem ;)

Ja nie grzeje tak jak Ty grzejnikami,które automatycznie i od razu oddają ciepło do pomieszczenia, ja przez tą 1 czy 1,5h w przedziale 13-15,ładuję energią beton,którą to on odda dopiero za kilka godzin,do 22.00 ma czas na to.

Tego nie zrozumiesz nigdy jak to działa ;)

Dla Ciebie jest to już kosmos myślowy, czemu się nie dziwię czytając Cię ...

 

Poczytaj jaką reakcję na grzanie ma zwykła wylewka i po jakim czasie staje się odczuwalne ciepło przy niej a ja mam "potrójną wylewkę" ;)

 

W większości systemów podłogówka ma dużą bezwładność, czyli nagrzewa się i stygnie powoli. Wynika to z dużej masy wylewki podłogowej – 1 m2 może ważyć nawet 200 kg. W związku z tym nie możemy szybko zwiększyć lub obniżyć intensywności grzania

 

Z drugiej jednak strony, podłogówka stabilizuje temperaturę we wnętrzach i ma zdolność do tzw. samoregulacji – wystarczy niewielki wzrost temperatury pomieszczenia (np. do 23°C), żeby ilość ciepła oddawanego przez podłogę wyraźnie spadła.

 

 

Doskonale znam zasadę działania podłogówki. Ja z podłogówką miałem do czynienia WTEDY jak TY z głową przy grzejniku spałeś. Każdy system ma swe wady i zalety. więcej wad ma podłogówka w okresach przejściowych, jak również zły wpływ na alergików. Tak znajomemu powiedział lekarz ( chodziło o dzieci ) Jaka jest prawda nie mi oceniać. Za wiem jedno tradycyjne grzanie daje mi natychmiastowy komfort.

Nie chodzi o zasadę pracy systemu w moim PYTANIU lecz o coś zupełnie innego.

W czym masz problem ?

 

A TU OPIS -posiadacza podłogówki.-Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

 

Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

 

PS. Za godzinę czy tam półtorej godz. to sobie wodę do kąpieli możesz zagrzać a nie podłogówkę:D TY PUSTA GŁWO-- co za te 1,5h naładujesz?????????????????????

PC masz 9kW to ile w te 1,5h da ci energii???????????????????????????? I to w taką ilość betonu??????????????

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Za godzinę czy tam półtorej godz. to sobie wodę do kąpieli możesz zagrzać a nie podłogówkę:D TY PUSTA GŁWO-- co za te 1,5h naładujesz?????????????????????

PC masz 9kW to ile w te 1,5h da ci energii???????????????????????????? I to w taką ilość betonu??????????????

9kW*1,5h=13,5kWh ?

Dom z zapotrzebowaniem 5500kWh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9kw*1,5h=13,5kwh ?

Dom z zapotrzebowaniem 5500kwh...

 

Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne:D:D:D:D:D

kilowaty piszemy ( kWh )

13,5kWh w tony betonu:D:D:D:D:D i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pół roku to zapotrzebowanie jest inne:D:D:D:D:D

kilowaty piszemy ( kWh )

13,5kWh w tony betonu:D:D:D:D:D i to jeszcze po zakończonym grzaniu o godz 6.00 Bo ty w zimie mówiłeś że PC grzeje KIEDY CHCE. A teraz w lecie wmawiasz że w IItar. Zapewne to prawda bo w dzień śmiga kominek na drewnie z pod szopki. Tylko komin ususąłeś ha ha No ale FOTO przy KOMINKU wrzuciłeś. OJ P A JA CU.

Kilowaty piszemy kW,ale już kilowatogodziny kWh.

Zapotrzebowanie to 45kWh/m2/rok *118m2= ? /COP3= ? *0,33zł/kWh=?

5500kWh/4320h= ?

 

To raczej Ty czytałeś bez zrozumienia tekstu bo wszem i wobec jest wiadome, że od drugiego sezonu grzewczego z pompą czyli od sezonu 2014/2015 posiadam taryfę G12W i grzeje w niej 99% i do dzisiaj tak jest :D

 

Pierwszy sezon 2013/2014 był z taryfą G11 i tam pompa grzała kiedy chciała ;)

A ,że za często nie chciała grzać to i przejście na G12W żeby to wykorzystać ;)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też mam, to poproszę przepis to sobie to wyklikam.

 

Ale założe się, że są przedziały które np jak widzi instalator przy przeglądzie to powie "widzę że pompa Panu taktuje". Nikt tego nie rozbija pewnie na atomy tak samo jak nie rozbijają tego goście co piszą na forum "pompa mi taktuje, pomocy"

 

Panasonic dopuszcza wynik max.4 jak podzielisz ilosc startów sprężarki przez ilość godzin pracy

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~Arturo1972 Mam do Ciebie prośbę możesz zrobić mi zdjęcie swojej krzywej grzewczej z twoimi ustawieniami oczywiście jak masz w całym domu podłogówkę wtedy będzie to dla mnie miarodajne. Jeżeli nie to może ktoś inny który ma sprawdzoną krzywą grzewczą i grzeje w G12w zrobi zdjęcie. Poniżej moje ustawienia które ustawił mi instalator. Zdjęcia nie wchodzą więc na osi X mam -14'C oraz 15"C natomiast na osi Y mam 26'C oraz 35'C. Edytowane przez b2211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~Arturo1972 Mam do Ciebie prośbę możesz zrobić mi zdjęcie swojej krzywej grzewczej z twoimi ustawieniami oczywiście jak masz w całym domu podłogówkę wtedy będzie to dla mnie miarodajne. Jeżeli nie to może ktoś inny który ma sprawdzoną krzywą grzewczą i grzeje w G12w zrobi zdjęcie. Poniżej moje ustawienia które ustawił mi instalator.

 

ale co ma temperatura zasilania (czyli krzywa) do czasu grzania? Przecież każdy ma inny budynek, stojący w innym miejscu kraju, jeden mieszka w zwartej zabudowie a drugi na środku wielkiego pola. Sam musisz sobie wybrać krzywa i po 1 sezonie ją sobie poprawić pod siebie - albo robić to na bieżąco.

 

A grzanie w konkretnych taryfach to już harmonogram.

 

Dobrym punktem wyjścia do modyfikacji przy podłogówce może być 27 albo 28 do 35

 

 

Panasonic dopuszcza wynik max.4 jak podzielisz ilosc startów sprężarki przez ilość godzin pracy

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...