Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

odnośnie mojego zapowietrzania,

może powietrze jest w podłogówce -nie mam w jej pętli odpowietrznika (tj za zaworem mieszającym i pompą obiegową podłogówki).

Kiedy miałem układ otwarty, powietrze jeśli było i cyklicznie było wypierane przez wodę , może ulatywało przez zbiornik wzbiorczy.

Taka teoria-pokombinuję czy można to jakoś rozpiąć i "przelać" wodę lub zamontować odpowietrznik na powrocie pętli.

 

Tylko

jeśli , tak jest -to dlaczego mam ten problem na odciętym systemie tj tylko PC+buforek ?Gdyby problem był na systemie , to można tam dłubać.

Jest jeszcze jedna wątpliwa "teoria" -może przepuszcza zawór upustowy 3 bary przy niższym ciśnieniu , dlatego w miarę to śmiga na podwyższonym ciśnieniu.

Z kolei jak mam częstsze odszranianie i pompa bije 2500l/h , to zawór przelewa i koło może się zamykać

Tak teoria...

Założyłem balonik na rurkę upustową i jeśli zacznie się zapadać ,zasysać powietrze ze swojej objętości-to będzie wtedy dowód .

Fakt jest taki ,że latem miałem ciśnienie podwyższone do 2,5 bara , ale PC nie zapowietrzała się-teraz mam defrosty i jest problem.

Zobaczymy-jak w końcu to trafię , to się będę cieszył jak murzyn blaszką (sorry za taki niekoszerny żarcik)

 

pzdr

walczący z bąbelkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę zostawić układ na jakiś czas. Niech pracuje. Odpowietrzniki zrobią swoje. Nie masz tam nie wiadomo ile tego powietrza. Ciśnienie zmniejsz, żeby zawór nie przelewał. Jak może ci naciągnąć powietrza do układu jak pracujesz w nadciśnieniu???? A powietrza nie ma tylko w wodzie odgazowanej w instalacjach przemysłowych...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie tak zrobiłem , odkręciłem odpowietrznik tylko w PC , a ciśnienie ustawiłem 2,5 bara - przy takim w miarę długo pracowało .

Może to będzie tak pracować , że kiedy się wytraci powietrze z wody - to będzie natychmiast usuwane przez odpowietrznik . Pytanie tylko , czy w czasie pracy jest przy tak dużym przepływie na bieżąco usuwane , czy jak PC stoi - to wtedy pęcherze przelatują do góry

Jeśli znowu się zapowietrzy , to zakręcę odpowietrznik i zostawię tak jak jest - będę tylko sprawdzał czy jest to ciagle , czy pojawia się i znika.

Może kiedy układ stygnie , powietrze się rozpuszcza ( może nie wszędzie ) zgodnie z prawem Henryego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nikt:confused: przecież ja AMATOR wkleiłem ci wycinek z Instrukcji montażu Twojej pompy, wraz z cha-ką Twojej pompy obiegowej. Wynika z tego, że na II biegu osiągasz przepływ 20l/min co świadczy, że Twoja pompa osiąga jakieś 7kW i nie jest to pomyłka japońskich inżynierów, bo Twoja pompa jest 9kW tylko z nazwy. 9kW to jej moc maksymalna jaka jest w stanie uzyskać przy temp +7 czyli nigdy bo w takiej temp inwerter jej na to nie pozwoli, bo Twój dom nie będzie potrzebował takiej mocy. Natomiast w typowych (średnich) temp pracy w sezonie grzewczym, czyli okolice 2st Twoja pompa dysponuje mocą 6,7kW i tak pewnie została dobrana obiegówka. Przy prozach -15st Twoja pompa daje już tylko 5,9kW, wiec prędkość przepływu, aż nadto pokrywa wymagania dla tej mocy.

 

Na trzecim biegu możesz wycisnąć 1,44m3 przepływu, czyli 8,3kW mocy, ale żeby sprawdzić który wariant lepszy musiałbyś mieć ciepłomierz i to sobie sprawdzić, bo bez tego ciężko będzie coś wywróżyć.

 

Moim zdaniem pompa jest dobrana prawidłowo i japońscy inżynierowie się nie pomyli;) Ale być może koledzy fachowcy wymyślą coś lepszego;)

Wypadałoby jeszcze zapytać japońskich inżynierów czy tabelka z cop jest aktualna dla takich przepływów.

Odsyłam do pomiarów kolegi który to sprawdzał i podawał na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dyskusja o pompach obiegowych to i ja mam pytanie.

W pompie mam mocną pompę obiegową charakterystyka poniżej:

PCpompaobiegowa.jpg

Instalacja z buforem/sprzęgłem 80L (aby zapewnić minimalną wymaganą ilość wody w systemie przy chłodzeniu 2 klimakonwektorami).

Powyższa pompa ustawiona na 2 biegu a po przestawieniu na 1 bieg wyrzuca błąd przepływu - czyli patrząc na wykres minimalny przepływ 18L/min powyżej 40kPa? Trochę dziwne bo obieg do bufora ma pewnie z 3 metry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule P.Lachamana sa podane niemieckie badania, z ktorych wynika ze pompy bez sprzegla pracuja z lepszym COPem. oczywiscie jest to statystyka ktora nie zawsze sie sprawdza w konkretnym przypadku. cytuje : "Wszystkie wyniki monitoringowych badań efektywności pomp ciepła w budynkach wskazują

na to, że stosunkowo proste układy hydrauliczne, np. bezpośrednie zasilanie z pompy ciepła instalacji ogrzewania podłogowego bez stosowania

dodatkowego bufora wody grzewczej, zapewniają wyższe współczynniki efektywności rocznej SPF niż układy bardziej skomplikowane z buforami

wody grzewczej. Według programu FAWA wartości SPF są wówczas wyższe o 0,05-0,10."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule P.Lachamana sa podane niemieckie badania, z ktorych wynika ze pompy bez sprzegla pracuja z lepszym COPem. oczywiscie jest to statystyka ktora nie zawsze sie sprawdza w konkretnym przypadku. cytuje : "Wszystkie wyniki monitoringowych badań efektywności pomp ciepła w budynkach wskazują

na to, że stosunkowo proste układy hydrauliczne, np. bezpośrednie zasilanie z pompy ciepła instalacji ogrzewania podłogowego bez stosowania

dodatkowego bufora wody grzewczej, zapewniają wyższe współczynniki efektywności rocznej SPF niż układy bardziej skomplikowane z buforami

wody grzewczej. Według programu FAWA wartości SPF są wówczas wyższe o 0,05-0,10."

 

Zgadza się tylko to dotyczy bufora pewnie co najmniej 500l. grzanego grubo powyżej krzywej zasilania instalacji w celu magazynowania energii

A my tutaj rozważamy bufor 100l. nigdy nie grzany powyżej temp. zasilania instalacji w dodatku zapewniający wymagany przepływ przez pc a w czasie odszszrania nawet większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy

chyba trafiony-zatopiony , balonik na rurce wylotowej z upustu zaworka bezpieczeństwa 3 bar w PC -wyraźnie się skurczył!

Zrobiłem fotkę dla pewności i zobaczymy za kilka dni.

U mnie jest ok 2 st więc mam dużo defrostów - odpowietrznik w PC jest odkręcony + zatkana rurka z zaworka bezpieczeństwa , pompa wodna pracuje cichutko !

Zobaczymy - mam nadzieję , że to szybkie udary na pompie wodnej powodują zasysanie powietrza przez zaworek bezpieczeństwa .

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy On/OFF bez bufora to mega ryzykowny temat tym bardziej na grzejnikach.

Pompy tego typu nie zwalniają, i np. jak pozamykają Ci się termostaty na prawie wszystkich grzejnikach to pomp będzie taktować, do tego ważna jest moc pompy a tego nie podałeś. Kolejny problem to odmrażanie, jak masz on/off i będziesz odmrażał pompę a grzejniki będą pozamykane to się nie odmrozi.

Wywali błąd niskiego ciśnienia i się wyłączy. podaj moc pompy i czy masz termostaty czy nie, do tego ilość grzejników i ich typ.

 

Właśnie PC 14kw, termostaty mogę zdjąć, właściwie to część ich pozdejmowałem już bo są zbęne. Przyznam, nie rozumiem tego, pompa może biegać na samym zasobniku z wężownicą, nawet podobno na tym moim a na 150 elementach grzejnika nie może plus rury, kiedyś to sprawdzałem i jest w całej instalacji wody około 140l z tego co pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tylko to dotyczy bufora pewnie co najmniej 500l. grzanego grubo powyżej krzywej zasilania instalacji w celu magazynowania energii

A my tutaj rozważamy bufor 100l. nigdy nie grzany powyżej temp. zasilania instalacji w dodatku zapewniający wymagany przepływ przez pc a w czasie odszszrania nawet większy

 

U mnie bufor 80L ale i tak jak ogrzewanie nie chodzi nonstop a tylko w tanich godzinach (gdy jest cieplej) to startuje praktycznie zawsze z grzałka :mad: (starsze tcapy to tragiczne mają te algorytmy załączania grzałek) I przy takich temperaturach to mniej więcej co godzinę odszranianie z grzałkami.

Dzisiejsza noc:

PC13_01_2015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bufor 80L ale i tak jak ogrzewanie nie chodzi nonstop a tylko w tanich godzinach (gdy jest cieplej) to startuje praktycznie zawsze z grzałka :mad: (starsze tcapy to tragiczne mają te algorytmy załączania grzałek) I przy takich temperaturach to mniej więcej co godzinę odszranianie z grzałkami.

Dzisiejsza noc:

[ATTACH=CONFIG]343221[/ATTACH]

 

rob

 

co to za program ,z którego masz wykres zużycia-to z licznika ?

z tymi grzałkami , to rzeczywiście lipa-nie wiedziałem ,że w starszych modelach tak jest.

Ja mam wyłączone grzałki programowo. Mam nadzieję ,że to wystarczy ,żeby się nie załączyły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bufor 80L ale i tak jak ogrzewanie nie chodzi nonstop a tylko w tanich godzinach (gdy jest cieplej) to startuje praktycznie zawsze z grzałka :mad: (starsze tcapy to tragiczne mają te algorytmy załączania grzałek) I przy takich temperaturach to mniej więcej co godzinę odszranianie z grzałkami.

Dzisiejsza noc:

[ATTACH=CONFIG]343221[/ATTACH]

 

Ustaw to sobie tak że najpierw rusza pc a dopiero potem po nagrzaniu bufora pompa obiegu wtórnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczy zadzwonić do panasonic Polska ,, jako instalator masz namiary i dojście ,. Nie pomożesz koledze z forum ?? A i błysnąłbyś troszkę

Wystarczy porównać z 7kw to ten sam agr. co 9kw 230V tylko "elektronika" inna moc przy -15 mniejsza aby przy mniejszym przepływie był "dobry" cop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bufor 80L ale i tak jak ogrzewanie nie chodzi nonstop a tylko w tanich godzinach (gdy jest cieplej) to startuje praktycznie zawsze z grzałka :mad: (starsze tcapy to tragiczne mają te algorytmy załączania grzałek) I przy takich temperaturach to mniej więcej co godzinę odszranianie z grzałkami.

Dzisiejsza noc:

[ATTACH=CONFIG]343221[/ATTACH]

 

rob30, coś masz nie teges w tej instalacji, bo ja też mam "starego" T-Cap'a i pompa NIGDY nie startuje z grzałką. Grzałka włącza się tylko i wyłącznie podczas defrostów i to nie zawsze. Mam oddzielny podlicznik na grzałkę, więc wiem, że za 2,5 roku pracy nie nabiła mi nawet 100kWh. Z tego co pamiętam to algorytm jest takie, że pompa uruchamia grzałkę gdy temp na zasilaniu spadnie do 18st lub gdy pompa nie jest w stanie osiągnąć temp 25st w pierwsze 40min pracy. Takie warunki mogą wystąpić podczas wygrzewania posadzki lub w bardzo wychłodzonym domu, ale na pewno nie podczas normalnej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rob30, coś masz nie teges w tej instalacji, bo ja też mam "starego" T-Cap'a i pompa NIGDY nie startuje z grzałką. Grzałka włącza się tylko i wyłącznie podczas defrostów i to nie zawsze. Mam oddzielny podlicznik na grzałkę, więc wiem, że za 2,5 roku pracy nie nabiła mi nawet 100kWh. Z tego co pamiętam to algorytm jest takie, że pompa uruchamia grzałkę gdy temp na zasilaniu spadnie do 18st lub gdy pompa nie jest w stanie osiągnąć temp 25st w pierwsze 40min pracy. Takie warunki mogą wystąpić podczas wygrzewania posadzki lub w bardzo wychłodzonym domu, ale na pewno nie podczas normalnej eksploatacji.

 

Witam

 

W moim przypadku grzałka - podobnie jak u. rob30 włącza się, po okresie dłuższego postoju. Jest to zresztą zgodne z treścią instrukcji serwisowej T-Capa.

uruchomienie z grzałką następuje, gdy temperatura powrotu jest mniejsza niż 24* a temp. zewnętrzna poniżej 10*. Temperatura wylewki w takim wypadku zazwyczaj wynosi ok. 22* i potrzeba kilku- - kilkudziesięciu minut pracy by osiągnęła 24 *

Z uwagi na fakt iż pompa pracuje 24 godz. na dobę, zjawisko powyższe występuje jedynie w okresach kiedy jej praca sterowana jest termostatem zewnętrznym.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W moim przypadku grzałka - podobnie jak u. rob30 włącza się, po okresie dłuższego postoju. Jest to zresztą zgodne z treścią instrukcji serwisowej T-Capa.

uruchomienie z grzałką następuje, gdy temperatura powrotu jest mniejsza niż 24* a temp. zewnętrzna poniżej 10*. Temperatura wylewki w takim wypadku zazwyczaj wynosi ok. 22* i potrzeba kilku- - kilkudziesięciu minut pracy by osiągnęła 24 *

Z uwagi na fakt iż pompa pracuje 24 godz. na dobę, zjawisko powyższe występuje jedynie w okresach kiedy jej praca sterowana jest termostatem zewnętrznym.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

U mnie grzałka się nie włącza. Również steruje termostatem zewnętrznym. Nawet gdy po dłuższym postoju na sterowniku pompy mam 21-22 st i pompa się uruchomi, to po około 20min pracy osiąga już 33st - niezależnie od temp zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...